Pasowanie na Przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która w naszym przedszkolu odbyła się 28 października 2021r. Od samego rana na salach trwały przygotowania. Uroczystości w grupach rozpoczęły występy dzieci . Mali artyści zaprezentowali przygotowane piosenki, tańce oraz wierszyki. Dla większości był to pierwszy, bardzo ważny występ. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka ogromną kolorowa kredką przez Panią Dyrektor Katarzynę Bajor. Każdy pasowany przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom, a wszystkie dzieci upominki. Były też pamiątkowe zdjęcia i dzielenie się wrażeniami. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech. Z uśmiechem na buziach, w atmosferze radości i przyjaźni minął kolejny, ale jak ważny dzień w przedszkolu.
Sukces plastyczny Zuzi
Miło nam poinformować o kolejnym sukcesie plastycznym naszych przedszkolaków. Rozstrzygnięto Ogólnopolski konkurs plastyczny pt. ,,Co przyroda w drzewie chowa?” zorganizowany przez Miejskie Przedszkole Integracyjne ,,Smerfowa Kraina” w Kętrzynie, w którym Zuzia Kulas z grupy VIII zdobyła II miejsce. Celem konkursu było propagowanie wśród dzieci zainteresowania przyrodą, wnikliwa obserwacja drzew i kto w nich zamieszkuje oraz rozwijanie uzdolnień plastycznych. Zuzi gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Kiszenie kapusty, gr. IV
W środę 30. października w grupie IV odbyło się kolejne zajęcie w ramach Innowacji pedagogicznej zatytułowanej „Wiem, co jem, czyli mały kucharz gotuje”. Tym razem, jak przystało na jesienną porę, było kiszenie kapusty. Dzieci przypomniały sobie zasady higieny i bezpieczeństwa podczas przyrządzania posiłków i z umytymi rękami, w fartuszkach i czapkach kucharskich zebrały się wokół stołu zastawionego produktami, sprzętem i naczyniami niezbędnymi do wykonania zadania. Dowiedziały się, jakie wartości odżywcze ma kapusta, że można ją jeść ma surowo, gotowaną, zasmażaną, kiszoną. Pani poszatkowały kapustę, przedszkolaki starły marchew na tarce, wsypały to wszystko do wyparzonego kamionkowego garnka, posypały solą, a następnie na zmianę mocno ugniatały tłuczkiem w garnku, aż wypłynął z niej sok. Następnie przycisnęły kapustę ciężkim (także wyparzonym) kamieniem. Po ukiszeniu kapusta jest wspaniałym antidotum na przeziębienie. Warto ją często jeść, aby dzięki zawartej w niej witaminie C organizm miał siłę do walki z zimowymi infekcjami
Wycieczka grupy III i VIII do Muzeum Dobranocek w Rzeszowie
W środę 20 października przedszkolaki z grupy III i VIII wybrały się na wycieczkę do Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Jest to jedyna tego typu placówka w Polsce, posiadająca unikatowe zbiory związane z historią polskiej i zagranicznej animacji dla dzieci. Zwiedzanie go sprawi przyjemność każdemu. Na wystawie stałej Muzeum Dobranocek można podziwiać oryginalne lalki z filmów kukiełkowych produkowanych w Studiu Małych Form filmowych Se-Ma-For w Łodzi. W muzealnych gablotach spotkać można bohaterów takich animacji, jak: „Miś Uszatek”, „Przygody Misia Colargola”, „Mały Pingwin Pik-Pok”, „Maurycy i Hawranek”, „Trzy Misie” i wielu innych. Swoją przygodę dzieci rozpoczęły z panem przewodnikiem, który w ciekawy sposób opowiadał o zgromadzonych w gablotach przedmiotach. Następnie zaprosił przedszkolaki do „mini kina”, w którym dzieci mogły oglądać przygody Reksia, Misia Uszatka, Misia Colargola, Bolka i Lolka oraz innych bajkowych przyjaciół. Po seansie dzieci z grupy III udały się na zajęcia literacko - filmwe pt. „Śladami Smerfów” podczas których poznały bohaterów bajki, brały udział w konkursie wiedzy o Smerfach oraz aranżowały smerfne scenki wykorzystując do tego makietę wioski oraz figurki smerfów. Przedszkolaki z grupy VIII brały udział w zajęciach tematycznych pt. „Bądź przyjacielem Kubusia Puchatka”, w czasie których prowadzący zwrócili uwagę jak ważne jest pomaganie innym, przyjaźń i wspólne spędzanie czasu. Była to niezapomniana wycieczka pełna wrażeń i uśmiechów zadowolonych przedszkolaków.
Innowacja pedagogiczna "Mam talent"
W przedszkolu twórczość plastyczna pełni szczególną rolę. To za pośrednictwem twórczej ekspresji plastycznej i percepcji otaczającego świata dziecko gromadzi doświadczenia zarówno poznawcze, jak i twórcze. W miesiącu październiku odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym zajęcia plastyczne z uzdolnionymi przedszkolakami z gr. V i VI prowadzone w ramach Innowacji pedagogicznej pt. ,, Mam talent’’ przez nauczycielkę oddziału I panią M. Kasperowicz. Uczestnicy zajęć wykonali dwie prace plastyczne różnymi technikami. Pierwsza z nich pt.,,Kotek” polegała na odpowiednim pokolorowaniu wskazanych pól oraz wycięciu i dopasowaniu elementów kotka według wzoru. Druga to wydrapywanka na papierze artystycznym ,,Incood”. Zajęcia sprawiły przedszkolakom dużo radości, a efekty ich pracy można podziwiać na tablicy w holu dolnym przedszkola oraz na stronie internetowej placówki. Zapraszamy do obejrzenia prac.
Wycieczka do Kulkolandu
20. października dzieci z grupy I i II wybrały się na wycieczkę do Kulkolandu w Radomyślu Wielkim. Celem naszej wycieczki była przede wszystkim integracja rówieśniczych grup, rozwijanie motoryki dużej i małej dzieci oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu. Po przybyciu na miejsce dzieciom zostały przypomniane zasady bezpiecznej zabawy, następnie dzieciaki udały się do sali zabaw. Wszystkie dzieci ogarnęła fala radości: biegały, skakały, zjeżdżały na zjeżdżalni, wdrapywały się na konstrukcje, jeździły autami, bawiły się w basenie z piłkami… zabawy nie było końca. Dużą niespodzianką i frajdą dla dzieciaków było spotkanie i zabawy z maskotką Minionka. Dzieciaki wspólnie tańczyły, bawiły się z chustą kolorowymi piłeczkami. Na zakończenie była zacięta rywalizacja między dziewczynkami i chłopcami w przeciąganiu liny. Wspólnie miło spędzony czas integrował przedszkolaków, a zabawy na konstrukcji rozwijały ich ogólną sprawność fizyczną. Wracając do przedszkola, i później w przedszkolu, dzieci dzieliły się wrażeniami, opowiadały, wspominały najmilsze momenty i mówiły, że chciałyby jeszcze pojechać do Kulkolandu. To był udany wyjazd, który na długo pozostanie w pamięci dzieci.
Wycieczka do piekarni
Podczas realizowania ośrodka tematycznego "Co z czego otrzymujemy" nasze przedszkolaki miały możliwość bezpośredniej obserwacji procesu powstawania chleba. Dzieci z grupy V i VI 19. października wybrały się na wycieczkę do piekarni w Kiełkowie. Podczas wycieczki dzieci miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarzy, poznały etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Dzieci zobaczyły najważniejsze pomieszczenia piekarni. Piekarz opowiedział jak wyrasta ciasto, przedstawił etapy powstawania pieczywa. Przedszkolaki zobaczyły duże maszyny niezbędne do pracy piekarza m.in. ogromne misy na ciasto, krajalnicę do krojenia chleba, ruchome regały na upieczony chleb itp. Największe wrażenie wywarł na przedszkolakach piec do wypiekania i wielkie łopaty do wkładania pieczywa. Mieliśmy również możliwość obserwowania produkcji ciasteczek grzebyków. Cudowny zapach i aromat upieczonego pieczywa sprawił, że dzieci poczuły się głodne i z wielkim apetytem zajadały przepyszne, pączki, specjalnie dla nich upieczone. Zostały również poczęstowane soczkami. Na koniec przedszkolaki podziękowały pani szefowej oraz pracownikom piekarni za miłe przyjęcie, a także za to, że mogły zobaczyć, jak wygląda piekarnia. Dziękujemy również tacie Konradka i Krystianka za zorganizowanie wycieczki.
Wycieczka do Muzeum Bombki Choinkowej gr. IV i VII
18 października 2021 r. przedszkolacy z grupy IV i VII wyruszyli na wycieczkę autokarową do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Jest to prywatne muzeum właściciela przedsiębiorstwa produkującego ozdoby choinkowe, które powstało w wyniku jego kilkunastoletniej pasji kolekcjonerskiej. Wystawa obejmuje tysiące szklanych, ręcznie wykonanych eksponatów, umieszczonych na choinkach, w przeszklonych witrynach, podwieszonych pod sufitem. W hali wystawowej znajdują się ciekawie zaaranżowane ekspozycje bombek w stylu amerykańskim, skandynawskim, francuskim, wiktoriańskim i staropolskim. W gablotach wyeksponowane są bombki w przeróżnych kształtach i stylach, pogrupowane tematycznie. W pomieszczeniach fabrycznych dzieci poznały proces dmuchania i zdobienia bombek. Wzięły również udział w warsztatowych zajęciach, gdzie mogły ozdobić bombkę według własnego pomysłu. W fabrycznym sklepie miały możliwość obejrzenia i zakupienia wybranej bombki stosownie do posiadanych środków finansowych, dzięki czemu poznały również wartość pieniądza. Zakupione i ozdobione przez dzieci bombki zostały zapakowane w kartonowe pudła, żeby bezpiecznie je dowieźć do przedszkola. Dzieci wróciły z wycieczki zadowolone i pełne wrażeń, więc z pewnością należy zaliczyć ją do udanych.
Sukces plastyczny
Miło nam poinformować o pierwszych sukcesach plastycznych w tym roku szkolnym. Został rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs Plastyczny ,,Kardynał Stefan Wyszyński w oczach dziecka’’, zorganizowany przez Szkołę Podstawową im Stefana Wyszyńskiego w Wilczopolu – Kolonii. Celem konkursu było upamiętnienie 120 rocznicy urodzin i 40 rocznicy śmierci Kardynała a także ukazanie postaci Prymasa Tysiąclecia jako wzoru do naśladowania we współczesnym świecie. W kategorii dzieci młodszych jury przyznało II miejsce Lence Paszkiewicz z grupy I, a w kategorii dzieci starszych również II miejsce zdobyła Hania Czebocka z oddziału V. Laureatom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Wizyta listonosza
W dniu 15 października odwiedziła nasze przedszkole pani listonosz. Jej wizyta zbiegła się z omawianym tematem dotyczącym poczty i zawodu listonosza. Pani Aneta zaprezentowała dzieciom wszystkie akcesoria niezbędne w jej pracy: listownik, saszetkę na pieniądze, tablet oraz torbę. Pani listonosz opowiedziała przedszkolakom jak wygląda jej dzień pracy, co oprócz listów roznosi oraz zaprezentowała charakterystyczny mundur. Dużym zainteresowaniem cieszyła się czapka , którą każdy przedszkolak chciał przymierzyć. Dzieci dowiedziały się jak trudna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Na zakończenie spotkania, każde dziecko otrzymało kolorowe ulotki. Dziękujemy Pani Anecie za poświęcony czas i przekazane informacje. Kto wie, może to spotkanie będzie dla przedszkolaków początkiem marzeń o zawodzie listonosza.
Dzień drzewa
W dniu 8 października obchodziliśmy "Święto Drzewa”. Dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Przedszkolaki dowiedziały się również jak wielkie znaczenie mają drzewa dla czystości powietrza, a tym samym dla zdrowia człowieka. W czasie zabaw badawczych w ogrodzie oglądały drzewa, dotykały ich kory, liści i gałązek. Nauczyciele z wykorzystaniem ciekawych i barwnych ilustracji przedstawiających lasy iglaste, liściaste i mieszane oraz bogactwo gatunków drzew przeprowadzili ciekawe zajęcia dydaktyczne mające na celu uświadomienie dzieciom rolę drzewostanu w przyrodzie i jego znaczenie w życiu każdego człowieka. Dzieci słuchały ciekawych opowiadań o drzewach, wykonały różnymi technikami mnóstwo prac plastycznych, uczestniczyły w zabawach i zajęciach, podczas których nie tylko poznawały i rozróżniały różne gatunki drzew, ich owoce i nasiona, ale też uczyły się liczyć, tworzyć rytmy z wykorzystaniem darów jesieni, poznawać zjawiska przyrodnicze (np. opadanie liści z drzew), właściwie korzystać z dóbr przyrody, układały historyjki, rozwiązywały zagadki, śpiewały i tańczyły.
Zabawy piłeczkami w gr. I
W czwartek 7. października 2021 r. maluszki z oddziału I podczas zajęcia utrwalały kolory w zabawach z piłeczkami. Zadaniem przedszkolaczków było na przerwie w muzyce wybrać i podnieść do góry piłeczkę we wskazanym kolorze (żółtym, czerwonym, zielonym i niebieskim). Maluszki uczyły się również liczyć do trzech. Na talerzykach układały kolejno jedną, dwie i trzy piłeczki. Najbardziej podobała się dzieciom zabawa pt. ,,Kto trafi do celu”. Zadanie polegało na rzuceniu piłeczki tak, aby utrzymała się we wskazanym miejscu. Maluszki aktywnie uczestniczyły w zajęciu, wszyscy świetnie sobie poradzili, było wiele radości i uśmiechu na twarzach dzieci. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na internetowej stronie przedszkola w zakładce album fotograficzny.
Spotkanie z panią stomatolog w gr. IV
W ramach realizacji Programu Preorientacji Zawodowej w środę 6. października grupę IV, odwiedziła pani Madzia- stomatolog prywatnie mama Oliwki i Oskarka. Na początku spotkania pani Madzia zapoznała dzieci z pracą stomatologa, następnie pokazała przedszkolakom jak prawidłowo należy myć ząbki oraz opowiedziała czego nie wolno jeść za dużo, aby w ząbkach nie pojawiały się bakterie- Robaczki Próchniaczki!. Przedszkolaki dowiedziały się, że powinny unikać zbyt dużej ilości cukierków oraz bardzo słodkich soków, gdyż powodują one, że ząbki zaczynają się psuć. Nasz gość przeczytał również bajeczkę o pierwszych mlecznych ząbkach. Pani Madzia nagrodziła przedszkolaków „skarbonką” na mleczne ząbki oraz zdrowymi lizaczkami. Po zakończeniu spotkania dzieci podziękowały pani stomatolog za miłą wizytę. Bardzo dziękujemy pani Madzi za tak ciekawą lekcję i poświęcony czas! Jesteśmy przekonani, że od tej pory już nikt z przedszkolaków nie będzie bał się wizyty u stomatologa, a jak należy dbać o ząbki na pewno zapamiętamy!
Innowacja pedagogiczna "Wiem co jem, czyli mały kucharz gotuje"
W środę 6. października odbyło się w grupie IV pierwsze zajęcie w ramach Innowacji Pedagogicznej „Wiem, co jem, czyli mały kucharz gotuje”. Dzieci przyniosły owoce, które lubią najbardziej: jabłka, gruszki, winogrona, kiwi, banany, mandarynki, pomarańcze, arbuza. Był także ananas i melon. Po umyciu rąk i założeniu ochronnych fartuszków i czepków, ekipa małych kucharzy poznała etapy wykonania szaszłyków oraz przypomniała zasady bezpieczeństwa i higieny w czasie pracy. Dzieci wybierały z miseczek owoce na swój szaszłyk, kroiły na kawałki, które nabijały na patyczek. Gotowe szaszłyki układały na talerzykach a następnie polewały ulubionym sosem: truskawkowym lub czekoladowym. Przed przystąpieniem do degustacji przedszkolaki przypomniały sobie walory zdrowotne owoców i konieczność ich obecności w codziennej diecie człowieka.
Wycieczka do lasu
W dniu 4 października przedszkolaki z wszystkich grup przedszkolnych wybrały się na wycieczkę do lasu. Dzieci zwiedziły ,,szkółkę leśnych drzewek”, obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały jego odgłosów, a do kącików przyrodniczych zbierały ,,skarby”, które pani Jesień zostawiła w lesie. Były to kolorowe liście, szyszki, żołędzie, mech, kawałki kory. Podczas spotkania z panem leśniczym Leonardem Charchutem, dowiedziały się jakie drzewka rosną w ,,leśnej szkółce” oraz jakie zwierzęta możemy spotkać w lesie. Przedszkolaki utrwaliły zasady prawidłowego zachowania w lesie, by nie ucierpiała leśna przyroda. Zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrza. Wycieczka ta dostarczyła dzieciom wielu wrażeń i niezapomnianych przeżyć.
Realizacja projektu pt. "Oto Hałabała, zna go Polska cała"
W tym roku szkolnym przedszkolaki z grupy II, III, IV i VIII biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Oto Hałabała, zna go Polska cała". Głównym założeniem projektu jest wprowadzenie dzieci w świat literatury dziecięcej, rozbudzenie ciekawości przyrodniczej, promowanie czytelnictwa i wzbogacanie ogólnej wiedzy o świecie. Na pierwszym spotkaniu dzieci poznały Hałabałę pod postacią maskotki krasnala. Dowiedziały się o nim, że mieszka w lesie i chce opowiedzieć o swoich licznych przygodach, które go spotkały. Następnie zostały zapoznane z autorką książki ,,Z przygód krasnala Hałabały” - Lucyną Krzemieniecką. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały pierwszego opowiadania o krasnalu. Uczyliśmy się również piosenki projektowej ,,Krasnal Hałabała”. Wspólnie stworzyliśmy kącik Hałabały, znalazły się w nim skarby przyniesione z lasu , rysunki wykonane przez dzieci oraz maskotka Hałabały. Widząc zainteresowanie dzieci, wyrażane emocje, rozpoczynamy przygotowania do wykonania następnego zadania w kolejnym miesiącu.