Rozstrzygnięto Ogólnopolski konkurs plastyczny „100 lat temu w Fatimie”, zorganizowany przez Przedszkole Publiczne Integracyjne nr 51w Opolu. W kategorii dzieci przedszkolnych Jagódka Jurasz z grupy III zajęła I miejsce. Celem konkursu było: zainteresowanie faktem 100-lecia objawień w Fatimie; zainteresowanie życiorysami Pastuszków z Fatimy; animacja modlitwy różańcowej; pobudzanie i rozwijanie aktywności twórczej oraz wrażliwości plastycznej, wyobraźni i kreatywności wśród dzieci. Jagódce serdecznie gratulujemy!
Sukcesy plastyczne
Zabawa i ruch w grupie I
Zabawy ruchowe i ćwiczenia gimnastyczne w przedszkolu mają szczególne znaczenie, ponieważ związane są z wszechstronnym rozwojem dziecka. Rozwój sił fizycznych, aktywności , wytrzymałości idzie w parze z rozwojem dyscypliny i śmiałości dziecka. Te cechy zaczynamy rozwijać w przedszkolu od najwcześniejszych lat. W piątek 24 listopada 2017r. maluszki z gr. I na zajęciach gimnastycznych uczestniczyły w zabawach z pauzą przy muzyce, bawiły się w ,,Zaprzęgi” przy użyciu obręczy, wchodziły, wychodziły, przewlekały obręcz przez siebie utrwalając pojęcia” na zewnątrz, do środka, góra, dół, rzucały obręczą do celu. Najwięcej radości i zabawy dostarczył dzieciom kolorowy tunel, przez który należało przejść na czworakach. Wszystkim zajęcie bardzo się podobało, co można zobaczyć na roześmianych twarzach dzieci w zakładce ,,Album fotograficzny” na stronie internetowej przedszkola.
Mój dzień - prezentacja hobby w grupie III
22 listopada podczas organizacji zajęć pod hasłem „Mój dzień” chętne dzieci prezentowały kolegom swoje zainteresowania i hobby. Maciuś Markulis zaprezentował swoje hobby – kolekcję samochodów oraz przyniósł pendrive z swoją ulubioną muzyką. Opowiedział rówieśnikom, że kolekcjonuje bardzo dużo samochodów różnych marek. Są to samochody zabytkowe i współczesne, które pokazał kolegom i koleżankom. W jego kolekcji znajdują się między innymi: historyczny fiat125, warszawa, polonez caro oraz samochody przyszłości. Słuchaliśmy utworów muzycznych ulubionych wykonawców Maciusia: Coldplay- A sky Full of stars; Daft punk – Get lucky; David Garrett- Dangerous; Scorpions- Crazy World; David Guetta- Would i lie to you; i wiele innych. W tym dniu swoją bogatą kolekcję kartek pocztowych, widokówek przyniosła również Milenka Stelmaszczyk. Był to zbiór około 200 widokówek przywiezionych z różnych podróży wakacyjnych i nie tylko Milenki z rodziną. Milenka interesująco opowiadała o swojej kolekcji. Zajęcia te dostarczyły dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń. Ten dzień na pewno na długo pozostanie w ich pamięci. Bardzo dziękujemy Maciusiowi i Milence za to, że chcieli nam pokazać swoją wspaniałą kolekcję.
Drzewa genealogiczne przedszkolaków z grupy VII
W ramach realizacji programu edukacyjnego pt.,,Przecław-moja mała Ojczyzna” jednym z zadań dla rodziców i dzieci z grupy VII było wykonanie drzewa genealogicznego swojej rodziny, dowolną techniką z uwzględnieniem dowolnej liczby pokoleń. Głównym celem było poznawanie relacji rodzinnych, zapoznanie z historią swojej rodziny oraz spędzanie czasu w rodzinnym gronie. Dzieci wspólnie z rodzicami wykonały przepiękne drzewa genealogiczne swoich rodzin, które można podziwiać w auli przedszkolnej. Dziękujemy rodzicom i dzieciom za piękne prace i zapraszamy do ich obejrzenia.
Sukcesy plastyczne
Miło nam poinformować o sukcesie plastycznym Martynki Charchut z grupy III. W Ogólnopolskim konkursie „Wielka Brytania oczami dziecka”, zorganizowanym przez Niepubliczne Przedszkole „Słoneczko” w Zamościu Martynka zdobyła nagrodę w kategorii dzieci 5- letnich. Celem konkursu było: rozwijanie zainteresowań kulturą Wielkiej Brytanii oraz wzbogacanie wiedzy na jej temat, rozwijanie aktywności twórczej dzieci, rozbudzanie wśród dzieci zainteresowania językiem angielskim. Martynce gratulujemy i życzymy nieustannego zapału do pracy!
Dzień Pluszowego Misia
Najlepszy przyjaciel z dzieciństwa – pluszowy miś. Szary, brązowy, biały czy kolorowy, miękki i puchaty obchodził swoje kolejne urodziny. Przedszkolaki świętowały Dzień Pluszowego Misia wyjątkowo 24 listopada. Tego dnia przedszkole odwiedziły różne misie i misiaczki by towarzyszyć dzieciom w ich zabawach. Dzieci przedstawiły swoje misie, opowiadały o nich i zabawach z nimi. Były także misiowe zabawy w przedszkolu.Przedszkolaki poznały historię pluszowego misia, układały puzzle z misiami, wskazywały różnice pomiędzy pluszowym misiem, a prawdziwym niedźwiedziem, opowiadały historyjkę obrazkową o przygodzie misia Krzysia, opisywały kiedy misie są wesołe, smutne, zdziwione, złe oraz robiły „misiowe miny”, liczyły misie i układały je w odpowiedniej kolejności. Były też zabawy z chustą animacyjną wg pedagogiki zabawy Klanza, zabawy przy piosence „Jadą, jadą misie”, przedszkolaki kolorowały i malowały kontury. Ponadto tego dnia przedszkole odwiedziła pani Izabela Wolanin, bibliotekarka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Przecławiu wraz ze swoim misiem Edwardem Puszystym, która przeczytała dzieciom bajkę pt. „Miś Uszatek” Czesława Janczarskiego. Dzieci zaśpiewały także z panią Izą piosenkę pt. „Ja jestem niedźwiadek”. Wszystkie te ciekawe wydarzenia działy się pod czujnym okiem pluszowych misiów – najlepszych przyjaciół dzieci. Misiowe zabawy trwały cały dzień budząc radosne uśmiechy i rodząc miłe wspomnienia.
Realizacja programu " Akademia Aquafresh" w grupie IV
W dniach od 20 do 24 listopada 2017 r. dzieci z grupy IV realizowały program Akademii Aquafresh. Przenosiły się codziennie do Pastusiowej Krainy, gdzie bohaterowie (Billy, Lilly, Milky, Zębuś, Barney i Szczotkuś) musieli się zmagać z Cukrowym Łobuzem i Robaczkiem Próchniaczkiem. Dzieci dowiedziały się skąd się biorą zęby, jakie są i do czego służą, jak i dlaczego należy o nie dbać. Prowadziły codzienną obserwację wyżynającego się zęba Gabrysi. Oglądały i porównywały szczoteczki do zębów, nowe i zużyte, które należy wymienić. Uczyły się na modelu jamy ustnej prawidłowego szczotkowania zębów. Na własnych ząbkach ćwiczyły prawidłowe szczotkowanie. Uczyły się rozróżniania zdrowych i niezdrowych produktów spożywczych, robiły zdrowe kanapki. Czytały globalnie wyrazy związane z tematyką tygodnia i układały te wyrazy z liter. Za wykonane zadania grupa otrzymywała naklejki sprawności, a do domu wszystkie dzieci zaniosły karty szczotkowania zębów, które będą uzupełniać codziennie dbając o ząbki.
