Serdecznie zapraszamy dzieci 3 - 4 letnie nowo przyjęte do przedszkola na zajęcia adaptacyjne, które odbędą się 29 sierpnia (czwartek) od godz. 900 do 1100.
Wakacji nadszedł czas!
Zakończenie Roku
Zakończył się rok szkolny 2018/2019. Przedszkolacy z poszczególnych grup kolejno żegnały Przedszkole:18 czerwca - grupa III i VI, 19 czerwca - grupa V i VII, 24 czerwca grupa I i II, a 25 czerwca grupa IV. Były to dni uroczyste, pełne emocji i wrażeń. Na pożegnanie dzieci wraz ze swoimi paniami przygotowały występy artystyczne: inscenizacje, wiersze, piosenki i tańce, które zaprezentowały swoim rodzicom. Dzieci wyróżniające się sukcesami artystycznymi i sportowymi oraz najwyższą frekwencją otrzymały dyplomy i nagrody specjalne, a każdy przedszkolak otrzymał upominek ufundowany przez Radę Rodziców. Pani Elżbieta Midura, dyrektor przedszkola, złożyła podziękowania rodzicom za współpracę oraz życzyła wszystkim dzieciom radosnych i bezpiecznych wakacji, a starszakom opuszczającym przedszkole celujących i bardzo dobrych ocen w szkole. Na zakończenie uroczystości dzieci i rodzice udali się na poczęstunek.
Dziękujemy wszystkim Dzieciom i ich Rodzicom za wspólnie spędzony rok. Życzymy zdrowego i aktywnego wypoczynku w gronie rodziny, koleżanek i kolegów, pięknych, słonecznych dni, wspaniałych przeżyć i bezpiecznego powrotu do przedszkola lub szkoły już w nowym roku szkolnym 2019/2020. Dzieciom odchodzącym do szkoły, życzymy sukcesów na kolejnym szczeblu edukacji.
Dyrektor i pracownicy przedszkola
Do zobaczenia we wrześniu!
Sukces plastyczny
Miło nam poinformować, że rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pod hasłem „Jestem małym ratownikiem” zorganizowany przez Przedszkole Miejskie nr 35 w Sosnowcu. Chłopcy z IV grupy naszego przedszkola odnieśli w nim sukcesy - Adaś J. zdobył II miejsce, a Szymonek K. III miejsce. Celem konkursu było rozwijanie i wzbogacanie wyobraźni oraz umiejętności plastycznych dzieci, upowszechnienie idei niesienia pomocy innym, rozwijanie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych oraz utrwalenie i usystematyzowanie zdobytej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy. Gratulujemy chłopcom sukcesów, życzymy im wspaniałego i bezpiecznego wypoczynku wakacyjnego oraz kolejnych sukcesów już w klasie pierwszej!
Sukces plastyczny
Z przyjemnością informujemy, że rozstrzygnięty został II Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt. „Motyl” zorganizowany przez Przedszkole Miejskie nr 98 przy Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 4 w Łodzi. Nikolka Z. i Franio S. z grupy IV zdobyli w nim wyróżnienia. Prace w formacie A3 zostały bardzo starannie wykonane kredkami akwarelowymi i suchymi pastelami. Nikolka narysowała na swojej pracy bajecznie kolorowe motyle o fantazyjnych kształtach. Franio, który interesuje się motylami i ma bogatą wiedzę na ich temat, przedstawił (z ogromną dbałością o szczegóły!) pazia królowej oraz zygzakowca kokornakowca. Serdecznie gratulujemy im odniesionych sukcesów życząc kolejnych już w pierwszej klasie.
„Nasz zielnik”
W ramach realizacji Planu Pracy dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w międzygrupowym konkursie ,,Nasz zielnik’’ .Konkurs trwał od Października 2018r.do czerwca 2019r. Najbardziej interesującą porą roku była jesień , kiedy liście czarują zmieniającymi się barwami . Idea wykonywania zielnika jest taka, aby był on prosi zawierał liście ( mogą być też owoce, nasiona)podstawowych gatunków drzew, aby dziecko oswajało się z wyglądem i nazwami. Piękne zielniki wykonały dzieci z grupy I, II, IV: Patryk P., Igor P., Martyna B., Martyna Ch., Maciej M., Basia G., Franiu i Zuzia S. przynieśli do pokazania zielnik swojej mamy. Jest to świetna okazja do poznawania przyrody poprzez obserwację i czynne działania. Dziękujemy przedszkolakom za udział w konkursie.
Sukces plastyczny
Pragniemy poinformować o sukcesie plastycznym. Karolka K. z oddziału I który zdobył wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Przygody Kubusia Puchatka”, zorganizowanym przez Przedszkole im. Kubusia Puchatka w Sadowie. Choć Karolek jest fanem Psiego Patrolu okazało się że bajka o Kubusiu Puchatku jest mu również znana. Gratulacje Karolku! W przyszłym roku liczymy na więcej.
Termin dyżuru wakacyjnego
Termin dyżuru wakacyjnego:
Termin dyżuru
Przedszkole
Termin składania deklaracji
01.07. do 12.07.2019
Samorządowe Przedszkole w Rzemieniu
do 10 czerwca 2019
15.07. do 26.07.2019
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Tuszymie
do 10 czerwca 2019
29.07. do 09.08.2019
Samorządowe Przedszkole w Przecławiu
do 10 czerwca 2019
Uroczystość Zakończenia Roku Szkolnego
Zapraszamy dzieci i rodziców na uroczystość zakończenia roku przedszkolnego 2018/2019 w dniach:
- 18.06.2019r. godz.15.30 (wtorek) grupa III i VI
- 19.06.2019r. godz.12.00 (środa) grupa V i VII
- 24.06.2019r. godz.15.30 (poniedziałek) grupa I i II
- 25.06.2019r. godz.15.45 (wtorek) grupa IV
Zakończenie Innowacji w restauracji Red Rose
19 czerwca przedszkolaki z grupy IV w ramach ostatniego już zadania z innowacji pedagogicznej – „Wiem co jem, czyli mały kucharz gotuje”, wybrały się z wizytą do Domu Weselnego Red Rose, gdzie czekał na nich profesjonalny kucharz - Pan Bogdan. Po zapoznaniu się z nowym miejscem wspólnie z Panem kucharzem zabraliśmy się do przygotowania sałatki z serem feta. Zanim jednak przystąpiliśmy do wykonania sałatki, omówiliśmy zgromadzone produkty, naczynia, narzędzia. Po krótkim wstępie rozpoczęliśmy pracę, której pierwszym etapem było rozdrabnianie lodowej sałaty na mniejsze kawałki. Dzieci pomagały Panu Bogdanowi w przygotowaniu sałatki- kroiły pomidory, ogórki, ser feta. Każdy przedszkolak miał możliwość sprawdzenia swoich umiejętności kulinarnych. Mieliśmy też możliwość podziwiać jak Pan Bogdan kroi ogórki, mistrzostwo!. Po wymieszaniu wszystkich składników i dodaniu oliwy z oliwek zasiedliśmy wszyscy do stołu, aby skonsumować zdrową sałatkę - zjadaliśmy ze smakiem. To była ciekawa i pełna dobrego smaku wizyta, z pewnością nie jedno z dzieci chciałoby zostać w przyszłości kucharzem. Dziękujemy bardzo Panu Bogdanowi za tak miłe przyjęcie w restauracji.
Projekt edukacyjny "Truskawka"
W ramach realizacji zadania 3. „Promujemy zdrowy tryb życia” z Planu Pracy Samorządowego Przedszkola w Przecławiu na rok szkolny 2018/2019 w dniach od 10 do 14 czerwca 2019 r. realizowany był we wszystkich grupach projekt edukacyjny pt. ,,Truskawka”. Celem projektu było rozbudzanie ciekawości poznawczej dzieci, zapoznanie z budową truskawki, jej pochodzenia i warunków uprawy, zapoznanie z odmianami truskawek uprawianych przez mieszkańców naszych miejscowości, obserwacja wzrostu truskawki zasadzonej w doniczce i na działce, poznanie prostych potraw z truskawek, wzbudzenie zainteresowania różnymi możliwościami wykorzystania truskawek, uświadomienie dzieciom wartości odżywczych truskawki, kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania, motywowanie dzieci do integracji z grupą i realizacji wspólnego celu, rozwijanie procesów poznawczych – pamięci, uwagi, spostrzegania, porównywania, wnioskowania, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań oraz wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez współpracę w ramach projektu. Na początek przedszkolaki odczytały rozkodowane wspólnie z nauczycielem hasło „TRUSKAWKA”. W trakcie „burzy mózgów” stworzyły mapę pojęciową nt. „Truskawka” - nauczyciel zapisywał skojarzenia związane z tematem podawane przez dzieci. Obejrzały prezentację multimedialną pt. „Truskawki”. Uczestniczyły w wycieczkach do kwiaciarni i na działki, żeby obserwować sadzonki, kwitnące i owocujące truskawki. W zabawach badawczych obserwowały, co kryje się pod skórką truskawki oglądając przez lupę przekrojoną, obraną truskawkę oraz sprawdziły dlaczego należy myć owoce. Zorganizowały w salach wystawki związane z tematem (książki – literatura dziecięca, kulinarna, przyrodnicza, zabawki, truskawki w doniczkach, w miseczce do badania różnymi zmysłami, degustacji). Liczyły truskawki, porównywały ich wielkość, obwód, klasyfikujemy wg wybranego kryterium. Wykonywały prace plastyczne „Truskawka” techniką dowolną (lepienie z masy solnej, wydzieranka, wycinanka). Brały udział w zabawach ruchowych z chustą animacyjną – np. „Przenoszenie truskawek na talerzu”, „Naleśnik z truskawkami”. Rozwiązywały zagadki o owocach. Wypowiadały się na temat wiersza i historyjki obrazkowej. Śpiewały piosenkę „Truskawkowy babci smak” z płyty „Śpiewające brzdące” oraz „Jak dobrze być poziomką” ze słuchowiska „Lato Muminków”. Malowały „Truskawkowe kolorowanki”. Wyrażały emocje podczas swobodnej ekspresji ruchowej do muzyki ,,Śmieszne miny truskawek”. Rozwijały myślenie twórcze w zabawie „Jak inaczej można byłoby nazwać truskawkę?”. Wykonały „Koktajl truskawkowy” zdobywając przy okazji wiele ciekawych informacji i umiejętności (przygotowanie przepisu, skompletowanie składników, higiena przygotowania – mycie rąk, owoców, zakładanie czepków i fartuszków ochronnych, bezpieczeństwo podczas pracy z mikserem, estetyka podania, walory zdrowotne napoju). Na koniec była „Truskawkowa dyskoteka” i ,,Dyplom Małego Hodowcy” dla grup za udział w projekcie.
Sukces plastyczny
Miło nam poinformować o kolejnym sukcesie plastycznym. Karolina Ch. z oddziału V zdobyła I miejsce w kategorii wiekowej 5-6 latki w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Moja rodzina - wielka siła”, zorganizowanym przez Publiczne Przedszkole w Ligocie. Karolince serdecznie gratulujemy kolejnego sukcesu.
Wycieczka do Aeroklubu Mieleckiego
Korzystając z zaproszenia tatusia Mai G. z gr. IV w dniu 14 czerwca 2019 odbyła się wycieczka do Aeroklubu Mieleckiego im. Braci Działowskich z udziałem dzieci z grup I i IV. Na początku udaliśmy się do ogromnego hangaru gdzie znajdowały się szybowce. Następnie każdy przedszkolak przez chwilę był prawdziwym pilotem, zasiadając za sterami samolotu „Antka” i szybowca „Puchatka” oraz zobaczył jego wyposażenie. Dzieci dowiedziały się iż szybowce nie mają silników i że mogą się utrzymać w powietrzu nawet 5 godzin. Przedszkolaki mogły także popatrzeć na start i lot samolotów na pobliskim lotnisku. Na zakończenie pobytu Tato Mai zaprosił dzieci na poczęstunek – soczki i cukierki, przy okazji zostały opróżnione plecaki przygotowane przez rodziców na wycieczkę. Było to nowe doświadczenie dla przedszkolaków. Serdecznie dziękujemy panu Grzegorzowi za zaproszenie i poczęstunek oraz pani Madzi mamie Patryczka za opiekę podczas wyjazdu.
zainteresowania Mai F. z gr. IV
13 czerwca dzieci z grupy IV poznały zainteresowania Mai F., która kocha konie i uczy się jazdy konnej. W trakcie zajęć mogły się wiele dowiedzieć na temat koni i jeździectwa. Na przykład, że koń jest zwierzęciem stadnym, towarzyskim, szukającym kontaktu. Jest bardzo duży i ciężki, ma twarde kopyta i moc siły, ale równocześnie płochliwy, wrażliwy i delikatny. Kontakt z koniem przynosi człowiekowi wiele korzyści – wpływa pozytywnie na zdrowie zarówno fizyczne, jak psychiczne – stąd konie wykorzystuje się w terapii (hipoterapia). Dowiedziały się także, że samica konia to klacz, samiec – ogier, a młode to źrebię. Poznały podstawowe maści konia (siwa, kasztanowata, gniada, kara) oraz mniej znane (bułana, srokata, tarantowata). Dowiedziały się jakie są niektóre charakterystyczne rasy konia (arabski, lipicański, achałtekiński, appaloosa, knabstrup, małopolski, mangalarga marchador, fryzyjski, haflinger). Poznały chody konia: stęp, kłus, galop (oraz najszybszy cwał) – w zabawie ruchowej naśladowały je reagując na hasło. Zobaczyły na krótkim filmie jak w rzeczywistości wygląda ruch konia i jeźdźca. Dowiedziały się jak należy przygotować konia do jazdy, jak należy go czyścić, jakie są rodzaje siodeł, co koń lubi jeść oraz jak należy się względem niego zachowywać, aby zachować bezpieczeństwo. Poznały niezbędne wyposażenie jeźdźca, które zapewnia wygodę i bezpieczeństwo w czasie jazdy (kask/toczek, kamizelka ochronna, bryczesy, specjalne rękawiczki, oficerki lub sztyblety – buty do kostki, sztylpy/czapsy – ochraniacze na łydki, rodzaj cholewy, palcat/ bacik, który nie służy do bicia!). Wszyscy mogli przymierzyć sprzęt jeździecki. Chętne dzieci oglądały książki i zdjęcia (np. malowidła naskalne, polską kawalerię z różnych epok), książeczki z naklejkami. Niektóre z dzieci były tak zafascynowane tematem, że kontynuowały zajęcie rysując konie w czasie dowolnej zabawy. Może któreś z nich, podobnie jak Maja, zechce w przyszłości spędzać swój wolny czas w towarzystwie tych pięknych i przyjaznych człowiekowi zwierząt.
„Bezpieczne wakacje” zabawy w gr. III
Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, czas letniego wypoczynku, rodzinnych wyjazdów w góry, jeziora czy nad morze. Aby przebiegły spokojnie i bezpiecznie przedszkolaki z oddziału III w środę 12 czerwca 2019r, przypomniały sobie kilka ważnych zasad. Wszyscy wiemy jak ważne jest utrwalanie przez dzieci podstawowych zasad ruchu drogowego, dlatego każdy przedszkolak z grupy III jeszcze raz z zachowaniem szczególnej ostrożności na zajęciach w sali bezpiecznie przechodził przez jezdnię w wyznaczonym miejscu i w obecności sygnalizacji świetlnej. Dla tych którzy lubią przebywać na słońcu i kąpać się w wodzie zostały przeprowadzone zabawy z kołem do pływania i rękawkami. Każdy przedszkolak także wie, że należy chronić się przed słońcem zakładając nakrycie głowy i okulary słonecznego oraz smarując się kremami ochronnymi. Tak przygotowane przedszkolaki mogą spokojnie udać się na wymarzone wakacje.
Wycieczka grupy I i IV do Brzyścia
12 czerwca dzieci z grupy I i IV wyruszyły na długo oczekiwaną wycieczkę. Dla niektórych maluszków był to pierwszy wycieczka autokarem bez mamy i taty. Naszym celem był Zwierzyniec w ,,Ostoi Słowianka” w Brzyściu. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji. Na początek udaliśmy się na teren Zwierzyńca. Zwierzątka bardzo polubiły nasze towarzystwo. Pięknie zaprezentował się wielbłąd. Dzieci zobaczyły również różnego rodzaju ptactwo wodne oraz domowe. Niektórzy po raz pierwszy widzieli indyka. Wszystkim bardzo spodobał się struś który z małymi strusiami urządził pokaz biegu po swojej zagrodzie. W mini zoo widzieliśmy również daniele, sarenki, kozy, owieczki, kucyki, krowy i wiele innych. Po spacerze wśród zwierząt udaliśmy się do altany gdzie zajadaliśmy pyszne kiełbaski z grilla, które smakowały tego dnia jak nigdy. Ale to nie koniec atrakcji. Czekała nas wspaniała zabawa na świeżym powietrzu – zjeżdżalnie, trampolina huśtawki. Chętne dzieci potańczyły do muzyki: kaczuszki i pociąg. I tak oto nasza wycieczka dobiegła końca. Troszkę zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do przedszkola. To był dzień pełen wrażeń. Na długo go zapamiętamy. Dziękujemy mamie Tymonka z gr. I za pomoc i poświęcony czas.
Kolorowy Misz – Masz i Gminny Przegląd Twórczości Przedszkolnej
10 czerwca w Domu Kultury w Przecławiu odbył się VIII Gminny Przegląd Przedszkolnych Zespołów Tanecznych „Kolorowy Misz- Masz” oraz „XIX Gminny Przegląd Twórczości Przedszkolnej”. W przeglądzie tanecznym wzięły udział dwa zespoły z naszego przedszkola. Zespół „Słoneczka” z oddziału IV zatańczył „Taniec tęczowy” i „Taniec z wachlarzami” a zespół „Do re mi” z oddziału VII zatańczył „Maryneczkę”. Jury-instruktorzy tańców pracujący w Domu Kultury uznali, że wszystkie prezentacje były wspaniałe. Obfitowały w magię kolorów przepięknych strojów, skoczne rytmy, ciekawe choreografie, rekwizyty. Wszystkie występy nagrodzono brawami, a każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy upominek a opiekunowie dyplom uznania. Zaś w XIX Gminnym Przeglądzie Twórczości Przedszkolnej, dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z całej gminy prezentowały swój talent plastyczny w przepięknych pracach, które można było podziwiać w holu Domu Kultury. Zastosowane były różne techniki plastyczne: orgiami, wyklejanki, prace malowane: mazakami, pastelami, guzikami, płytami CD itp. Było to kolejne miłe spotkanie dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z naszej gminy. Dziękujemy dzieciom za wspaniałe reprezentowanie naszego przedszkola, a każdy z uczestników przeglądu otrzymał prezent ufundowany przez sponsorów.
Spotkanie z nauczycielem historii
10 czerwca 2019 r. odbyło się spotkanie przedszkolaków z nauczycielem historii, panem Piotrem, a prywatnie tatusiem Cyprianka z grupy IV. Tym razem tematem spotkania była husaria, ciężkozbrojna jazda polska, niezwykle skuteczna w starciu z wielokrotnie liczniejszymi wojskami przeciwnika. Dzieci dowiedziały się, że formacja ta działała przeszło 200 lat (1503 – 1776), husarze walczyli kopią długą na około 5 metrów (zobaczyły jak w rzeczywistości wygląda ta odległość – została zmierzona), a po skruszeniu kopii kolejno szablą, nadziakiem, pistoletem. Oglądały pistolet, nadziak i szablę „batorówkę” (z czasów króla Stefana Batorego) oraz typową szablę husarską, której rękojeść chroniła palce dłoni i kciuk. Pan Piotr zademonstrował w jaki sposób chronione było ciało husarza – na głowie hełm z nosalem, ponadto zbroja zakładana na kontusz składająca się z napierśnika i naplecznika. Na napierśnik wkładano obojczyk chroniący szyję, do którego mocowane były naramienniki osłaniające rękę do łokci. Przedramię zaś chroniły tak zwane karwasze. Na obojczyku znajdował się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Charakterystycznym elementem zbroi husarza były skrzydła z piórami mocowane często na napleczniku lub przy siodle. Na zbroi noszono skóry tygrysie, lamparcie lub wilcze. Dzieci mogły z bliska obejrzeć, dotknąć i przymierzyć elementy stroju i broń husarza. Na koniec podziękowały panu Piotrowi za interesujące spotkanie wręczając kwiaty i pamiątkowy plakat wykonany przez grupę IV. Warto poznawać historię w każdym wieku, a najlepiej już od najmłodszych lat, wszak historia magistra vitae est.
Sukces plastyczny
Miło nam poinformować, że rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs plastyczny o charakterze patriotycznym pod hasłem „Unia Europejska w oczach dziecka” zorganizowany przez Samorządowe Przedszkole nr 36 w Krakowie. Okazało się, że jury zwróciło uwagę na pracę Jagódki J. przyznając jej III miejsce. Konkurs ten został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego. Gratulujemy Jagódce sukcesu i życzymy kolejnych już w klasie pierwszej!
Archiwum Aktualności
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 77200