Samorządowe Przedszkole w Przecławiu

 

Nawigacja

Nawigacja

  • 27 listopada ( piątek) 2015r. w naszym przedszkolu odbędzie się zabawa andrzejkowa. Serdecznie zapraszamy   wszystkie dzieci i prosimy o przebrania andrzejkowe.

  • Ciekawe spotkanie w grupie VI

   24 listopada do dzieci z oddziału VI przybył niezwykły gość- Gabruś , pies rasy husky wraz ze swym opiekunem dziadziem Lenki. Z radością powitał siedzące na dywanie dzieci, merdał ogonem na ich widok, chciał się bawić. Dziadziu Lenki opowiedział dzieciom o Gabrusiu, jak należy dbać o czworonoga, karmić oraz przedstawił kilka ciekawostek z zachowania i charakteru tego psiaka. Przedszkolaki  poznały również zasady, jakich należy przestrzegać podczas kontaktu z obcymi zwierzętami . Dzieci dowiedziały się, że husky to psy pociągowe, cechuje ich duża energiczność, ale również silny charakter. Potrzebują bardzo dużo ruchu, są przyjacielskie i świetnie czują się w towarzystwie dzieci. Dziadziu Lenki miał dla dzieci jeszcze jedną niespodziankę. Przyniósł list i ogromną paczkę smakołyków od Mikołajowego  renifera Rudolfa. Dzieci pięknie podziękowały naszemu gościowi za prezent i ciekawe spotkanie. Była to niezwykle pouczająca lekcja o odpowiedzialności za zwierzęta.

  • Zajęcia - Innowacja pedagogiczna

   20 listopada 2015 r. odbyło się kolejne zajęcie w grupie IV w ramach innowacji pedagogicznej „Mały kucharz gotuje”. Tym razem gościem specjalnym była babcia Mai Misiak, która pokazała dzieciom jak wyrabia się masło tradycyjnym sposobem, jak to bywało dawniej na polskiej wsi. Najpierw przygotowano niezbędny sprzęt, serwetki, plastikowe nożyki, talerzyki deserowe, wiejski chleb, biały ser i świeżutką śmietanę. Pani Marzenka ostrożnie wlała śmietanę do maselnicy, a pani Ania z wielką wprawą ubijała śmietanę tak, by maleńkie cząsteczki  tłuszczu łączyły się w grudki masła. Dzieci bardzo chętnie pomagały  w ubijaniu. Tajemniczy proces wyrabiania białej śmietany na żółciutkie masło zakończył się sukcesem i oprócz wypłukanej w zimnej wodzie ogromnej osełki masła, powstał pełen dzban pysznej i zdrowej maślanki. Dzieci razem z panią Anią zasiadły do poczęstunku. Same przygotowywały sobie kanapki z masłem i serem, a kto chciał mógł delektować się także maślanką. Maja Misiak i Filipek Krystek w imieniu całej grupy podziękowali za interesujące i pouczające spotkanie, które przybliżyło dzieciom wiedzę na temat dawnego życia na wsi i sposobu wyrabiania ekologicznego masła.

  • Informacja dla rodziców

    

   25 listopada tj. (środa) będziemy obchodzić Święto Pluszowego Misia. Bardzo prosimy, aby w tym dniu dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione misie - pluszaki.

  • Dzień Praw Dziecka w naszym przedszkolu

   „Już w przedszkolu młody człowiek w atmosferze akceptacji,

   spokoju i życzliwości poznaje własne prawa i reguły życia w grupie”.

   Dnia 20.11.2015 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Na tę uroczystość każda grupa założyła koszulki w innym kolorze. Na początku  przedszkolaki dowiedziały się, że istnieje organizacja UNICEF, która dba o dzieci na całym świecie i broni ich wtedy, gdy jest im źle. Dowiedziały się również, że w Polsce dzieci, które czują się skrzywdzone, źle traktowane, mogą się zwrócić o pomoc do Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Następnie oglądały inscenizację pt. „Król Maciuś I” w wykonaniu swoich kolegów i koleżanek grupy V i VI. W tym dniu nie zabrakło również zabaw wg Pedagogiki zabawy. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wcielały się w rolę przyjaciół Króla Maciusia, którzy przeżywali  różne przygody, oraz wykonywały drzewka szczęścia kolorując wesołe buźki. Przedszkolaki wiedzą już, że mają prawo do radości, uśmiechu, zabawy, spokojnej nauki oraz ciekawego poznawania otaczającego nas świata. Taki dzień jest także okazją do tego, abyśmy my - dorośli nigdy o tym nie zapominali.

    

    

  • Jesienne muzykowanie w grupie I

   „Stoję pod parasolem i słucham, jak gra deszcz.
   Na trójkącie i bębenku i kołatkach też.”

   W czwartek 19 listopada dzieci z grupy I na zajęciach umuzykalniających stworzyli w sali jesienną orkiestrę. Zasiedliśmy na krzesełkach w półkolu,  poznaliśmy  nazwy instrumentów muzycznych a granie na nich do piosenki pt. „Deszcz” tak jak pokazywał dyrygent( pani), sprawiło dzieciom  dużo radości. Wystukiwały rytm na bębenkach, grały na trójkątach, grzechotkach, janczarach  i kołatkach. Podczas zajęć najwięcej radości sprawiło przedszkolakom tworzenie własnej melodii oraz „granie” na gazetach. Z radością wydobywały dźwięki padającego deszczu z gazet. Umownie, gdy padał deszcz, dzieci lekko uderzały paluszkami jednej ręki, a gdy wiał wiatr, szeleściły gazetą, trzymając ją oburącz. Zajęcia te dostarczyły przedszkolakom wiele radości, co było widać na ich uśmiechniętych buziach.

    

  • Sukcesy plastyczne

   Gratulujemy Jagódce Jurasz z grupy I zdobycia wyróżnienia  w IX Ogólnopolskim konkursie plastycznym pt.„Jesień- wszystkie barwy jesieni” zorganizowany przez Przedszkole nr 34 z Oddziałami Integracyjnymi w Zabrzu. Celem konkursu było dostrzeganie piękna przyrody i otaczającego jej świata poprzez właściwe stosowanie i operowanie kolorami w pracach plastycznych. Jagódce gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

  • Zabawy muzyczne z deszczem w grupie II

   18 listopada dzieci z gr. II bawiły się przy piosence pt. ,,Skąd się bierze deszcz’’ (sł. i muz. Maria Broda-Bajak). Zajęcia miały na celu rozbudzanie zainteresowań światem przyrody, pomaganie dzieciom w rozumieniu zjawisk atmosferycznych oraz zachęcanie do aktywnego udziału w zabawach ruchowych za pomocą ruchu i gestu. W sali rozłożona została folia malarska, a każde dziecko otrzymało miseczkę z wodą. Dzieci wspólnie z nauczycielem śpiewały piosenkę i jednocześnie prezentowały ruchy zgodne z jej treścią : naśladowały paluszkami padające kropelki deszczu, dotykały naprzemiennie tafli wody otwartymi dłońmi, strzepywały w górze wodę z paluszków, rysowały palcem kółeczka na wodzie. Następnie tańczyły  z sylwetami kropel deszczu przy muzyce. Zabawy te dostarczyły dzieciom wielu wrażeń i ciekawych doświadczeń.

    

  • Informacja dla rodziców

   20 listopada (piątek) obchodzimy w naszym przedszkolu Dzień Praw Dziecka. Prosimy aby w tym dniu dzieci były ubrane w bawełniane koszulki w następujących kolorach: grupa I – niebieskie, grupa II – zielone, grupa trzecia – żółte, grupa IV – czerwone, grupa V – pomarańczowe, grupa VI – białe.  Dziękujemy.

  • Akcja " Góra Grosza"

   Akcja charytatywna ,,Góra grosza”

   Nasze przedszkole po raz kolejny przystąpiło do akcji charytatywnej ,,GÓRA GROSZA"   2015.  Jest to już XVI edycja. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Każda grupa na przełomie listopada i grudnia będzie zbierała monety   o nominałach od 1 grosza do 5 złotych, na rzecz dzieci z domów dziecka. Prosimy wszystkich o  przyłączenie się do przedszkolnej zbiórki na ten wyjątkowy cel.

   Dziękujemy wszystkim, którzy włączą się do akcji.

  • Akademia Zdrowego Przedszkolaka

   W roku szkolnym 2015/2016 nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskim projekcie społeczno- edukacyjnym Akademii Zdrowego Przedszkolaka- Akcja XVI „Z Janem Brzechwą o zdrowiu”. W tej jesiennej akcji zanurzymy się w świecie szeroko pojmowanego zdrowia. Dzieci dowiedzą się jak powinny dbać o ząbki i co warto jeść, aby były one zdrowe. Zyskają wiedzę o tym, co sprzyja nadwadze i otyłości, a także co powinny robić by temu przeciwdziałać. Podczas praktycznych warsztatów dowiedzą się jak domowymi sposobami wzmocnić odporność przed zimą. To właśnie z myślą o Rodzicach stworzony  został serwis www.zdrowyprzedszkolak.pl. Ta strona to przede wszystkim źródło inspiracji kulinarnych oraz baza wiedzy na temat właściwego żywienia,  a także szeroko pojmowanego zdrowego stylu życia. Bardzo serdecznie zachęcamy rodziców do odwiedzenia strony Akademii Zdrowego  Przedszkolaka.

  • Dzieci z grupy IV i VI w roku szkolnym 2015/16 biorą udział w zajęciach w ramach kółka teatralno-muzycznego. Celem zajęć jest stwarzanie  możliwości do spontanicznej- odtwórczej i twórczej ekspresji muzyczno- ruchowej a także rozwijanie dziecięcej wrażliwości na żywe słowo i teatr. Na spotkaniach przedszkolaki uczestniczą m.in. w zabawach z elementem dramy, wizualizacyjnych, pantomimicznych, muzycznych, ruchowych, prowadzonych metodą pedagogiki zabawy,  aktywnego słuchania muzyki Batii Strauss, z wykorzystaniem technik Freineta czy relaksacyjnych.
   Mali aktorzy doskonalą umiejętność wyrazistego mówienia poprzez ćwiczenia emisyjne, ćwiczenia dykcji na podstawie tekstów literatury dziecięcej, gramatyczne, ortofoniczne, artykulacyjne i oddechowe, uczą się recytowania fragmentów dziecięcej prozy z uwzględnieniem dialogu i podziału na role indywidualnie i grupowo a także rozwijają funkcje poznawcze takie jak: myślenie, pamięć, koncentrację i uwagę. Już sam fakt, że dzieci mogą uczyć się, tworzyć i prezentować przed rówieśnikami efekty swej pracy sprawia, że mali artyści czują się dowartościowani, ważni dla innych, a przede wszystkim realizują swoje marzenia.

  • "Jesień wierszem malowana" międzygrupowy konkurs recytatorski

   W dniu 17.11.2015 w ramach realizacji zadania - ,,Wychowanie przez czytanie” w naszym przedszkolu odbył się międzygrupowy konkurs recytatorski pt. „Jesień wierszem malowana”. W konkursie wzięło udział 22 dzieci. Piękna recytacja, rekwizyty, starannie dobrane elementy ubioru podkreślające charakter wiersza, odpowiednia pogoda za oknem wprowadziły nas w prawdziwy jesienny klimat. Występy dzieci oceniało jury w składzie: Elżbieta Midura – dyrektor Samorządowego Przedszkola w Przecławiu, Anna Olejniczak- dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Przecławiu oraz Marta Żola - intendentka naszego przedszkola.

   Po wysłuchaniu wszystkich wierszy jury postanowiło wyróżnić ośmioro dzieci:

    Antoś Sędłak- wiersz „Zapasy”- grupa I

    Gabrysia Madej-  wiersz „Jesień”- grupa II

    Zosia Kupiec - wiersz „Bukieciki”- grupa III

    Maja Misiak- wiersz „Entliczek - Pentliczek"- grupa IV

    Ala Bogdan- wiersz „Jesienią , jesienią"- grupa IV

    Emilka Knap - wiersz „Jesień”- grupa V

    Madzia Brykała- wiersz „Jeż”- grupa VI

    Daria Kopacz- wiersz „Jesienią, jesienią”- grupa VI

   Laureaci konkursu otrzymali upominki oraz dyplomy, a pozostali uczestnicy książeczki. Gratulujemy wszystkim dzieciom pięknych występów.

    

  • Sukcesy plastyczne

   „Rejs na wyspy nieznane” pod takim hasłem odbyła się VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ,,Słońce, woda i przygoda’’ zorganizowanego przez  Szkołę Podstawową  nr 2 i Przedszkole Publiczne nr 15 w Rzeszowie. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie, Rzeszowski Okręgowy Związek Żeglarski. Na konkurs wpłynęło 1358  prac dzieci z 65 placówek przedszkolnych, 109 szkół podstawowych i 2 Domów Kultury z całej  Polski. Komisja dokonała oceny prac i przyznała nagrodę w kategorii przedszkola - Martynce Borowiec z grupy I. Uroczyste wręczenie nagród laureatom odbędzie się 21 listopada podczas Festiwalu Marynistycznego dla dzieci ,,Rzeszowski Żagielek” w Rzeszowie. Gratulujemy Martynce i życzymy kolejnych sukcesów plastycznych.

  • Nasze przedszkole realizuje Program edukacyjny "Mamo, Tato, wolę wodę!"

   Nasze przedszkole po raz kolejny przystąpiło do Ogólnopolskiego Programu edukacyjnego – „Mamo, Tato, wolę wodę!", który prowadzony jest od 2009 roku przez Żywiec Zdrój przy wsparciu Instytutu Żywności i Żywienia oraz Instytutu Matki i Dziecka. Celem programu jest edukowanie dzieci w zakresie pozytywnego wpływu wody na organizm człowieka i jej znaczenia dla całego środowiska. W tym roku kontynuujemy opowieść o Wodnych Superbohaterach znanych już z poprzedniej edycji programu. Uczestnicy poznają nowe przygody Zosi i Krzysia, którzy wraz ze Zdrojkiem przekażą cenną wiedzę o wodzie, jej roli w przyrodzie i życiu człowieka. W tej edycji pomożemy każdemu dziecku zostać Wodnym Superbohaterem obdarzając je mocą Wiedzy. Zachęcamy rodziców do przeglądania i korzystania ze strony www.wolewode.pl

  • Sukcesy plastyczne

   Miło nam poinformować o wynikach XII Wojewódzkiego Konkursu Twórczości Plastycznej dzieci i młodzieży „Święty Hubert wzorem współczesnego ekologa", który organizowany jest przez Zespół Szkół w Pogwizdowie Nowym.  Na konkurs wpłynęło 837 prac. Laureatkami z naszego przedszkola zostały Natalka Struzik z oddziału V i Madzia Brykała z oddziału VI.
   13 listopada odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  • 13 listopada 2015 r. odbyło się kolejne zajęcie w grupie IV w ramach innowacji pedagogicznej pt. „Wiem, co jem, czyli mały kucharz gotuje”. Tym razem dzieci robiły gofry. Po zapoznaniu się z celem zajęć dowiedziały się, że gofry można przyrządzać na wiele sposobów, nie tylko na słodko, ale na słono i pikantnie. Na początek zgromadzono niezbędne naczynia, przybory kuchenne, sprzęt (gofrownice, mikser) oraz produkty spożywcze wg przepisu wypróbowanego przez naszego grupowego eksperta ds. gofrów, Maję Misiak. Przed przystąpieniem do pracy przypomniano zasady higieny i bezpieczeństwa podczas przygotowywania posiłków. Było dużo do zrobienia, ale jeszcze więcej chętnych rąk do pracy. Grupa dzieci ucierała kolejno mikserem cukier puder z żółtkami, inni miksowali masę z mlekiem, następni z mąką i proszkiem do pieczenia. Równocześnie ręczną trzepaczką była ubijana piana z białek na sztywno oraz śmietanka kremówka. Panie rozgrzały gofrownice i wlewały do nich ciasto. W efekcie powstały tradycyjne gofry w krateczkę oraz małe cieniutkie gofry w kształcie delfinków. Dzieci mogły zdecydować o doborze dodatków do swojego deseru: bita śmietana, owoce (maliny, banany, kiwi, winogrono). Wszystkie gofry i dodatki znalazły swoich amatorów, co zachęciło ekipę kucharzy do dalszych eksperymentów kulinarnych w ramach innowacji. 

  • Zajęcia otwarte dla rodziców w gr V

   We wtorek 10 listopada 2015r. w naszym przedszkolu odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców dzieci z oddziału V pod hasłem ,, W kraina bajek i baśni”. Zajęcie miało na celu wzbogacanie doświadczeń czytelniczych dzieci, prezentowanie swoich wiadomości na temat znanych bajek i baśni oraz kształtowanie umiejętności matematycznych. Przedszkolaki po wysłuchaniu fragmentów baśni wskazywały  właściwą ilustrację, podawały jej tytuł, globalnie odczytywały wyrazy związane z tematem zajęcia, przeliczały liczebnikami głównymi w zakresie sześciu i układały obrazki we wskazanym miejscu. Na zakończenie rodzice wspólnie z dziećmi  wykonali papierowe  korony, które zostały uwiecznione na pamiątkowym zdjęciu.              

  • Przedszkolaki obchodziły Święto Odzyskania Niepodległości

   W dniu 10 listopada  2015 roku w naszym przedszkolu uroczyście obchodziliśmy Święto Odzyskania Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Następnie dzieci z grupy III i IV zaprezentowały montaż słowno – muzyczny. W bardzo podniosłym nastroju recytowały wiersze i śpiewały piosenki patriotyczne. Odbył się także konkurs wiedzy o Polsce. Przedszkolaki doskonale wiedziały, które miasto jest stolica Polski, jakie są barwy narodowe i jaka najdłuższa rzeka w naszym kraju. Taka uroczystość to lekcja patriotyzmu. Uczy dzieci jak być dobrym Polakiem, który pamięta o historii swojego kraju i szanuje narodowe symbole: godło, hymn i flagę.

  • Sukcesy plastyczne

   Miło nam poinformować o kolejnych sukcesach naszych przedszkolaków. W powiatowym konkursie plastycznym „DAWNO TEMU NA DZIKIM ZACHODZIE” aż 10 dzieci zostało laureatami. Konkurs zorganizowany został przez SOSW im. Św. Jadwigi Królowej oraz „Stowarzyszenie DLA WAS” w ramach VII edycji akcji „CAŁY POWIAT CZYTA Z DZIEĆMI”. Na konkurs wpłynęło 317 prac plastycznych z 26 placówek z terenu powiatu mieleckiego. Komisja konkursowa przyznała 46 nagród w dwóch kategoriach oraz 3 wyróżnienia specjalne dla placówek - w tym dla naszego przedszkola. Oceniając prace komisja brała pod uwagę samodzielność wykonania, nawiązanie do tematu oraz estetykę. Nagrody w kategorii „O”- kl. I otrzymali  Piotr Chałupnik, Maja Sokołowska, Maja Misiak, Gabriela Bugaj, Lena Kurgan, Julia Cisło,  Hubert Helowicz,  Emilia Wujko, Wiktor Działowski oraz  Zuzanna Kusibab . Gratulujemy naszym przedszkolakom i życzymy kolejnych sukcesów.

   Wręczenie nagród odbędzie się 19 listopada 2015 roku o godzinie 10.30 podczas uroczystego spotkania w ramach akcji „Cały Powiat czyta z Dziećmi”.

  strona: