Samorządowe Przedszkole w Przecławiu

 

Nawigacja

Nawigacja

  • Obchodzimy Dzień Praw Dziecka

   Dzień Praw Dziecka w naszym przedszkolu

   Mały człowiek, duża sprawa.
   Mały człowiek ma swe prawa.
   Strzegąc praw tych należycie,
   układamy dziecku życie.

   Dnia 21.11.2014 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Na tę uroczystość każda grupa założyła koszulki w innym kolorze. Na początku dzieci zostały zapoznane z Konwencją Praw Dziecka i ruchem ilustrowały treść wiersza „Mam swoje prawa”. Następnie oglądały inscenizację pt. „Każde dziecko chce tak samo” w wykonaniu swoich kolegów i koleżanek grupy V i VI oraz taniec Vengaboys. W tym dniu nie zabrakło również zabaw wg Pedagogiki zabawy z użyciem emblematów w różnych kolorach, wyrażających uczucia smutku i radości. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wcielały się w rolę kolegi Jasia z innego przedszkola, który przeżywał różne przygody, oraz nawiązywały bliskie kontakty z kolegami ubranymi w koszulki w innym kolorze. Zorganizowane pod tym hasłem zabawy miały na celu nie tylko uświadomienie dzieciom, że mają swoje prawa, ale też uczyły jak z nich korzystać. Mamy nadzieje, że wszyscy dorośli będą zawsze i mądrze tych praw przestrzegać. 

  • Zabawa Andrzejkowa

   Zabawa andrzejkowa w naszym przedszkolu

   W dniu 27 listopada 2014 r. (czwartek) w naszym przedszkolu  w godzinach dopołudniowych odbędzie się ZABAWA ANDRZEJKOWA. Prosimy rodziców o przygotowanie dla dzieci ciekawych strojów. Serdecznie zapraszamy wszystkich przedszkolaków i życzymy miłej zabawy!

  • Sukcesy plastyczne

   Gdy czysto wkoło w wodzie i na plaży wesoło” pod takim hasłem  w miesiącu  październiku odbyła się VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ,,Słońce, woda i przygoda’’ zorganizowanego przez  Szkołę Podstawową  nr 2 i Przedszkole Publiczne nr 15 w Rzeszowie. Nagrodę  w konkursie otrzymał Gabrysia Więch z grupy V. Uroczyste wręczenie nagród laureatom odbędzie się 22 listopada 2014 r. podczas Festiwalu Marynistycznego dla dzieci ,,Rzeszowski Żagielek” w Rzeszowie. Gratulujemy Gabrysi oraz jej rodzicom życząc kolejnych sukcesów plastycznych.

  • Uwaga zmiana odjazdów autobusów szkolnych

   Informacja dla rodziców!

   W dniach 17, 18 i 19 listopada 2014r. ( tj. poniedziałek, wtorek, środa) w związku z odbywającymi się rekolekcjami autobus szkolny rano będzie wyjeżdżał z końcowego przystanku o godzinie  8.30  natomiast autobus powrotny z przedszkola  o godzinie 13.00.

  • Informacja dla rodziców

   Dzień Praw Dziecka w naszym przedszkolu

   Dnia 21 listopada (piątek) w naszym przedszkolu będziemy obchodzić Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Prosimy aby w tym dniu dzieci były ubrane w  bawełniane koszulki w następujących kolorach: grupa I- zielone ,grupa II- żółte ,grupa III- niebieskie ,grupa IV- czerwone ,grupa V- pomarańczowe, grupa VI- białe.

   Dziękujemy.

  • Teatrzyk " Bajka o złotym ptaku"

    

    Teatrzyk „Bajka o złotym ptaku”

   Dnia 12 listopada odwiedzili nasze przedszkole aktorzy teatru z Nowego Sącza, którzy przedstawili  „Bajkę o złotym ptaku”. Dzieci wysłuchały i obejrzały wspaniałą historię o starym, dobrym królu, który dbał o swoich poddanych. Dobrobyt królestwu zapewniała czarodziejska jabłoń. Trzech jego synów to postacie, które ukazują cechy ludzi również współcześnie żyjących. Kolorowe kukiełki, ekspresyjna muzyka i treść spektaklu wywołały wśród dzieci żywe reakcje. „Bajka o złotym ptaku” zarówno uczy, jak i bawi młodego widza. Przedszkolaki, dzięki spotkaniu z bajką wzbogaciły swoją wiedzę o znaczeniu przyjaźni w życiu każdego człowieka - co stanowiło morał tej bajki. Ta pouczająca opowieść przypomniała dzieciom, że w życiu nie jest najważniejsze dobro materialne, lecz to, co mamy w sercu.

  • W dniu 7 listopada w naszym przedszkolu uroczyście obchodziliśmy Święto Odzyskania Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Po nim nastąpiła część artystyczna. Dzieci z grupy V zatańczyły tradycyjnego poloneza, a przedszkolaki z grupy II zaprezentowały montaż słowno – muzyczny. W bardzo podniosłym nastroju recytowały wiersze i śpiewały piosenki patriotyczne. Dzieci bezbłędnie chórem odpowiadały na pytania zawarte w wierszu „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy. Odbył się także konkurs wiedzy o Polsce. Przedszkolaki udowodniły, że doskonale wiedzą, które miasto jest stolicą Polski, jakie są polskie barwy narodowe i  jaka jest najdłuższa rzeka w naszym kraju.  Na zakończenie obchodów Święta Niepodległości dzieci  trzymając w rękach biało- czerwone flagi, uczestniczyły w uroczystym marszu ulicami Przecławia. Taka uroczystość uczy dzieci jak być dobrym Polakiem, który pamięta o historii swego kraju i szanuje narodowe symbole: godło, hymn i flagę.

  • Góra grosza

   Akcja charytatywna ,,Góra grosza”

   Drodzy rodzice serdecznie zapraszamy do udziału w akcji charytatywnej ,,Góra grosza”. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, zawodowych rodzin zastępczych oraz domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Najlepsze co możemy dać dziecku, to rodzina, w której może czuć się bezpiecznie, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, nawiązywać przyjaźnie. 60 tysięcy dzieci przebywających w opiece zastępczej czeka na taką rodzinę.
   Akcja Góra Grosza organizowana jest w szkołach i przedszkolach w całej Polsce w dniach 24 listopada – 5 grudnia 2014 roku. Jak co roku liczymy na Państwa  hojność i wsparcie.

  • Teatrzyk " Jarzębinka"

   Dzieci z grupy III i IV przygotowały piękna inscenizację na podstawie bajki J. Tajca pt. „Jarzębinka”. Główne role odgrywali: Julcia Kupiec - Jarzębinka  i babcia- Kinga Górnisiewicz. Pełna uroku opowieść o Jarzębince posiada duże wartości wychowawcze, uczy kochać literaturę piękną i pomaga w kształtowaniu postaw społeczno-moralnych. Przedstawienie zostało wystawione kilka razy: dla rodziców, koleżanek i kolegów naszego przedszkola, dzieci z ochronki oraz uczniów pierwszej klasy Szkoły Podstawowej w Przecławiu. Występ bardzo podobał się widzom - po każdym występie mali aktorzy otrzymywali gromkie brawa.

    

  • Sukcesy plastyczne

   Miło nam poinformować Państwa o kolejnym sukcesie plastycznym  naszych przedszkolaków. Laureatami XI Wojewódzkiego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży pt. „Św. Hubert wzorem współczesnego ekologa”- „Obrazki z życia Św. Huberta” zostały dziewczynki z grupy III -Kalinka Wesołowska i Kasia Wrażeń, które zdobyły nagrody. Konkurs  zorganizował Zespół Szkół w Pogwizdowie Nowym pod patronatem Polskiego Związku Łowieckiego w Rzeszowie oraz Burmistrza Głogowa Małopolskiego i Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Uroczyste wręczenie nagród  laureatom konkursu odbędzie się 13 listopada 2014r. w siedzibie organizatora. Laureatkom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

  • Święto Niepodległości w naszym przedszkolu

   Polsko kochana dziś święto Twoje,

   dlatego właśnie ze sztandarem stoję.

            W hołdzie żołnierzom, w hołdzie wolności,

   w hołdzie poczucia ludzkiej godności.

   Dnia 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W naszym przedszkolu Święto Niepodległości obchodzić będziemy w piątek 7 listopada. Prosimy, aby w tym dniu dzieci przyszły do przedszkola ubrane odświętnie.

    

  • ,,Ocalić od zapomnienia’’

   Przed dniem Wszystkich Świętych w piątek 31 października 2014r. przedszkolaki z oddziałów V i VI   odwiedziły pobliski Cmentarz Parafialny w Przecławiu. W skupieniu  i z zaciekawieniem  spacerowały alejkami cmentarza  składając hołd już nieobecnym mieszkańcom naszej miejscowości, oraz wspominając swoich bliskich zmarłych. Wspólnie z opiekunami dzieci zapaliły znicze , które złożyły pod Pomnikiem Pamięci tych Bez Grobów oraz  w utworzonym Lapidarium ( mini muzeum cmentarnym), miejscach ocalonych od zapomnienia przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne ,,Rędziny’’ w celu rozwijania i pomnażania dorobku polskiej kultury narodowej. 

  • Przedszkolaki z wizytą w Urzędzie Miejskim

   Przedszkolaki z wizytą w Urzędzie Miejskim

   W piątek 24.10.2014r przedszkolaki z oddziału III, IV i VI wybrały się na wycieczkę do Urzędu Miejskiego w Przecławiu. Najpierw odwiedziły gabinet Pana Burmistrza Ryszarda Wolanina. Pan Burmistrz opowiedział przedszkolakom  o swojej pracy, która jest bardzo ważna i odpowiedzialna, a także pracy całego Urzędu. Przy wyjściu dzieci częstowały się pysznymi cukierkami, które były skryte w magicznym hełmie. Następnie zwiedziły salę obrad. Dzieci miały okazję usiąść na miejscu radnego i przemawiać do mikrofonu  tak jak podczas prawdziwej sesji. Z zaciekawieniem obejrzały film promocyjny o Gminie Przecław pt. „Gmina Przecław to moja gmina”. Na zakończenie podziękowały Panu Burmistrzowi za spotkanie. Dla większości przedszkolaków ta wizyta  była wielkim przeżyciem.

  • Sukcesy plastyczne

   Sukcesy w konkursie plastycznym ,,Czas na zdrowie”

   17 października 2014 r. został rozstrzygnięty powiatowy konkurs plastyczny „Czas na zdrowie” organizowany przez  SOSW im. Św. Jadwigi Królowej oraz  „Stowarzyszenie DLA WAS” w ramach VI edycji akcji „CAŁY  POWIAT  CZYTA  Z  DZIEĆMI”, w którym brały udział również nasze przedszkolaki. Na konkurs wpłynęło 300 prac plastycznych z 21 placówek z terenu powiatu mieleckiego. Gabrysia Więch z grupy V, Julka Żarów z grupy IV oraz Maja Misiak i Emilka Krzempek z grupy III zostały nagrodzone. Dziewczynki wykonały piękne prace plastyczne, stanowiące ilustracje do  znanych utworów literackich o tematyce zdrowotnej. Gratulujemy ciekawych pomysłów  i życzymy kolejnych sukcesów.

  • Pasowane na przedszkolaka

   Pasowanie na Przedszkolaka

   23 i 24 października w naszym przedszkolu odbyła  się uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka".  W pierwszym dniu dzieci z oddziału  I, a w drugim  dzieci z pozostałych grup stały się pełnoprawnymi członkami przedszkolnej społeczności . Uroczystość rozpoczęła się przedstawieniem zaprezentowanym przez starszaków z oddziału III i IV pt. „Jarzębinka”.  Po teatrzyku  dzieci, które we wrześniu rozpoczęły edukację przedszkolną z uśmiechem na twarzach recytowały wierszyk i śpiewały piosenki otrzymując od rodziców gromkie brawa.  Zanim złożyły uroczystą przysięgę wykonały kilka zadań; stały na jednej nodze, podskakiwały i uśmiechały się do publiczności - po wypiciu wody z cytryną.  Dla najmłodszych przedszkolaków  było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie. Następnie Pani Dyrektor Elżbieta Midura dokonała uroczystego „Aktu pasowania". Uroczystość zakończono wręczeniem dzieciom dyplomów i  pamiątkowych upominków. Był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców jak i nauczycielek.

  • Sukcesy plastyczne

   Gratulujemy Gabrysi Więch zajęcia I miejsca oraz Emilce Krzempek zdobycie wyróżnienia  w IX edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pt. ,,Świętość Jana Pawła II-moją drogą do świętości’’. Patronat nad konkursem sprawowali ks. Bp Stanisław Jamrozek , Prezydent Miasta Przemyśla oraz Podkarpacki Kurator Oświaty. Celem konkursu było inspirowanie do życia świętością Jana Pawła II  oraz wyrażanie pozytywnych wartości przez formy plastyczne. Uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu odbędzie się 25 października 2014r. w Domu Katolickim Roma w Przemyślu poprzedzone Mszą św.  w Archikatedrze w intencji uczestników konkursu  pod przewodnictwem ks. Bp Stanisława Jamrozka. Jeszcze raz gratulujemy laureatkom i życzymy kolejnych sukcesów.

  • Wystawa fotograficzna

   Wystawa fotograficzna,, Moje rodzinne wakacje’’

   Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców i dzieci  do obejrzenia wystawy fotograficznej pt. „Moje rodzinne wakacje” umieszczonej w holu dolnym przedszkola. Jednocześnie dziękujemy rodzicom za udostępnienie  pięknych zdjęć  swoich  pociech podczas rodzinnego spędzania tegorocznych wakacji  w ciekawych miejscach,  różnych zakątkach Polski i nie tylko.  Na wystawę swoje zdjęcia zgłosiło 23 dzieci z naszego przedszkola, dzięki czemu udało nam się  stworzyć niezwykłą galerię, chętnie odwiedzaną przez naszych przedszkolaków. Wystawa  ta jest jedną z form budzenia u dzieci przedszkolnych przywiązania do rodziny, ojczyzny, swego miasta czy regionu. Uczy dostrzegać  piękno naszego kraju, słowem kształtować uczucia, z których po latach zrodzić się może prawdziwy, gorący patriotyzm.

   Zachęcamy do oglądania wystawy do końca października 2014r.

  • Próbna ewakuacja w przedszkolu

   PRÓBNA EWAKUACJA W PRZEDSZKOLU

   W czwartek 16 października w naszym przedszkolu odbyła się próbna ewakuacja.  W tym dniu na terenie placówki przebywało 121 dzieci w 6 grupach przedszkolnych i 19 osób personelu. Dzieci wcześniej zostały zapoznane z zasadami obowiązującymi podczas ewakuacji. Akcja  nadzorowana przez specjalistę do spraw kontrolno-rozpoznawczych st.asp. Bernarda Maziarza z Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Mielcu, przebiegała bardzo sprawnie, spokojnie, z zachowaniem wszystkich procedur. Ewakuacja miała na celu ćwiczenie bezpiecznego i zorganizowanego opuszczenia budynku przedszkola podczas zagrożenia w tym przypadku – pożaru. Na kilka minut sale przedszkolne i pomieszczenia administracyjno - gospodarcze pozostały puste. Wszystkie dzieci  i personel bardzo sprawnie, bezpiecznie i szybko opuściły budynek. Po zakończeniu ćwiczeń przedszkolaki spotkały się z  panem strażakiem, który w formie pogadanki utrwalił  z dziećmi zasady zachowania się w sytuacjach zagrożenia oraz wyjaśnił  w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną. Przedszkolaki  wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę. Wizyta była dobrą okazja do przypomnienia dzieciom numerów alarmowych  do Straży Pożarnej - 998 i 112. Dziękujemy panu strażakowi, który sprawował  kontrolę nad  prawidłowością ewakuacji  i życzymy jak najmniej niebezpiecznych akcji.

  • Jesienna wycieczka do lasu

   Korzystając ze słonecznej,  jesiennej pogody w czwartek 9 października dzieci  pojechały na wycieczkę do lasu. Grupy młodsze zwiedzały „szkółkę leśnych drzewek”, a grupy starszaków odwiedziły rezerwat „Bagna Przecławskie”. Jesienny las odsłonił przed dziećmi niektóre swoje tajemnice, a wędrówka leśnymi ścieżkami  umożliwiła dzieciom bliski kontakt z naturą. Przedszkolaki oglądały jesienną szatę lasu, przyglądały się różnokolorowym liściom, rozpoznawały i nazywały drzewa, krzewy i rośliny zielone.  Słuchały odgłosów przyrody:  śpiewu ptaków i szumu drzew. Zbierały także różne dary lasu: kolorowe liście, szyszki, żołędzie, kawałki kory, które po powrocie do przedszkola umieściły w „kącikach przyrody” na swoich salach.  Wycieczka była okazją do budzenia zainteresowania otaczającą przyrodą, bogacenia wiedzy o ekosystemie jakim jest las i kształcenia postaw proekologicznych u przedszkolaków.

  • Zapraszamy na Pasowanie

    

   Kochana Mamusiu i kochany Tato,

   będę przedszkolakiem, co powiecie na to?

   Podczas pasowania złożę przyrzeczenie,

   a teraz Wam daję ważne zaproszenie!

   Serdecznie zapraszamy na Uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka, które odbędzie się w naszym przedszkolu:

   w czwartek 23 października o godz. 15.30 – grupa I

   w  piątek 24 października o godz. 10.30 – grupa II, III, IV, V, VI.

   Pasowanie dotyczy dzieci, które rozpoczęły w tym roku edukację przedszkolną. Serdecznie zapraszamy rodziców nowych przedszkolaków. Prosimy  o odświętny strój dla swoich Pociech. 

  strona: