Miło nam poinformować o kolejnych sukcesach plastycznych naszych przedszkolaków. Rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs plastyczny pt. ,,My dzieci-mamy swoje prawa’’, którego organizatorem było Samorządowe Przedszkole nr 130 im. Stanisława Pagaczewskiego w Krakowie, Zuzia Straż zajęła II miejsce, a Nikolka Dziekan - III. Celem konkursu było utrwalenie znajomości praw dziecka, pobudzenie wrażliwości plastycznej i aktywności twórczej oraz kształtowanie poczucia estetyki i wrażliwości na piękno. Dziewczynkom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Sukces plastyczny Zuzi i Malwinki
Cieszymy się bardzo z sukcesów plastycznych naszych przedszkolaków. W ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. ,,Bohaterowie moich bajek” zorganizowanym przez przedszkole nr.22 z oddziałami integracyjnymi im. Jana Brzechwy w Żorach Zuzia Święch z oddziału V zajęła I miejsce a Malwina Pazdro z oddziału IV otrzymała wyróżnienie. Celem konkursu było wyrażanie swoich doznań estetycznych, własnych spostrzeżeń spowodowanych literaturą dziecięcą oraz rozwijanie kreatywności dzieci poprzez twórczość plastyczną. Gratulujemy dziewczynkom sukcesów i życzymy kolejnych.
Zajcia w gr VII - maj
28 maja 2021 r. dzieci z grupy VII w ramach tematyki tygodnia pt. „Nasi kochani Rodzice” wzięły udział w zajęciach, których motywem przewodnim było serce. W wyniku „burzy mózgów” zgromadziły informacje na temat serca, uzasadniały dlaczego jest symbolem miłości i dobroci. Wyjaśniły pojęcie „złote serce”. Dzieliły na sylaby i głoski wyraz „serce”, a potem układały go z liter. Dowiedziały się, że serce jest życiodajną pompą tłoczącą krew z tlenem i składnikami odżywczymi do wszystkich komórek ciała, że każdy ma serce wielkości swojej pięści, dlaczego picie wody w odpowiedniej ilości jest ważne dla serca. Określały położenie serca w organizmie człowieka poprzez dotykanie klatki piersiowej po zabawie ruchowej, wyczuwając jak kołacze. Obejrzały stetoskop służący do osłuchiwania serca i klatki piersiowej. Przypomniały informacje związane z udzielaniem pierwszej pomocy w ramach realizacji programu WOŚP „Ratujemy i uczymy ratować” - bezpieczeństwo, sprawdzanie przytomności, wzywanie pomocy pod hasłem „I ty możesz uratować komuś życie”. Utrwaliły znajomość numerów alarmowych układając odpowiednie cyfry: 999, 112. Uczyły się prowadzić rozmowę telefoniczną w celu wezwania pomocy do poszkodowanego. Utrwalały adres zamieszkania. Z wyprawki plastycznej wykonały telefon wpisując na jego wyświetlaczu numer alarmowy. Wyszukiwały motyw serca na swoim ubraniu i w sali. Rozwiązywały zadania matematyczne w kartach pracy (liczenie kawałków tortu, porządkowanie kart z sercami w porządku malejącym w zakresie 10). Bawiły się w zabawę ruchową o charakterze pobudzająco – hamującym „Muzyczne stop!” Śpiewających Brzdąców. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, były kreatywne, pełne pomysłów i chętne do ćwiczeń mających na celu przygotowanie do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Sukces plastczny
Znamy już wyniki ogólnopolskiego konkursu plastycznego z cyklu „Akademia sztuk dziecięcych” pt. „Prawa dziecka” organizowanego przez Miejskie Przedszkole Nr 55 w ZSiP nr 1 w Katowicach. W konkursie wzięły udział dzieci w wieku przedszkolnym wykonującie prace plastyczne różnymi technikami. Z naszego przedszkola wysłane zostały dwa zdjęcia prac - Amelii Zielińskiej z gr. IV która zajęła 1 miejsce oraz Szymonka Chmiela z gr. VII który otrzymał wyróżnienie. Laureatom serdecznie gratulujemy. Cieszymy się ich sukcesami.
Święto naszych Rodziców
Są takie dni szczególne w roku, w których Mama i Tata mają swoje święto. Z tej okazjiw dniach 25 i 26 maja nasze przedszkolaki przygotowały niespodziankę dla swoich rodziców. Dzieci od dłuższego czasu przygotowywały się do tej uroczystości. Każda grupa, pod czujnym okiem swoich nauczycielek, przygotowała program artystyczny. Mali artyści ubrani w odświętne stroje recytowali wierszyki i śpiewali piosenki, tańczyli, przedstawiali inscenizacje , zaś w podziękowaniach wręczyli swoim rodzicom drobne upominki. Były piękne laurki, kwiaty, serduszka. Kochani Rodzice nie mogliście zagościć w naszym przedszkolu, jednak mamy nadzieję, że nasze występy online również dotarły do Waszych serc, wzruszyły i sprawiły wiele radości. Był to dzień niezapomnianych chwil i wrażeń oraz doskonała okazja do wyrażenia szacunku i miłości. Kochamy Was z całego serca!!!
VII Gminny Konkurs Plstyczny rozstrzygnięty
W ramach realizacji zadania Planu Pracy Szkół Promujących Zdrowie Rejon Dębica nasze przedszkole zorganizowało VII Gminny Konkurs Plastyczny ŻYJ ZDROWO pod hasłem „Dbam o przyrodę i zdrowie”. W konkursie wzięły udział dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych terenu gminy Przecław. Prace konkursowe zostały podzielone na dwie kategorie (grupy wiekowe): 3- 4- latki – kategoria I oraz 5- 6- latki - kategoria II. Jury w składzie: p. Artur Święch (starszy specjalista ds. lasów niepaństwowych i edukacji leśnej) oraz p. Justyna Bieszczad (grafik, animator kultury) w wyniku obrad przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
Kategoria I – 3-, 4- latki
I miejsce – Lena Rak, Oddział przedszkolny przy Szkole Podstawowej im. Ks. Tadeusza Wiatra w Łączkach Brzeskich
II miejsce – Aurelia Harla, Samorządowe Przedszkole w Przecławiu
III miejsce – Antoni Surdel, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Tuszymie
Wyróżnienie – Ksawery Gwóźdź, Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej im. JP II
w DobryninieWyróżnienie – Aleksandra Zagata, Samorządowe Przedszkole w Przecławiu
Kategoria II – 5-, 6- latki
I miejsce – Kordian Wójcik, oddział przedszkolny przy Szkole Podstawowej im. Ks. Tadeusza Wiatra w Łączkach Brzeskich
II miejsce – Agnieszka Olejarz, Samorządowe Przedszkole w Przecławiu
III miejsce – Martyna Barnaś, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Tuszymie
Wyróżnienie – Nikola Jędrysek, Samorządowe Przedszkole w Rzemieniu
Wyróżnienie – Nikola Dziekan, Samorządowe Przedszkole w Przecławiu
Wyróżnienie – Aleksander Kurzawa, Samorządowe Przedszkole w Przecławiu
Rozstrzygnięcie Konkursu miało miejsce 24 maja 2021 r. Wszystkie dzieci biorące w nim udział otrzymały nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Sponsorem nagród było Nadleśnictwo Tuszyma oraz firma Rolmlek z Mielca. Z serca dziękujemy sponsorom, a laureatom gratulujemy sukcesów i zapraszamy do kolejnej edycji konkursu za rok.
Sukces plastyczny Poli
Znamy już wyniki IX Międzynarodowego Konkursu Plastycznego pt. ,,Wesołego Alleluja” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową w Woli Zgłobieńskiej, pod honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Starosty Rzeszowa i Burmistrza Boguchwały. W konkursie nagrodę otrzymała Pola Gędoś z oddziału V. Cieszymy się bardzo z sukcesu Poli i życzymy kolejnych.
Nagrodzona praca Poli Gędoś
Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego
Samorządowe Przedszkole w Przecławiu jest przedszkolem promującym zdrowie i należy do Sieci Szkół i Placówek Promujących Zdrowie Rejonu Dębica. W ramach tej działalności zorganizowało po raz drugi Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „PRZEDSZKOLAKI O ZDROWIE DBAJĄ I AKTYWNIE CZAS SPĘDZAJĄ”. W tym roku Honorowy Patronat konkursu objęła Burmistrz Przecławia pani Renata Siembab. Regulamin konkursu został opublikowany na stronie internetowej www.bliżejprzedszkola.pl. Celem konkursu było: propagowanie aktywnego i zdrowego stylu życia, utrzymywania kondycji fizycznej, właściwych codziennych zachowań sprzyjających zdrowiu i bezpieczeństwu, uświadomienie konieczności dbania o własne zdrowie, rozwijanie kreatywności i uzdolnień plastycznych dzieci.
Konkurs adresowany był do przedszkolaków z całej Polski.
Jury biorąc pod uwagę przede wszystkim samodzielność wykonania prac przez dziecko w dniu 20.05.2021r. wyłoniła laureatów:
W kategorii 3-4 lata:
I miejsce: Michał Papiernik – Ochronka Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP w Pilźnie, opiekun s. Agata Noskowicz
II miejsce: Borys Czachor – Zespół Szkolno Przedszkolny w Książnicach, opiekun Natalia Wątorek, Magdalena Górnisiewicz
III miejsce: Aleksandra Ździebło - Ochronka Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP w Pilźnie, opiekun s. Agata Noskowicz
W kategorii 5-6 lat:
I miejsce – Hanna Soprych - Ochronka Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP w Pilźnie, opiekun s. Agata Noskowicz
II miejsce : Martyna Topór -- Zespół Szkolno Przedszkolny w Książnicach, opiekun Dominika Pryga
III miejsce – Alicja Banach – Przedszkole Samorządowe w Koźmicach Wielkich, opiekun Ewa Jamróz
Wyróżnienie – Hanna Cerek – Samorządowe Przedszkole nr 3 w Skawinie, opiekun Urszula Adamczyk
Wszystkim dzieciom, które wzięły udział w konkursie, dziękujemy!
Składamy również podziękowania dla nauczycieli, którzy pomogli najmłodszym w przygotowaniach.
Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych plastycznych sukcesów!
Zwycięzcy otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, które zostaną wysłane pocztą.
Sukces plastyczny Nikolki
Miło nam poinformować o kolejnym sukcesie plastycznym Nikolki Jemioło z grupy IV, która zajęła I miejsce w Ogólnopolskim konkursie plastycznym „O ZDROWIE DBAMY I O ZASADACH PRAWIDŁOWEJ HIGIENY PAMIĘTAMY”. Konkurs zorganizowało Przedszkole Miejskie nr 50 w Sosnowcu. Celem konkursu było: przyzwyczajenie do systematycznego dbania o czystość ciała; wyrabianie świadomości i konieczności dbania o higienę osobistą; poznanie czynników warunkujących zdrowie; wyrabianie wśród dzieci potrzeby i nawyków dbania o higienę rąk i jamy ustnej; uświadomienie potrzeby przestrzegania higieny osobistej. Jury przy ocenie prac brało pod uwagę przede wszystkim samodzielność wykonania prac. Nikolce serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Zajęcia majowe w gr.V
Miesiąc maj to środek wiosny i najpiękniejszy miesiąc w roku. Jest to czas kiedy kwitną drzewa owocowe w sadach, pojawiają się liczne kwiaty na łąkach, do życia budzą się owady. Ponieważ przedszkolaki jeszcze nie mogły udać się na łąkę osobiście, to łąka przyszła do nich do przedszkola. We wtorek 18 maja w ramach realizowanego tematu tygodnia pt.,, Rozkwitła łąka majowa” dzieci poznawały zapachy i rośliny należące do tego ekosystemu. Wśród przyniesionych kwiatów, znalazły się: stokrotki, konwalie, mniszek lekarski, czosnek niedźwiedzi, kurdybanek, niezapominajki i wiele innych. Przedszkolaki oglądały rośliny wszystkimi zmysłami, nazywały, poznawały ich właściwości lecznicze i zastosowanie kulinarne. Dzieci układały również nazwy kwiatów z rozsypanki literowej oraz wykonywały prace plastyczne pt.,,Łąka” metodą D. Dziamskiej. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na stronie internetowej przedszkola.
Logopedyczny poranek w gr. II
W miniony piątek przedszkolaki z grupy II na jednym z poranków logopedycznych ćwiczyły z „mieszkańcami majowej łąki”. Głównym celem zajęć były ćwiczenia usprawniające narządy mowy a więc język, wargi i podniebienie przygotowujące do prawidłowego mówienia. Podczas naszych cotygodniowych spotkań, ćwiczenia te prowadzone są w formie zabawy. Jedną z zabaw była zabawa ortofoniczna „Mieszkańcy łąki”. Zadaniem dzieci było naśladowanie odgłosów poszczególnych mieszkańców łąki – raz chicho, raz głośno. Dzieci naśladowały odgłosy małych i dużych żabek, pszczółek, bociana. Kolejną zabawą były ćwiczenia słuchowe – „Z której strony lata pszczoła?”. Dzieci wskazywały ręką z której strony słychać odgłos pszczoły. Następnie otwierały oczy i sprawdzały, czy miały rację. Kolejnymi ćwiczeniami były ćwiczenia buzi i języka z kwiatuszkamii żabkami. Na zakończenie były ćwiczenia oddechowe ze słomkami – „Zielone gąsieniczki”. Najwięcej radości dostarczyły dzieciom „wyścigi gąsieniczek”.
Zajęcia majowe w gr. VIII
20 maja w grupie VIII zaroiło się jak w ulu. Przedszkolaki przebrane za pszczółki przygotowywały się na wyprawę do świata pszczół. Miesiąc maj, który teraz mamy, to szczególnie ważny okres dla tych niewielkich owadów, ale również dla człowieka. Dzieci na wcześniejszych zajęciach poznały jak wygląda codziennie życie pszczół, dlaczego pszczoły są ważne, jak powstaje miód i zapoznały się z zawodem pszczelarza. Nasza wyprawa rozpoczęła się od zabawy integracyjnej z żółtym balonem, na przerwę w muzyce dzieci podawały nazwę rzeczy, roślin, zwierząt, które mają żółty kolor. Następnie dzieci tańczyły do piosenki pt. ,,Pszczółki’’. Do kolejnego zadania przedszkolaki zamieniły się w ,,Pracowite pszczółki’’. Pszczółki wskakiwały na chustę i zbierały pomponiki (nektar) za pomocą klamerek i przenosiły na plaster miodu (wytłaczanka z jajek). Zadaniem pszczółek było wypełnienie całej wytłaczanki "nektarem" i zrobienie przepysznego plastra miodu. Dzieci wykonały pracę plastyczną ,,Pszczółka’’ wykorzystując elementy wycięte z papieru kolorowego. Degustowały także herbatniki z miodem. Było pysznie i słodko. Zajęcia dzieciom bardzo się podobały i aktywnie w nich uczestniczyły.
Data zajęć została wybrana nieprzypadkowo. W tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Jest to doskonała okazja, by rozmawiać z dziećmi o znaczeniu pszczół dla naszego środowiska naturalnego oraz uświadamiać zagrożenia, jakie na nie czyhają i promować wiedzę o ochronie tych wyjątkowych owadów. Gdyby nie pszczoły, na świecie nie byłoby owoców, zbóż i innych roślin jadalnych. Pamiętajmy o tym i starajmy się żyć tak, aby pszczołom nie szkodzić.
Mój dzień - gr.III
W ramach realizacji zadania planu rocznego „Mój dzień” kilkoro dzieci z oddziału III zaprezentowało swoje kolekcje. Michałek B. przyniósł zabawki zestawu Super Zings. Zestawy Super Zings mają rożne gadżety, jak pieniądze, sztabki złota, sejf czy pizza. Mają różne armaty, z których można strzelać. Niektóre wydają dźwięki. Można się pobawić i w pizzerię, w posterunek policji itp. Filip A. i Filip W. przynieśli swoją kolekcje klocków lego. Pokazali kolegom wytwory swojej pracy. Były to duże roboty, małe ludziki, karetki pogotowia, samochody strażackie i policyjne. Przedszkolakom wszystkie kolekcje bardzo się podobały, chłopcy chętnie pozwalali oglądać swoje eksponaty. Dziękujemy chłopcom za prezentowanie swoich ulubionych zabawek i życzymy wiele ciekawych pomysłów podczas tworzenia nowych kolekcji.
Program edukacyjny ,,Czyste powietrze wokół nas"
W roku szkolnym 2020/2021 nasze przedszkole we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Mielcu, po raz kolejny przystąpiło do realizacji programu edukacyjnego „Czyste powietrze wokół nas”. Program był adresowany do dzieci 5 i 6 letnich oraz rodziców. Celem programu było: zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie, zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów, wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, a także wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. Do programu przystąpiło łącznie 94 dzieci wraz z rodzicami. Rodzice zostali poinformowani o założeniach programu i działaniach podejmowanych w przedszkolu, otrzymali również list zawierający wskazówki jak wspierać swoje dziecko w edukacji antytytoniowej. Nasza placówka realizowała program w formie cyklu 5 zajęć warsztatowych; 1. „Wycieczka wirtualna – poszukiwanie źródeł dymów”, 2. „Co i dlaczego dymi?”, 3. „Jak się czuję kiedy dymi papieros?”, 4. „Co się dzieje kiedy ludzie palą papierosy?”, 5. „Jak unikać dymu papierosowego?”. Podczas realizacji zajęć, dzieci obserwowały źródła dymu podczas wirtualnej wycieczki, następnie przelały swoje spostrzeżenia na papier wykonując plakaty dotyczące źródeł dymu. Dzieci ozdabiały także postać Dinka, kolorowały kwiaty. Przedszkolaki śpiewały piosenkę o zielonym Dinku, który nie lubi palaczy i ucieka przed dymem, uczestniczyły w zabawie dramowej „Kwiaty rosną, kwiaty więdną”, podczas której przy dźwiękach muzyki klasycznej naśladowały zachowanie kwiatów w czystym i zadymionym powietrzu. Grupy uczestniczące w programie wykonały prace plastyczne „Papierosiaki – straszaki” zabierając je do domu przestrzegały rodziców i domowników przed szkodliwym wpływem nikotyny na organizm człowieka. Program został rozszerzony o działania dodatkowe, podczas których dzieci podejmowały świadome wybory i kształciły prozdrowotne postawy wobec zjawiska palenia tytoniu. Dzieci chętnie wykonywały prace plastyczne w formie plakatów skierowanych do rodziców nt.: „Witaminki zjadamy, szkodliwych dymów unikamy”, „Nie pal Tato, nie pal Mamo, zdrowie przyjdzie do nas samo”, „Czysty las, czyste powietrze wokół nas”, „Świat bez dymu”. Dzieci chętnie słuchały dodatkowej literatury np. opowiadania pt. :”O kominie, który przestał dymić”, „Piotruś i powietrze”, „Zmartwienie rzeki”. Dzieci 6 letnie chętnie odpowiadały na pytania, rozwiązywały zagadki i rebusy w Quizie wiedzy „Czyste powietrze wokół nas” zdobywając tytuł „Przyjaciela przyrody”.
Z zaangażowaniem uczestniczyły w Przedszkolnym Konkursie Plastycznym „Dbamy o przyrodę i zdrowie”, ,,Zdrowo i sportowo’’. Laureaci konkursu; nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali Dyplomy i nagrody, a ich prace prezentowane były na pokonkursowej wystawie prac w przedszkolu. Dzieci 6- letnie uczestniczyły w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „ Palenie szkodzi zdrowiu”. Realizacji programu towarzyszyło zadowolenie dzieci, chęć uczestnictwa w zajęciach , zaspokojenie ich ciekawości szczególnie przez doświadczenia, akceptację rodziców, którzy wspierali program.
Majowe zajęcia w gr. IV
W piątek 14.05.2021r, przedszkolaki z grupy IV uczestniczyły w zajęciu z wykorzystaniem ,,wiatraka matematycznego”. Jest to pomoc dydaktyczna, innowacyjne narzędzie, które służy do rozwijania kompetencji matematycznych poprzez ruch i aktywność dzieci. Przy pomocy ,,wiatraka” dzieci utrwalały znajomość figur geometrycznych, przeliczały, bawiły zawijając i odwijając szarfy. Dzieci układały cyfry, figury geometryczne wzdłuż szarf , nazwy figur. Dużo radości sprawiła przedszkolakom zabawa ruchowa „Kwiaty”, gdzie zadaniem dzieci było usiąść tyle osób obok kwiatka ile wskazywała cyfra a za kolejnym razem o jedną osobę więcej i o mniej. Wielobarwny wiatrak dostarczył przedszkolakom wielu wrażeń na kilku poziomach, rozbudzając wyobraźnię, budując emocje i wyzwalając energię. Dzieci w skupieniu i z dużym zaangażowaniem wykonały zadania, które okazały się świetną zabawą.
Sukces plastyczny Zuzi
Gratulujemy Zuzi Święch z oddziału V zdobycia I miejsca w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. ,,Szanuj, co zielone” zorganizowanym przez Samorządowe Przedszkole w Bielsku. Celem konkursu było propagowanie zachowań proekologicznych wśród przedszkolaków, odkrywanie piękna polskiej przyrody, wzbogacanie wiedzy dzieci na temat otaczającej nas przyrody oraz rozwijanie wrażliwości estetycznej i uzdolnień plastycznych dzieci. Cieszymy się bardzo z sukcesu Zuzi i życzymy kolejnych.
Projekt edukacyjny ,,Książka"
Od 10 do 14 maja przedszkolaki brały udział w Projekcie Edukacyjnym ,,Książka’’. Celem projektu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, ukazanie właściwego kontaktu z książką poprzez wzór osób dorosłych, rozbudzenie motywacji do samodzielnego sięgania po książki, wdrażanie do dbania o książki i poszanowania ich , wspomaganie wszechstronnego rozwoju dzieci, rozwijanie koncentracji uwagi, wyobraźni, twórczego myślenia,rozwijanie kompetencji i umiejętności językowych, wzbogacanie słownictwa. Dzieci tworzyły mapę skojarzeń , poznały etapy powstawania książek od autora do wydawcy, wzbogaciły słownictwo związane z tworzeniem książki, słuchały opowiadania ,,Księżniczka i rycerz’’, oglądały filmy edukacyjne: ,,Książka z Panem Nauczanką’’, ,,Jaka powstaje książka’’. Zapoznały się z różnymi rodzajami książek : popularnonaukowe, bajki dla dzieci, poradniki( książki kucharskie, porady medyczne), powieści dla dorosłych, do słuchania na płytach CD, dla niewidomych w różnych językach ,audioboki. Podczas realizacji projektu dzieci miały okazję do wyrażania ekspresji twórczej w mowie , ruchu i geście, mogły zmienić się w wybrana postać z ulubionej bajki. Prezentowały swoje ulubione bajki, wymyślały inne zakończenie do bajek znanych przedszkolakom. Każda grupa wykonała piękne prace plastyczne, były to zakładki do książek oraz własne bajeczki, które prezentowały na forum grupy. Podsumowując projekt dzieci uszeregowały zdobytą wiedzę w ramach wewnątrzgrupowego quizu ,,Znamy te bajki’’. Mając na uwadze jak wiele walorów posiada kontakt z książką dzieci wyrabiają w sobie nawyk samodzielnego sięgania po książkę, pobudzają własną wyobraźnię i ekspresję twórczą , pomysłowość, kreatywność w działaniu i empatię w stosunku do innych. Zapraszamy do galerii zdjęć na stronie przedszkola.
