Zaburzenia mowy to pojęcie bardzo szerokie, obejmuje wszelkie problemy związane z porozumiewaniem się językowym. Mogą to być:
- zaburzenia tempa, rytmu wypowiedzi, zaburzenia głosowe,
- wady wymowy czyli brak umiejętności prawidłowego wypowiadania głosek- dyslalia
- inne zaburzenia, np. mowa osób z rozszczepem podniebienia, mutyzm.
Najczęstszym zaburzeniem mowy u dzieci w wieku przedszkolnym jest dyslalia, rozumiana jako nieprawidłowa wymowa głosek, która przejawia się w deformacji dźwięków mowy, zastępowaniem bądź jej opuszczaniem. W efekcie brzmienie odbiega od ogólnie przyjętej normy wymawianiowej.
Przyczyny wad wymowy:
- głuchota, niedosłuch, wybiórcze uszkodzenie słuchu, zaburzenia analizy i syntezy słuchowej;
- wady zgryzu, anomalie zębowe, nieprawidłowości w budowie języka, krótkie wędzidełko podjęzykowe, wady w budowie podniebienia, przerost trzeciego migdałka, skrzywienie przegrody nosowej;
- zły wzór wymowy w środowisku dziecka, niedostateczny kontakt językowy;
- wynikające z uszkodzeń centralnego układu nerwowego.
Charakterystyka wad wymowy:
- Mowa bezdźwięczna- rodzaj dyslalii polegający na braku wypowiadania jednego z członów opozycji bezdźwięczna- dźwięczna. Wada obejmuje 13 dźwięcznych głosek, gdzie osoba realizuje je jako jeden- bezdźwięczny. ( kura to kura i góra, kosa to koza i kosa, półka to półka i bułka itp).
- Seplenienie (inaczej sygmatyzm)-dotyczy nie prawidłowej wymowy głosek s, z, c, dz, sz, rz/ż, cz, dż. Wyróżnia się seplenienie międzyzębowe- gdzie czubek języka wsuwa się między zęby w linii środkowej, seplenienie boczne- gdzie szczelina wytwarzana jest z boku z powodu niesymetrycznie układającego się języka.
- Rotacyzm- dotyczy nieprawidłowo wymawianej głoski r. Może być ona opuszczana w wyrazach, deformowana lub zastępowana przex l, j, u lub rzadko d, t, w.
- Kappacyzm nieprawidłowa realizacja głoski k.
- Gammacyzm nieprawidłowa realizacja głoski g.
Na podstawie: A. Sołtys- Chmielowicz "Zaburzenia artykulacji"