W czwartek 7. października 2021 r. maluszki z oddziału I podczas zajęcia utrwalały kolory w zabawach z piłeczkami. Zadaniem przedszkolaczków było na przerwie w muzyce wybrać i podnieść do góry piłeczkę we wskazanym kolorze (żółtym, czerwonym, zielonym i niebieskim). Maluszki uczyły się również liczyć do trzech. Na talerzykach układały kolejno jedną, dwie i trzy piłeczki. Najbardziej podobała się dzieciom zabawa pt. ,,Kto trafi do celu”. Zadanie polegało na rzuceniu piłeczki tak, aby utrzymała się we wskazanym miejscu. Maluszki aktywnie uczestniczyły w zajęciu, wszyscy świetnie sobie poradzili, było wiele radości i uśmiechu na twarzach dzieci. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na internetowej stronie przedszkola w zakładce album fotograficzny.
Spotkanie z panią stomatolog w gr. IV
W ramach realizacji Programu Preorientacji Zawodowej w środę 6. października grupę IV, odwiedziła pani Madzia- stomatolog prywatnie mama Oliwki i Oskarka. Na początku spotkania pani Madzia zapoznała dzieci z pracą stomatologa, następnie pokazała przedszkolakom jak prawidłowo należy myć ząbki oraz opowiedziała czego nie wolno jeść za dużo, aby w ząbkach nie pojawiały się bakterie- Robaczki Próchniaczki!. Przedszkolaki dowiedziały się, że powinny unikać zbyt dużej ilości cukierków oraz bardzo słodkich soków, gdyż powodują one, że ząbki zaczynają się psuć. Nasz gość przeczytał również bajeczkę o pierwszych mlecznych ząbkach. Pani Madzia nagrodziła przedszkolaków „skarbonką” na mleczne ząbki oraz zdrowymi lizaczkami. Po zakończeniu spotkania dzieci podziękowały pani stomatolog za miłą wizytę. Bardzo dziękujemy pani Madzi za tak ciekawą lekcję i poświęcony czas! Jesteśmy przekonani, że od tej pory już nikt z przedszkolaków nie będzie bał się wizyty u stomatologa, a jak należy dbać o ząbki na pewno zapamiętamy!
Innowacja pedagogiczna "Wiem co jem, czyli mały kucharz gotuje"
W środę 6. października odbyło się w grupie IV pierwsze zajęcie w ramach Innowacji Pedagogicznej „Wiem, co jem, czyli mały kucharz gotuje”. Dzieci przyniosły owoce, które lubią najbardziej: jabłka, gruszki, winogrona, kiwi, banany, mandarynki, pomarańcze, arbuza. Był także ananas i melon. Po umyciu rąk i założeniu ochronnych fartuszków i czepków, ekipa małych kucharzy poznała etapy wykonania szaszłyków oraz przypomniała zasady bezpieczeństwa i higieny w czasie pracy. Dzieci wybierały z miseczek owoce na swój szaszłyk, kroiły na kawałki, które nabijały na patyczek. Gotowe szaszłyki układały na talerzykach a następnie polewały ulubionym sosem: truskawkowym lub czekoladowym. Przed przystąpieniem do degustacji przedszkolaki przypomniały sobie walory zdrowotne owoców i konieczność ich obecności w codziennej diecie człowieka.
Wycieczka do lasu
W dniu 4 października przedszkolaki z wszystkich grup przedszkolnych wybrały się na wycieczkę do lasu. Dzieci zwiedziły ,,szkółkę leśnych drzewek”, obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały jego odgłosów, a do kącików przyrodniczych zbierały ,,skarby”, które pani Jesień zostawiła w lesie. Były to kolorowe liście, szyszki, żołędzie, mech, kawałki kory. Podczas spotkania z panem leśniczym Leonardem Charchutem, dowiedziały się jakie drzewka rosną w ,,leśnej szkółce” oraz jakie zwierzęta możemy spotkać w lesie. Przedszkolaki utrwaliły zasady prawidłowego zachowania w lesie, by nie ucierpiała leśna przyroda. Zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrza. Wycieczka ta dostarczyła dzieciom wielu wrażeń i niezapomnianych przeżyć.
