28 października (środa) organizujemy w naszym przedszkolu dzień pod hasłem „Jesienny talerz zdrowia”. Bardzo prosimy aby w tym dniu dzieci przyszły do przedszkola w koszulkach w następujących kolorach: grupa I- niebieskie, grupa II- zielone, grupa III- żółte, grupa IV- czerwone, grupa V- pomarańczowe, grupa VI- białe.
Aktualności
Ogłoszenie dla rodziców
Podziękowania dla rodziców i mieszkanców osiedla Wenecja
Składamy serdeczne podziękowania rodzicom i innym osobom, które przekazały 1% podatku na Stowarzyszenie „ Przedszkola przyszłości”. Na konto naszego przedszkola wpłynęła kwota 949 złotych, za którą zakupiono stroje do tańców i przedstawień. Również bardzo gorąco dziękujemy rodzinom naszych przedszkolaków i mieszkańcom osiedla Wenecja za oddanie głosu w ramach zgłoszonego zadania do Budżetu Obywatelskiego Miasta Przecław dotyczącego zakupu mebli do oddziału przedszkolnego.
Pasowanie na przedszkolaka
23 października w naszym przedszkolu odbyła się bardzo ważna uroczystość - Pasowanie na Przedszkolaka. Na tę okazję dzieci z grupy II i III przygotowały dla swoich kolegów i koleżanek przedstawienie pt. "O gościach, co nie przyszli na ucztę” na podstawie opowiadania Lucyny Krzemienieckiej. Teatrzyk wszystkim dzieciom bardzo się podobał , a występy małych aktorów zostały nagrodzone dużymi brawami. Następnie rozpoczynając od grupy maluszków dzieci śpiewały piosenkę i składały uroczystą przysięgę. Obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać swoich pań i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Po złożeniu przyrzeczenia Pani dyrektor za pomocą zaczarowanego ołówka uroczyście pasowała każde dziecko na przedszkolaka. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Był to ważny dzień w życiu przedszkolaków, pełen emocji i miłych wrażeń.
" Mali kucharze" z grupy IV kiszą kapustę
„Wielki rwetes dziś u Basi, bo kapustę Basia kwasi.
Szatkownica poszła w taniec, to ci było szatkowanie!”23 października 2015 r. dzieci z grupy IV uczestniczyły w kolejnych zajęciach prowadzonych w ramach innowacji pedagogicznej pt. „Wiem, co jem, czyli mały kucharz gotuje” .Tematem zajęć było kiszenie kapusty. Dzieci zostały zapoznane z walorami smakowymi i zdrowotnymi popularnego polskiego warzywnego przysmaku, jakim jest niewątpliwie kiszona kapusta. Dowiedziały się jakie są etapy kiszenia kapusty oraz jakie przyprawy i dodatki decydują o jej trwałości i walorach smakowych (sól, kminek oraz marchewka). Wyposażeni w niezbędną wiedzę i przygotowani do działań przedszkolacy ubrani w fartuszki i czapeczki, w mig zabrali się do pracy. Poszatkowaną kapustę, przyprawy oraz startą na tarce marchew wrzucali stopniowo do wyparzonego glinianego garnka. Wszyscy kolejno z wielkim zaangażowaniem ugniatali kapustę w kamionce, aż puściła sok. Na koniec garnek z kapustą przyciśniętą dużym kamieniem został umieszony w kąciku przyrody, gdzie dzieci będą mogły obserwować proces kwaszenia. Za około dwa tygodnie sprawdzimy, jak smakuje nasza kiszona kapusta!
22 października 2015 w ramach realizacji zadania przedszkola- ,,Wychowanie przez czytanie” rozpoczął się cykl spotkań z osobami powszechnie znanymi w środowisku lokalnym, które czytają dzieciom bajki. W tym dniu nasze przedszkole odwiedziła dyrektor Szkoły Podstawowej w Przecławiu pani Małgorzata Nicpoń. Pani dyrektor czytała dzieciom wiersze znanego poety Juliana Tuwima. Przedszkolacy z zachwytem słuchali wiersza ,,Abecadło” czy ,,Wszyscy dla wszystkich”, odpowiadali na pytania dotyczące wierszy. Na zakończenie dzieci podziękowały naszemu gościowi za spotkanie i poświecony czas.
