11 kwietnia 2018 r. w naszym przedszkolu, które jest placówką promującą zdrowie, świętowaliśmy Dzień Mleka i przetworów mlecznych- dzień biały’’. Dzieci przyszły do przedszkola ubrane w białe ubranka. Celem uroczystości było pokazanie dzieciom, że mleko i przetwory mleczne są niezbędne w ich diecie jako źródło cennych witamin oraz przekonanie ich, że jedzenie i picie mleka i przetworów mlecznych nie musi być nudne, a posiłki z nich przygotowane są bardzo smaczne. Na stołach wystawiono słodki deser z serka białego, kanapki z twarożku, serkowe koreczki z warzywami, owocowe koktajle z bananów i kiwi, oraz zdrowe przekąski do degustacji przygotowane przez dzieci i pracowników przedszkola. Używając zmysłu smaku, węchu i wzroku przedszkolaki próbowały różnych produktów mlecznych oraz tych, które mleko zastępują. Poznały smak i wygląd mleka , jogurtu, twarogu, sera. Wszystkie perfekcyjnie wskazywały wcześniej smakowane produkty. No kochane dzieci. Jesteśmy z Was bardzo dumni :). Po smakowitym początku przyszedł czas na szereg zabaw, konkurencji i wiedzy teoretycznej. Pani Izabela zamieniła się w kozę Felę i wspólnie z dziećmi bawiła się przy piosence ,,Pij mleko’’. Przedszkolaki z grupy VII zaśpiewały piosenkę ,, Muczą krowy muczą’’. Cieszymy się, że z takiego wspaniałego dnia wszyscy są zadowoleni. Dzieci dowiedziały się skąd bierze się mleko, jakie są jego zalety i w jaki sposób można go przetworzyć. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci dzieci, które częściej i chętniej spożywać będą produkty mleczne, niezbędne dla naszego zdrowia.
Dzień biały - dzień mleka i przetworów mlecznych
Sukcesy plastyczne
Rozstrzygnięty został Ogólnopolski konkurs plastyczny pt.„Bezpieczny przedszkolak na drodze”, zorganizowany przez Przedszkole Nr 26 w Elblągu. Decyzją jury Martynka Charchut z grupy III – zajęła I miejsce. Celem konkursu było pokazanie w formie plastycznej zasad bezpiecznego korzystania ze środków komunikacji. Martynce serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
W poszukiwaniu wiosny - wycieczka grupy VII do parku
Korzystając z pięknej słonecznej pogody dzieci z grupy VII wybrały się 10 kwietnia na wycieczkę do parku. Oglądały wiosenne kwiaty: fiołki, hiacynty, żonkile, stokrotki oraz polanę na której rosły zawilce, tworząc biały kwiatowy dywan.Dzieci nie zrywały kwiatków, bo wiedzą, że są pod ochroną. Obserwowały bazie, a na gałązkach pączki, które lada chwila przeobrażą się w listki. Podczas przechadzki słychać było radosny śpiew ptaków i szum strumyka. Świeże powietrze i piękna pogoda wprawiły wszystkich uczestników wycieczki w radosny nastrój. Zmęczeni, ale za to z wesołymi minami wróciliśmy do przedszkola.
Spotkanie z fotografem w grupie V,VI,VII
Dnia 5 kwietnia 2018r. w ramach spotkań z ciekawymi ludźmi przedszkolaki z grupyV, VI i VII uczestniczyły w spotkaniu z fotografem -panią Beatą Kulig, która opowiedziała im o swojej pracy. Podczas spotkania dzieci miały okazję obejrzeć profesjonalny sprzęt fotograficzny jakiego używa na co dzień w swojej pracy. Przedszkolaki dowiedziały się również,jak powstaje zdjęcie, jakie warunki muszą być spełnione, aby powstała ładna fotografia. Dzieci obejrzały zdjęcia z sesji zdjęciowej w plenerze, w studiu fotograficznym, wykonane na płótnie, a także na kubeczku. Podczas pogadanki starszaki dowiedziały się, że podstawą pracy fotografa jest nie tylko talent, ale także ciężka praca, doświadczenie oraz wyrabianie tak zwanego „fotograficznego oka”. Na zakończenie spotkania pani Beata zrobiła przedszkolakom pamiątkowe zdjęcie i od razu je wywołała w specjalnej drukarce fotograficznej, którą przyniosła na spotkanie.Po kilku minutach wspólne zdjęcie było już gotowe.Dziękujemy pani Beacie za wizytę i interesujące zajęcia.
