W sobotę 2 marca 2019r. w zabytkowym Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu już po raz 15 odbyło się podsumowanie eliminacji szczebla wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ,, Zapobiegajmy pożarom”. Organizatorem konkursu rokrocznie jest Zarząd Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Rzeszowie. Na konkurs wpłynęło 412 prac z 81 placówek oświatowych i instytucji kultury z 10 powiatów województwa podkarpackiego. Wśród laureatów konkursu znalazła się praca Bartusia A. z oddziału III, która zajęła II miejsce w kategorii-przedszkola. Bartuś na uroczyste rozdanie nagród do Zarzecza pojechał wraz z rodzicami i bratem Kubą. Po części oficjalnej uczestnicy konkursu wraz z osobami im towarzyszącymi udali się na zwiedzanie wystawy prac konkursowych oraz komnat muzeum a następnie słodki poczęstunek. Gratulujemy Bartusiowi sukcesu, a rodzicom utalentowanego syna. Z niecierpliwością czekamy na dalsze wyniki szczebla centralnego.
Sukces plastyczny
,,Mądre bajki” w gr. III
W ramach akcji ,, Cała Polska czyta dzieciom” w ostatnim tygodniu lutego przedszkolaki z oddział III gościli panią Lucynę A , mamę Kuby i Bartka, która przeczytała dzieciom piękne opowiadania ze zbioru pt.,, Mądre bajki” autorstwa Agnieszki Antosiewicz. Każde z opowiadań niosło ze sobą naukę dla dzieci . Opowiadanie pierwsze pt.,, Rodzinny stół” niosło ze sobą mądrość do której doszły same dzieci ukierunkowane pytaniami stawianym przez panią Lucynę ,,…że ważna jest rodzina, że najważniejsze w rodzinie to być razem i mieć dla siebie czas ”. Opowiadanie kolejne pt.,, Wyjątkowy tygrysek” niosło naukę ,,….że nie wygląd świadczy o tym , kim jesteśmy, ale nasze serce”. O tym jak dużym zainteresowaniem cieszyło się piękne czytanie przez panią Lucynę świadczyła panująca cisza i skupienie. Bardzo dziękujemy mamie Kuby i Bartka za poświęcony nam czas i zapraszamy ponownie.
„Robimy zakupy, zakładamy zielone hodowle” w gr. IV
Od 25 lutego do 1 marca 2019 r. dzieci z grupy IV realizowały temat tygodnia „Robimy zakupy, zakładamy zielone hodowle”. W tym czasie też odbyły się kolejne zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej pt. „Wiem, co jem, czyli mały kucharz gotuje” pod hasłem „Siejemy zioła”. Dowiedziały się, że zioła, są bardzo ważnym składnikiem potraw nadającym im wyjątkowy smak i aromat. Zioła mają także właściwości lecznicze i zdrowotne. Dzieci oglądały i wąchały suszone zioła (rozmaryn, oregano, tymianek, majeranek, bazylia, lubczyk). Na kartkach papieru przykleiły próbki tych przypraw. Dowiedziały się jakie zioła można dodawać do przykładowych dań. Potem mali kucharze zmienili się w ogrodników – przygotowali doniczki z ziemią, nasiona ziół (mięty, bazylii, majeranku, lubczyku) i wodę. Z zainteresowaniem oglądali i porównywali nasiona. Zasiali je, ostrożnie skropili wodą i odstawili na parapet. Mali ogrodnicy dowiedzieli się, że roślinom do życia niezbędna jest gleba, woda, światło i odpowiednia temperatura. Po zasianiu umieścili w ziemi tabliczki z nazwami ziół. Przez najbliższy czas, dbając o odpowiednią wilgotność podłoża, będą obserwować jak ich ogródek się stopniowo zazielenia. Prowadzą również obserwację zakupionych w kwiaciarni roślin doniczkowych: hiacynta, pierwiosnków i żonkili. Śnieg już dawno stopniał, słońce coraz mocniej świeci, dzień wyraźnie się wydłuża – to znak, że wiosna blisko.