Konkurs recytatorski w MCK Przecław
20 października 2015 r. w Miejskim Centrum Kultury w Przecławiu odbył się konkurs recytatorski pt. „Zanurzać się w ogrody rudej jesieni”, w którym dzieci przedszkolne miały za zadanie zaprezentować wiersz o tematyce jesiennej znanego autora lub własny. Mimo deszczu na zewnątrz, we wnętrzu ośrodka zapanowała piękna rudozłota jesień dzięki strojom i rekwizytom występujących dzieci oraz wierszom: „Jesienią” – Maria Konopnicka, „Jestem jesień” – Maria Terlikowska, „Entliczek – pentliczek” – Jan Brzechwa, „Jesień u fryzjera” – Danuta Gellner. Było także nieco melancholijnie, jak to jesienią: „Listopad” – Wanda Grodzieńska. Nasi przedszkolacy zaprezentowali się wspaniale zdobywając nagrody i wyróżnienia: Antosia Tomaszewska i Piotruś Chałupnik ex aequo II miejsce, Ola Jaje – III miejsce, a wyróżnienia: Oliwka Sokołowska i Zuzia Kusibab. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zdobywcy nagród i wyróżnień, upominki. Gratulujemy naszym przedszkolakom wrażliwości na poezję i piękno przyrody oraz sukcesów w konkursie.
Wycieczka starszaków do Urzędu Miejskiego
W dniu19 października 2015 roku starszaki z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Urzędu Miejskiego w Przecławiu. Burmistrz Ryszard Wolanin powitał małych mieszkańców naszej gminy w swoim gabinecie. Przedszkolaki z wielką uwagą i zainteresowaniem rozglądały się po pięknym pomieszczeniu. Nic nie umknęło ich uwadze, nawet wiszący na ścianie klucz do miasta oraz wiszące na ścianach mapy. Z dużym zainteresowaniem słuchały jak Pan Burmistrz opowiadał im o swojej pracy. Na zakończenie spotkania przedszkolaki wręczyły Burmistrzowi bukiet jesiennych wrzosów, natomiast dzieci otrzymały piękne kolorowanki z naklejkami pt. „Barwy Gminy Przecław”. Pragniemy raz jeszcze serdecznie podziękować Panu Burmistrzowi za tak gościnne i miłe przyjęcie, za poświęcony czas i uwagę.
"Ćwicz na zdrowie"- międzygrupowy turniej sportowy
Ćwicz na zdrowie!
W piątek 16 października dzieci z grupy I i II uczestniczyły w Międzygrupowym Turnieju Sportowym pod hasłem „Ćwicz na zdrowie!”. Turniej ten miał na celu doskonalenie sprawności ruchowej dzieci poprzez ćwiczenia i zabawy, rozwijanie umiejętności współpracy z grupą oraz propagowanie zdrowego trybu życia. Dzieci rozpoczęły zabawę od znanej i lubianej przez nich piosenki „Głowa, ramiona…”, następnie przeszły do krótkiej rozgrzewki w formie marszu i truchtu po kole odpowiednio do rytmu podawanego przez nauczyciela. Kolejne konkurencje w jakich przedszkolaki brały udział to skoki obunóż do obręczy, rzuty do celu, marsz z woreczkiem na głowie. Najwięcej śmiechu spowodowały próby uchwycenia woreczka palcami stóp oraz marsz z woreczkiem na głowie. Ostatnim zadaniem dzieci był taniec z chustką, odpowiednio do rytmu muzyki dzieci wykonywały polecenia nauczycielek. Na zakończenie trudów wykonywania ćwiczeń dzieci odpoczywały przy muzyce poważnej, a następnie nauczycielki wręczyły przedstawicielom grup dyplomy.
15 października w naszym przedszkolu gościli policjanci Komendy Powiatowej Policji w Mielcu; sierż.szt. Urszula Chmura, sierż. Magdalena Skulimowska i sierż. Szt. Jacek Bieś. W ramach akcji Świetlik, której celem jest propagowanie bezpieczeństwa dzieci na drodze policjanci przeprowadzili prelekcje. Omówili tematy związane z bezpieczeństwem pieszych uczestników ruchu drogowego, zachowania się pieszego po zmroku oraz w jaki sposób używać elementów odblaskowych aby były one widoczne. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały odblaski, by te zawieszone w widocznym miejscu chroniły je podczas spacerów i wycieczek.
Dziękujemy bardzo pracownikom KPP w Mielcu za spotkanie.
Muzyczne zabawy w grupie III
W październiku podczas zajęć muzycznych w grupie III dzieci grały na Bum – Bum rurkach czyli na kolorowych muzycznych tubach. Instrumenty te to rurki idealnie nastrojone do różnych wysokości dźwięków. Bum Bum rurki dają praktycznie nieograniczone możliwości zabawy i edukacji muzycznej. Pomagają wprowadzić dzieci w świat rytmu, harmonii, melodii i tańca, wykonane z bezpiecznego tworzywa, lekkie i dokładnie nastrojone, w kolorach odpowiadających określonym dźwiękom. Dzieci zabawę z Bum – Bum rurkami rozpoczęły od prób uzyskania jak najlepszego brzmienia poprzez uderzanie poszczególnymi rurkami w różne podłoża, następnie wystukiwały rytm podawany przez nauczyciela oraz stworzyły „dźwiękowego węża”. Radości i uśmiechom nie było końca.
Sukcesy plastyczne
Stowarzyszenie Profilaktyki i Wspierania Rozwoju Osobowości Dzieci i Młodzieży "Wzrastanie" przy Świetlicy w Radymnie zorganizowało X edycję konkursu „Moje wzrastanie ku pełni człowieczeństwa”, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Wielkość Jana Pawła II w świadectwie przekazanym mi przez innych lub w moim osobistym doświadczeniu”. Komisja dokonała oceny prac i przyznała I nagrodę Mai Misiak z grupy IV naszego przedszkola, zaś wśród wyróżnionych znalazła się Emilia Knap z grupy V. Wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się w Radymnie podczas uroczystego finału 24 października 2015, którego program obejmuje Mszę Św. w kościele św. Wawrzyńca w Radymnie oraz część finałową w Sali widowiskowej MOK. Na uroczystość wręczenia nagród zostali zaproszeni laureaci wraz z opiekunami i rodzicami. Cieszymy się, że to nasze przedszkolaki kolejny raz odnoszą sukcesy w tym konkursie.
Serdecznie gratulujemy!
Z czego powstaje cukier? Wycieczka edukacyjna grupy V i VI
Piękna jesienna pogoda w pierwszych dniach października sprzyjała spacerom i wycieczkom. Żeby poznać lepiej rośliny z których otrzymujemy niektóre produkty, przedszkolaki z oddziałów V i VI wybrały się w poniedziałek 5 października 2015r. na pobliskie pole uprawy buraka cukrowego. Dzieci oglądały rośliny, porównywały ich wielkość, poznawały budowę wyróżniając część nadziemną i podziemną buraka. Zabrały także ze sobą po jednym przedstawicielu odmiany w celach badawczych. Po powrocie do przedszkola starszaki zainspirowane obserwacjami wykonały prace plastyczne, które zdobiły sale i szatnię
Realizacja projektu "Dzieciństwo bez próchnicy"
Nasze przedszkole podejmuje wiele działań w celu promowanie zachowań prozdrowotnych. W tym roku szkolnym realizowaliśmy projekt „Dzieciństwo bez próchnicy” współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko – Polskiego programu Współpracy oraz Ministerstwa Zdrowia. Celem tego programu jest zmniejszenie występowania próchnicy zębów u najmłodszych. We wrześniu gościliśmy pracowników Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, którzy realizowali ten projekt. Działania edukacyjne skierowano nie tylko do dzieci, ale także do wychowawców i rodziców. Edukatorzy przeprowadzili zajęcia instruktażowe dotyczące mycia zębów w trzech najmłodszych grupach (I – III). Przedstawiono dzieciom jak należy dokładnie umyć ząbki, jakie ruchy wykonywać oraz kiedy należy wymienić szczoteczkę. Wszystkie dzieci z grup I – III otrzymały szczoteczki do zębów i pasty, a w każdej łazience zamieszkał pluszowy króliczek Pimpuś, który ma pilnować, aby dzieci poprawnie czyściły ząbki. Ponadto nauczycielki przeprowadziły zajęcia edukacyjne, podczas których wykorzystały materiały otrzymane z projektu (scenariusze zajęć, karty pracy, film edukacyjny przeznaczony dla dzieci), a dla chętnych rodziców przeprowadzono spotkanie edukacyjne. Edukatorzy na spotkaniu przedstawili cele projektu, zapoznali z zasadami higieny jamy ustnej, przekazali materiały promocyjne i foldery informacyjne. Mamy nadzieję, że nasze działania zaowocują w przyszłości ładnym uzębieniem u dzieci. Szczegóły dotyczące projektu można znaleźć na stronie www.zebymalegodziecka.pl
Sukcesy plastyczne
Pierwszy sukces plastyczny w roku szkolnym 2015/2016
16.10.2015r został rozstrzygnięty Ogólnopolski konkurs plastyczny pt. „Krasnal Hałabała – przyjaciel przyrody” organizowany przez Przedszkole Publiczne im. Krasnala Hałabały w Rychwałdzie. Na konkurs nadesłano około 400 prac z całej Polski. Maja Guzda z grupy I narysowała piękną pracę i zdobyła I miejsce w kategorii dzieci 3- letnich. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów Mai.
Spotkanie z Panem listonoszem w gr I i IV
„Przez ulice długie, od samego rana idzie pan listonosz, torbę ma wypchaną.
Czy pogoda, czy dzień mglisty, pan listonosz nosi listy.
Stuku – Puku proszę wpuśćcie listonosza.
Pan listonosz listy niesie nie pomyli się w adresie.”Listonosz to bardzo odpowiedzialny zawód. Wiedzą już o tym nasze przedszkolaki. W dniu 13 października dzieci z grupy I i IV zaprosiły do naszego przedszkola Pana Grzegorza Surdela, który jest listonoszem Poczty Polskiej w naszej Gminie oraz naszym absolwentem. Celem spotkania było zapoznanie z rolą i zadaniami poczty, zrozumienie potrzeby i wartości zawodu listonosza. Pan Listonosz opowiedział dzieciom o pozytywnych i negatywnych aspektach swojej ciężkiej ale jakże potrzebnej pracy. Dzieci zapoznały się także z ,,drogą” listu od nadawcy do adresata. Mogły również przyjrzeć się z bliska jak wygląda strój listonosza a także przymierzyć czapkę oraz dużą torbę- atrybuty listonosza. Czapka cieszyła się niewątpliwie dużym powodzeniem i każdy chciał ją mieć na głowie. Przedszkolaki, zaciekawieni pracą gościa, zadawały mu wiele pytań. Listonosz opowiedział o swojej pracy, tłumaczył dzieciom jakie ma obowiązki, pokazał różne listy czy druki, które musi doręczać. Na zakończenie spotkania zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie z listonoszem, który wyruszył w dalszą podróż by rozwozić stosy ważnych listów i paczek. Serdecznie dziękujemy Panu Listonoszowi za spotkanie.
Jesienne wędrówki starszaków
2 października w piękny słoneczny dzień dzieci z grupy V i VI wybrały się na wycieczkę po naszym mieście. Celem wycieczki było utrwalenie wiadomości na temat zabytków Przecławia. Przedszkolaki najpierw obejrzały neogotycką murowaną kapliczkę św. Bernardyna z XVII wieku oraz pamiątkowy krzyż na tak zwanym Kopcu Szwedzkim, następnie przeszły na rynek, gdzie w centralnej części znajduje się pomnik św. Jana Nepomucena z tablicą upamiętniającą i przypominającą ważne dla Przecławia wydarzenia. Potem obejrzały zabytkowe domy na rynku, neogotycki kościół Wniebowzięcia NMP, który usytuowany jest na wzgórzu, kapliczkę powodziową oraz pałac zwany zamkiem wraz z oficyną. Przedszkolaki spacerowały po pięknym parku, zbierały kasztany, żołędzie i kolorowe liście. Zmęczone i pełne wrażeń wróciły do przedszkola na pyszny obiad.
Dzieci czytają dzieciom
30 września w ramach realizacji zadania z Rocznego Planu Pracy „Dzieci czytają dzieciom” zaprosiliśmy do przedszkola naszych absolwentów na czytanie przedszkolakom bajek i wierszy. Uczniowie klasy V i VI Szkoły Podstawowej w Przecławiu: Natalia Augustyn, Norbert Słąba, Julia Helowicz, Aleksandra Wąż, Aleksandra Malczyńska, Oliwia Kopacz, Wiktoria Siwa i Amelka Misiak odwiedzili wszystkie grupy przedszkolne. Przedszkolacy z dużym zainteresowaniem słuchali utworów czytanych przez swoich starszych kolegów. Dziękujemy bardzo za zorganizowanie spotkania pani Beacie Krężel oraz pani Marii Rusin.
Innowacja pedagogiczna w grupie IV
„Wiem, co jem, czyli mały kucharz gotuje”
Dzieci z grupy IV w roku szkolnym 2015/2016 uczestniczą w innowacji pedagogicznej pt. „Wiem, co jem, czyli mały kucharz gotuje”. Celem zajęć w ramach tej innowacji jest zwiększenie świadomości na temat prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci, wdrażanie podstaw racjonalnego odżywiania i higieny przyrządzania posiłków, planowanie i organizacja sposobu przyrządzania posiłków, czerpanie radości ze wspólnego przyrządzania posiłków, zdobywanie nowych doświadczeń za pomocą zmysłu smaku, zapachu i dotyku, wykorzystanie umiejętności matematycznych w procesie przygotowywania potraw, kształcenie wyobraźni twórczej, pomysłowości, płynności ruchów, rozwijanie poczucia kompozycji kolorystycznej, wrażliwości i piękna, rozwijanie umiejętności korzystania z książek kucharskich, zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa w kuchni, zapoznanie z różnymi naczyniami i przyborami kuchennymi, rozwijanie samodzielności i umiejętności samoobsługowych oraz wdrażanie zasad kulturalnego zachowania przy stole. Pierwsze zajęcie z cyklu odbyło się 2 października 2015 r. Ekipa kucharzy z umytymi rękami, ubrana w fartuszki i czapki kucharskie ochoczo ruszyła do pracy. Cel: wykonanie witaminowej przekąski – owocowych szaszłyków. Przygotowano produkty (różne rodzaje owoców, arbuz), talerze, miski, plastikowe nożyki, patyczki do szaszłyków, ręczniki papierowe, kolorowe serwetki. Zaplanowano pracę, aby sprawnie, higienicznie i bezpiecznie przebiegała. Rozdzielono zadania do wykonania. Gotowe szaszłyki zostały wbite w połówkę arbuza tworząc kolorowego jeża. Dzieci z dumą pozowały do zdjęcia z wykonaną własnoręcznie przekąską, a potem z ogromnym apetytem zajadały swe dzieła sztuki kulinarnej.
Maluszki na wycieczce w ogródku warzywnym
W pierwszy dzień października grupa I postanowiła wybrać się na wycieczkę do pobliskich ogródków działkowych, ponieważ aktualna tematyka tygodnia związana była z owocami i warzywami. Chcieliśmy się dowiedzieć, jak rosną warzywa, czego potrzebują do życia, jak wyglądają w naturze. Zostaliśmy zaproszeni na działkę mamy Antosia Sędłaka. Dzieci mogły obejrzeć rosnące warzywa a nawet skosztować marchewkę. Poznały rosnące w ogrodzie winogrono- wiedzą, jak wiele trudu potrzeba, aby wszystko pięknie rosło. Na zakończenie wizyty dzieci otrzymały dary jesienne z ogrodu do naszego przedszkolnego kącika przyrody.
Święto Jabłka
30.09.2015r w Szkole Podstawowej w Tuszymie odbyło się spotkanie integracyjne podsumowujące Projekt ,,Jabłko” realizowany w ramach planu pracy Szkół Promujących Zdrowie. Przedszkolacy mieli za zadanie przygotować wiersz lub piosenkę, których motywem jest jabłko. Nasze przedszkole reprezentowała Antosia Tomaszewska z grupy IV, która pięknie wyrecytowała wiersz J. Brzechwy pt. ,,Entliczek – Pentliczek”, oraz Gabrysia Madej z grupy II śpiewając piosenkę pt. ,, Nad polami nad lasami”. Spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera – królowało jabłko pod różnymi postaciami – jako zdrowy soczek, pyszna szarlotka, suszone owoce czy zupa jabłkowa. Za piękne występy dziewczynki otrzymały upominki. Gratulujemy Antosi i Gabrysi pięknej prezentacji.