Samorządowe Przedszkole w Przecławiu

 

Nawigacja

Nawigacja

  • Zaproszenie na Festyn Rodzinny

   Rada Rodziców, dyrektor i nauczyciele zapraszają na Festyn Rodzinny pod hasłem „Mali podróżnicy czyli kolorowa podróż dookoła Europy”, który odbędzie się w dniu 29 maj 2015 ( piątek) od godz. 16.00 na stadionie „Orlik”.

   W programie:

   - zabawy i konkursy dla dzieci i rodziców 

   - występy dzieci z okazji Święta Rodziców

   Organizatorzy zapewniają dla zapisanych dzieci wyżywienie ( pizza, sok, woda mineralna, lody, ciastka), nagrody dla zwycięskich rodzin, nagrody dla każdej grupy przedszkolnej i indywidualne dla dzieci.

   Prosimy o ubranie dzieci w koszulki  następujących kolorach:

   Grupa I –zielony

   Grupa II - żółty

   Grupa III- niebieski

   Grupa IV- czerwony

   Grupa V – pomarańczowy

   Grupa VI - biały

   Festyn prowadzić będzie grupa „Alternatywa”

  • Teatrzyk grupy III "Szewczyk Dratewka"

   21 maja dzieci z grupy III w ramach realizacji Rocznego Planu Pracy Przedszkola zaprosiły swoich kolegów i koleżanki z innych grup na teatrzyk pt. „Szewczyk Dratewka”. Inscenizacja miała na celu przybliżenie historii naszego kraju, pobudzenie zainteresowania jego kulturą, a przede wszystkim rozwijanie empatii wobec innych, zarówno ludzi jak i zwierząt. Mali aktorzy z ogromną pasją odgrywali powierzone im role, starali się w jak najlepszy sposób zaprezentować historię prostego chłopca, który mimo tego, że nie posiadał wiele niósł pomoc innym znajdującym się w potrzebie. Morałem tej historii była prawda stara jak świat „uczynione dobro wraca do dobroczyńcy”. Kiedy Szewczyk Dratewka znalazł się w potrzebie, wszystkie zwierzątka, którym pomógł przybyły, by pomóc jemu. Nagrodą dla miłego chłopca było zwycięstwo nad przebiegłą czarownicą i ślub z piękną panną więzioną przez wiedźmę. Historia prostego szewca niosącego pomoc innym, pomoc, która później przyniosła wiele dobrego dla głównego bohatera sprawiła wiele radości, tak małym aktorom jak i widzom oglądającym teatrzyk. Mamy nadzieję, że ta historia zapadnie w pamięć wszystkim dzieciom.      

  • Wycieczka do Rzemienia

   18 maja dzieci z grup II i VI wybrały się na wycieczkę do Rzemienia. Zwiedzały tam  pięknie odrestaurowaną Basztę, wspaniale  urządzony park oraz podziwiały wały obronne. Właścicielami Baszty są państwo Krystyna i Lucjan Kolbuszowie  - babcia i dziadziu Izy z grupy II.  Pani Krystyna w ciekawy sposób opowiedziała nam o historii tego miejsca oraz  o niedawno prowadzonych pracach renowacyjnych.  Następnie babcia Izy zaprosiła  nas na spacer po parku. Wielką atrakcją dla przedszkolaków było karmienie łabędzi pływających po stawach. Spacerowaliśmy w otoczeniu pięknych drzew, wśród których rośnie dąb, który ma ponad 400 lat. Wycieczka sprawiła nam wiele radości i umożliwiła zdobycie nowych wiadomości o naszej „małej ojczyźnie”. Dziękujemy babci i dziadziowi Izy za zaproszenie i mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mogli zwiedzać to piękne miejsce.

  • Promujemy zdrowy styl życia

   18 maja 2015 r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie integracyjne dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Tuszymie z przedszkolakami z grupy IV. Celem spotkania było promowanie zdrowego stylu życia i wdrażanie dzieci do zachowań prozdrowotnych. Na początek grupa IV zaprosiła gości do obejrzenia przedstawienia pt. ,,Legenda o krakowskim hejnale”, następnie ,,krakowskie przekupki” poczęstowały wszystkich zdrowymi mini kanapeczkami. Spotkaniu towarzyszyły zabawy ruchowe i tańce. Dzieci umieszczały również produkty na tablicy magnetycznej przypominającej piramidę zdrowia utrwalając w ten sposób, jak należy właściwie się odżywiać. Podczas przerw piły niegazowaną wodę mineralną i chrupały zdrowe przekąski: warzywa oraz świeże i suszone owoce. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały ręcznie wykonane zakładki do książek z hasłem „Żyj zdrowo” i pozowały do wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Był to bardzo wesoło, zdrowo i pożytecznie spędzony czas w miłym towarzystwie.

  • Przedszkolaki w bibliotece

   Corocznie 8 maja obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Dzień ten stał się świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek który trwa w tym roku od 8 - 15 maja, a obchodzony jest pod hasłem "WYBIERAM BIBLIOTEKĘ". W związku z tym przedszkolaki z grupy V i VI zostały zaproszone do biblioteki  14 maja. Panie bibliotekarki przygotowały dla swych najmłodszych czytelników konkursy pod hasłem  „Dużo bajek znam - bo z mamą i tatą czytam". Przedszkolaki  odgadywały nazwy znanych bohaterów bajek, kończyły fragmenty wierszy , rozwiązywały zagadki i rebusy. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą.  Po wykonaniu wszystkich zadań podsumowano konkurs i wręczono zwycięzcom nagrody. Wszyscy uczestnicy  otrzymali  słodki poczęstunek. Na zakończenie spotkania pani bibliotekarka przeczytała książeczkę pt. „Bunio wraca w dobre ręce” i pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

  • Podkarpacki konkurs piosenki " O Baśniową nutkę"

   13 maja w sali widowiskowej Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu odbył się Finał II Podkarpackiego Konkursu Piosenki Przedszkolnej „O BAŚNIOWĄ NUTKĘ”, zorganizowany przez Przedszkole Miejskie Nr 9 im. „Baśniowej Krainy” w Mielcu. W konkursie brały udział przedszkolaki 5- 6 letnie z Województwa Podkarpackiego, a na scenie zaprezentowało się w sumie 25 małych wokalistów. Nasze przedszkole reprezentowała Julia Kudłacz,  która otrzymała zaproszenie na galę finałową po przesłuchaniu przez jury kilkudziesięciu zgłoszeń z całego Podkarpacia. W czasie finału Julcia  zaśpiewała piosenkę „A ja patrzę, a ja słucham” i zdobyła główną nagrodę GRAND PRIX – statuetkę „baśniowej nutki. Julcia również dostała zaproszenie na XI Międzynarodowy Festiwal Piosenki ,,Rzeszów Carpathia Festival” 2015, który rozpocznie się 2 czerwca na rynku w Rzeszowie. Występy dzieci oceniało jury w składzie: Anna Czenczek - dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, Barbara Grzech - koordynator ds. przedszkoli, Edyta Chlebowska - nauczyciel PSM I i II st. W Mielcu, Jolanta Dudek - nauczyciel muzyki, Jadwiga Klaus - instruktor teatralny Domu Kultury SCK oraz Krystyna Majka - dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 9. Patronat honorowy objął Prezydent Daniel Kozdęba. Patronem medialnym był portal hej. mielec.pl.     Julci serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

  • Wycieczka do gabinetu stomatologicznego

   „Żeby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć!”

   Wiedzą o tym dzieci z naszego przedszkola. Swoją wiedzę na ten temat przedszkolaki mogły pogłębić podczas wizyty w gabinecie pani doktor- stomatolog Madzi Kopery- Niedzielskiej. Pani Madzia opowiedziała dzieciom o swojej pracy i pokazała narzędzia, których używa podczas leczenia zębów. Przedszkolaki zainteresowane były jak działają, a największą uwagę wywołał ślinociąg. Dzieci mogły usiąść w fotelu dentystycznym i poczuć się pacjentem. Nie brakowało chętnych. Przedszkolaki utrwaliły sobie wiedzę na temat zapobiegania chorobom zębów, właściwego użytkowania przyborów do mycia zębów oraz  spożywania zdrowych produktów. Odtąd już nikt nie obawia się wizyty u dentysty, gdyż kojarzy się nam z miłymi stomatologami i wesołą atmosferą. Bardzo dziekujemy Pani doktor za spotkanie.

  • Przedszkolny konkurs "Razem z Kubusiem dbam o przyrodę"

    

   W ramach programu edukacyjnego realizowanego w naszym przedszkolu  ,,KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY" został przeprowadzony konkurs plastyczny na plakat  pt. ,,Razem z Kubusiem dbam o naturę".  33 dzieci wraz z rodzicami wykonało piękne prace wykazując się dużą inwencją twórczą i pomysłowością. Z pośród tak wielu pięknych i różnorodnych prac trudno wybrać najładniejszą. Wyróżniono pracę Kasi Wrażeń z grupy III  oraz Małgosi Olejarz i Gabrysi Muniak z grupy VI. Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom i ich rodzicom, którzy zaangażowali swoje siły, czas i pomysły w realizację tego projektu, ponieważ dla każdego dziecka, jego własny plakat był powodem dumy i wielkiej radości.
   Wszystkie dzieci, które wzięły udział w konkursie otrzymały drobne upominki.

  • Sukcesy plastyczne

   Pragniemy poinformować  o sukcesie plastycznym naszych przedszkolaków Łukaszka Kukli z grupy IV i Dawidka Szewca z grupy V. Chłopcy  zostali nagrodzeni w VI Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Plastycznej  pt. ,,Pory roku - 2015 - Lato pastelą  malowane" organizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Św. Jadwigi Królowej  w Mielcu i Stowarzyszenie ,,DLA WAS". Serdecznie gratulujemy naszym laureatom i życzymy dalszych sukcesów.

  • Uczestniczymy w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom

   Nasze przedszkole kolejny rok czynnie włączyło się do akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Polega ona na propagowaniu codziennego głośnego czytania dzieciom, gdyż jak wiadomo nawyk czytania i miłość do książek musi powstać już w dzieciństwie.Poprzez rozmowy, zachęcamy rodziców do czytania dzieciom w domu. Wpajamy, że codzienne głośne czytanie warto zacząć jak najwcześniej i kontynuować je nawet wówczas, gdy dziecko samo już dobrze czyta. W ramach akcji zapraszamy również rodziców do przedszkola. Często odwiedzamy pobliską bibliotekę, gdzie zaprzyjaźniona pani bibliotekarka czyta przedszkolakom. Tam wypożyczamy książki, które czytamy w przedszkolu. Zwracamy dzieciom  uwagę, aby książki były przez nie szanowane i oddane do biblioteki w odpowiednim czasie. Wszystkie nasze działania mają na celu rozbudzenie w dzieciach zapału do poznawania literatury. Chcemy, aby lubiły czytać i aby czytanie stało się dla nich koniecznością i potrzebą, nie zaś kojarzyło się z nudą i przymusem. Pragniemy, aby nasi wychowankowie stali się czytelnikami na resztę życia i nie stracili szansy na ciągły rozwój intelektualny.

  • Sukcesy plastyczne

   Miło nam poinformować o kolejnych sukcesach naszych przedszkolaków. Szymonek Ortyl z grupy I otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. ,, Mój dom-moja Ojczyzna’’, zorganizowanym przez  Przedszkole w Kalinowicach. Celem konkursu było ukazanie piękna swojej miejscowości  oraz  kształtowanie emocjonalnego stosunku przywiązania do rodzinnych stron. Szymonowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  • Ratujemy i uczymy ratować

   Grupa IV od stycznia 2015 r. realizowała program Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy „Ratujemy i uczymy ratować”. Celem programu jest kształtowanie przekonania o konieczności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz kształcenie umiejętności jej udzielania już od najmłodszych lat. Na zajęciach przedszkolacy utrwalali znajomość numerów alarmowych (997, 998, 999 oraz 112), poznawali etapy postępowania w razie udzielania pierwszej pomocy w przypadku, kiedy osoba poszkodowana jest nieprzytomna i oddycha (sprawdzanie bezpieczeństwa, sprawdzanie przytomności, wzywanie pomocy, sprawdzanie oddechu, układanie w pozycji bezpiecznej). Dowiedziały się również, co należy robić, kiedy osoba nieprzytomna nie oddycha (2 wdechy i 30 ucisków ratowniczych na przemian).

   6 maja 2015 r. odbyło się zajęcie podsumowujące realizację programu. Dzieci układały z cyfr numery telefonów alarmowych. W zabawie „Poczuj swoje serce” sprawdzały dotykiem jak bije serce w spoczynku i po wysiłku fizycznym oraz poznały jego znaczenie dla życia człowieka. W zabawie „Tlen” dowiedziały się jaka jest rola tlenu i oddychania dla przeżycia osoby poszkodowanej. Ćwiczyły postępowanie podczas udzielania pierwszej pomocy na partnerze (nieprzytomny, który oddycha) oraz wdechy i uciski ratownicze na fantomie (nieprzytomny, który nie oddycha).

   Na pamiątkę realizacji programu dzieci otrzymały holograficzne naklejki z logo WOŚP.

  • Sukcesy plastyczne

   Z  przyjemnością informujemy, że Ania Glica otrzymała wyróżnienie  w Wojewódzkim konkursie plastycznym „WSPÓŁCZEŚNI RYCERZE ŚW. FLORIANA”- XIII edycja , odbywającym  się pod patronatem: Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie; Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”; Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej Koło w Przeworsku; Podkarpackiego Kuratora Oświaty; Wojewody Podkarpackiego i Starosty Powiatu Przeworskiego. Ani serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

  • Wycieczka do Remizy Strażackiej

   4 kwietnia w  dniu św. Floriana przedszkolaki z wszystkich grup wybrały się z życzeniami do strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Przecławiu. Podczas spotkania dzieci wysłuchały wielu ciekawostek o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka. Dowiedziały się także, w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, pomagają w czasie powodzi, ratują zwierzęta. Dzieci z bliska miały możliwość zobaczyć jak wygląda wóz strażacki, sprzęt gaśniczy, wyposażenie, jakim dysponują strażacy oraz strój strażaka do codziennej pracy. Ogromny entuzjazm wzbudziły oczywiście samochody strażackie, do których przedszkolaki mogły wsiąść i przyjrzeć się ich wyposażeniu. Dodatkową atrakcją była dla przedszkolaków możliwość usłyszenia sygnałów, których używają strażacy, gdy jadą na akcję. To spotkanie z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci. Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę. Większość chłopców postanowiła w przyszłości zostać strażakami. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały za miłe, gorące przyjęcie i wręczyły strażakom kwiaty.

   Serdecznie dziękujemy strażakom OSP w Przecławiu za pomoc w zorganizowaniu tego wyjątkowego spotkania.

  • Sukcesy plastyczne

   Miło nam poinformować, że został rozstrzygnięty Ogólnopolski konkurs plastyczny pt. „Mój bohater strażak” organizowany przez Miejskie Przedszkole nr 40 im. Marii Kownackiej w Rudzie Śląskiej. Emilka Krzempek zajęła I miejsce a Patrycja Sztuka i Julia Wilaszek – wyróżnienie.
   Celem konkursu było kształtowanie pozytywnych postaw i bezpiecznych zachowań dzieci  w sytuacjach zagrażających ich życiu i zdrowiu oraz propagowanie wśród dzieci zawodu strażaka. Cieszymy się sukcesem dziewczynek  i życzymy im wielu ciekawych pomysłów w kolejnych konkursach.

  • Wyniki Ogólopolskiego Konkursu Plastycznego " Jestem małym patriotą"

   „Jestem małym patriotą”

   30 kwietnia  2015 roku w Samorządowym Przedszkolu w Przecławiu rozstrzygnięto Ogólnopolski  konkurs plastyczny pt. „Jestem małym patriotą".

   Komisja w składzie:

   dyrektor przedszkola mgr Elżbieta Midura

   nauczyciel mgr Marta Kasperowicz

   nauczyciel mgr Agnieszka Borkowska

   nauczyciel mgr Danuta Dziedzic     

   biorąc pod uwagę przede wszystkim samodzielność, pomysłowość, estetykę oraz zgodność z tematyką konkursu, wyłoniła laureatów w dwóch kategoriach wiekowych.

   3-4 latki:

   I miejsce- Piotr Widła, Przedszkole Miejskie nr. 16 im Jasia i Małgosi w Mielcu, opiekun Monika Zielińska

   II miejsce- Liliana Laszyńska, Punkt Przedszkolny „Radosna Przystań, Bolszewo, opiekun Monika Angel

   III miejsce- Lena Giera, Przedszkole Miejskie nr. 16 im Jasia i Małgosi w Mielcu, opiekun Aneta Osmola

   5-6 latki:

   I miejsce- Barbara Chwałek, Publiczna Szkoła Podstawowa nr.21 im. Olimpijczyków Polskich w Wałbrzychu, opiekun Halina Krajewska, Magda Michałowska

   II miejsce- Emilia Merchut, Oddział Przedszkolny Publiczna Szkoła Podstawowa Zasów, opiekun Marzena Falarz

   III miejsce- Alicja Bartczak, Publiczna Szkoła Podstawowa nr.21 im. Olimpijczyków Polskich w Wałbrzychu, opiekun Halina Krajewska, Magda Michałowska

   Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Serdecznie gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów.

   Dyplomy i nagrody zostaną wysłane pocztą.

  • Święto Flagi

   "Flaga biało-czerwona, nasza polska flaga. Przedszkolak o tym pamięta, to bardzo ważna sprawa”

   Budząc zainteresowania dzieci wydarzeniami ogólnopaństwowymi, a także  rozwijając  poczucie przynależności narodowej, 30 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy ,, Święto Flagi’’. Dzieci z grupy I i II przygotowały na tę uroczystość program słowno-muzyczny, na który składały się wiersze i piosenki o Polsce. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn naszego kraju, pamiętając o właściwej postawie. Jak przystało na małych patriotów przedszkolaki wyrecytowały wiersz Władysława Bełzy pt. ,,Katechizm polskiego dziecka’’. Dzień ten był dla przedszkolaków wspaniałą lekcją przypomnienia sobie, że są Polakami, a Polska to ich Ojczyzna. Na naszą uroczystość pani  Elżbieta Midura zaprosiła również uczennice klasy V i VI Szkoły Podstawowej w Przecławiu; Olę Malczyńską,  Natalię Augustyn, Julię i Zuzannę Helowicz,  które zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i muzyczne. Dzieciom podobały się piosenki o Polsce w wykonaniu starszych koleżanek. Może wśród naszych przedszkolaków są takie talenty jak: Ola, Natalia , Julia i Zuzia, które są absolwentkami naszego przedszkola.

  • Wizyta pani stomatolog

    

   30 kwietnia 2015 r. gościliśmy absolwentkę naszego przedszkola, a obecnie panią stomatolog, Magdalenę Koperę – Niedzielską. Niektóre dzieci rozpoznały panią doktor jako pacjenci jej gabinetu. Pani dentystka przypomniała dzieciom dlaczego należy dbać o higienę jamy ustnej i zębów oraz jak należy to robić. Dzieci z uwagą słuchały pogadanki i obejrzały ciekawy film animowany o doktorze Ząbku. Na zakończenie pani doktor wręczyła dzieciom kolorowanki. Przedszkolacy podziękowali Pani za ciekawe spotkanie i obiecali systematycznie szczotkować ząbki.

  • Międzygrupowy quiz pt. „Co wiem o Polsce?”


   Już w przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu - miłości do małej i wielkiej ojczyzny. 29 kwietnia przedszkolaki miały okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z zakresu edukacji patriotycznej. W tym dniu odbył się międzygrupowy quiz pod hasłem „Co wiem o Polsce?”,  w którym wzięli udział przedstawiciele wszystkich grup przedszkolnych. Na uczestników czekały następujące zadania: układanie puzzli przedstawiających rynek w Przecławiu, podawanie tytułów polskich bajek i legend, wskazywanie na mapie największych miast oraz rozpoznawanie znanych Polaków i symboli narodowych. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące naszego kraju m. in. Jakie miasto jest stolicą Polski?, Jaka jest najdłuższa rzeka?, Jakie są najwyższe góry?, Kim był Mikołaj Kopernik? oraz wiele innych z którymi doskonale sobie poradziły. Drużyny wykazały się ogromną wiedzą rozwiązując bezbłędnie zadania i odpowiadając na pytania. Za udział w quizie wszystkie grupy otrzymały dyplomy i nagrody zakupione dzięki wygranej w programie „Cezar w Przedszkolach”.

  • Przecławski Dzień Teatru

   Uczestnictwo w kulturze  jest naturalnym elementem wychowania  każdego malucha. Ważne jest aby dziecko już od najwcześniejszych lat miało kontakt z teatrem i sztuką, było widzem i aktorem. Dlatego, gdy tylko mamy możliwość uczestniczymy w takich wydarzeniach. W środę 29 kwietnia 2015r. dzieci ze wszystkich grup z naszego przedszkola oglądały w MCK w Przecławiu występy swoich starszych kolegów z amatorskich grup teatralnych z terenu naszej gminy, podczas  odbywających się  Przecławskich Dni Teatru. Dzieciom bardzo podobała się bajka pt. ,,Śpiąca Królewna’’ w wykonaniu grupy teatralnej ,,Dwie Maski’’, przedstawienie pt. ,,Baba Jaga  u dentysty’’ w wykonaniu dzieci z grupy teatralnej ,,Marionetka’’ z  Kiełkowa oraz  ,,Bajka według Henryka Sienkiewicza’’ w wykonaniu  grupy teatralnej ,,Teatralki’’ działającej przy SDK w Tuszymie. Przedszkolaki nagrodziły występy młodych aktorów gromkimi brawami i szerokim uśmiechem.

  strona: