Samorządowe Przedszkole w Przecławiu

 

Nawigacja

Nawigacja

  • Maluszki na wycieczce w ogródku warzywnym

   W  pierwszy dzień października grupa I postanowiła  wybrać się na wycieczkę do pobliskich ogródków działkowych, ponieważ aktualna tematyka tygodnia związana była z owocami i warzywami. Chcieliśmy się dowiedzieć, jak rosną warzywa, czego potrzebują do życia, jak wyglądają w naturze. Zostaliśmy zaproszeni na działkę  mamy Antosia Sędłaka. Dzieci mogły obejrzeć rosnące warzywa a nawet skosztować marchewkę. Poznały rosnące w ogrodzie winogrono- wiedzą, jak wiele trudu potrzeba, aby wszystko pięknie rosło. Na zakończenie wizyty dzieci otrzymały dary jesienne z ogrodu do naszego przedszkolnego kącika przyrody.

  • Święto Jabłka

   30.09.2015r  w Szkole Podstawowej w Tuszymie odbyło się spotkanie  integracyjne podsumowujące Projekt ,,Jabłko” realizowany w ramach planu pracy Szkół Promujących Zdrowie.  Przedszkolacy mieli za zadanie przygotować wiersz lub piosenkę, których motywem jest jabłko. Nasze przedszkole reprezentowała Antosia Tomaszewska z grupy IV, która pięknie wyrecytowała wiersz J. Brzechwy pt. ,,Entliczek – Pentliczek”, oraz Gabrysia Madej z grupy II śpiewając piosenkę pt. ,, Nad polami nad lasami”. Spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera – królowało jabłko pod różnymi postaciami – jako zdrowy soczek, pyszna szarlotka, suszone owoce czy zupa jabłkowa. Za piękne występy dziewczynki otrzymały upominki. Gratulujemy Antosi i Gabrysi  pięknej prezentacji.

  • Turniej sportowy w gr III i IV

   Każdy przedszkolak chce być zdrowy!

   Dzieci w tym wieku uwielbiają ruch, zaspokaja on ich naturalną potrzebę, daje możliwość rozładowania energii, pozwala na rozwijanie sprawności fizycznej. W środę 30 września dzieci z grupy III i IV uczestniczyły w międzygrupowym turnieju sportowym pt. „Każdy przedszkolak chce być zdrowy”. Przedszkolaki rywalizowały w wielu konkurencjach takich jak np. slalom pomiędzy pachołkami z łyżeczką i piłką, skoki na piłce gimnastycznej, rzut do celu, skoki w worku do mety i z powrotem, slalom z przeszkodami, toczenie piłki. Na zakończenie zmęczone, ale uśmiechnięte dzieci odpoczywały przy dźwiękach muzyki poważnej. Zajęcia te wywołały dużo radości, były powodem do wesołego śmiechu, ale dały też możliwość uczestniczenia w „zdrowej rywalizacji” koleżeńskiej, pozwoliły na rozwój kondycji i zręczności oraz odporności psychicznej i zabawę w przyjaznej atmosferze.

  • Przedszkolaki na lodowisku

   W poniedziałek 28 września przedszkolaki z grupy IV, V i VI miały niecodzienną okazję obejrzenia amatorskiej Rewii na lodzie, opartej na baśni Braci Grimm „Kopciuszek”. Występ artystów odbył się na lodowisku w Miejskim Ośrodku Rekreacji i Sportu w Dębicy. Perfekcyjny taniec na lodzie, wspaniała sceneria, kostiumy, muzyka czyniły pokaz bardzo oryginalnym . Obok głównych bohaterów - Kopciuszka i Księcia po lodzie szusowały zwinne myszki a wśród nich Kalinka Wesołowska z grupy IV oraz absolwentki naszego przedszkola uczennice klasy I - Julcia Kupiec i Milenka Wesołowska oraz Kamilka Borkowska z klasy II. Po występie spotkaliśmy się z koleżankami aby im pogratulować i zrobić pamiątkowe zdjęcie.  Dziękujemy za zaproszenie.