Realizacja projektu pt. "Oto Hałabała, zna go Polska cała"
W tym roku szkolnym przedszkolaki z grupy II, III, IV i VIII biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Oto Hałabała, zna go Polska cała". Głównym założeniem projektu jest wprowadzenie dzieci w świat literatury dziecięcej, rozbudzenie ciekawości przyrodniczej, promowanie czytelnictwa i wzbogacanie ogólnej wiedzy o świecie. Na pierwszym spotkaniu dzieci poznały Hałabałę pod postacią maskotki krasnala. Dowiedziały się o nim, że mieszka w lesie i chce opowiedzieć o swoich licznych przygodach, które go spotkały. Następnie zostały zapoznane z autorką książki ,,Z przygód krasnala Hałabały” - Lucyną Krzemieniecką. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały pierwszego opowiadania o krasnalu. Uczyliśmy się również piosenki projektowej ,,Krasnal Hałabała”. Wspólnie stworzyliśmy kącik Hałabały, znalazły się w nim skarby przyniesione z lasu , rysunki wykonane przez dzieci oraz maskotka Hałabały. Widząc zainteresowanie dzieci, wyrażane emocje, rozpoczynamy przygotowania do wykonania następnego zadania w kolejnym miesiącu.
Wycieczka do Muzeum Bombki Choinkowej
W dniu 29.09.2021 r. przedszkolaki z grupy V i VI uczestniczyły w wycieczce do jedynego w Polsce i pierwszego na świecie Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Pod opieką pani przewodnik oglądały stanowiska z bombkami z różnych części świata i epok. Wnętrze Muzeum zdobią tysiące ręcznie wykonanych bombek i choinki przystrojone w różnych stylach, np. staropolskim, amerykańskim, norweskim czy wiktoriańskim. Pani przewodnik, w bardzo ciekawy sposób opowiadała dzieciom o wspomnianej tematyce wystrojów choinkowych. Przedszkolaki obejrzały proces wytwarzania bombek choinkowych: dmuchanie, malowanie, ręczne zdobienie oraz suszenie. Przekonały się ,że ta czynność wymaga nie tylko talentu plastycznego, ale też ogromnej cierpliwości. Dzieci wzięły również udział w warsztatach własnoręcznego ozdabiania bombki oraz otrzymały bombki choinkowe samodzielnie wykonane. Przedszkolaki pełni niezapomnianych wrażeń wyruszyły w drogę powrotną, którą urozmaiciliśmy wesołymi piosenkami.
Międzynarodowy Dzień Jabłka
Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące
a jako przekąska niezwykle sycące...
Jabłko - pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!We wtorek 28 września 2021r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Jabłka. Na świecie jabłko jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej spożywanych owoców i, chociaż niektórym trudno może być w to uwierzyć, na Ziemi uprawia się więcej niż 10 tysięcy odmian jabłoni. W Polsce Międzynarodowy Dzień Jabłka to jedno z najważniejszych nietypowych świąt, ponieważ nasz kraj jest jednym z największych producentów tych owoców w Europie. Doceniając wartości odżywcze jabłka, wszystkie dzieci z naszego przedszkola obchodziły właśnie to święto. Przedszkolaki wraz ze swoimi paniami przygotowywały soki z jabłek, które degustowały, oglądały jabłka poznając jego budowę, wykonywały różne prace plastyczne z jabłkiem w roli głównej, oglądały podczas spacerów drzewa jabłoni w pobliskich sadach. Mamy nadzieję, że taki „tematyczny dzień” w przedszkolu: zabawy, zajęcia, pogadanki zachęcą dzieci do sięgania po owoce i posłużą promocji zdrowego stylu życia. Zapraszamy do oglądania zdjęć swoich pociech na internetowej stronie przedszkola.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, w nawiązaniu do zainaugurowanej przez Fundację ABCXXI kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. Szkoła Podstawowa w Przecławiu realizuje projekt „Poczytaj mi kolego”. W ramach tej akcji gościliśmy w przedszkolu naszych absolwentów ze Szkoły Podstawowej wraz z panią Marysią, która pracuje w bibliotece szkolnej. W związku z tym, że obchodziliśmy również „Dzień Jabłka” wszystkie czytane bajeczki i wiersze były o jabłuszkach: „Znikające jabłko”, „Apolejka i jej osiołek”, „Entliczek-Pentliczek”, „Jesienią, jesienią”. Przedszkolaki w skupieniu słuchały bajkowych opowieści. Dziękujemy gościom za promowanie tej akcji.
Dzień języka migowego
23 września w grupie I i V obchodziliśmy Dzień języka migowego. Jest to język wizualno – przestrzenny, a więc przez sprawny zmysł, jakim jest wzrok, osoba nabywa go szybko i naturalnie. Poprzez zabawę ze znakami języka migowego rozwijamy pamięć i koordynację ruchową. Pani Natalka mama Amelki i Pawełka zaprosiła dziś dzieci do wspólnych zabaw z językiem migowym. Przedszkolaki nauczyły się podstawowych gestów w PJM dzień dobry, dziękuję, do widzenia, dowiedziały się jak przedstawić członków rodziny oraz różne zawody. Dziękujemy pani Natalce za wspaniałą lekcję, która dostarczyła dzieciom wiele pozytywnych wrażeń.
Dzień przedszkolaka
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to znakomita okazja do zabawy dla wszystkich przedszkolaków. W naszym przedszkolu obchodziliśmy to święto w poniedziałek - 20 września. W tym dniu było bardzo wesoło. W każdej sali rozbrzmiewała muzyka i wesoły gwar dzieci. Wszystkie przedszkolaki wspaniale się bawiły w swoich salach. Wychowawczynie przygotowały różne zabawy, tańce, konkurencje z elementami rywalizacji, dzieci wykonywały ciekawe prace plastyczne. Dużą niespodzianką była wizyta pani dyrektor i wróżek z bajkowej krainy ,,Kwiatolandii”. Wróżki przybyły aby sprawdzić jak dzieci bawią się w tak ważnym dniu. Pani dyrektor częstowała wszystkich przedszkolaków cukierkami. Przyłączyliśmy się do Ogólnopolskiej Akcji "Dzień Przedszkolaka to ważne święto, uczcijmy je razem tańcem i piosenką".
Z okazji Dnia Przedszkolaka, życzymy Wam drogie Dzieci,
aby uśmiech zawsze gościł na waszych twarzach,
każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.
Niech Wasze marzenia się spełniają !!!
Integracyjne spotkanie dzieci i rodziców z gr. IV
W sobotę 18.09.2021r. dzieci z grupy IV bawiły się wspólnie z rodzicami na ognisku integracyjnym w ,,Szkółkach leśnych” w Leśnictwie Przecław. Na początku wspólnie z rodzicami poruszaliśmy się w przy muzyce do znanych dzieciom piosenek. Następnie odbyły się warsztaty dla dzieci i ich rodziców pt. „Las w słoiku”, gdzie mogły własnoręcznie wykonać ekosystem zamknięty w szklanym naczyniu. Uczestnicy poznali zasady doboru roślin i podłoża oraz odpowiedniej pielęgnacji. Te zajęcia sprawiły wiele radości i okazały się dobrym sposobem połączenia zabawy z nauką. Później dzieci łapały bańki mydlane robione przez rodziców, oraz bawiły się balonikami, skręcanymi przez mamę Oskarka i Oliwki. Tatusiowie smażyli kiełbaski na grillu, którymi wszyscy zajadali się z ogromnym apetytem i częstowali się przysmakami na suto zastawionych stołach. Po konsumpcji rodzice wspólnie z dziećmi ozdabiali duże liście, kawałkami kolorowej bibuły. Wszystkim bardzo miło i szybko upłynął czas zabawy – na pamiątkę pozostały zdjęcia i wspomnienia. Serdecznie dziękujemy Panu Nadleśniczemu Nadleśnictwa Tuszyma za możliwość skorzystania z wiaty edukacyjnej i grilla, rodzicom Hani i firmie Kabanos za ufundowanie pysznych kiełbasek oraz naszej trójce grupowej za pomoc.
Wycieczka gr. IV do młyna
W czwartek 16.09.br. grupa IV wybrała się na wycieczkę do młyna. Dzięki uprzejmości pp. Skowrońskim z Zakładu Przetwórstwa Zbożowego w Tuszymie dzieci mogły zobaczyć cały proces produkcyjny. Począwszy od ziarenek pszenicy na wielkim sicie, przez maszyny mielące, aż do końcowego etapu czyli pakowania w worki. Dzieci miały możliwość dotknięcia i spróbowania mąki, otrębów. Niektórzy sprawdzili się też w odbieraniu worków ze specjalnego ślizgu, inni w wiązaniu worków z otrębami. Celem tego wyjazdu było poznanie pracy młynarza oraz drogi, jaką musi przejść ziarenko pszenicy by stać się delikatną mąką. Wyprawa ta, jest wstępem do innowacji „Wiem co jem, czyli mały kucharz gotuje”, którą będziemy realizować od października. Dziękujemy Joannie Skowrońskiej za pokazanie nam pracy młyna i miłe przyjęcie.
Wycieczka starszaków do Zamku w Przecławiu
15. września korzystając z pięknej słonecznej pogody przedszkolaki z grup: IV, V, VI, VII i VIII wybrały się do zamku w Przecławiu. Pani przewodnik oprowadziła nas po komnatach i pomieszczeniach zamkowych, opowiadając ciekawe historie i pokazując zgromadzone eksponaty: meble, strój szlachecki, obrazy oraz sprzęty, których dawno temu używano. Dzieci obejrzały drzewo genealogiczne rodziny Rejów wywodzącej się od wielkiego polskiego poety Mikołaja Reja z Nagłowic. Z zaciekawieniem wysłuchały również legendy o duchu straszącym gości zamku. Po zwiedzeniu zamku przedszkolaki spacerowały alejkami parkowymi zbierając liście i kasztany. Serdecznie dziękujemy pani Elżbiecie za miłe przyjęcie oraz umożliwienie zwiedzania zamku.
Dzień kropki
W środę 15 września nasze przedszkole zostało wypełnione kropkami, a to wszystko za sprawą niezwykłego Dnia Kropki, który od 2008 r. jest obchodzony na całym świecie jako święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Tego dnia dzieci wykonywały prace plastyczne eksperymentując z różnymi technikami podczas rysowania, malowania, wylepiania kropek. Radości i uśmiechu oraz fantazji w stawianiu kolorowych kropek nie zabrakło. Śpiewały także piosenki o kropkach: „Biedroneczki są w kropeczki” i „Czarna krowa w kropki bordo”. Cały dzień wypełniony był po brzegi kropkami różnego rodzaju, więc dzieci mogły przekonać się, że kropka, choć mała jest bardzo ważna i wszędzie możemy ją spotkać.
Spotkanie z policjantką
W ramach realizacji Programu Preorientacji Zawodowej dzieci poznały zawód policjanta. 8 września 2021r. nasze przedszkole odwiedziła pani policjantka z Posterunku Policji w Przecławiu. Rozmawialiśmy na temat konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego, zasad bezpiecznego przechodzenia przez drogę, utrwaliliśmy znajomość niektórych znaków drogowych. Dzieci zobaczyły prawdziwe policyjne kajdanki, które zaprezentowała pani policjantka. Poznały bezpieczną pozycję podczas ataku psa. Utrwaliły numery alarmowe. To był dzień, który na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków. Bardzo dziękujemy za ciekawe, pouczające spotkanie.
Spotkanie adaptacyjne
Spotkanie adaptacyjne
W poniedziałek 30 sierpnia 2021r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie adaptacyjne dla dzieci nowo przyjętych do oddziału I i II na rok szkolny 2021/2022.Celem spotkania było stworzenie przyjaznej atmosfery, wzajemnego zaufania ułatwiającej proces adaptacji dzieci w przedszkolu. W tym dniu przyszłe przedszkolaki podczas zabawy z piłką przedstawiały się podając swoje imiona, bawiły się przy piosenkach ,,Krasnoludki ‘’ ,,Balonik’’ i ,, Pociąg” kolorowały obrazki i odbijały pieczątki ze zwierzątkami. Dzieci poznały także kąciki tematyczne i wyposażenie sali, a podczas wspólnych zabaw miały czas na nawiązanie pierwszych kontaktów z rówieśnikami. Panowała miła i przyjazna atmosfera. Dziękujemy rodzicom i dzieciom za liczny udział w spotkaniu.
Witamy!
Zamawianie kart wejścia/wyjścia
Rodzice nowo przyjętych dzieci ( do przedszkola przy ul. Weneckiej) proszeni są
o zamówienie kart wejścia/wyjścia
– przedstawiamy szczegóły zamówień KART
W celu zamówienia kart wejścia/wyjścia należy:
1) wejść na stronę www.edziecko.edu.pl
2) zalogować się
Loginem jest numer z karteczki, którą otrzymaliście Państwo na zebraniu, a hasłem - imię dziecka.
(Na stronie znajdziecie Państwo dodatkowe informacje, proszę się z nimi zapoznać)
3) kliknąć na znaczek karty - dodawać do koszyka tyle kart, ile potrzebujemy
4) Zaakceptować Regulamin
5) Dokonać płatności za Kartę ( przekierowanie do banku)
Karty zostaną przesłane na adres przedszkola i przekazane Państwu po ich dostarczeniu.
Po otrzymaniu kart należy je aktywować - w tym celu trzeba ponownie zalogować się do systemu.
KARTY ZAKUPIONE W POPRZEDNIM ROKU NADAL SĄ WAŻNE
Informacje dla rodziców
Drodzy rodzice!
Zapraszamy Rodziców na spotkania grupowe w czwartek, piątek i poniedziałek.
Rodzice z poszczególnych grup zostaną powiadomieni telefonicznie o terminie zebrania.
Prosimy o przybycie jednego z Rodziców (ze względów epidemiologicznych) i przyniesienie ze sobą maseczki. Na to pierwsze spotkanie zapraszamy BEZ DZIECI, gdyż będzie ono miało charakter informacyjny.
Spotkania adaptacyjne - Z DZIEĆMI 3,4 letnimi - zorganizujemy w poniedziałek 30 sierpnia.
O szczegółach poinformujemy Państwa na zebraniach grupowych. Na spotkania z dziećmi również prosimy o przybycie wyłącznie jednego rodzica i zabranie maseczki.
„Od ziarenka do bochenka” zajęcia w grupie młodszej
Od 9 do 13 sierpnia 2021 r. dzieci z grupy pierwszej poznawały proces powstawania chleba pod hasłem „Od ziarenka do bochenka”. Obejrzały filmik na kanale youtube ilustrujący etapy powstawania chleba dawniej i w dzisiejszych czasach. Z zaciekawieniem obejrzały z bliska zboża występujące w Polsce: żyto, pszenicę, owies i kukurydzę, z nauczycielką czytały globalnie ich nazwy. Na przykładzie tych zbóż poznały pojęcia: kłos, wiecha, kolba. W oparciu o własną wiedzę rozmawiały na temat produktów, jakie uzyskujemy z poszczególnych zbóż (mąka, płatki, popcorn). Liczyły bułki i ich ilość łączyły z odpowiednią cyfrą. Bawiły się przy piosence „Mało nas do pieczenia chleba”, „Młynarz” (bajubaju.tv) i uczyły się śpiewać „Piosenkę o chlebie”. Z wielkim zaangażowaniem zagniatały i wałkowały ciasto z masy solnej i formowały z niego bułeczki, rogaliki, precelki, obwarzanki i ciasteczka wg własnych pomysłów. Kolorowały jak najpiękniej ilustracje związane z tematem. Obejrzały pouczającą bajkę pt. „Złoty chleb” i rozmawiały na temat zachowania jej głównej bohaterki. Spacerowały w pola prowadząc obserwacje łąki, upraw ziemniaków, kapusty i zbóż - poznały tam pojęcia: żniwa, łan zboża, rżysko. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała spacerom, wyruszaliśmy w stronę pól i lasu tuż po śniadaniu, aby nacieszyć się latem i nawdychać czystego powietrza unikając upału. Był to ostatni tydzień uczęszczania dzieci do przedszkola w tym roku szkolnym, dlatego też życzymy im udanego i bezpiecznego wypoczynku, niezapomnianych wrażeń oraz ciekawych pamiątek z podróży. Do zobaczenia po wakacjach!
Archiwum Aktualności
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 77164