Sukcesy plastyczne
Znamy już wyniki ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. ,,Zwierzątka na wielkanocnym stole’’ zorganizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 20 w Sosnowcu. II miejsce zajęła Karolinka Makuch z oddziału I. Celem konkursu było kultywowanie tradycji Świąt Wielkanocnych oraz rozbudzanie fantazji i wyobraźni twórczej dziecka. Gratulujemy Karolince sukcesu i życzymy kolejnych.
Prezentacja hobby w grupie VII
Nasze przedszkolaki mają różne zainteresowania, które chętnie prezentują swoim kolegom w trakcie zajęć pod hasłem „Mój dzień”. Ania Lewandowska zaprezentowała swoim koleżankom i kolegom w grupie kolekcję lalek Baby Born, która liczy 25 sztuk. Najbardziej ulubioną lalką Ani jest Anabel. W kolekcji oprócz lalekznajdują się również akcesoria potrzebne do opieki nad nimi takie jak; ubranka, kołderki, butelki do karmienia i nosidełko. Dzieci były zainteresowane zabawkami koleżanki i chętnie bawiły się przyniesionymi lalkami. Dziękujemy Ani za prezentację swojego hobby i życzymy jej dalszego powiększania swojej kolekcji.
Podsumowanie Gminnego Konkursu Plastycznego " Żyj zdrowo"
Nasze przedszkole po raz piąty zorganizowało Gminny Konkurs Plastyczny pod hasłem "Żyj zdrowo". W konkursie plastycznym wzięło udział 31 dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z terenu gminy Przecław, zgłoszono 31 prac wykonanych indywidualnie. Dzieci biorące udział w konkursie zostały podzielone na dwie kategorie (grupy wiekowe):
3- 4- latki – kategoria I oraz 5- 6- latki - kategoria II.Powołano jury w składzie:
Leokadia Bonar– pielęgniarka
Justyna Bieszczad - instruktor Miejskiego Centrum Kultury w Przecławiu
Izabela Wolanin - bibliotekarka działu dla dzieci Gminnej Biblioteki Publicznej
w PrzecławiuW wyniku obrad jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
Kategoria I – 3-, 4- latki
I miejsce – Karolina Makuch, Samorządowe Przedszkole w Przecławiu
II miejsce – Nikola Jędrysek, Samorządowe Przedszkole w Rzemieniu
III miejsce – Milena Kozak, oddział przedszkolny przy SP w Tuszymie
Wyróżnienie – Marlena Dobosz, Samorządowe Przedszkole w Przecławiu
Wyróżnienie – Laura Harla, Samorządowe Przedszkole w Rzemieniu
Wyróżnienie – Nadia Strzelczyk, oddział przedszkolny przy SP w Tuszymie
Kategoria II – 5-, 6- latki
I miejsce – Anna Lubacz, oddział przedszkolny przy SP w Dobryninie
II miejsce – Aleksandra Foltak, Samorządowe Przedszkole w Przecławiu
III miejsce – Barbara Buryło, Samorządowe Przedszkole w Rzemieniu
Wyróżnienie – Emilia Kopera, Samorządowe Przedszkole w Przecław
Wyróżnienie – Julia Pezda, oddział przedszkolny przy SP w Tuszymie
Wyróżnienie – Amelia Grabiec, oddział przedszkolny przy SP w Łączkach Brzeskich
Wszystkie prace biorące udział w konkursie zostały wyeksponowane w auli Samorządowego Przedszkola w Przecławiu. Uroczyste podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród będzie miało miejsce 10 kwietnia 2018 r. o godz. 1000(w sali widowiskowej). Zapraszamy wszystkich uczestników konkursu.
Audycja muzyczna - kwiecień
5 kwietnia 2018r. dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w kolejnej audycji muzycznej pt. ,,Poznawanie i budowa instrumentów oraz historia ich powstawania”, prowadzonej przez przedstawicieli Agencji Artystycznej Kama. Tematem zajęć były ,,Instrumenty smyczkowe’’. Dzieci poznały historię instrumentów, a także dawne instrumenty smyczkowe takie jak: Rebec, Bułgarska Gadułka, Suka Biłgorajska i Lutnia. Zostały zapoznane z budową skrzypiec i wiolonczeli, a także z rodzajami prowadzenia smyczka podczas gry na skrzypcach: legato, staccato, spiccato, pizzicato. Wysłuchały utworu ,,O sole mio’’ (na skrzypce) oraz utworu ,,Menuet’’(na wiolonczelę). Próbowały wydobyć dźwięk z instrumentów poruszając smyczkiem. Przedszkolaki poznały również najsłynniejszych kompozytorów i wirtuozów skrzypiec takich jak: A. Vivaldi, J. S. Bach, W. A. Mozart, H. Wieniawski, K. Penderecki. Miały okazję również wysłuchać ,,Arii na strunie G’’- J. S. Bacha’’ na skrzypce i wiolonczelę. Dzieci bawiły się również w małych kompozytorów. Na pięcioliniach zapisywały nutki tworząc własną muzykę, którą później zagrały panie na skrzypcach i wiolonczeli. Na koniec zajęć podziękowały muzykom za wspaniałą audycję, która zbliża dzieci do świata muzyki, pozostawiając niezapomniane wrażenia.
Innowacja pedagogiczna " Mam talent" marzec
W miesiącu marcu na kolejnych zajęciach plastycznych prowadzonych w ramach Innowacji pedagogicznej „Mam talent” dzieci z grupy III i IV wykonały pracę pt. „Kotki” oraz „Żonkile”. Przedszkolaki wykonując kotki z talerzyków papierowych wycinały potrzebne elementy oraz dorysowywały czarnymi mazakami: oczy, nos, wąsy. Żonkile to praca plastyczna, którą małe artystki wykonały z żółtych foremek na mufinki. Dziewczynki wycinały łodygi oraz listki z zielonego papieru, wszystko łączyły w całość ozdabiając wokół kolorowymi motylkami wyciętych z dziurkacza ozdobnego. Zajęcia sprawiły przedszkolakom dużo radości , każdy stworzył własną, niepowtarzalną pracę, co dało mu wiele satysfakcji. Zapraszamy do oglądania prac na bieżąco zamieszczanych na tablicy w dolnym holu przedszkola.
Sukcesy plastyczne
Miło nam poinformować o kolejnym sukcesie plastycznym Martynki Borowiec z grupy III, która w Ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. „Odżywiamy się zdrowo”, zorganizowanym przez Przedszkole nr1 w Jędrzejowie zajęła I miejsce. Celem konkursu było: kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci w wieku przedszkolnym; poznanie znaczenia zdrowego odżywiania dla zdrowia; zainteresowanie dzieci zasadami zdrowego stylu życia; uświadomienie potrzeby zjadania owoców i warzyw bogatych w witaminy. Martynce serdecznie gratulujemy!
Zielony barwinek, fiołki i żonkile
Barwami stroją uroczyste chwile.
W dom polski wiosna wchodzi na spotkanie,
gdy wielkanocne na stole śniadanieWesołych Świąt życzą
Dzieci, Dyrektor, Nauczyciele i Pracownicy Przedszkola
Realizacja projektu edukacyjnego " Jajko" w grupach młodszych
W dniach od 19.03.2018r do 28.03.2018r. w oddziałach I i II realizowany był projekt edukacyjny ,, Jajko”. Wybrany temat oscylował wokół tematyki Świąt Wielkanocnych, podczas których na polskich stołach króluje pod wieloma postaciami jajko. Podczas trwania projektu oglądaliśmy jajko z każdej strony, tej biologicznej, spożywczej oraz chemicznej, poznając tradycje z nim związane i symbolikę. Każdego dnia działo się coś nowego. Dzieci tworzyły obrazkową mapę skojarzeń, poznawały utwory literackie z jajkiem-bohaterem w roli głównej, tworzyły kącik tematyczny i koszyk wielkanocny z przyniesionych , kolorowych pisanek. Bardzo podobały się dzieciom liczne eksperymenty, podczas których dowiedziały się, które jajko się turla, a które nie, jakie tonie w słonej wodzie i jak otrzymać ,, gumowe jajko”. Był też pokaz multimedialny pt.,, Śmieszne pisanki ”, spotkania z ciekawymi ludźmi, zabawy muzyczne i ruchowe, zajęcia plastyczne podczas których powstała wielkanocna foto-ścianka i dużo wesołych zdjęć dzieci. W ostatnim dniu projektu po obejrzeniu świątecznego przedstawienia w wykonaniu starszaków, wszyscy wspólnie zjedliśmy wielkanocne śniadanie, składając sobie wzajemnie życzenia. Panował miła i radosna atmosfera.
Wielkanocne zajęcia w grupie IV
28 marca w grupie IV odbyły się zajęcia pt. „Wielkanoce zwyczaje”, na które została zaproszona pani dyrektor oraz nauczycielki z innych grup. Zajęcia miały na celu przybliżenie dzieciom zwyczajów i tradycji związanych ze zbliżającą się Wielkanocą. Dzieci z kolorowych pisanek układały i odczytywały napis ,,Wielkanoc” - który był hasłem przewodnim zajęć. Kolejną czynnością było przygotowywanie wielkanocnego koszyczka do którego dzieci wkładały pisankę, baranka, babkę, zajączka po wcześniejszym odszukaniu ich w różnych miejscach sali. Dzieciom bardzo spodobała się zabawa matematyczna pt. ,,Kto ma więcej pisanek” w której wykonywały rzuty kostką i brały tyle papierowych jajeczek ile wypadło na kostce. Była to zabawa z elementami współzawodnictwa. Wygrywało dziecko które zebrało najwięcej jajeczek. Podczas zajęć odbyły się również wyścigi z pisankami oraz wielkanocna wizyta w domu zajączka. Zajęcia zakończyły się zabawą w pieczenie wielkanocnych babeczek , które dzieci ozdabiały kolorowymi lukrowymi pisakami. Udekorowane babeczki wraz z życzeniami zostały wręczone gościom i przekazane rodzicom.
Kiedy zmęczeni zimą, z coraz większym utęsknieniem wyglądamy wiosny, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca nadchodzi Wielkanoc. Jest to najstarsze, najważniejsze i najbardziej radosne święto, obchodzone przez wszystkie wyznania chrześcijańskie.
W dniach 22.03-28.03.2018r. dzieci 5,6 letnie realizowały projekt edukacyjny - „Tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych”. Celem projektu było poznanie tradycji, zwyczajów świątecznych w Polsce i wybranych krajach europejskich; uświadomienie dzieciom ich korzeni kulturowych, rodzinnych, religijnych; poznanie tradycyjnych potraw wielkanocnych, wzmacnianie więzi rodzinnych. W czasie projektu wykorzystano metody twórcze takie jak: burza mózgów, skojarzenia, stawianie pytań, obserwacje, poszukiwanie odpowiedzi, działania praktyczne. W ramach działań przedszkolaki: tworzyły mapę skojarzeń związaną z świętami wielkanocnymi: piekły i dekorowały babeczki; poznały tradycję robienia i świecenia palm, świecenia pokarmów w Wielką Sobotę . Poznały tradycję Śmigusa – Dyngusa dawniej i dzisiaj. Wykonały kurczątka wielkanocne różnymi technikami plastycznymi; słuchały opowiadania o tradycjach Świąt Wielkanocnych w Europie; poznały tradycję ozdabiania jajek czyli robienia pisanek, zaprosiły młodszych kolegów do oglądnięcia przedstawienia,, Zwyczaje Wielkanocne’’; nakrywały stół wielkanocny i dzieliły się jajkiem. Aby poznać odpowiedź na nurtujące pytania „Skąd się biorą jaka? Co było pierwsze: jajko, czy kura?” dzieci wzięły udział w wycieczce do gospodarstwa hodowlanego kur. Składały życzenia w różnych instytucjach. Poznanie tradycji i zwyczajów świątecznych wpłynęło na głębsze przeżywanie przez dzieci Świąt Wielkanocnych.. Udział w projekcie pozwolił usystematyzować dziecięcą wiedzę na temat Wielkanocy i ich rodzinnego charakteru oraz ułatwił zrozumienie doniosłości i znaczenia tych wyjątkowych świąt, a zaangażowanie rodziców i dziadków w zadania projektowe wzmocniło więzi rodzinne.
Innowacja w grupie IV - marzec
27 marca w grupie IV odbyły się kolejne zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej pt. „Wiem, co jem, czyli mały kucharz gotuje”. Tym razem była to sałatka owocowo - warzywna. Dokładnie umyliśmy rączki, potem ubraliśmy fartuszki i czepki kucharskie. Bazą sałatki był seler, marchewka i jabłko. Sałatkę podzieliliśmy na dwie części. Do jednej dodaliśmy brzoskwinie a do drugiej rodzynki. Dzieci samodzielnie kroiły, tarły i przyrządzały sałatkę przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem i tarką. Przyrządzanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka udała się, wyszła wspaniale !
Przedszkolaki z grupy VII poznają tradycje wielkanocne
Czas przygotowań do Świąt Wielkanocnych obserwujemy na każdym kroku. Przedszkolaki również dołączyły do grona tych, którzy pragną podtrzymać tę wspaniałą tradycję. W piątek 23 marca dzieci ozdabiały jajka styropianowe sznurkami z kolorowej bibuły. Z pomocą mamy Kacperka i mamy Bartusia przyklejały sznurki na jajka tworząc ciekawe wzory kolorystyczne. Wykazały się niezwykłą cierpliwością, sprawnością i inwencją twórczą podczas pracy. Powstały piękne kolorowe pisanki, a dzieci były bardzo zadowolone ze swojej pracy. Natomiast we wtorek 27 kwietnia odbyło się pieczenie babeczek. Mama Bartusia i mama Madzi przygotowały wcześniej ciasto na babeczki, a także produkty do dekoracji. Każde dziecko wypełniało foremkę ciastem. Niektóre z nich miały okazję po raz pierwszy uczestniczyć w takim działaniu. Wykonywały to zadanie z wielkim zaangażowaniem. Po starannym wypełnieniu każdej foremki i ułożeniu ich na blaszce, zaniesiono je do piekarnika. Wspaniały zapach świeżo pieczonego ciasta wypełnił całe przedszkole. Dzieci niecierpliwie czekały na efekt końcowy swoich poczynań. Po kilkunastu minutach ujrzały swoje rumiane i pachnące babeczki. Następnie dzieci udekorowały je dżemem, masą budyniową i kolorową galaretką. Babeczki wyglądały nadzwyczaj apetycznie oraz smakowały wybornie. Bardzo dziękujemy mamie Bartusia, mamie Kacperka i mamie Madzi za poświęcony czas naszym przedszkolakom.
Projekt edukacyjny " Tradycje i zwyczaje Wielkanocne" w grupach starszaków
26 marca 2018 r. przedszkolaki z grup III - VII wybrali się na wycieczkę do hodowli kur w Przecławiu w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Tradycje i zwyczaje Wielkanocne”. Ferma należy do dziadzia Patryczka Pogody z grupy III, który hoduje kury ozdobne różnych ras i prezentuje je na wystawach. Kury są tutaj szczęśliwe i zdrowe, ponieważ poruszają się swobodnie po wybiegu, są karmione pszenicą, dziobią trawkę. Można było zobaczyć jaka jest różnica w upierzeniu i wielkości ciała osobników różnych ras, między samicą a samcem – kogutem. Dzieci porównywały kolor i rozmiar jajek poszczególnych gatunków i przekonały się, że niezależnie od wielkości każde jajko w kruchej skorupce zawiera żółtko i przejrzyste białko. Jajko, jeden z symboli Świąt Wielkanocnych, jest bardzo zdrowe – zjadane wzmacnia kości, układ nerwowy (pamięć), układ krążenia, wzrok. Pięknie ozdobione jajka – pisanki poświęcimy w Wielką Sobotę, będziemy się nimi dzielić podczas śniadania wielkanocnego składając sobie życzenia, zjemy w żurku, jajka są też składnikiem świątecznych babek i mazurków. O tym wszystkim opowiedziała mama Patryczka i na koniec każde dziecko obdarowała świątecznym czekoladowym jajeczkiem. W podziękowaniu za gościnność i interesujące spotkanie otrzymała wiosenny kwiat i uśmiechy na twarzach przedszkolaków.
Grupa VI - Robimy stroiki wielkanocne
Okres wielkanocny to doskonały czas do wspólnych zabaw i prac mających na celu jak najlepsze przygotowanie się do przeżycia Świąt Wielkanocnych. 26 marca w grupie V i VI odbyło się spotkanie z panią Joanną, mamą Zosi i Michałka , która pokazywała przedszkolakom jak zrobić stroik świąteczny. Dzieci aktywnie uczestniczyły w przygotowaniu stroików; rwały kartki na kawałki, wycinały nożyczkami, naklejały na skorupki z jajek. Uśmiech na twarzach wszystkich uczestników zajęć wskazywał na zadowolenie i radość, że Święta Wielkanocne są już tuż, tuż...
Przygotowania do świąt w grupie VI
Czas przygotowań do Świąt Wielkanocnych w bieżącym tygodniu obserwujemy na każdym kroku. Przedszkolaki również dołączyły do grona tych, którzy pragną podtrzymać tą wspaniałą tradycję. We wtorek 27 marca w grupie VI odbyło się pieczenie babeczek i muffinek . Zaprosiliśmy babcię Izabelki panią Irenę Kalitę .Przygotowała wcześniej ciasto,- za które bardzo dziękujemy. Każde dziecko nakładało we foremkę. Niektóre z nich miały okazję po raz pierwszy uczestniczyć w takim działaniu. Wykonywały to zadanie z wielkim zaangażowaniem . Po starannym wypełnieniu każdej foremki i ułożeniu ich na blaszce, zaniesiono je do piekarnika. Wspaniały zapach świeżo pieczonego ciasta wypełnił całe przedszkole. Dzieci niecierpliwie czekały na efekt końcowy swoich poczynań. Po 25 minutach ujrzały swoje rumiane, pachnące i ciepłe babeczki i muffinki. Pieczenie i własnoręczne dekorowanie przygotowanych smakołyków sprawiło dzieciom wiele radości, zabawy i uśmiechu. Należało wykazać się pomysłowością i wyobraźnią przy dekorowaniu. Przedszkolaki będą kosztować swoich wypieków podczas śniadania wielkanocnego. Dziękujemy za spotkanie.
Warsztaty " Robimy Wielkanocne palmy"
Z obchodami Świąt Wielkanocnych związanych jest wiele zwyczajów ludowych, z którymi starają się zapoznać się nasze przedszkolaki . Kultywując rodzinne tradycje zaprosiliśmy dniu 23.03.2018r. panie Irenę Wilk oraz Józefę Krzak ze Stowarzyszenia ,, Przecławski Krąg” na spotkanie ,, Robimy palmy wielkanocne”. Panie zapoznały z tradycją robienia palm , jako uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Zajęcia były bardzo ciekawe. Każdy miał możliwość oglądnięcia materiałów zgromadzonych do zrobienia palmy. Były to wierzbowe bazie, gałązki bukszpanu, sucha trawa, kwiaty z papieru. Wszyscy cieszyli się, że w tak miłym gronie udało się wykonać piękne palmy. Materiały na warsztaty zostały zakupione ze środków Budżetu Obywatelskiego Przecławia. Dzieci dowiedziały się, że poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy, pola przed urokami, ogniem i wszelkim złem, a wystawiana podczas burzy w oknie chroni dom przed piorunem . Dzięki wsparciu zaproszonych pań zajęcia były bardzo ciekawe. Dziękujemy za niezwykłe spotkanie, okazaną pomoc oraz przekazanie nam swoich cennych uwag dotyczących sztuki robienia palm.
Archiwum Aktualności
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 77263