Miło nam poinformować o kolejnym sukcesie plastycznym. Oliwia Chłopek z oddziału VII zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim konkursie plastycznym "Kolorowe witaminki dla chłopczyka i dziewczynki" zorganizowanym przez w Przedszkole nr 13 w ZSP nr 3 w Tarnowskich Górach. Celem konkursu było promowanie zdrowej żywności i zdrowego odżywiania oraz propagowanie plastycznej twórczości dzieci. Oliwce serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Sukcesy plastyczne
Przedszkolaki z grupy IV uczą się opiekować zwierzętami
Rodzice naszych przedszkolaków odwiedzają nasze przedszkole by zaprezentować dzieciom swoje hobby lub zawód. Tym razem do grupy IV przyszła Roksana Krawczyk, siostra Zuzi, oraz ich mama. Przyprowadziły ze sobą Pusię, młodą suczkę rasy shihtzu. Dzieci dowiedziały się, że pieski tej rasy są bardzo towarzyskie, wesołe i przyjazne, ale wymagają troskliwej opieki ze strony właściciela. Zuzia uczy się odpowiedzialności pomagając Roksanie w wypełnianiu obowiązków związanych z pielęgnacją psa. Codziennie należy czesać włosy Pusi, żeby nie dopuścić do skołtunienia, przemywać oczy, czyścić uszy, a nawet zęby szczoteczką i pastą do zębów. Od czasu do czasu konieczna jest wizyta u weterynarza (aktualne szczepienia, odrobaczanie, badania) – Pusia ma swoją książeczkę zdrowia i identyfikator, który przymocowany jest do obróżki. Niedawno była także u psiego fryzjera (groomera), który modnie przystrzygł jej włosy. Pusia ma swoje legowisko, zabawki, maty jednorazowego użytku do siusiania (w razie konieczności), miskę, różne rodzaje karmy o specjalnych właściwościach oraz smakołyki, którymi jest nagradzana. Roksana nauczyła Pusię różnych sztuczek, np. chodzenia na dwóch łapkach. Dzieci mogły pieska pogłaskać, a mamusia dziewczynek przypomniała o umyciu rąk po kontakcie z pieskiem. Pusia zachowywała się wzorowo i dzieci chętnie ją głaskały. Spotkanie było bardzo interesujące – dzieci poznały nową psią rasę, dowiedziały się wielu ciekawostek na jej temat, ale przede wszystkim zapamiętały, że pies, to nie zabawka, a żywe stworzenie, któremu należy zapewnić odpowiednie warunki do życia i rozwoju.
Konkurs " Zrobić coś z niczego, to zadanie dla każdego " rozstrzygnięty
W lutym ogłosiliśmy konkurs dla dzieci i rodziców pt. „Zrobić coś z niczego to zadanie dla każdego”. Do przedszkola napłynęło mnóstwo pięknych prac wykonanych z różnego rodzaju odpadów i surowców wtórnych. Uczestniczące w konkursie rodziny wykazały się ogromną pomysłowością dając drugie życie odpadom i jednocześnie wspaniale bawiąc się podczas ich tworzenia. Dzięki temu dzieci nauczyły się czegoś nowego o recyklingu i ochronie przyrody oraz uświadomiły sobie jak ważna jest ekologiczna postawa. 20 marca podczas uroczystości „Powitania Wiosny” nastąpiło rozstrzygniecie konkursu i wręczenie nagród. Na konkurs wpłynęło 76 prac, wśród których znalazły się zamki księżniczek, domki dla lalek, samoloty, czołgi, pociągi, statki, roboty, flakoniki, bukiety kwiatów, motyle i wiele, wiele innych. Jury miało ogromny problem z wyłonieniem zwycięskiej pracy dlatego przyznało 31 wyróżnień, a każdy przedszkolak, który przygotował ekologiczną pracę został nagrodzony tekturowym domkiem do kolorowania. Nagrody wręczała Pani Dyrektor Przedszkola Elżbieta Midura, pani Renata Wójcik przedstawiciel firmy Dezako, oraz pani Renata Ozimek Dyrektor Wydziału Podatków, Opłat i Gospodarki Odpadami Gminy Przecław. Wyróżnienia otrzymali:
Grupa I
Zuzia Skrzypek, Hania Skrzypek, Wiktor Kukla, Lenka Brykała,
Dominisia Górnisiewicz
Grupa II
Kornelka Kulas,
Grupa III
Patryczek Brykała, Martynka Charchut, Adaś Jemioło, Szymuś Knet,
Patryczek Pogoda, Franiu Skrzypek, Antoś Sędłak, Milenka Stelmaszczyk,
Mikołajek Święch,
Grupa IV
Antosia Tomaszewska, Natalka Strzępka, Zuzia Krawczyk, Karolek Rataj,
Ala Bogdan, Julka Karaś,Natalka Ozimek,
Grupa V
Oliwka Kopera,
Grupa VI
Zuzia Podraza, Michał Piłat,
Grupa VII
Bartuś Dub, Hubercik Malinowski, Alex Płaza, Szymuś Ortyl,
Krzysiu Machnica, Zuzia Kusibab,
Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy, życzymy dalszych świetnych pomysłów i zapału do pracy. Dziękujemy panu Ryszardowi Tęcza prezesowi zarządu firmy Dezako sp.z.o.o za ufundowanie nagród.
Powitanie wiosny
Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy,
przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży.
Witały ją: bocian, skowronek i szpaki,
witały ją także wszystkie przedszkolaki...
20 marca w naszym przedszkolu przywitaliśmy wiosnę. Jak co roku w tym dniu w naszym przedszkolu było bardzo wesoło i kolorowo. Wszyscy bardzo staranie przygotowali się do powitania wiosny, w strojach obowiązywał kolor zielony. Dzieci z grupy V i VII przygotowały dla swoich koleżanek i kolegów wspaniałe przedstawienie pt. „Witaj wiosno”. Wstęp ten miał na celu przybliżenie dzieciom postaci roślin i zwierząt, które zwiastują nadejście wiosny. Przedszkolaki ubrane w wiosenne stroje, kolorowe kostiumy i wiosenne emblematy śpiewały piosenki o wiośnie i przytupywały wesoło w rytm piosenek. Mogliśmy również podziwiać piękne tańce motyli i kwiatów. Pogoda na zewnątrz może nie była dziś zbytnio wiosenna, ale za to w przedszkolu było rzeczywiście słonecznie i ciepło. Miejmy nadzieję, że wiosna usłyszała nawoływania dzieci i już wkrótce zawita do nas na dobre.
Sukcesy plastyczne
Miło nam poinformować o kolejnym sukcesie plastycznym. Bartuś Dub z grupy VII zdobył I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pt. ,,Wiosna widziana Twoimi oczami’’, pod patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie i Wójta Gminy Żyraków. Na konkurs wpłynęło 903 prace. Komisja dokonała oceny prac w poszczególnych kategoriach – biorąc pod uwagę pomysłowość i staranność wykonania. Bartusiowi serdecznie gratulujemy i życzymy ciekawych pomysłów w kolejnych konkursach.
Wycieczka do zakładu fryzjerskiego
W związku z realizacją tematyki tygodnia pod hasłem „Kim będę w przyszłości?” oraz zadaniem z Programu Rozwoju związanego z poznawaniem pracy zawodowej rodziców dzieci z grupy IV wybrały się na wycieczkę do zakładu fryzjerskiego, który prowadzi mama Roberta Rybickiego. Dzieci obejrzały wyposażenie salonu i przybory niezbędne w pracy fryzjera. Obserwowały panie fryzjerki w trakcie strzyżenia. Pani Krystyna wyjaśniała w jaki sposób powstaje fryzura i w jaki sposób należy dbać o włosy. Kto wie, może ktoś z grupy IV zostanie w przyszłości fryzjerem? Dzieci podziękowały pani fryzjerce za umożliwienie zwiedzenia zakładu fryzjerskiego oraz poświęcony im czas wręczając na pamiątkę spotkania wiosenny „ogródeczek”.
Starszaki z grupy IV czekają na wiosnę
Nadchodzi wiosna, więc najwyższa pora na wiosenne zakupy i założenie mini ogródeczka w sali. W tym celu dzieci z grupy IV wybrały się do kwiaciarni. Zobaczyły tam pierwsze wiosenne kwiaty w doniczkach: pierwiosnki, żonkile, tulipany, hiacynty. Na stojakach wisiało mnóstwo kolorowych torebeczek z nasionami i cebulkami warzyw i kwiatów. Pani wybrała z dziećmi nasiona rzeżuchy, kopru, koktajlowych pomidorków oraz cebulki cebuli dymki i mieszanki kwiatów. W sali do doniczek z nawilżoną ziemią dzieci wsiewały nasionka i sadziły cebulki. Przypomniały, co jest potrzebne roślinom do rozwoju (gleba, woda, światło i odpowiednia temperatura). Doniczki zostały ustawione na parapecie okiennym w sali, a roślinki podlane. Dzieci będą je codziennie pielęgnować i prowadzić obserwacje.
Wyśpiewały sukces
9 marca w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu odbyły się powiatowe eliminacje wstępne do XXVII Festiwalu Piosenki „Śpiewaj razem z nami”, który odbędzie się w Centrum Kulturalnym w Przemyślu. Nasze przedszkole reprezentowały: Antosia Tomaszewska z grupy IV, Zuzia Kusibab i Lenka Ozimek z grupy VII. Dziewczynki przepięknie zaśpiewały przygotowane piosenki. Po przesłuchaniu wszystkich uczestników jury postanowiło, że laureatką eliminacji wstępnych została Lenka Ozimek, a Zuzia Kusibab i Antosia Tomaszewska otrzymały wyróżnienia. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy a Lence życzymy zdobycia nagrody GRAND-PRIX na festiwalu w Przemyślu.
Podsumowanie programu profilaktycznego "Czyste ręce- zdrowia więcej"w grupie III
Przedszkolaki z grupy III realizowały Program profilaktyczny Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Mielcu – „Czyste ręce - zdrowa więcej". Celem programu było zapobieganie chorobom brudnych rąk (salmonella, czerwonka, żółtaczka pokarmowa), a także zachęcanie dzieci do przestrzegania codziennej higieny rąk i wyrobienie u nich przekonania, że jest to podstawowa czynność służąca zachowaniu zdrowia. Średniaki podczas realizacji programu wypełniali wspólnie z rodzicami „Dzienniczki mycia rąk”, przez cały miesiąc zaznaczali w dzienniczku mycie rąk: przed jedzeniem, po wyjściu z ubikacji, po powrocie z podwórka. Podczas zajęć oglądały teatrzyk „Kukuryku na ręczniki”, układały wyrazy z rozsypani literowej związane z higieną: mydło, woda. Kolorowały farbami rysunki rąk, segregowały przedmioty służące czystości, rozwiązywały zagadki, uczyły się piosenki „Czyste ręce”. 9 marca odwiedziła nas pani Lidia Szwedo z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Mielcu, która spotkała się z dziećmi, zadawała im pytania dotyczące programu, przedszkolaki bardzo chętnie odpowiadały. Na zakończenie spotkania Pani Lidia podziękowała dzieciom za aktywność, wiedzę i wręczyła im dyplomy „Czyściocha” oraz baloniki. W podziękowaniu za miłe spotkanie przedszkolaki podarowały pani Lidii Szwedo wiosenny bukiet.
"Mój dzień" w grupie IV
6 marca 2017 r. Julcia Karaś z grupy IV zrobiła dzieciom niespodziankę przynosząc swoją bogatą kolekcję figurek, zabawek z jajek – niespodzianek i innych. Figurki były posegregowane tematycznie, np. kucyki Pony, zabaki z filmów „Gdzie jest Nemo?”, „Pingwiny z Madagaskaru”, „Kraina Lodu”, „Król Lew”, „Sing” itp. Dzieci z zainteresowaniem oglądały kolekcję. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji zadania z Programu Rozwoju Przedszkola pod hasłem „Mój dzień” – organizacja dnia wybranego dziecka, które prezentuje to, co lubi, swoje zainteresowania itp. Zachęcamy pozostałe dzieci do aktywnego włączenia się w ten cykl spotkań.
Sukcesy plastyczne
Miło nam poinformować o kolejnym sukcesie plastycznym Kornelii Kulas z grupy II, która zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. ,,Moja ulubiona postać z bajki" - IV edycja, którego organizatorem było Przedszkole Miejskie w Chełmie. Celem konkursu byłapopularyzacja polskiej literatury dziecięcej,propagowanie idei czytania wśród dzieci, rozbudzanie twórczej inwencji dziecka i kreatywności.Na konkurs nadesłano 216 prac z 97 placówek z całej Polski. Podczas oceniania prac jury brało pod uwagę następujące kryteria: rozwijanie wyobraźni i pomysłowości, samodzielność wykonania pracy, walory estetyczne. Kornelii gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
8 marca 2017 r. z okazji Dnia Kobiet gościliśmy w naszym przedszkolu przedstawicielki Klubu Seniora „Złoty wiek”. Przedszkolaki z grupy IV, V i VII przygotowały wiersze, piosenki oraz skecze związane z tym świętem”. Dzieci z grupy IV przepięknie śpiewali i grali na gitarach improwizując utwór zespołu De Pres ,,Bo jo cię Kochom” . Dla pań wystąpiły również utalentowane wokalistki - Zuzia Kusibab, Lenka Ozimek, Oliwka Wych, Gabrysia Madej oraz Antosia Tomaszewska. Spotkanie uatrakcyjnił występ Bartusia Kopacza ze swoim dziadziem. Bartek śpiewał ludowe piosenki a dziadzio przygrywał na akordeonie zachęcając gości do wspólnego śpiewania. Na koniec chłopcy wręczyli Paniom kwiaty składając najlepsze życzenia z okazji ich święta. Panie nagrodziły małych artystów brawami i czekoladkami podziękowały za występ. To miłe spotkanie było dla Pań seniorek także okazją do rozmów we własnym gronie przy herbatce i ciasteczkach.
" Mój dzień" w grupie VII
W środę 8 marca 2017r. w oddziale VII odbyło się zajęcie z cyklu „Mój dzień”. Tym razem swoimi zainteresowaniami podzielił się z nami Filipek Dziób. Filipka hobby to klocki Lego. Ta pasja daje Filipkowi na pewno wiele radości i satysfakcji. Jest to fajny sposób na odprężenie, rozrywkę, a przy okazji, rozwija wyobraźnię, również tą przestrzenną i poczucie estetyki. Filipek pokazał nam piękny helikopter zrobiony z klocków z kręcącym się śmigłem oraz otwieranymi drzwiami. Każdy przedszkolak z wielkim zainteresowanie podziwiał dzieło Filipka. Po zajęciach przedszkolaki zainspirowani pasją Filipka postanowili budować z naszych klocków Cobi podobne konstrukcje. Dziękujemy Filipkowi za piękny pokaz i życzymy dalszych ciekawych pomysłów.
Średniaki z grupy II poznały pracę pani fryzjerki
6 marca 2017 roku w ramach realizacji tematu tygodnia „U fryzjera” średniaki z grupy II odwiedziła mama Gabrysi, która jest fryzjerką. Pani Ilona przyniosła całą torbę ciekawych rzeczy, których używa podczas swojej pracy. Z dużym zaciekawieniem dzieci obserwowały, gdy Pani Fryzjerka wyjmowała „swoje skarby”, omawiając je i przy okazji zachęcając dzieci do zgadywania do czego dana rzecz służy. Na stoliku pojawiły się : nożyczki, grzebienie, szczotki, lakier do włosów, wałki, prostownica, suszarka, maszynka do strzyżenia, czepek do pasemek. Kolejną atrakcją było zrobienie fryzur dla chętnych dziewczynek i chłopców. Dziewczynki prosiły o zrobienie warkoczy, natomiast chłopcom pani fryzjerka uczesała włosy w formie irokeza. Spotkanie to miało przybliżyć dzieciom zawód fryzjera oraz uchronić je przed ewentualnymi obawami podczas wizyty w salonie fryzjerskim. Bardzo dziękujemy pani Ilonie za chęć przybliżenia przedszkolakom pracy fryzjera, za zaangażowanie i poświęcony czas.
Sukcesy plastyczne
Znamy już wyniki ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. ,,Przyjaciele Misia Uszatka’’ zorganizowanego przez Przedszkole nr 16 w Żorach. I miejsce zajęła Julia Cisło z oddziału V. Celem konkursu było zachęcanie dzieci do aktywności plastycznej, rozbudzanie inwencji twórczej i kreatywności oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych. Gratulujemy Julce sukcesu i życzymy kolejnych.
Maluszki podczas zajęć pożegnaly zimę
W dniu 6 marca maluszki uczestniczyły w teatrzyku sylwet na podstawie fragmentów Doroty Niewoli pt. „Żegnamy zimę i witamy wiosnę”. Dzieci poznały charakterystyczne zmiany atmosferyczne dla wczesnej wiosny. Rozmawiały o topniejącym śniegu, o coraz dłuższych dniach, o tym że słoneczko grzeje mocniej i wieje ciepły wiatr. Poznały wyrażenie „zwiastuny wiosny”, mówiły o przylatujących pierwszych ptakach bocianach, poznały pierwsze kwiaty wiosny przebiśniegi, pierwiosnki, krokusy, przylaszczki, zawilce. Dotykały i wąchały puszyste bazie. Na koniec zamieniły się w ptaszki, które wracają do swoich gniazd. Zajęcie dostarczyło dzieciom nowych informacji i dużo radości.
Starszaki z grupy VII na wycieczce w Mielcu
Dnia 6 marca przedszkolaki z grupy VII odbyły wycieczkę do Mielca. Pierwszym etapem wyprawy była wizyta w Powiatowej Straży Pożarnej w Mielcu przy ulicy Sienkiewicza. Po przybyciu na miejsce, przedszkolaków serdecznie powitali panowie strażacy, którzy najpierw zaprosili nas do obejrzenia filmu edukacyjnego pt. „Służbie życia”. Film ten uczył jak należy zachować się w momencie zagrożenia oraz jak należy przeprowadzić ewakuację. Następnie strażacy, zapoznali naszych małych podopiecznych ze swoją pracą. Dużo radości sprawił dzieciom pokaz umundurowania oraz narzędzi i urządzeń wykorzystywanych w pracy strażaków. Jednak największą atrakcją była możliwość przymierzenia prawdziwego hełmu oraz pokaz zjazdu po rurze do akcji ratunkowej. Dzieciaki zwiedziły również pomieszczenia, w których odbierane są zgłoszenia o pożarach lub wypadkach. Dzięki wizycie nasze przedszkolaki dowiedziały się, na czym polega praca strażaka, jak zachować się w czasie pożaru oraz jakim sprzętem w swojej pracy posługują się strażacy. Przedszkolaki podziękowały strażakom za spotkanie i obdarowane słodkim upominkiem ruszyły w dalszy etap podróży- fabryka klocków Cobi. Po całej fabryce oprowadzały nas sympatyczna panie, która odpowiadały cierpliwie na wszystkie pytania dzieci oraz zapoznały nas z etapami powstawania klocków COBI - od kolorowego granulatu po całe zestawy klocków. Przedszkolaki bawiły się klockami, podziwiały gotowe konstrukcje i ekspozycje. Zwiedzając kolejne działy, dzieci obserwowały poszczególne etapy pracy: powstawanie klocków z wtryskarek, realizacje konkretnych projektów czy pakowanie gotowych zestawów. Odwiedziły także wielkie magazyny, w których klocki są przechowywane, zanim zostaną sprzedane do sklepów. Dzieci zauważyły, że większość czynności wykonują maszyny, natomiast największym zainteresowaniem cieszył się dział kreacji, gdzie „architekci” tworzyli konkretne projekty. Każdy przedszkolak otrzymał mały zestaw klocków jako upominek, a dodatkową atrakcją było ogromne pudło klocków dla przedszkola. Serdecznie dziękujemy rodzicom Szymusia, państwu Justynie i Tomaszowi Ortyl, którzy dla nas zorganizowali i sponsorowali tak wspaniałą wycieczkę.
Zajęcia w grupie VI
"Kończy się zimy panowanie,
niechaj Wiosna nam nastanie
z bałwankiem się żegnamy
i za rok go zapraszamy"
Wszystkie przedszkolaki czekają na wiosnę. 6 marca 2017r. dzieci z grupy VI brały udział w zajęciu ,,Wesoła historia o śniegowym bałwanku, który przed wiosną uciekał do morza. Przedszkolaki słuchały opowiadania Ewy Szelburg- Zarembiny w oparciu o zestaw ilustracji. Następnie wypowiadały się na temat zwiastunów wiosny ,określały cechy przedwiośnia: topniejący śnieg, słonce mocniej grzeje, dni są coraz dłuższe, zakwitają pierwsze kwiaty, przylatują ptaki. Utrwalały poznane literki w zabawie,, Złap literkę” poprzez łapanie packą na muchy. Podczas zabawy ruchowej,, Pożegnanie bałwanka’’ tańczyły z paskami kolorowej bibuły. Celem zajęcia było wzbogacenie wiedzy na temat zmian w przyrodzie w okresie przedwiośnia. Dzieci rozwijały ekspresje twórczą i wyobraźnię poprzez zabawę w kąciku teatralnym. Przebierały się w postacie z opowiadania i przedstawiały samodzielnie historie bałwanka. Przedszkolakom podczas zabaw towarzyszył świetny humor i z wielkim entuzjazmem wykonywały zadania. Zajęcie dostarczyło dzieciom nowych informacji i mnóstwo radości.
Sukcesy plastyczne
Miło nam podzielić się z państwem kolejnymi sukcesami plastycznymi naszych przedszkolaków z oddziału V. W ogólnopolskim konkursie plastycznym pt.,, Przyroda zimą’’ zorganizowanym przez Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły I miejsce zajęła Milena Jaszcz. Otrzymała ona także wyróżnienie w III edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt.,, Przedszkolaki jedzą zdrowo’’ zorganizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 35 w Sosnowcu. W kolejnym ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. ,,Zaczarowana zima’’ zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Królowej Jadwigi w Rudniku Szlacheckim III miejsce zdobyła Emilia Knap, a wyróżnienia otrzymały Karolina Piłat i Oliwia Kopera. Gratulujemy laureatom konkursów i życzymy równie dużego zapału i wielu ciekawych pomysłów.
Średniaki z grupy III zakładają zielony ogródek
W poniedziałek 6 marca, przedszkolaki z grupy III chcąc przyśpieszyć przyjście wiosny, postanowiły założyć w sali zielony ogródek. Ale zanim to nastąpiło na podstawie ilustrowanego obrazkami krótkiego opowiadania pt. „O żółtym tulipanie” poznały warunki potrzebne roślinom do wzrostu. Przy pomocy lupy dzieci dokonywały obserwacji nasion, zawartości gleby. Następnie zgromadziliśmy potrzebne przybory – pojemniki, ziemię, nasionka, narzędzia ogrodnicze i z wielkim zaangażowaniem wzięliśmy się do pracy. Dzieci zrobiły paluszkiem grządkę dla ziarenek , siały: szczypiorek, sałatę, rzodkiewkę, miętę. Po zasianiu i podlaniu rośliny zostały umieszczone w kąciku przyrody na nasłonecznionym parapecie. Przedszkolaki obiecały pielęgnować zielony ogródek. Podjęte działania praktyczne stanowią okazję do prowadzenia systematycznej obserwacji, a także uczą odpowiedzialności i obowiązkowości.