  • Jesienna orkiestra w grupie III

   W ubiegłym tygodniu u czterolatków w grupie III słychać było bajeczne dźwięki instrumentów. To dzieciaki wybrały się w muzyczną podróż. Na początku tej magicznej podróży przedszkolaki zapoznały się z piosenką pt. „Jesienne drzewa”, następnie „łapały” spadające jesienne listki w rytmie muzyki, tworzyły bajeczne wzory na dywanie w odpowiednim rytmie. Na zakończenie tej magicznej podnóży stworzyły „Jesienną orkiestrę”, która  wygrywała rytmy na marakasach i dzwonkach, tworząc piękną jesienną melodię. Zajęcia te dostarczyły wywołały wiele uśmiechów i dostarczyły dzieciom wiele radości.

  • Spotkanie z Panem policjantem

   24.09.2015r. gościł w naszym przedszkolu policjant z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu pan Jacek Bieś – tato Mikołaja z grupy IV. Tego dnia dzieci z wszystkich grup wiekowych zgromadziły się w auli przedszkola, aby powitać niecodziennego gościa.
   Podczas spotkania przedszkolacy dowiedzieli się o tym jak bezpiecznie poruszać się po drogach, podróżować samochodem, bawić w domu i w przedszkolu oraz jak reagować w sytuacji innych zagrożeń, m.in. gdy zaczepia dziecko osoba dorosła, kiedy zauważy się pożar, itp. Duże zainteresowanie u dzieci wywołało umundurowanie i wyposażenie policjantów. W szczególności czapka, która wędrowała z głowy na głowę wielu chętnych do jej przymierzenia przedszkolaków, policyjny lizak oraz mało znane wszystkim kajdanki.
   W podziękowaniu za ciekawe spotkanie, przybliżenie i usystematyzowanie zasad bezpieczeństwa dotyczącego ruchu drogowego, bezpiecznej zabawy nasi podopieczni wręczyli policjantowi upominek oraz zaśpiewali piosenkę.

  • Przedszkolaki na plenerze artystycznym

    

   24 i 25 września 2015r. przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Zakładu Stolarskiego KOBUD w Przecławiu na terenie, którego odbywał się  pierwszy Plener Artystyczny w formie warsztatów rzeźbiarskich. Plener zorganizowano z inicjatywy Burmistrza Przecławia  Pana  Ryszarda Wolanina.  Dzieci podziwiały rzeźby trzech króli ( Baltazara, Kacpra i Melchiora) przygotowywane przez artystów do szopki betlejemskiej, która w grudniu stanie na przecławskim Rynku. Celem warsztatów było krzewienie szeroko rozumianej kultury wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Przedszkolaki  z dużym zainteresowaniem oglądały powstające rzeźby, przyglądały się starszym kolegom, którzy ćwiczyli technikę posługiwania się dłutem, wymieniali spostrzeżenia na temat okazałych rzeźb. Dzieci pełne wrażeń i nowych doświadczeń wróciły do przedszkola.

  • Warsztaty dla rodziców grupa I,II,III

   Zapraszamy rodziców dzieci z grupy I - III na warsztaty edukacyjne w ramach projektu " Dzieciństwo bez próchnicy " w poniedziałek 28 września o godz.15.30

  • Powitanie jesieni w parku

   23 września 2015r. przedszkolaki z grupy II i IV wybrały się do parku , aby powitać kolejną porę roku - jesień. Celem wycieczki było utrwalenie i poszerzenie wiadomości dotyczących znajomości otaczającej przyrody, życia roślin i zwierząt oraz integracja zespołu dzieci poprzez wspólne spędzanie czasu, nauki i rekreacji. Podążając alejkami parku dzieci obserwowały oznaki jesieni, rozpoznawały drzewa i ich owoce,  zbierały kasztany i kolorowe liście,  z którymi wróciły do przedszkola. Z zebranych liści powstaną piękne jesienne obrazki. Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu wrażeń i stała się bogatym źródłem wiedzy o przyrodzie.

  • Kolorowe Święto Przedszkolaka

   20 września to Święto Przedszkolaka. W naszym przedszkolu obchodziliśmy je w piątek, 18 września. Uroczystość przebiegała pod hasłem „Przebierz się w klauna lub pajacyka, bo świętujemy Dzień Przedszkolaka”, dlatego w auli przedszkola zaroiło się od kolorowych, wesołych postaci. Każda z grup zaprezentowała się śpiewając piosenkę (grupa I „Krasnoludki”, grupa II „”Mały przedszkolak”, grupa III „Jestem przedszkolakiem”, grupa IV „Hymn przedszkolaka”, grupa V „W przedszkolu”, a grupa VI „Marsz przedszkolaka”) i pozując do pamiątkowego zdjęcia. Potem starsi przedszkolacy wyruszyli barwnym korowodem przez ulice Przecławia do Rynku. Maluchy zaś w ogrodzie przedszkolnym wzięły udział w zabawach z chustami animacyjnymi KLANZA oraz bańkami mydlanymi. Wspólne świętowanie było okazją do dobrej zabawy i do integracji społeczności przedszkolnej, szczególnie dla tych, którzy są początkującymi przedszkolakami.

  • Projekt " Dzieciństwo bez próchnicy"

   Nasze przedszkole zostało zakwalifikowane do udziału w kolejnym projekcie edukacyjnym promującym zdrowie pt. „Dzieciństwo bez próchnicy”. Celem projektu jest objęcie edukacją i profilaktyką stomatologiczną dzieci w wieku 0-5 lat oraz osób dorosłych, od których postawy najbardziej zależy stan zdrowia jamy ustnej najmłodszych – rodziców i opiekunów dzieci oraz  nauczycieli. Projekt jest dofinansowywany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko – Polskiego programu Współpracy oraz Ministerstwa Zdrowia, realizowany jest w partnerstwie uczelni medycznych na terenie całego kraju. W ramach projektu będą realizowane bezpośrednio w przedszkolu zajęcia edukacyjne dla dzieci, rodziców, opiekunów i nauczycieli. Do projektu zakwalifikowało się trzy najmłodsze grupy z naszego przedszkola (oddziały I – III). Dzieci, których rodzice wyrazili zgodę na udział w projekcie otrzymają przybory do pielęgnacji zębów a przedszkole  pakiety edukacyjne zawierające materiały i pomoce dydaktyczne. Więcej szczegółów o projekcie znaleźć można na stronie http://www.zebymalegodziecka.pl/.

  • Co słychać u maluszków w grupie I

   Wspólna zabawa farbkami!

   Przedszkolaki z grupy pierwszej niedawno zawitały w progi przedszkola i już bardzo chętnie bawią się z innymi. Na jednych z wrześniowych zajęć dzieci malowały farbami kolorowe jabłuszka. Przed przystąpieniem do pracy wysłuchały grzecznie jakie zadanie ich czeka, następnie założyły fartuszki ochronne i z wielką niecierpliwością zasiadły do stolików, gdzie czekały na nich farby i karteczki do malowania. Dzieci malowały z wielką radością i zapałem, dbały by ich jabłuszka wyszły piękne. To była pierwsza przygoda z farbkami w grupie I, ale na pewno nie ostatnia bo dzieciom zajęcie  bardzo się podobało.

  • Przedszkolaki poznają zasady bezpiecznego zachowania się na drodze.

   W drugim tygodniu września dzieci poznawały zasady bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym.W ramach zajęć edukacyjnych dzieci z grupy IV uczyły się  wiersza pt. ,,Znaki drogowe”, słuchały piosenek związanych z tematyką tygodnia, brały udział w licznych zabawach w celu utrwalenia wiadomości na temat bezpieczeństwa na drodze.Podczas spacerów utrwalały swoją wiedzę nt. bezpiecznego poruszania się w ruchu pieszych.Przedszkolaki z grupy II i IV wybrały się na wycieczkę do Rynku w Przecławiu, gdzie  obserwowałyruch drogowy, skrzyżowania, przejścia dla pieszych, rozpoznawały niektóre znaki drogowe, przechodziły przez ulice zachowując zasady bezpieczeństwa. Wkrótce nasze przedszkole odwiedzi pan policjant – tatuś Mikołaja z grupy IV. Podczas spotkania z policjantem przedszkolaki będą miały możliwość wykazania się zdobytą wiedzą oraz uzyskania odpowiedzi na interesujące je pytania dotyczące bezpieczeństwa na drodze.

  • Zebrania grupowe harmonogram

   Zapraszamy rodziców na zebrania grupowe  wg harmonogramu

   Grupa I

         15 września       wtorek        godz. 15.40

   Grupa II

         16 września       środa          godz. 15.00

   Grupa III

        16 września        środa          godz. 15.00

   Grupa IV

       15 września      wtorek          godz. 15.40

   Grupa V

       17 września     czwartek        godz. 15.30

   Grupa VI

       17 września     czwartek        godz. 15.30

   Ze względu na ważność omawianych spraw organizacyjnych poszczególnych grup prosimy o niezawodne przybycie

    

  • Sportowy początek roku w grupie V i VI

   Aktywność ruchowa jest charakterystyczną cechą dziecka wieku przedszkolnego, wynikającą z właściwości jego rozwoju. Ruch dla dziecka jest zaspokojeniem jego naturalnej potrzeby, daje szanse rozwoju tężyzny fizycznej, jest źródłem radości, odprężenia oraz wyładowania energii. Te cechy zaczynamy rozwijać u przedszkolaków od najwcześniejszych lat. 7 września nauczycielki z oddziałów V i VI zorganizowały dla swoich wychowanków turniej sportowy. Starszaki konkurowały ślizgając się po ławeczkach na brzuchu, czołgały się na materacach, skakały na jednej nodze do mety, kręciły kołem hula-hop na czas,  rzucały woreczkami do celu i rywalizowały w slalomie. Zajęcia miały na celu: integrować grupy, rozwijać umiejętność współdziałania w zespole, wyzwalać inicjatywę i samodzielność, podnosić stan zdrowotny, doskonalić sprawności takie jak: chód, bieg, podskok, rzut, wspinanie oraz pokonywanie przeszkód. Rozgrywkom towarzyszyło wiele emocji i świetnej zabawy.

  • Narodowe czytanie

   Już w piątek 4 września 2015r.nasze przedszkole rozpoczęło  akcję Narodowe Czytanie. Dziewczęta z Grupy Teatralnej ,,Dwie Maski’ ’z  MCK w Przecławiu wraz z opiekunką panią Małgorzatą  Wąż w epokowych strojach odwiedziły  dzieci we wszystkich grupach w przedszkolu czytając fragmenty ,,Lalki’’ oraz zapraszając na  Przecławski Rynek, gdzie w sobotę 5 września  o godzinie 1600 odczytano fragmenty tekstu ,,Lalki’’ Bolesława Prusa w ramach IV edycji Narodowego Czytania zorganizowanej  przez Gminną Bibliotekę Publiczną i MCK w Przecławiu. Patronat honorowy nad akcją  sprawowała  Para Prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser- Duda. Wśród publiczności większość stanowiły przedszkolaki wraz z rodzicami. Wysłuchali fragmentu prozy w wykonaniu  Burmistrza Przecławia, Pana Ryszarda Wolanina, Dyrektorki SP Przecław, Pani Małgorzaty Nicpoń, Dyrektora Działu Promocji i Rozwoju Gminy, Pana Mariusza Barnasia i laureatki IV edycji Podkarpackiego Konkursu Pięknego Czytania, uczennicy LO w Przecławiu Weroniki Wilczyńskiej. Dzieci mogły również zajrzeć do sklepu Wokulskiego pełnego zegarów, pozytywek, porcelanowych figurek i lalek, a także podziwiać występ grupy mimów z Krakowa, Pierrota i Kolombiny. W konkursie plastycznym przedszkolaki mogły wykazać się talentami plastycznymi, a w literackim zdobyć główną nagrodę –książkę pt .,,Lalka’’ B. Prusa. Impreza została uwieczniona na fotografiach.

  • Witamy po wakacjach

   Drodzy Rodzice!

   Serdecznie wszystkie dzieci

   do przedszkola zapraszamy.

   Wakacje się skończyły

   więc zabawę zaczynamy.

   Dużo pracy na nas czeka

   nowe niespodzianki,

   ciekawe wiadomości

   no i koleżanki.

   Informujemy, że nowy rok szkolny 2015/2016 rozpoczynamy w dniu 1 września.

   Zapraszamy dzieci od 6.30 do 16.30 ( wg zadeklarowanych godzin).

   Informacje o zasadach organizacyjnych w naszym przedszkolu:

   1.Przedszkole czynne jest od godziny 6.30-16.30 i przebywa w nim 150 dzieci w 6 oddziałach.

   2. W godzinach od 6.30 do 7.30 dzieci przebywają na sali grupy II na parterze, a następnie przechodzą z nauczycielem na swoją salę. Od godziny 15.00 dzieci przebywają na sali grupy I na parterze.

   3. Dzieci  powinny być przyprowadzone do przedszkola do godziny 8.20

   4. Przedszkole posiada własny blok kuchenny, gdzie przygotowywane są posiłki dla dzieci.

   5. Podstawa programowa realizowana jest w godzinach od 8.00 do 13.00

   6. Rodzice przyprowadzając dziecko do przedszkola , po przebraniu dziecka w szatni odprowadzają je do sali przekazując je pod opiekę nauczycielce.