Zabawy z piosenką w grupie VII
W środę 22 listopada dzieci zapoznały się z piosenką pt. ,,Jeżyk’’ opracowaną wg. Metody Dobrego Startu Marty Bogdanowicz. Jest to metoda wspomagania rozwoju psychomotorycznego, edukacji i terapii, angażująca uczenie się wielozmysłowe: wzrokowo – słuchowo – dotykowo – kinestetyczno – ruchowe oraz funkcje językowe i wykonawcze. Celem tej metody jest kształtowanie mowy, przygotowanie dzieci do nauki czytania i pisania, uczenie rysowania. Przedszkolaki poznały wygląd i zwyczaje jeża, śpiewały piosenkę o jeżyku, rysowały wzór graficzny palcem, który jest skorelowany z piosenką. Bawiły się w zabawę ruchową pt. ,,Jeżyk śpi’’, a także kolorowały jeżyka. Zajęcia przebiegały w atmosferze pogody, akceptacji i radości, dzięki czemu sprzyjały kształtowaniu się właściwej postawy wobec otoczenia i siebie samego.
Mój dzień - prezentacja hobby w grupie IV
Karolek Rataj z grupy IV interesuje się piłką nożną, trenuje ten sport, ma ubranie sportowe zawodnika, medale z turniejów i wiele związanych z tą dyscypliną sportu gadżetów, które niedawno prezentował dzieciom z grupy. Tym razem jego mamusia przyprowadziła pieska Krecika, którym na co dzień Karolek się opiekuje. Krecik jest rasowy – ratler miniaturka. Jest elegancikiem, ma różne ubranka i czapeczki. Na wizytę w przedszkolu został wykąpany specjalnym szamponem dla psów, uczesany. Karolek dba o swojego pieska, ma dla niego legowisko, miskę, specjalną karmę, butelkę z poidełkiem, smakołyki, różne zabawki, a nawet pastę do zębów i szczotki do pielęgnacji sierści. Chłopiec pokazał sposób szczotkowania pieska. Dzieci zobaczyły książeczkę zdrowia Krecika, w której Karolek wpisany jest jako właściciel. Nie tylko wie, jak należy opiekować się psem, ale sumiennie wywiązuje się ze swoich obowiązków: karmienie, higiena, zabawa, spacery. Krecik uczy Karolka obowiązkowości, empatii i szacunku dla zwierząt.
Przedszkolaki obchodziły Dzień Praw Dziecka
W dniu 21.11.2017 roku w naszym przedszkolu odbył się uroczystość z okazji Dnia Praw Dziecka, którą przygotowała grupa I i VI. Na samym początku wszystkie dzieci zostały uroczyście powitane przez panią Lucynę. Później przedszkolaki z grupy VI przygotowały piękną inscenizację „My dzieci mamy swoje prawa”. Następnie razem z przedszkolakami z grupy I śpiewały piosenki o prawach dziecka. Wszystkie dzieci zaangażowane były do wysłuchania krótkich opowiadań, a następnie do ocenienia emocji bohaterów biorących udział w opowiadaniu przez podniesienie do góry szablonów wyrażających smutek i radość. Ukoronowaniem Dnia Praw Dziecka było przypomnienie i powtórzenie skąd się ten dzień wziął nawiązanie przez nauczyciela do organizacji, która pomaga dzieciom UNICEF. Prowadząca przypomniała podstawowe prawa dziecka, które dzieci powinny już po dzisiejszym dniu znać. Następnie wszystkie dzieci wraz z nauczycielami uczestniczyły w zabawach metoda pedagogiki zabawy Klauza z chusta animacyjną bawiąc się w następujące zabawy: „Paluszki przywitały się..”, „Pada, pada..”, „Fryzjer”, „Zabawa z balonami”.
Sukcesy plastyczne
Serdecznie gratulujemy Martynce Borowiec z grupy III - wyróżnienia w Ogólnopolskim konkursie plastycznym „Polska oczami Przedszkolaka”, zorganizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 4 „Mali Odkrywcy” w Gorzowie Wielkopolskim. Celem konkursu było: rozwijanie ciekawości związanej z ojczyzną, jej historią, zwyczajami, tradycją i tożsamością narodową. Cieszymy się z sukcesu Martynki i życzymy kolejnych!
Dzień warzyw i owoców
20 listopada 2017 r. w naszym przedszkolu, które jest placówką promującą zdrowie, świętowaliśmy Dzień Warzyw i Owoców. Celem uroczystości było pokazanie dzieciom, że warzywa i owoce są niezbędne w ich diecie jako źródło cennych witamin, błonnika pokarmowego i składników mineralnych oraz przekonanie ich, że jedzenie warzyw i owoców nie musi być nudne, a posiłki przygotowane w oparciu o owoce i warzywa – bardzo smaczne.Na stołach wystawiono przetwory z warzyw i owoców oraz zdrowe przekąski do degustacji przygotowane przez dzieci, rodziców i pracowników przedszkola: sok z marchwi, kompot śliwkowy, krakersowe przekąski z powidłem śliwkowym, sok i mus jabłkowy, pieczone jabłka, chipsy z buraka ćwikłowego, sok z buraczków, pieczone ziemniaki, kanapki z ogórkiem, sok ze świeżych pomidorów, kanapki z pomidorem. Uczestniczki konkursu recytatorskiego „Zanurzać się w ogrody rudej jesieni”, Ola Jaje i Martynka Borowiec, wyrecytowały wiersze pt. „Warzywa” J. Brzechwy oraz „Kosz warzyw” W. Grodzieńskiej. Dzieci umieszczały zdrowe produkty w „Piramidzie zdrowego żywienia” i dowiedziały się, jak ważna jest codzienna aktywność fizyczna w życiu człowieka. Rozpoznawały owoce i warzywa przy pomocy różnych zmysłów. Rozwiązywały zagadki, układały puzzle,podczas burzy mózgów poszukiwały odpowiedzi na pytanie „Gdzie mogą mieszkać witaminy?”, poruszały się w rytm muzyki i śpiewały piosenki o owocach i warzywach. Było bardzo kolorowo – od koszulek poszczególnych grup, warzyw i owoców oraz pluszaków „Świeżaków”. Mamy nadzieję, że sympatia dzieci do warzyw i owoców będzie towarzyszyć im przez całe życie.
Fotograf - prezentacja hobby w grupie I
W dniu 14 listopada 2017 r. maluszki z oddziału I uczestniczyły w spotkaniu z mamą Kuby i Bartka, która zaprezentowała swoje hobby-fotografię. Pani Lucyna opowiedziała przedszkolakom o swojej pasji związanej z wykonywaniem zdjęć oraz zaprezentowała profesjonalny sprzęt fotograficzny, którego używa na co dzień. Dzieci w rozmowie z panią dowiedziały się, że zdjęcia można robić praktycznie wszędzie i, że te najpiękniejsze wychodzą na łonie natury, czyli w parku ,w lesie czy w ogrodzie oraz, że podstawą pracy fotografa jest nie tylko talent, ale także ciężka praca i posiadanie tak zwanego ,, fotograficznego oka”. Na zakończenie pani Lucyna wykonała przedszkolakom pamiątkowe zdjęcia zbiorowo i indywidualnie w specjalnie przygotowanej scenerii, a dzieci podziękowały gościowi za spotkanie.
Informacja dla rodziców
W dniu 20 listopada w naszym przedszkolu odbędzie się dzień warzyw i owoców a 21 listopada 2017r. uroczystość z okazji Dnia Praw Dziecka.
Prosimy rodziców o ubranie w tych dniach dzieciom koszulek w kolorach grupowych:
grupa I- pomarańczowe, grupa II – fioletowe, grupa III – niebieskie, grupa IV – czerwone, grupa V – białe , grupa VI – żółte, grupa VII – zielone.
Sukcesy plastyczne
Miło nam poinformować o kolejnym sukcesie plastycznym. Szymuś Ortyl z grupy V zdobył III miejsce w Ogólnopolskim konkursie plastyczno-technicznym pt. „Jeżyk, lisek i wiewiórka , czyli leśni przyjaciele Pani Jesieni”, organizowanym przez Przedszkole nr 12 w Mysłowicach. Celem konkursu było, rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej u dzieci; rozwijanie i doskonalenie twórczych możliwości dzieci poprzez działania plastyczne oraz kształtowanie emocjonalnej więzi z przyrodą. Szymusiowi gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Spotkanie z architektem i geodetą w grupie III
W ramach tygodniowego tematu pracy „Domy i domki - jestem małym architektem”, starszaki z grupy III gościli na swoich zajęciach mamę Mikołajka Święcha panią Weronikę- która z zawodu jest architektem oraz tatę Adasia Jemioło – pana Macieja z zawodu geodeta. Goście na początku spotkania opowiedzieli o swojej pracy zawodowej, czym zajmuje się architekt oraz geodeta. Przedszkolaki miały możliwość oglądnięcia pięknej prezentacji multimedialnej przygotowanej przez mamę Mikołajka. Każde dziecko miało szansę zdobyć nagrodę - breloczek w kształcie domku w środku z metrem, za prawidłowe nazwanie budynków znajdujących się w gminie Przecław, widocznych na prezentacji. Starszaki zobaczyli też plany domów mieszkalnych oraz domki bohaterów bajkowych. Następnie pani Weronika zaproponowała przedszkolakom wspólne projektowanie sali , dzieci za pomocą metra mierzyły każdy kawałek ściany, drzwi a pani Weronika przenosiła to na papier odmierzając za pomocą skalówki. Mama Mikołajka zaprosiła również dzieci do wspólnego projektowania domku z poddaszem. Przedszkolaki mówiły pani Weronice ile ma być pomieszczeń i co ma się w nich znajdować . Powstał piękny domek. Podczas spotkania z tatą Adasia dzieci miały możliwość poznania urządzenia pomiarowego o nazwie niwelator- służący do niwelacji terenu, przenoszenia wysokości w terenie. Ponieważ jednym z najważniejszych zadań geodety jest pomiar terenów i sporządzanie map. Pan Maciej ustawił urządzenie na statywie, a każde dziecko miało możliwość obserwacji napisu kącik przyrody po przyłożeniu jednego oka do niwelatora, napis był bardzo duży a w rzeczywistości był na końcu sali. Starszaki oglądały również paliki służące do wbijania w terenie, mierzyły wspólnie z geodetą wysokość i szerokość sali za pomocą długiej linijki - łaty. Tata Adasia przyniósł również miejscowy plan Gminy Przecław, gdzie starszaki wyszukiwali rynek w Przecławiu.
Serdecznie dziękujemy pani Weronice i panu Maciejowi za interesujące spotkanie, dzięki któremu przedszkolaki poznały trudną i odpowiedzialną, a zarazem piękną pracę. Na pewno bakcyl architekta i geodety został w kilku sercach zasiany!
Sukcesy plastyczne
14 listopada 2017r. w Zespole Szkół w Pogwizdowie Nowym odbyło się uroczyste podsumowanie XIV Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego Dzieci i Młodzieży pt. ,, Św. Hubert wzorem współczesnego ekologa”. Przedszkolaki w tym roku malowały prace na temat ,, A po zmroku w lesie…”. Na konkurs napłynęło 767 prac z 71 szkół i przedszkoli. Laureatkami konkursu zostały dziewczynki z grupy III- Martynka Charchut i Milenka Stelmaszczyk, które pojechały z panią dyrektor by osobiście odebrać nagrody. Podczas gali konkursu dziewczynki oglądały występ Szkolnej Grupy Teatralnej „Arlekin”, która podczas tegorocznego finału zaprezentowała się w przedstawieniu „Ratujmy naszą przyrodę”. Miały również możliwość zobaczyć pana Jakuba Zgłobickiego - sokolnika, który przybył wraz ze swoim „współpracownikiem” – sokołem Januszem. Sokolnik opowiadał o odpowiedzialnej pracy sokoła na lotnisku w Jasionce koło Rzeszowa, gdzie odstrasza inne ptaki, które mogłyby stanowić zagrożenie dla startujących i lądujących tam samolotów. Patronat nad konkursem objęli Polski Związek Łowiecki w Rzeszowie, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Burmistrz Głogowa Małopolskiego. Celem konkursu było kształtowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie wyobraźni twórczej. Gratulujemy dziewczynkom sukcesu i życzymy kolejnych!
Innowacja w grupie IV
14 listopada 2017 r. dzieci z grupy IV w ramach innowacji pedagogicznej pt. „Wiem, co jem, czyli mały kucharz gotuje” po raz kolejny wcieliły się w role kucharzy. Tym razem jako zadanie do wykonania było zrobienie gofrów. Jak zwykle zadbano o higienę i bezpieczeństwo podczas przygotowywania posiłku. Dzieci z czystymi rękami, w fartuszkach i czapkach kucharskich sprawdziły z przepisem czy są wszystkie produkty niezbędne do zrobienia gofrów. Rwały się do pracy, jednak grzecznie czekały na swoją kolej podczas dodawania produktów i miksowania. Pani szefowa kuchni sprawdziła gęstość ciasta i przystąpiono do pieczenia w gofrownicach. Dzieci wiedziały, że nie mogą jeszcze samodzielnie korzystać ze sprzętu gospodarstwa domowego i jakie są zasady jego bezpiecznego użytkowania. Czekając na przysmak delektowały się smakowitym zapachem, a podczas degustacji oceniły, że gofry się udały– „Są przepyszne i chrupiące!”. Oprócz walorów smakowych miały także walory zdrowotne po posmarowaniu dżemem z czarnej porzeczki domowej roboty.
Sukcesy plastyczne
Gratulujemy Oli Jurkowskiej z oddziału I zajęcia II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ,, Kim będę jak dorosnę?, zorganizowanym przez Miejskie Przedszkole nr.25 im. Króla Maciusia I w Katowicach. Celem konkursu było motywowanie dzieci do rozwoju uzdolnień twórczych oraz rozwijanie własnej wyobraźni i oryginalności pomysłów. Cieszymy się z sukcesu Oli i życzymy kolejnych .
Przedszkolaki brały udział w projekcie " Bezpiecznie z ogniem"
13 listopada 2017r. średniaki i starszaki z naszego przedszkola wzięły udział w zajęciach w ramach realizacji projektu „Bezpiecznie z ogniem” z zakresu ochrony i promocji zdrowia, zorganizowanych w Remizie OSP w Przecławiu. Zajęcia poprowadził Komendant OSP Przecław Pan Konrad Kopacz oraz Pani Renata Ozimek- Dyrektor Wydziału Podatków, Opłat i Gospodarki Odpadami Gminy Przecław. Pan komendant opowiedział dzieciom o trudnej i odpowiedzialnej pracy strażaków, przypomniał im numery alarmowe i sposób wzywania pomocy. Przedszkolaki miały możliwość oglądnięcia prezentacji multimedialnej „Bezpiecznie z ogniem”, z której dowiedziały się: Które przedmioty mogą spowodować pożar?; Co może stać się podczas zabawy z ogniem?; Co zrobić w przypadku wystąpienia pożaru gotujących się potraw?; Co zrobić w przypadku pożaru w pomieszczeniu w którym jesteśmy?; Co zrobić w przypadku pożaru w innym pomieszczeniu?; Jak zachować się w przypadku pożaru w przedszkolu?; Co może spowodować pożar lasu?; Jakie szkody może wyrządzić pożar lasu?; Co należy zrobić, gdy zauważymy dym lub pożar w lesie?. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania stawiane przez Pana Konrada, wykazały się znajomością numerów alarmowych i wiedzą na temat postępowania w razie pożaru.
Serdecznie dziękujemy Panu Komendantowi OSP Przecław Panu Konradowi Kopacz oraz Pani Renacie Ozimek i Stowarzyszeniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Przecławiu za interesującą i pouczającą lekcję przybliżającą przedszkolakom problematykę szeroko rozumianego bezpieczeństwa w razie pożaru.
Archiwum Aktualności
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 77286