Zajęcie koleżeńskie w gr. IV
W 28 lutego 2019 r. w grupie IV odbyło się zajęcie koleżeńskie pod hasłem „Gimnastyka na wesoło”. Celem głównym zajęć było wpajanie przekonania o konieczności dbania na co dzień o prawidłową postawę ciała. Dzieci rozmawiały nt. „Co to jest gimnastyka?” i „Dlaczego się gimnastykujemy?”. W ćwiczeniach i wesołych zabawach ruchowych wzmacniały mięśnie posturalne (piersiowe, grzbietowe i pośladkowe), kształtowały nawyk przyjmowania prawidłowej postawy ciała, ćwiczyły stopy „Marsz gąsienic”), rozwijały koordynację ruchową oraz równowagę („Sprytna stopa” - unoszenie na „stopie” kubeczka z piłką tak, aby z niego nie wypadła). Różnicowały prawą i lewą stronę ciała. Dzieci czytały globalnie wybierając dla siebie rekwizyt podpisany imieniem. W zabawie ruchowej „Kto więcej?” przeliczały „zdobyte” klamerki. Rozwijały pamięć, spostrzeganie i koncentrację układając z figur geometrycznych pajacyka po krótkiej ekspozycji wzoru. Tańczyły i poruszały się w rytm muzyki („Taniec Zygzak”, „Różowa pantera”). Ćwiczyły w pozycjach niskich i rozwijały pojemność płuc w ćwiczeniach oddechowych – dmuchały na piórka („Budujemy gniazdko”) i przez słomkę („Burza w szklance wody”).W czasie zajęć korzystały także z lasek gimnastycznych i gazetowych „taśmociągów”. Aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Zmęczone gasiły pragnienie wodą mineralną. Na koniec na „termometrze emocji” zaznaczyły wesołe buźki świadczące o tym, że zajęcie bardzo im się podobało.
Sukces plastyczny
Miło nam poinformować, że rozstrzygnięta została I edycja ogólnopolskiego konkursu plastycznego pod hasłem „Anioł w niebie” zorganizowanego przez Ochronkę Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP i Niepubliczne Przedszkole w Pilźnie. Wychowanek naszego przedszkola z grupy IV, Szymuś K., zajął w nim II miejsce w kategorii dzieci 5-6 letnich. Celem konkursu było inspirowanie dzieci do pracy twórczej, wzbogacanie warsztatu plastycznego, pobudzanie wrażliwości i wyobraźni, rozwijanie kreatywności, fantazji i wyobraźni plastycznej w odniesieniu do zadanego tematu. Gratulujemy!
Spotkanie z bankowcem w gr. IV
W ramach preorientacji zawodowej przedszkolaki z grupy IV uczestniczyły w bardzo ciekawym spotkaniu. Dowiedziały się na czym polega praca bankowca. Gościem była mama Milenki W., która pracuje w banku. Dzieci rozmawiały o tym co to jest pieniądz, jaka w Polsce obowiązuje waluta, co to są monety i banknoty, jakie jest ich pochodzenie, czym się charakteryzują. Oglądały banknoty o różnych nominałach, banknoty podświetlone w maszynie służącej do sprawdzania ich autentyczności. Porównywały wygląd banknotów wydrukowanych na drukarce z prawdziwymi wykrywając różnice. Poznały zabezpieczenia banknotów przed fałszerstwami. Wypowiadały się na temat oszczędzania pieniędzy, poznały pojęcia: bank, konto bankowe, karta kredytowa, bankomat, PIN. Mama Milenki przygotowała dla dzieci zagadki i wiele zabaw ruchowych, w których utrwalały pojęcia i wiadomości związane z tematem spotkania (np. na przerwę w muzyce łączyły się w pary – orzeł i reszka, na hasło „moneta” zwijały się w kłębek, „banknot” – kładły się w pozycji wyprostowanej, łączyły się w grupy reprezentujące ten sam nominał). Na koniec dzieci zostały opieczętowane pieczątką i obdarowane słodkościami. Dzieci podziękowały za interesujące spotkanie wręczając Pani wiosenny mini ogródeczek.
Podsumowanie programu ,, Czyste ręce zdrowia więcej” gr. III
W czwartek 28 lutego 2019 roku przedszkolaki z oddziału III gościli panie z Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Mielcu na podsumowaniu programu edukacyjnego pt.,, Czyste ręce zdrowia więcej’’ Program był realizowany w naszym przedszkolu w miesiącu styczniu w oddziałach III, IV i V. Jego celem było wzmacnianie działalności wychowawczo-zdrowotnej w zakresie zdrowego stylu życia, w szczególności dotyczącego przestrzegania czystości rąk, zapobieganie chorobom brudnych rąk, włączenie rodziców do realizacji zadań programowych w środowisku domowym. Podczas spotkania , dzieci z oddziału III zeprezentowały zdobyte w trakcie trwania programu wiadomości: zaśpiewały piosenkę pt.,, Moja buzia okrąglutka’”, zaprezentowały wypełnione, pokolorowane dzienniczki mycia rąk, odpowiadały na zadawane pytania ,,Dlaczego należy myć ręce?, ,,Kiedy myjemy ręce? Na zakończenie przedszkolaki wręczyli gościom wykonane plakaty i wspólnie wykonano pamiątkowe zdjęcie. Realizacja programu pozwoliła poszerzyć wiadomości dzieci z zakresu zdrowego stylu życia i utrwalić nawyki higieniczne.
Zabawy z Bum Bum Rurkami w gr. V
W czwartek 28 lutego w grupie V dzieci brały udział w zajęciu muzycznym podczas którego bawiły się Bum Bum Rurkami. Bum Bum Rurki to kolorowe muzyczne tuby wykonane z bezpiecznego, lekkiego tworzywa, dokładnie nastrojone - ich kolory odpowiadają kolejnym dźwiękom gamy. Dzieci uczyły się jak można wydobywać z nich dźwięk, wystukiwały rytmy podane przez nauczycielkę, porównywały długość rurek, szeregowały, przeliczały, naśladowały za ich pomocą grę na różnych instrumentach, patrzyły „jak przez lunetę”, mówiły „jak przez telefon”, akompaniowały sobie podczas śpiewania piosenki. Przedszkolaki poznały także nazwy dźwięków gamy odczytując je z tub. Najbardziej podobała się dzieciom zabawa „Sprytna rurka” polegająca na tym, że wszystkie dzieci w rytm muzyki poważnej przekazywały sobie rurkę w prawą stronę, zabawa prowadzona metodą Batti Strauss. Dużą atrakcją okazało się tworzenie przedmiotów z rurek w jednym kolorze-było wiele emocji i okazja do nauki działania zespołowego. Zabawa i nauka z Bum Bum Rurkami cieszy się wielkim zainteresowaniem dzieci – jest wesoło, kolorowo, wszystkie dzieci aktywnie uczestniczą w zajęciach mogąc tworzyć np. Wielką Orkiestrę Bum Bum Rurkową.
Sukces plastyczny
Znamy już wyniki ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. ,,Pocztówka z mojej miejscowości” zorganizowanego przez Miejskie Przedszkole nr 25 w Katowicach. Wyróżnienie otrzymała Aleksandra Jurkowska z oddziału III. Celem konkursu było poszerzanie doświadczeń plastycznych dzieci, kształtowanie poczucia więzi z najbliższym środowiskiem , rozwijanie uczuć patriotycznych –szacunku i miłości do swojego regionu oraz motywowanie do poznawania swojej Ojczyzny i jej promowania. Gratulujemy Oli sukcesu i życzymy kolejnych.
