Nasze przedszkole w miesiącu listopadzie zorganizowało rodzinny konkurs ekologiczny na plakat pt. „Chroń dzieci nie pal śmieci”. Celem konkursu było: upowszechnianie wiedzy o ochronie środowiska i zagrożeń wynikających ze spalania odpadów w warunkach domowych; uświadomienie zagrożeń dla środowiska oraz zdrowia i życia związanych ze spalaniem śmieci; kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez popularyzowanie różnych form plastycznych; wspólne spędzanie czasu z rodzicami i rodzeństwem. W konkursie wzięło udział 34 dzieci, które wspólnie z rodzicami wykonały przepiękne plakaty. Rodzice i dzieci wykazali się dużą kreatywnością w tworzeniu ciekawych, pracochłonnych i bardzo oryginalnych prac. Wszystkie plakaty zaskakiwały i zachwycały pomysłowością. Do ich wykonania wykorzystane były różnorodne materiały z odpadów do powtórnego przetworzenia: kartony, gazety, plastikowe butelki, rolki po papierze toaletowym i wiele innych. Wybór najładniejszych plakatów był bardzo trudny, dlatego też jury postanowiło nagrodzić wszystkie prace. Bardzo dziękujemy za udział w konkursie i życzymy aby w naszym otoczeniu zawsze była wysoka jakość powietrza!
Konkurs plastyczny ,,Chroń dzieci nie pal śmieci"
Projekt edukacyjny ,,Miś"
„Miś jest mały i puchaty
Miś jest fajny i kudłaty
Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula.”W czwartym tygodniu listopada w naszym przedszkolu realizowany był projekt edukacyjny „Miś”. Miś to nie tylko pluszowa przytulanka, to „ktoś” bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często niezastąpiony. Misiaczki towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości jak i smutku. Celem projektu było zapoznanie dzieci z historią pluszowego misia, rozwijanie zainteresowań literaturą dziecięcą, poznanie najpopularniejszych misiów z bajek dziecięcych, kształtowanie poczucia konieczności poszanowania zabawek oraz rozwijanie umiejętności radzenia sobie z uczuciami. W ramach prowadzonych działań organizowane były w salach kąciki z bajkami o tematyce „Misie w bajkach”. Przedszkolaki na zajęciach matematycznych układały „Misiowe rytmy”, wykonywały prace plastyczne „Miś mój przyjaciel”, lepiły misie z plasteliny, tworzyły misie z drucików kreatywnych, kolorowały, wycinały i naklejały na kartce. Słuchały opowiadań z książki A.A. Milne „Kubuś Puchatek”, bawiły się w szukanie misia w zabawie „Ciepło, zimno”, układały misia „Kółeczko”, „Kwadraciaka”,. „Prostokąciaka”. Słuchały piosenki „Jadą, jadą misie”, ćwiczyły równowagę w zabawie ruchowej „Przekładamy misia” ,bawiły się chustą animacyjną i uczyły się rymowanek o misiach. Prowadziły również poranną gimnastykę z misiem i ćwiczenia logopedyczne. Słuchały ciekawostek o niedźwiedziach brunatnych, uczestniczyły w quizie przyrodniczym na temat życia niedźwiedzi. Te wszystkie działania dostarczyły dzieciom wiele pozytywnych wrażeń i były okazją do wspaniałej zabawy.
Przedszkolne Andrzejki
„Święty Andrzeju daj nam znać co się będzie z nami dziać!” Tymi słowami dzieci z przedszkola rozpoczęły zabawę andrzejkową. Każda z grup w sposób wyjątkowy przygotowała się do tego magicznego dnia. Tajemnicze dekoracje sal, dzieci przebrane za wróżki czy bajkowe postacie sprawiły, że przedszkolaki przeniosły się w krainę czarów i wróżb. Poprzez zabawę miały również okazję przybliżyć się do tradycji i obrzędów ludowych. Przyszłość przepowiadana była na wiele sposobów: losowanie karteczek z zawodami, zabawa z kolorowym kołem życzeń, losowanie imionami przyszłych sympatii, „magiczne liczby”, „wędrówka butów” , rozdmuchiwanie kolorowych kleksów itp. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem. Zabawa była przednia, dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.
Informacja
W piątek 27 listopada nasze przedszkolaki będą brały udział w zabawach andrzejkowych w swoich salach. Dzieci mogą przebrać się w wybrany strój. Dziękujemy
Kolorowa muzyka z Bum Bum Rurkami
Od kilkunastu lat Boomwhackers czyli Bum Bum Rurki wykorzystywane są na całym świecie podczas pracy z dziećmi łącząc w sobie walory rozrywkowe i edukacyjne. We wtorek 23 listopada 2020r. w gr. V odbyło się zajęcie z wykorzystaniem tego niezwykłego instrumentu. Bum Bum Rurki to kolorowe, lekkie tuby, które po uderzeniu o siebie lub w dowolną inną powierzchnię wydają różne dźwięki. Dla niektórych dzieci było to kolejne spotkanie z tym instrumentem, inne pierwszy raz miały okazję zobaczyć , poznać i zagrać na nim. Podczas różnych zabaw z Bum Bum Rurkami przedszkolaki odtwarzały rytm, tempo, dynamikę, tworzyły improwizacje rytmiczne i rytmiczno-ruchowe, grały i śpiewały gamę. Zajęcie bardzo podobało się dzieciom i już czekają na kolejne. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zajęcia zamieszczonych na stronie przedszkola.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
W środę 25 listopada dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia . Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 118 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko spędziło czas w przedszkolu ze swoim przyjacielem- Misiem. Przybyły misie małe, duże, bardzo duże, białe, różowe, zielone wprost bajecznie kolorowe a każdy był piękny i wyjątkowy.
Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie bawiły się przy piosenkach m. in: „ Jadą, jadą misie”, „Misiowa pobudka”, „Pluszowy miś”. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, misiowe tańce. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.
Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie we wspomnieniach dzieci na długi czas
Innowacja pedagogiczna ,,Mam talent"
W miesiącu listopadzie podczas zajęć prowadzonych w ramach Innowacji pedagogicznej ,, Mam talent”, dzieci z oddziału V wykonały dwie prace. Pierwsza z nich pt.,, Kotek” polegała na odpowiednim pokolorowaniu wskazanych pól oraz wycięciu i dopasowaniu elementów kotka według wzoru.
Druga praca jaką wykonały dziewczynki na zajęciach była związane z obchodzonymi w miesiącu listopadzie ,,Andrzejkami ” i była to,, Wróżka”. Z otrzymanych szablonów dzieci stworzyły postać w kapeluszu wykonanym techniką orgiami , którą ozdobiły gwizdkami otrzymanymi przy użyciu dziurkacza kształtów. Wszystkie prace wyszły piękne, ku radości ich twórców. Zdobią one tablice na holu górnym, a efekty pracy dzieci można podziwiać na stronie przedszkola w zakładce ,,Album fotograficzny” .
Sukces plastyczny
Rozstrzygnięto Ogólnopolski konkurs plastyczny pt. „Kodeks zdrowego przedszkolaka’’ organizowany przez Przedszkole Miejskie nr 3 w Polkowicach. Jury oceniło prace pod względem estetyki, zgodności z tematyką, samodzielności, pomysłowości i przyznało I miejsce Basi Gołda z grupy VIII . Celem konkursu było promowanie zdrowego stylu życia, kultury fizycznej i sportu, rozwijanie swoich zainteresowań i pasji, aktywne spędzanie czasu wolnego. To już kolejna nagroda dla Basi w konkursie plastycznym. Serdecznie gratulujemy i życzymy ciekawych pomysłów na kolejne prace konkursowe.
Dzień kredki
W poniedziałek 23 listopada br. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Kredki. Święto to w szczególny sposób wiąże się z dziećmi, bowiem dzięki kredkom mogą one wyrażać swoje przeżycia, uczucia, myśli, uczą się twórczego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię. Rysowanie to wspaniała przygoda i ważne doświadczenie dla każdego dziecka. Z tej okazji w każdej grupie odbywały się zabawy z kredkami w roli głównej. Przedszkolaki słuchały opowiadań, których bohaterami były kredki, poznały ich rodzaje oraz obejrzały krótki film o tym, jak są zrobione. Tworzyły zbiory kredek według kryterium koloru, kształtu, wielkości, rodzaju i porównywały ich liczebność. Bawiły się przy piosence „Kolorowe kredki”, kolorowały kolorowanki nawiązujące do jej treści, brały też udział w zabawach muzyczno-ruchowych. W każdej grupie przy pomocy różnych środków wykonane zostały piękne kredki, które ozdobiły przedszkolne galerie prac. Dzięki naszym kredkom, nie wiadomo kiedy, a szary, listopadowy dzień pomalowaliśmy na „niebiesko, fioletowo, żółto i różowo, na czerwono, na zielono i pomarańczowo”.