   7. Rodzice także odbierają dziecko bezpośrednio od nauczyciela. Podobnie jak przy przyprowadzaniu informują o swoim przybyciu opiekującą się dzieckiem nauczycielkę.

   8. Jeśli dziecko będą odbierały inne osoby niż rodzice, niezbędne jest wypisanie druku upoważnienia, dostępnego u nauczyciela.

   9. Osoby dorosłe przyprowadzające i odbierające dzieci proszone są o ubierania obuwia ochronnego.

   10. Wszystkie dzieci powinny przynieść do przedszkola :

   • pantofelki w podpisanym woreczku
   • szczoteczkę, kubek  i pastę do zębów.
   • strój gimnastyczny w podpisanym  woreczku ( koszulkę i spodenki)
   • dzieci 3, 4 letnie ubranka zapasowe do zmiany w razie potrzeby (majteczki, skarpetki, rajstopki, koszulka, spodenki, bluzeczka) w woreczku opisanym imieniem i nazwiskiem dziecka.

   11. Informacje dotyczące wysokości opłat za przedszkole reguluje Uchwała Miasta Przecław, dostępna dla rodziców na tablicy informacyjnej oraz na stronie internetowej przedszkola:  w zakładce o przedszkolu

   12. Do przedszkola uczęszczają dzieci zdrowe, dlatego też, podczas pobytu dziecka przedszkolu nie wolno podawać dzieciom żadnych lekarstw.

   13. Dzieci pomiędzy posiłkami korzystają  z wody mineralnej bez ograniczeń.

   14. Wszelkie istotne informacje dla rodziców zamieszczane są na tablicy ogłoszeń dla rodziców, w holu przedszkola.

    O bieżących działaniach dzieci dowiecie się Państwo z tablic „grupowych” na szatniach poszczególnych grup.

   Informacje o przydziale do grup i o nauczycielach prowadzących znajdują się na tablicy ogłoszeń w holu  naszego przedszkola. Wszelkie dodatkowe informacje udzielamy pod numerem  tel. 17 58 130 67

    

  • Rozkład autobusów szkolnych od 2 września 2015

   Rozklad autobusu szkolnego do Samorządowego Przedszkola w Przecławiu od 2 września 2015 roku ( środa)

   Autobus  Przecław- Wylów/Wólka Błońska

   lp.

   przystanek

   godzina odjazdu

   1

   Wylów Kądziołki

   07:35

   13:57

   2

   Wylów skrzyżowanie

   07:38

   13:54

   3

   Wylów II

   07:40

   13:52

   4

   Wylów I

   07:42

   13:50

   5

   Wólka Błońska

   07:47

   13:45

   8

   Przecław Przedszkole

   07:49

   13:42

   9

   Przecław Rynek

   07:51

   13:40

        

   Autobus Przecław- Podole/Wólka Podolska

            

   lp.

   przystanek

   godzina odjazdu

   1

   Wólka Podolska koniec

   07:00

   13:09

   2

   Wólka Podolska

   07:02

   13:08

   3

   Wólka Podolska podlesie

   07:03

   13:07

   4

   Przecław Skrzyżowanie 3Maja

   07:05

   13:05

   5

   Przecław Podlesie

   07:07

   13:02

   8

   Podole Koniec

   07:16

   12:54

   9

   Podole OSP

   07:18

   12:52

   10

   Podole p. Borkowski

   07:20

   12:51

   11

   Przecław Podzamcze

   07:22

   12:49

   12

   Przecław Rynek

   07:24

   12:47

    13

   Przecław Przedszkole

      07:26

          12:45 

            

    

  • Zebranie z rodzicami

   Serdecznie zapraszamy rodziców na zebranie organizacyjne w dniu 27 sierpnia 2015 (czwartek) o godz. 16.00

   Prosimy rodziców, którzy nie podpisali umowy z dyrektorem o zgłaszanie się do przedszkola.

  • Wakacyjne życzenia

   Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony rok i z okazji wakacji życzymy Dzieciom i ich Rodzicom aktywnego wypoczynku, samych słonecznych dni, bajkowych przygód i bezpiecznego powrotu do przedszkola. Dzieciom odchodzącym do szkoły, życzymy samych sukcesów na kolejnym szczeblu edukacji.

   Do zobaczenia we wrześniu.

   Dyrektor i pracownicy przedszkola

    

  strona: