Andrzejki – czas wróżenia, czarów, przepowiadania tego co nas spotka w przyszłości. Nasze przedszkolaki również poznały ten pradawny zwyczaj, zebrały się wszystkie w przedszkolnej auli przebrane w piękne, kolorowe stroje. Każdy mógł sprawdzić co go czeka w przyszłości losując andrzejkowe wróżby. Dzieci dowiedziały się jakie imię będzie nosić jego lub jej wybranek, wybranka, jaki zawód będą wykonywać jako dorośli, co przyniesie im w prezencie Święty Mikołaj. Przedszkolaki bawiły się świetnie przy dźwiękach wesołej muzyki „wyczarowywanej” przez panią Marysię naszą rytmiczkę. Andrzejki były wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie dały dzieciom możliwość poznania tradycji i obrzędów ludowych. Obchody Andrzejek przeniosły wszystkich w świat marzeń i fantazji.
Przedszkolne Andrzejki
Dzień Pluszowego Misia
Brązowy, biały, szary, puchaty i miękki – pluszowy miś. Najlepszy przyjaciel z dzieciństwa obchodził swoje kolejne urodziny. Dzieci z naszego przedszkola świętowały Dzień Pluszowego Misia wyjątkowo 24 listopada, wtedy to przedszkole odwiedziły różne misie i misiaczki by towarzyszyć dzieciom w ich przedszkolnych zabawach. Wszystkie dzieci z przyjemnością przedstawiły swoje pluszaki, opowiadały o nich i o wspólnych z nimi zabawach. Ponadto dzieci bawiły się z chustą animacyjną wg. pedagogiki zabawy Klanza, układały puzzle z wizerunkiem misiów, wskazywały różnice pomiędzy pluszowym misiem, a prawdziwym niedźwiedziem, bawiły się w zabawę paluszkową, w której mama niedźwiedzica zajmowała się niedźwiadkami, odtwarzały z pamięci rytm ułożony z kolorowych misiów, opisywały ilustracje przedstawiające misie w różnych sytuacjach. Dzieci kolorowały również wizerunki pluszowych misiów oraz tworzyły misia złożonego z samych kółeczek. Odwiedziła nas także pani Iza Wolanin, która czytała dzieciom bajeczki o misiach. Na zakończenie tego pełnego wrażeń dnia przedszkolaki zasmakowały przysmaku niedźwiadków czyli miodu – na herbatniczkach lub jak prawdziwe misie wprost z talerzyka, a wszystkie te ciekawe wydarzenia działy się pod czujnym okiem pluszowych misiów – najlepszych przyjaciół dzieci. Misiowe przyjęcie trwało cały dzień budząc radosne uśmiechy i rodząc miłe wspomnienia.
Innowacja pedagogiczna " Mam talent" - zajęcia w listopadzie
W miesiącu listopadzie uczestnicy zajęć plastycznych prowadzonych w ramach innowacji pedagogicznej ,, Mam talent’’ wykonali po dwie prace plastyczne. Pierwsza pt.,, Cukinia’’ polegała na pomalowaniu kredkami woskowymi konturu obrazka, następnie nałożeniu warstwy wosku i kolejno farby plakatowej. Po wyschnięciu dzieci specjalnymi przyrządami ściągały z pracy warstwę farby i wosku aby uzyskać pożądany efekt. Kolejne zajęcia odbyły się pod hasłem ,,Zabawy z fantazją’’ i była to nauka tworzenia kolażu z wykorzystaniem gotowych obrazków. Zadaniem dzieci było dorysowywanie do otrzymanego obrazka elementów, które ich zdaniem najlepiej się komponowały w całości pracy. Efekty małych artystów można podziwiać w holu górnym przedszkola . Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prac przedszkolaków.
Poznajemy zawód fotografa
W dniu 23 listopada 2016r. starszaki z naszego przedszkola uczestniczyły w spotkaniu z fotografem, które zostało zorganizowane w ramach realizacji zadania z Programu Rozwoju Samorządowego Przedszkola w Przecławiu. Pani Lucyna Augustyn opowiedziała przedszkolakom o swojej pasji związanej z fotografią oraz zaprezentowała profesjonalny sprzęt fotograficzny, którego używa na co dzień. Dzieci obejrzały "małą kolekcję” zdjęć studyjnych i plenerowych przyniesionych przez zaproszonego gościa specjalnie na to spotkanie. Podczas pogadanki starszaki dowiedziały się, że podstawą pracy fotografa jest nie tylko talent, ale także ciężka praca i posiadanie tak zwanego "fotograficznego oka”. Na zakończenie pani Lucyna wykonała przedszkolakom pamiątkowe zdjęcia, a dzieci podziękowały gościowi za spotkanie.
Sukcesy plastyczne
Miło nam poinformować , że w II edycji Konkursu Plastycznego "Jestem zdrowy cały rok-owoce i warzywa ", którego organizatorem było Przedszkole nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bielsku Podlaskim ,Gabrysia Pszeniczna z grupy II - zajęła III miejsce w kategorii wiekowej 4 latki. Celem konkursu było propagowanie zdrowego stylu życia , zachęcanie do spożywania warzyw i owoców, rozwijanie inwencji twórczej dzieci. Gabrysi gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Absolwenci przedszkola czytają bajki
W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom", która ma celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci, kształcenie umiejętności słuchania tekstu czytanego, rozbudzanie wyobraźni i poszerzanie wiedzy o świecie 23 listopada nasze przedszkole odwiedziły uczennice klasy II a Zespołu Szkół w Przecławiu Julia Słąba i Zuzanna Helowicz, które czytały dzieciom bajki znanych autorów, zadawały pytania dotyczące wysłuchanego utworu. Dzieci bardzo uważnie słuchały i odpowiadały na pytania starszych koleżanek. Dziękujemy Julii i Zuzi za czas poświęcony naszym przedszkolakom i zapraszamy ponownie do naszego przedszkola.
Zajęcia badawcze w grupie II
W dniu 22 listopada dzieci z grupy II wspólnie z nauczycielem przeprowadziły zabawę badawczą , aby się dowiedzieć ,,Jak powstaje deszcz’’?. Zabawy te stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka. Rozwijają umiejętność myślenia przyczynowo-skutkowego, porównywania i uogólniania, przyczyniają się do rozszerzenia horyzontów myślowych dziecka. Do garnka nalewamy gorącej wody i przykrywamy go pokrywką . Gorąca woda tworzy parę wodną, która w kontakcie z zimnem zaczęła się skraplać. I tak na ściankach pokrywki pojawiły się kropelki wody - deszcz. Dzieci uważnie obserwowały doświadczenie, wysuwały własne wnioski z obserwacji , a także dzieliły się własnymi spostrzeżeniami. Następnie przedszkolaki zamieniły się w kropelki wody, które tańczyły, opadały na ziemię tworząc kałużę. Kolejnym zadaniem było wypełnienie konturów parasola farbą plakatową z wykorzystaniem wacików kosmetycznych, a tło stemplowały korkiem. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, które dostarczyły im różnorodnych przeżyć : zadowolenia, satysfakcji i radości.
Obchodzimy Dzień Praw Dziecka
21 listopada w naszym przedszkolu odbyły się uroczyste obchody Dnia Praw Dziecka. Panie prowadzące powitały wszystkie dzieci ubrane w koszulki w kolorach grup. Opowiedziały o organizacji, która dba i broni dzieci, gdy jest im źle, a dzieci z kółka teatralno – muzycznego oraz grupy VI zaprosiły kolegów i koleżanki na krótką inscenizację pt. „”Mamy swoje prawa”, w której Dobra Wróżka i dzieci pokazały Królowej, że dzieci trzeba doceniać i szanować tak samo jak dorosłych oraz zapoznały ją z prawami dzieci. Dobra Królowa zrozumiała, że nie tylko dorosłych ale i dzieci trzeba kochać, doceniać i nimi się zajmować. Następnie dzieci brały udział w zabawie, podczas których oceniały emocje bohaterów poprzez uniesienie do góry szablonów „buziek” wyrażających smutek bądź radość. Kolejnym etapem obchodów Dnia Praw Dziecka w naszym przedszkolu było omówienie prac plastycznych, które narysowały dzieci z każdej grupy. Na zakończenie dzieci tańczyły do muzyki i witały się z kolegami ubranymi w inne kolory koszulek. Dzień ten dostarczył wszystkim przedszkolakom wielu wrażeń i nauczył ich kilku nowych rzeczy na temat ich własnych praw.
Sukcesy plastyczne
18 listopada 2016r. w Miejskim Przedszkolu nr 85 w Katowicach odbyło się podsumowanie VII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem ,,Dorota Gellner dzieciom’’. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci twórczością Doroty Gellner, rozwijanie inwencji twórczej i kreatywności. Na konkurs wpłynęło 150 prac z oddziałów przedszkolnych z całej Polski. Jury postanowiło przyznać I miejsce - Oli Dziekan z grupy II , a Korneli Kulas- II miejsce . Pani Dorota Gellner, osobiście wręczyła nagrody laureatkom konkursu plastycznego podczas tej uroczystości. W tym samym dniu odbył się również konkurs recytatorski, w którym przedszkolaki recytowały wiersze znanej poetki. Na zakończenie spotkania autorka podpisywała dzieciom książki imienną dedykacją z autografem. Dla Oli i Korneli był to dzień pełen wrażeń i niesamowitych przeżyć, a także okazja do spotkania ze znaną i cenioną pisarką wierszy, bajek i opowiadań dla dzieci. Naszym laureatkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Informacja dla rodziców
21 listopada w naszym przedszkolu odbędzie się uroczystość z okazji Dnia Praw Dziecka. Prosimy o ubranie dzieci w koszulki w kolorach grup: I grupa – fioletowe, II grupa – zielone, III grupa- niebieskie, IV grupa – czerwone, V grupa- pomarańczowe, VI grupa żółte, VII grupa – białe. Dziękujemy.
Zaproszenie do udziału w konkursie
Serdecznie zapraszamy dzieci i rodziców do udziału w konkursie plastycznym pt. ,,Świąteczna ozdoba’’.
Cele konkursu :
-poznanie i kultywowanie tradycji obrzędowej Świąt Bożego Narodzenia,
-rozwijanie wyobraźni oraz pobudzanie aktywności twórczej dzieci,
-stworzenie możliwości prezentacji własnych dokonań twórczych.
Regulamin konkursu:
-technika wykonania prac jest dowolna,
-forma przestrzenna - Ozdoba choinkowa musi spełniać warunek: dać się zawiesić na choince,
-ozdoba choinkowa może być wykonana z dowolnych materiałów, zgodnie z inwencją twórczą dziecka i rodzica,
-do każdej pracy należy dołączyć karteczkę z informacją o autorze: imię, nazwisko, grupa przedszkolna
Prace należy składać u nauczycielek grup do 12.12. 2016r.
Oceniane będą oryginalne pomysły, ciekawe techniki plastyczne, nawiązanie do tradycji oraz ogólne wrażenie estetyczne.
Sukcesy plastyczne
W środę 9 listopada 2016r. w Zespole Szkół w Pogwizdowie Nowym odbyło się uroczyste podsumowanie XIII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego Dzieci i Młodzieży pt. ,, Św. Hubert wzorem współczesnego ekologa’’. Dzieci przedszkolne w tym roku malowały prace na temat ,,Leśne życie o świcie’’. Laureatem konkursu została Wioletta Działowska z oddziału V, która osobiście odebrała nagrodę. Patronat nad konkursem objęli Polski Związek Łowiecki w Rzeszowie, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Burmistrz Głogowa Małopolskiego. Celem konkursu było kształtowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie wyobraźni twórczej. Gratulujemy Wioletce sukcesu i życzymy kolejnych.
Zabawy sensoryczne w grupie III
W poniedziałek 14 listopada średniaki z grupy III wzięły udział w zabawach sensorycznych z elementami sensoplastyki. Poprzez tego typu zabawy wspieramy rozwój zmysłów oraz rozwój poznawczy. Wpływamy na stymulację zmysłów: węchu, wzroku, dotyku, słuchu, rozwijamy kreatywność. Na początku naszych zajęć przedszkolaki , bawiły się magicznymi balonikami. Zabawa ta polegała na dotykaniu, ugniataniu baloników wypełnionych różnymi artykułami spożywczymi. W balonikach znalazły się: groch, kasza, mąka, ryż, sól, fasola. Dzieci naciskając baloniki miały za zadanie odgadnąć, co może znajdować się w wybranym przez nich baloniku. Następną atrakcją był dywan sensoryczny. Dywan złożony był z woreczków z zamknięciem strunowym, w których znalazły się: mąka, żel do włosów, fasola, wiórka kokosowe i kasza. Zadaniem dzieci było chodzenie bosymi stopami po „dywanie" oraz dotykanie dywanu rączkami i opisywanie co czują znajdując się na poszczególnych woreczkach. Kolejną atrakcją była zabawa pt. „Kolorowe robaczki". Do wykonania "kolorowych robaczków" został użyty makaron typu spaghetti oraz barwniki spożywcze w różnych kolorach. Dzieci dotykały makaron, przekładały go z ręki do ręki, porównywały długości, układały z niego różne kompozycje oraz zwierzątka rozwijając przy tym twórcze myślenie. Na koniec zajęć średniaki bawiły się piaskiem kinestetycznym zrobionym z mąki kukurydzianej, formowały różne babki przy użyciu foremek do zabaw w piaskownicy. Wszystkie zabawy sprawiły przedszkolakom wiele radości i aktywnie w nich uczestniczyły.
Sukcesy plastyczne
Miło nam poinformować, że rozstrzygnięty został III Międzynarodowy Konkurs Plastyczny pt. ,,Las i jego mieszkańcy w oczach dziecka". Konkurs objęty był honorowym patronatem Lasów Państwowych Nadleśnictwo Dojlidy w Białymstoku. Nagrodę w konkursie zdobyła Olga Jędrzejowska z grupy II, a wyróżnienie otrzymała Emilka Knap z grupy V. Konkurs miał na celu rozwijanie zainteresowań światem zwierząt leśnych, dostrzeganie piękna lasu, uwrażliwienie dzieci na konieczność ochrony przyrody oraz rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej dziecka. Dziewczynkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Przedszkolaki świętowały Dzień Niepodległości
Dzień Niepodległości - 11 listopada to najważniejsze polskie święto narodowe, upamiętniające rocznicę odzyskania przez Naród Polski niepodległości w 1918 roku. Ten szczególny dzień skłania do refleksji na temat patriotyzmu nawet najmłodsze pokolenie. Aby w sposób godny i uroczysty przeżyć to święto w dniu 9 listopada dzieci z oddziału V i VII zaprezentowały montaż słowno-muzyczny. Cała społeczność przedszkolna odświętnie ubrana odśpiewała hymn Polski ,,Mazurek Dąbrowskiego”, po nim nastąpiła część artystyczna. Słowem i piosenką przedszkolaki oddały szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłość do Ojczyzny. Mieliśmy też okazję wysłuchać znanych pieśni legionowych między innymi ,,Przybyli ułani”, ,,Wojenko wojenko”, „Gdy żołnierze idą drogą”, „Pałacyk Michla”. Pięknie prezentowali się żołnierze, ułani na koniach oraz sanitariuszki. W ustach kolejnego pokolenia uroczyście zabrzmiały słowa tak bardzo znane, lecz wymowne: ,,Kto ty jesteś? Polak mały’’. Recytatorskie i wokalne umiejętności przedszkolaków nagrodzone zostały gromkimi brawami. Uroczystość ta była piękną lekcją patriotyzmu.
Zajęcia dla rodziców w grupie VII
Dnia 09.11.2017r w oddziale VII odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców pod hasłem „Biała i czerwona wstęga”. Celem zajęcia było kształtowanie u dzieci poczucia tożsamości narodowej, poszerzenie wiedzy na temat historii państwa polskiego, utrwalanie wiedzy dzieci na temat symboli narodowych oraz kształtowanie umiejętności wskazywania na mapie kilku wybranych miast Polski leżących nad Wisłą. Podczas zajęć dzieci wykonywały różne zadania ; układały kartoniki od najmniejszej do największej liczby odczytując hasło, odgadywały zagadki rozpoznawały hejnał mariacki oraz odgłosy morza po usłyszanych melodiach, degustowały toruńskie pierniki a także bawiły się w zabawę logopedyczną z użyciem lusterek. Cały czas towarzyszyła dzieciom piosenka „Płynie Wisła, płynie”. W zajęciu brali również udział rodzice, którzy ułożyli ze sznurka kontur mapy Polski oraz zaznaczyli rzekę Wisłę. Przedszkolaki utrwalając wiadomości zdobyte na zajęciu układały na mapie nazwy głównych miast Polski przez które przepływa Wisła, oraz charakterystyczne dla nich zabytki. Na zakończenie dzieci otrzymały odznaki patrioty Polski oraz pożegnały się z rodzicami piosenką pt. „Nasza Ojczyzna”. Zajęcia otwarte to forma współpracy przedszkola z rodzicami, podczas której mają możliwość zapoznania się ze sposobami pracy nauczyciela i ich dzieci. Taka forma daje możliwość obserwacji całej grupy dzieci w naturalnych warunkach przedszkola. Dzięki zajęciom otwartym rodzice mogą zaobserwować tempo rozwoju własnego dziecka i porównać jego umiejętności z tym , co prezentują rówieśnicy.
Sukcesy plastyczne
Miło nam poinformować, że Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt. „Marzenia małego człowieka” został rozstrzygnięty. Organizatorem konkursu było Przedszkole Samorządowe nr 68 im. Janusza Korczaka w Białymstoku. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Białegostoku. Celem konkursu było: odwołanie się do nieprzemijających wartości wychowania zgodnych z ideą Janusza Korczaka, przedstawienie oczyma dzieci ich świata wartości, marzeń, pragnień. Komisja dokonała oceny prac i przyznała Jagódce Jurasz z grupy III- wyróżnienie. Jagódce gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów plastycznych.
Zajęcie dla rodziców w grupie V
Zajęcia otwarte dla rodziców to spotkania, dzięki którym możemy zobaczyć jak funkcjonuje nasze dziecko w grupie przedszkolnej. To czas poświęcony tylko dzieciom. We wtorek 8 listopada 2016r. w grupie V odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców pod hasłem ,,Podróżujemy po Polsce. Celem zajęcia było rozpoznawanie charakterystycznych cech wybranych regionów Polski, nabywanie poczucia przynależności narodowej oraz wdrażanie do współdziałania w grupie. Przedszkolaki wysłuchały tekstu o rzece Wiśle, nazywały symbole narodowe, poznały mapę konturową Polski oraz globalnie odczytywały wybrane wyrazy. Były też zabawy ruchowe takie jak ,, Podróż statkiem’’, ,, Wsiądź do pociągu numer….’’, rozpoznawanie odgłosów morza, dużego miasta oraz dopasowywanie zdjęć oraz pamiątek przywiezionych z różnych zakątków Polski. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciu i z uśmiechem wykonywały kolejne zadania. Dziękujemy rodzicom i przedszkolakom za wspólnie spędzony czas. Dzięki takim spotkaniom dajemy sygnał naszym dzieciom, że to co robią codziennie w przedszkolu jest dla nas ważne.
Sukcesy plastyczne
Rozstrzygnięty został Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt. „Bezpieczna droga do Przedszkola”, zorganizowany przez Przedszkole Miejskie nr 35 w Sosnowcu. Na konkurs napłynęło 106 prac z 56 przedszkoli z całej Polski. Jury biorąc pod uwagę samodzielność wykonania postanowiło wyróżnić Elizkę Ziajor z grupy III. Celem konkursu było: orientowanie się w bezpiecznym poruszaniu się po drogach i korzystanie ze środków transportu, poznanie podstawowych znaków i sygnałów drogowych. Elizce serdecznie gratulujemy!
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w naszym przedszkolu świętowaliśmy 7 listopada 2016 r. Dzień ten to okazja do utrwalenia wiadomości o bajkach podczas wesołej zabawy. Na początku dzieci poruszyły wyobraźnię udając się balonem do Krainy Bajek. Na miejscu każda z grup miała do wykonania szereg zadań, a po ich prawidłowym wykonaniu chwaliła się specjalnym okrzykiem: I grupa (wróżki i czarodzieje) –„Czary, mary nie do wiary!”, II grupa (trawki i kwiatki) –„Cuda, cuda, każdemu się uda!”, III grupa (smerfy i smerfetki) – „Smerfnie, smerfnie, fantastycznie!”, IV grupa (krasnale i skrzaty) – „Ho, ho, ho! Hejże hej! Już roboty będzie mniej!”, V grupa (klaunyi pajacyki) – „Hop hophop, hop hophop, robimy to na tip – top!”, VI grupa (królewny i królewicze) – „Pięknie, pięknie, wprost bajecznie!” oraz VII grupa (pierroty i kolombiny) – „Super, super, pierwsza klasa!”. W Krainie Bajek dzieci wykazały się nie tylko wiedzą na temat różnych bajek (rozpoznawanie po ilustracji, rekwizytach, kukiełkach) i sposobów dbałości o książki, ale także umiejętnością czytania (dobieranie tytułu do ilustracji), liczenia (przeliczanie ziarenek grochu spod poduszki, na której mościła się księżniczka), sprawnością palców (oddzielanie ziaren fasoli od grochu), sprawnością fizyczną w zabawach ruchowych, myśleniem (rozwiązywanie zagadek) oraz uważnym spostrzeganiem (układanie puzzli). Po wykonaniu wszystkich zadań dzieci z żalem opuściły Krainę Bajek.
Bardzo dziękujemy rodzicom za trud włożony w przygotowanie strojów, które upiększyły naszą uroczystość, wpłynęły na wyobraźnię dzieci oraz ich integrację w grupach.
Archiwum Aktualności
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 77320