Zajęcia gr. III w kąciku regionalnym
W trzecim tygodniu listopada w grupie III realizowana była tematyka dotycząca urządzeń elektrycznych. Celem zajęć było zapoznanie z różnymi urządzeniami elektrycznymi, uświadomienie dzieciom jakie znaczenie ma prąd w gospodarstwie domowym oraz zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania z nich. Przedszkolaki wiedzą, że wszystkie te urządzenia są bardzo przydatne w domu bo ułatwiają pracę, ale mogą być niebezpieczne i dzieciom nie wolno włączać ani obsługiwać tych urządzeń bez nadzoru dorosłych . Prąd jest pożyteczny, ale bywa niebezpieczny. W ramach działań przedszkolaki wybrały się do kącika regionalnego w którym zostały wyeksponowane przedmioty używane w dawnych czasach w gospodarstwach domowych, a także elementy dekoracyjne wnętrza domu. Przedszkolaki oglądały eksponaty odpowiadające dzisiejszym urządzeniom elektrycznym ułatwiające ludziom pracę. Było to żelazko do którego wrzucano rozrzażone węgielki,różne lampy naftowe, radio, tarka do prania,młynek do kawy, sprzęty do wypieku chleba itp. Zgromadzone eksponaty stanowią cenny materiał edukacyjny dla przedszkolaków, umożliwiający im bezpośredni kontakt z tradycją.
Listopadowe zajęcia w gr. II
W ubiegłym tygodniu przedszkolaczkom grupy II towarzyszył „deszczowy” temat. Dzieci rozmawiały o jesiennej pogodzie, deszczu i jego roli w naturze. Sami zaś zamienili się w milusińskich naukowców, którzy wytworzyli w sali prawdziwą chmurę, a następnie krople deszczu. W ramach podsumowania zajęć każdy przedszkolak na pamiątkę wykonał własnoręcznie pracę plastyczną pt.: “Moja magiczna chmura”. Dzieci wysłuchały opowiadania „Choroba Ani”, składały z części kolorowe parasole. Podczas zajęć matematycznych zapoznały się ze zjawiskiem tonięcia i pływania różnych przedmiotów. Dużo radości sprawiło dzieciom rozdmuchiwanie za pomocą rurki deszczowych kleksów.
Mimo “pochmurnego” tematu – dzieciakom dopisywały pogodne humory.
Sukces plastyczny
Miło nam poinformować, że został rozstrzygnięty Ogólnopolski konkurs plastyczny pt. ,,Choć jestem mały, mam swoje prawa’’, zorganizowany przez Miejskie Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Lędzinach. Nikola Dziekan z grupy VIII zajęła II miejsce. Celem konkursu było poznanie przez dzieci Praw Dziecka, kształtowanie wyobraźni poprzez prace plastyczne. Nikola narysowała swoją rodzinę, przedstawiając w ten sposób -Prawo dzieci do wychowywania w rodzinie. Nikoli serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów plastycznych.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
,,Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym, że dziecko to także człowiek, tyle że jeszcze mały”.
20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa. W tym dniu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. UNICEF jest największą na świecie organizacją w całości dedykowaną dzieciom, jest strażnikiem Konwencji o prawach dziecka. Symbolem organizacji jest kolor niebieski. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko. Podczas rozmów ze swoimi paniami przedszkolaki dowiedziały się, czym zajmuje się organizacja charytatywna UNICEF. Starszaki obejrzały film o dzieciach mieszkających w Jemenie. Dokładnie zostały omówione poszczególne prawa dzieci. Ich znajomość została przypieczętowana odbiciem niebieskiej rączki na znak zjednoczenia się z dziećmi potrzebującymi pomocy. Uroczystości tej towarzyszyły zabawy z chustą animacyjną i balonikami w kolorze niebieskim. Dzieci pięknie kolorowały obrazki ilustrujące różne prawa i ozdabiały duże postacie narysowane na szarym papierze. Ten dzień miał wielkie znaczenie dla przedszkolaków. Mamy nadzieję, że poprzez zabawę przybliżyliśmy
i uświadomiliśmy dzieciom, że mają swoje prawa oraz że mimo, iż są mali, trzeba je szanować i kochać…
Deszczowe zajęcia w gr. VII
W III tygodniu listopada w grupie VII realizowano tydzień pod hasłem ,,Szaruga jesienna”. Podczas zajęć plastycznych dzieci wykonywały prace nt. „Szaro, buro i ponuro”. Dzieci wydzierały kawałki z gazet i naklejały je na sylwety na sylwety budynków, drzew i chmur. Następnie wykonały tło farbami w kolorach późnej jesieni czyli na szaro i niebiesko. Ponadto przy dźwiękach muzyki wystukiwały rytm padającego deszczu uderzając palcami w kartkę imitującą chmurę. W czasie zabaw matematycznych dzieci liczyły kropelki deszczu a pracując w grupach wykonywały różne zadania polegające na liczeniu i segregowaniu. Przez cały tydzień utrwalaliśmy wiersz o listopadzie. Podczas zajęć dzieci bardzo dobrze radziły sobie z zadaniami i przy okazji dobrze się bawiły.
Zabawy matematyczne w gr. VI
17. 11.2020 r. przedszkolaki z grupy VI zapoznały się z jedną z figur geometrycznych. Bohaterem spotkania był kwadrat, który zainspirował wszystkich przedszkolaków do wesołych, a zarazem pouczających zabaw. Na początku dzieci przy pomocy wiersza o kwadracie zapoznały się z wyglądem i cechami nowej figury. Bawiły się w małych detektywów, wyszukując w sali przedmiotów w kształcie kwadratu. W dalszej części zajęć brały udział w zabawach ruchowo- tanecznych mających na celu utrwalenie kwadratu. Następnie na dywanie dzieci miały za zadanie ułożyć z patyczków poznane cyfry oraz różnej wielkości ciekawą kompozycję np. ufoludka, robota, wieżę, kwadratowe miasto. Wszystkie dzieci wykazały się dużą pomysłowością i wyobraźnią. Każdy przedszkolak mógł podziwiać wytwory swoich koleżanek i kolegów. Przedszkolaki świetnie poradziły sobie z każdym zadaniem i są super ekspertami w znajomości figury geometrycznej, jaką jest kwadrat.
Zajęcia w grupie IV
W ramach tygodniowego planu pracy „ A deszcz pada i pada- listopadowa pogoda” przedszkolaki z grupy IV dnia 16 listopada na zajęciach rozwijających mowę i myślenie dowiedziały się jak powstaje deszcz. Na początku słuchały opowiadania H. Bechlerowej pt. „Jedna srebrna kropelka” ilustrowanego obrazkami, odpowiadały na pytania wysłuchanego opowiadania. Następnie układały historyjkę obrazkową o przygodach kropli, wg kolejności zdarzeń opisanych w opowiadaniu. Oglądały doświadczenie prowadzone przez nauczyciela, związane z parowaniem i skraplaniem pary wodnej. Dużą radość sprawiła przedszkolakom zabawa ruchowa pt. „Tańczące chmurki”, gdzie w rytm muzyki wirowały po sali z niebieskimi chmurkami, na dźwięki wesołej muzyki tańczyły a na dźwięki smutnej stały w miejscu i machały chmurką. Dzieci wpatrywały się jak zaczarowane w eksperyment pt. „ Chmura” gdzie do nalanej wody w szklance, wyciskaliśmy piankę do golenia a następnie tusz płynny w kolorze niebieskim, obserwowały jak przenika przez piankę – „chmurkę” płyn. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły we wszystkich zadaniach, które dostarczyły im wiele radości.
Zajęcia listopadowe w gr. VIII
W piątek 13 listopada w grupie VIII odbyły się zajęcia pod hasłem ,,Jestem Polak Mały’’. Celem zajęć było kształtowanie poczucia przynależności narodowej i postawy patriotycznej dzieci, wzbogacanie wiedzy na temat własnego kraju, utrwalenie znajomości symboli narodowych oraz uświadomienie konieczności odnoszenia się do nich z szacunkiem. Przedszkolaki utrwaliły wierszyk ,,Katechizm polskiego dziecka’’, rozwiązywały zagadki o Polsce, układały i odczytywały napis Polska z rozsypanki literowej. W zabawie ,,Piękna nasza Ojczyzna’’ opisywały zdjęcia, które kojarzą się z ciekawymi miejscami w naszym kraju, podawały nazwę miasta, regionu Polski. Podczas zabawy ruchowej układały flagę Polski z białych i czerwonych kartek. Uczyły się szacunku do symboli narodowych opowiadając historyjkę obrazkową pt. ,,Szanuj flagę”, która dostarczyła dzieciom wzorów prawidłowego zachowania wobec symboli narodowych. Wszystkie dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, chętnie wykonywały przygotowane dla nich zadania.
Sukces plastyczny
Znamy już wyniki VI konkursu recytatorskiego pt.,, Zanurzać się w ogrody rudej jesieni” zorganizowanym przez Dom Kultury w Przecławiu. W kategorii dzieci przedszkolnych II miejsce zajęła Zuzia Skrzypek z oddziału V i III miejsce zajął Jakub Siwy z oddziału VIII. Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie, promowanie talentu dzieci i młodzieży, pielęgnowanie kultury języka ojczystego, rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania sztuką recytacji oraz krzewienie zamiłowania do literatury pięknej. Mali artyści recytowali wiersze znanych autorów o tematyce jesiennej. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci , życzymy małym artystom kolejnych sukcesów.
11 listopada w naszym przedszkolu
W dniu 10 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Niepodległości. Przedszkolaki świętowały w swoich grupach ten wyjątkowy dla Polaków dzień. Słuchały piosenek patriotycznych, oglądały filmy i poznały historię Polski w okresie zaborów oraz walkę narodu polskiego o wolność. Utrwalały znajomość symboli narodowych oraz ich właściwe traktowanie. Dzieci słuchały wierszy takich jak „Kto ty jesteś..”, „Powiewa flaga” czy „Jestem Polakiem. Ponadto wyklejały, malowały farbami flagę polską, układały ją z gotowych elementów, recytowały znane przez siebie wiersze. Wyszły też na spacer w bliskiej okolicy przedszkola z flagami w dłoniach. O godzinie 11.11 w ramach ogólnopolskiej akcji MEN "Szkoła do hymnu", przyjmując właściwą postawę przedszkolaki odśpiewały hymn polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Uroczystość ta choć obchodzona inaczej niż zwykle, była bardzo radosna. Mamy nadzieję, że zapadnie na długo w pamięci naszych „Małych Polaków”.
Dzień Jeża
„Krótkie nóżki, długi ryjek, ostre kolce ciało kryją. Ach, cóż to za groźny zwierz? […]” Tak, tak – to jeżyk i jego święto – przypadające w naszym przedszkolnym kalendarzu na dzień 10 listopada. Wszystkie dzieci z naszego przedszkola obchodziły ten szczególny dzień pod hasłem: Dziś jeżyki swoje święto mają, przedszkolaki o nich pamiętają! Jeże bez odpowiedniej ochrony wkrótce wyginą, a wtedy pozostaną w naszej pamięci jedynie jako ilustracje z książek dla dzieci, z nieodzownym jabłkiem na kolczastym grzbiecie. Dlatego warto wspomnieć o jeżach w ich dzień i dowiedzieć się czegoś więcej o tych uroczych ssakach. Przedszkolaki dowiedziały się, że to sympatyczne, bardzo pożyteczne zwierzątka, że są owadożerne i nie jedzą jabłek ani mleka, które im szkodzi, za to chętnie spałaszują ślimaki, robaki. Dzieci wykonywały piękne prace plastyczne, układały puzzle z jeżykiem, oglądały książki na ich temat, bawiły się w tematyczne zabawy ruchowe – nie zabrakło też zabawy „Na dywanie siedzi jeż…”. Ten dzień w przedszkolu okazał się wyjątkowy dla naszych przedszkolaków – był pełen uśmiechu, radości i przede wszystkim wspólnej, zgodnej zabawy.