Spotkanie z nauczycielami fizyki
We wtorek 26 lutego 2019roku w ramach realizacji zadania ,Mały badacz i odkrywca’’ Rocznego Planu Pracy Przedszkola oraz realizowanego Programu Preorientacji Zawodowej w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie starszaków z nauczycielami fizyki. Ci niezwykli goście to dziadkowie Ani z oddziału III, którzy przygotowali dla nas ciekawe eksperymenty. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem obserwowały zjawiska z zakresu fizyki takie jak grawitacja, magnetyzm, elektrostatyka czy powstawanie burzy. Dzieci dowiedziały się, że magnes ma dwa bieguny, które się przyciągają lub odpychają , zobaczyły, że magnes nie przyciąga do siebie metali takich jak: miedź, cynk i aluminium i jak można wyciągnąć metalowe spinacze ze szklanki z wodą bez moczenia rąk. Najbardziej podobała się wszystkim maszyna elektrostatyczna za pomącą której pan Tadeusz zaprezentował zjawisko powstawania burzy oraz dwie równoległe metalowe tarcze , między którymi poruszająca się piłeczka wprawiła wszystkie dzieci w zdziwienie. Niczym czary w powietrzu poruszały się także lewitujące krążki, a od iskry elektrycznej zaświeciła się płonąca pochodnia. Było wiele niezwykłych wrażeń, dzieci długo będą pamiętały to niezwykłe spotkanie. Bardzo dziękujemy babci i dziadkowi Ani za poświęcony czas oraz ciekawą lekcję fizyki.
Gr. III -Pieczemy gofry z mamą Zuzi
W poniedziałek 25 lutego 2019r. przedszkolaki z grupa III gościły mamę Zuzi i Mikołaja, która przygotowała dzieciom niespodziankę. Mama Zuzi jest architektem, ale z wielką pasją piecze i gotuje. Dla nas przygotowała rysunkowy przepis na gofry i wszystkie potrzebne składniki do ich wykonania.Do pracy przystąpiliśmy zaraz po śniadaniu. Pod czujnym okiem pani Weroniki dzieci kolejno wsypywały produkty zgodnie z przepisem, które wymieszał wielofunkcyjny robot. Kiedy gofrownica była odpowiednio nagrzana, przystąpiliśmy do pieczenia . W wolnej chwili przedszkolaki przygotowały bitą śmietanę. Pachniało w całym przedszkolu. Gofry wyszły znakomite! Każdy mógł sam zdecydować z czym będzie je jadł. Do wyboru oprócz bitej śmietany był dżem, cukier puder i kolorowa posypka. Gofry były tak pyszne ,że wszyscy skorzystali z dokładki. Dziękujemy pani Weronice za świetny pomysł i wspólnie spędzony czas. Nasze przedszkolaki uwielbiają takie zajęcia i słodkie wypieki.
Spotkanie z myśliwym i wędkarzem
W piątek 15 lutego 2018 r. przedszkolaki wybrały się do Domu Kultury w Przecławiu na bardzo ciekawe spotkanie. Najpierw pan reprezentujący Koło Łowieckie „Łoś” działające na terenie Gminy Przecław zapoznał dzieci z działalnością Koła i pracą myśliwego. Dowiedziały się, że wszystkie zwierzęta są ważne i spełniają swoją rolę w przyrodzie (także drapieżniki) – dlatego należy je chronić i dbać o nie. Dzieci oglądały ilustracje zwierząt występujących na polskich polach i w lasach. Rozpoznawały je po odgłosach, jakie wydają. Poznały nazwy samców i samic zwierząt oraz niektóre terminy z języka myśliwych (np. oczy zająca – trzeszcze). Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą na temat dzikich zwierząt żyjących w Polsce i w nagrodę otrzymały upominki od pana myśliwego. Następnie pan reprezentujący Koło Wędkarskie nr 5 „Łowca” w Rzemieniu zapoznał przedszkolaki z działalnością koła wędkarskiego. Zaprosił chętne dzieci wraz z opiekunami nad stawy w Rzemieniu, gdzie można nieodpłatnie nauczyć się wędkowania – jak łowić ryby, żeby nie zrobić im krzywdy (po złowieniu rybę umiejętnie się odczepia z haczyka i wrzuca z powrotem do wody). Dzieci i młodzież działający w kole wędkarskim biorą udział w zawodach, odnoszą sukcesy zdobywając puchary, ponadto mają bezpośredni kontakt z przyrodą, świeżym powietrzem oraz kojącym układ nerwowy oddziaływaniem ciszy. Pierwsze w tym roku zajęcia dla przyszłych wędkarzy odbędą się w ostatni piątek marca o godzinie 16.00, a kolejne co tydzień o tej samej porze. Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania ustawili się do pamiątkowego zdjęcia. Może to spotkanie okaże się pierwszym krokiem do rozbudzenia zainteresowań łowiectwem lub wędkarstwem?
Oglądanie filmu w Domu Kultury
W piątek 22 lutego przedszkolaki wybrały się do Domu Kultury w Przecławiu, gdzie w ramach programu „Bajkowe poranki” obejrzały film z serii Looney Tunes pt. „Kto dogoni królika”. Sympatyczny Królik Bugs wcielił się w rolę kierowcy nowojorskiej taksówki. Kompletny brak orientacji w terenie nie ułatwiał mu pracy, a spotkanie z piękną Lolą wywrócił jego świat do góry nogami. Aby pomóc czarującej króliczce, Bugs wpakował się w międzynarodową intrygę. Musiał uciekać przed urzędnikami państwowymi, chciwym szefem Loli, Samiulkiem, a nawet przed Marsjaninem Marvinem, który planował wykorzystać niezwykłe perfumy do wymazania Ziemi z Kosmosu! Film dostarczył dzieciom wiele pozytywnych emocji. Bardzo żywiołowa akcja sprawiała, że dzieci oglądały go z wielkim zainteresowaniem. Wesołe i pełne wrażeń wróciły do przedszkola, gdzie czekał na nich pyszny obiadek.
Wycieczka do przedszkolnej kuchni
W środę 20 lutego starszaki w ramach tygodniowego planu pracy pt. „Kim zostanę, gdy dorosnę” odwiedziły przedszkolną kuchnię, by poznać pracę kucharki oraz zobaczyć gdzie powstają pyszne i zdrowe posiłki. Przedszkolaki powitane przez panią Halinkę- kucharkę, zostały oprowadzone po kuchni i zapoznane ze sprzętami, których używa się w kuchni podczas przygotowywania posiłków. Oczywiście wizytę poprzedziła rozmowa na temat bezpieczeństwa podczas oglądania kuchni przedszkolnej. Przedszkolaki obejrzały wyposażenie kuchni, ogromne: garnki, miski, patelnie, tłuczek do ziemniaków, oraz maszyny i sprzęty ułatwiające pracę kucharek. Pani Halinka opowiedziała dzieciom, w jaki sposób przyrządza się posiłki, zwróciła uwagę na swój strój oraz podkreśliła znaczenie zachowania czystości podczas przygotowywania posiłków. Pani kucharka zachęcała także dzieci do zjadania całych porcji posiłków, surówek oraz zdrowych przekąsek: owoców i warzyw. Na zakończenie wizyty w podziękowaniu za przygotowywanie smacznych posiłków wręczyliśmy kwiat. Dzieci pełne radości wróciły do swojej sali, gdzie w swoim „kąciku kuchennym” naśladowały prace wykonywane przez panią kucharkę.
Światowy Dzień Kota
Są puszyste i mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się, salonowce, rasowce, dachowce, bywają bezdomne. Kto? Oczywiście koty. W piątek, 15 lutego przedszkolaki obchodziły nietypowe święto – Światowy Dzień Kota, który przypada 17 lutego. Spotkanie rozpoczęło się wspólną zabawą, przy znanej wszystkim piosence „Uciekaj myszko do dziury”. Dzieci dowiedzieliśmy się skąd przybyły do nas koty, z zainteresowaniem oglądały ilustracje różnych kotów, nadając im imiona, rozwiązywały zagadki, poznały przysłowia związane z kotami, słuchały wiersza ” Kotek”, kołysały kotki(maskotki przyniesione przez dzieci z domu) na chuście animacyjnej, aktywnie uczestniczyły w zabawie w formie opowieści ruchowej miaucząc, robiąc koci grzbiet, mrucząc i chlipiąc mleczko. Zapoznały się z kocimi obyczajami oraz sposobem pielęgnacji jakiej wymagają kotki. Nie zabrakło zajęć plastycznych, w czasie których kolorowaliśmy kotki oraz wyklejaliśmy je włóczką. To był bardzo wesoły dzień!
Przedszkolne walentynki
W czwartek 14 lutego 2019 r. w naszym przedszkolu przedszkolaki świętowały WALENTYNKI. Wszystkie dzieci ubrały się tego dnia na czerwono. Dowiedziały się skąd pochodzi zwyczaj świętowania walentynek i poznały legendę o świętym Walentym. Na zajęciach zrobiły serduszka walentynkowe dla ulubionych, wybranych przez siebie, osób. Przyniosły też wykonane w domu walentynki i wręczały dzieciom z życzeniami: „Masz ode mnie walentynkę, byś wesołą miał dziś minkę”. Bawiły się w zabawie kołowej „Mam serduszko” do melodii „Mam chusteczkę haftowaną”. Uczyły się różnych sposobów okazywania sympatii w zabawie „Cichy przyjaciel”. W auli przedszkola odbył się również bal walentynkowy, podczas którego dzieci tańczyły, śpiewały i uczestniczyły w różnych wesołych zabawach, także ze współzawodnictwem. Był to bardzo przyjemnie i wesoło spędzony w przedszkolu dzień, dzieci starały się być szczególnie grzeczne i miłe dla innych przekazując sobie nawzajem pozytywne emocje.
Maluszki w Bawialni ,,Tropiciele zabawy”
W czwartek 14 lutego ,,Maluszki” z naszego przedszkola odbyły wycieczkę do Bawialni ,,Tropiciele zabawy” w Tuszymie. Wszyscy nie mogli się doczekać tego wyjazdu i kiedy wreszcie nadszedł upragniony dzień dzieci były bardzo szczęśliwe i podekscytowane.Przed wyjazdem przedszkolaki zostały zapoznane z zasadami zachowania się podczas pobytu w sali zabaw i przestrzegania ich, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. Celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji przestrzennej. W sali zabaw dzieci mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. z basenu z tysiącem kulek oraz licznych tuneli, zjeżdżać na zjeżdżalni, budować obiekty z dużych klocków, korzystały także z mini pojazdów, samochodów i koników. Chętnie bawiły się w domkach i kąciku kuchennym. Dzieci spędziły również czas na zabawie z animatorkami. W przerwie na zabawę na zmęczone przedszkolaki czekał słodki poczęstunek. Pobyt bardzo szybko dobiegł końca i nadszedł czas pożegnania się z tą cudowną krainą zabaw. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji dzieci pożegnały się z tym bajkowym miejscem i wróciły do przedszkola. Planujemy powrót latem. Dziękujemy rodzicom za możliwość zorganizowania pierwszej autokarowej wycieczki.
Zajęcia w gr. IV
W dniach od 4 do 8 lutego 2019 r. dzieci z grupy IV realizowały temat tygodnia pt. „Bezpieczne zabawy na śniegu. Poznajemy góry zimą.” W tym czasie zdobywały wiedzę o różnych dyscyplinach sportów zimowych: łyżwiarstwie figurowym, szybkim, hokeju, saneczkarstwie, narciarstwie zjazdowym, biegowym, skokach narciarskich, snowboardzie. Dzieci dowiedziały się jakie są rodzaje łyżew (do jazdy figurowej, panczeny, hokejowe) oraz nart. Obejrzały łyżwy do jazdy figurowej oraz narty zjazdowe. Porównywały długość nart ze swoim wzrostem. Zobaczyły co jest niezbędne podczas wyjazdu na narty: specjalna termoaktywna bielizna, kurtka i spodnie narciarskie, skarpety, czapka lub kominiarka z polaru, kask ochronny i gogle, rękawice, buty, narty i kijki. Wypróbowały sposób zapinania łyżew, butów narciarskich oraz wpinania ich do nart i wypinania za pomocą kijka. W oparciu o plakat zobaczyły w jaki sposób korzystać z wyciągu narciarskiego. Rozmawiały na temat zasad bezpiecznego zachowania na stoku. Śpiewały piosenkę „Pada śnieżek” ilustrując ją ruchem i tańczyły z białymi piórkami wg metody Batii Strauss do utworu „Zima” A. Vivaldiego. Czytały globalnie i układały z liter wyrazy związane z tematem: góry, zima, łyżwy, narty, sanki, Kasprowy Wierch, Kamil Stoch. Na zajęciach plastyczno – technicznych wykonały figurkę narciarza z materiałów ekologicznych oraz łyżwy wyklejane wydzieranką z kolorowego papieru i folii aluminiowej. Laurka W. przygotowała w domu „armatki śnieżne” z rolek po papierze toaletowym i baloników wypełnione konfetti: śnieżynkami, cekinami i misternie własnoręcznie wykonanymi maleńkimi bałwankami. Dzieci zbierały wystrzelone konfetti przeliczając i porównując z innymi zebraną ilość. W czasie zajęć dowolnych chętne dzieci wykonały prace na konkurs plastyczny pt. „Świat w oczach najmłodszych – super być sportowcem”. Przedszkolaki były bardzo aktywne w czasie wszystkich zajęć, a tematyka sportów zimowych jest jedną z ich ulubionych. Wszyscy podziwiają naszych wspaniałych sportowców i kibicują im podczas zawodów.
Sukces plastyczny
Pragniemy poinformować, że rozstrzygnięty został ogólnopolski konkurs plastyczny pt. „Ja i mój niepełnosprawny kolega” zorganizowany przez Przedszkole Samorządowe nr 2 „Mali Odkrywcy” z oddziałami integracyjnymi w Szydłowcu. Cele konkursu to m. in.: ukazanie wspólnego przeżywania codzienności w przedszkolu, na podwórku, na wycieczce, w domu oraz kształtowanie poprzez działalność plastyczną osobowości dziecka otwartej na drugiego człowieka. Sukcesy w tym konkursie odniosły trzy dziewczynki z naszego przedszkola w dwóch kategoriach wiekowych: 3-4 latki – Zuzia B. z grupy I - I miejsce oraz 5-6 latki - Elizka Z. z grupy IV – I miejsce, a Martynka Ch. również z grupy IV – wyróżnienie. Cieszymy się z sukcesu dziewczynek życząc zapału do pracy, ciekawych pomysłów i kolejnych sukcesów.
Wyjazd do kina
W pierwszy dzień ferii - 11 lutego 2019 r. dzieci z grup: III - VII – wyjechały do kina CINEMA 3D w galerii „Navigator” w Mielcu na animowany film pt. „Sekretny świat kotów”. Tytułowy bohater to kotek o imieniu – Oskar. Kotek mieszkał z tatą u dobrej pani, gdzie niczego im nie brakowało. Oskar to niespokojny kot, który od dziecka marzy o wielkiej przygodzie. Gdy usłyszał opowieść o mitycznej kociej krainie „Miaukocji”, postanowi wbrew rodzicielskim zakazom wyruszyć w drogę. Wielki świat okazuje się bardziej skomplikowany i niebezpieczny niż mały kotek sobie wyobrażał. Na szczęście z pomocą Oskarowi rusza tata, który musi porzucić kanapowy tryb życia i przypomnieć sobie jak to było być młodym dachowcem. W pełnej przygód wędrówce towarzyszyła mu papuga o złotym sercu. Mały Oskar odkrył to, o czym marzą wszystkie koty- krainę „Miaukocja”. Film chwilami był zabawny, czasem nastrojowy, malowniczy, miejscami wzbudzający niepokój, smutek, współczucie, ale też dużą radość. Dzieci wraz z bohaterem mogły przeżywać różne emocje. Wyjazd do kina połączony ze smakowitym poczęstunkiem przygotowanym w plecaczkach przez kochanych rodziców był wspaniałym zakończeniem pierwszego dnia ferii w naszym przedszkolu.