Międzygrupowy konkurs pt. ,,W krainie baśni i bajek"
W ramach realizacji zadań planu rocznego 12 maja w grupie dzieci młodszych oraz 14 maja w grupie starszaków został zorganizowany międzygrupowy konkurs wiedzy pt. „W krainie baśni i bajek”. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań dzieci bajkami i baśniami, tworzenie sytuacji doskonalących mowę, zdolność koncentracji, skupienia uwagi, kształtowanie umiejętności samodzielnego rozwiązywania sytuacji problemowych oraz kształtowanie u dzieci postawy kulturalnego zachowywania się w czasie imprezy przedszkolnej. Podczas konkursu wybrano po trzech przedstawicieli , którzy reprezentowali grupę. Wykonując różnorodne zadania dzieci miały możliwość sprawdzić swoją wiedzę na temat bardziej bądź mniej znanych postaci z bajek. Nie zabrakło ciekawych zagadek i układania puzzli. Wiele radości dostarczyły dzieciom zagadki słuchowe, w których to przedszkolaki miały podać tytuł bajki, z której ona pochodzi. Uczestnicy musieli się wykazać również dużą koncentracją uwagi podczas zabawy „Kłódka i klucz” gdzie trzeba było dopasować do kłódki odpowiednie wzory. Ponadto każdy z uczestników choć przez chwilę mógł poczuć się jak prawdziwy Kopciuszek. Jedno z zadań polegało bowiem na pomocy Kopciuszkowi w wykonaniu zadania przed pójściem na bal – oddzieleniu fasoli od kaszy. Pomimo, iż wymagało ono cierpliwości i umiejętności współpracy przedszkolaki poradziły sobie z nim znakomicie. Starszacy dodatkowo układali bajkę, odczytywali tytuły znanych bajek oraz rozpoznawali bajkę na podstawie wysłuchanego fragmentu. Różnorodność form i zadań podczas quizu sprawiły, że każdy znalazł coś dla siebie. Reprezentanci grup za wykonywane zadania otrzymali dyplomy dla swojej grupy. Gratulujemy uczestnikom wspaniałej wiedzy na temat bajek i baśni.
Akcja „JESTEŚMY Z WAMI NIEBIESKIMI MOTYLAMI”!
Nasze Przedszkole przyjęło nominację od Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Książnicach i przyłączyło się do akcji „Jesteśmy z Wami niebieskimi motylami” (#challengeniebieskiemotyle2021).
Celem akcji było poszerzenie wiedzy i świadomości przedszkolaków oraz uczniów na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom.
Niebieską iskierkę przyjaźni przekazaliśmy wykonując trzy symboliczne zadania:
1) wykonaliśmy dekorację tematyczną „Jesteśmy z Wami niebieskimi motylami”
2) ubraliśmy się na niebiesko
3) napisaliśmy o akcji na stronie internetowej naszej placówki
Końcowym etapem akcji było nominowanie kolejnych osób, grup klasowych, oddziałów przedszkolnych lub innych instytucji właśnie po to, by iskierka nie zgasła i mogła krążyć dalej i dalej.
NOMINUJEMY:
1.Samorządowy Żłobek „Psotna Andzia” w Przecławiu
2. Oddziały Przedszkolne w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Dobryninie
3. Szkołę Podstawową nr 3 im. Wojska Polskiego w Mielcu
Zapraszam wyżej wymienionych do uczestnictwa w wyzwaniu zainicjowanym przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu
CELEM akcji jest POSZERZANIE ŚWIADOMOŚCI NA TEMAT AUTYZMU I PRZEKAZANIE ISKIERKI PRZYJAŹNI OSOBOM Z AUTYZMEM I ICH RODZINOM.
Jak przekazać taką niebieską iskierkę przyjaźni? To bardzo proste. Wystarczy:
1) Ubrać się na niebiesko (nie dotyczy służb mundurowych).
2) Wykonać pracę plastyczną np. odbić niebieskie ręce w kształcie motyla lub serca albo wykonać dowolną aktywność wg. własnej inwencji twórczej np. „taniec motyla".
3) Zrobić zdjęcie lub nagrać film z tworzenia pracy i wstawić na swój profil na Facebook oraz przesłać na adres motyle2021@soswjaroslaw.onmicrosoft.com
Ważne, aby na zdjęciu lub filmie ujęte były pozdrowienia: JESTEŚMY Z WAMI NIEBIESKIMI MOTYLAMI! (nagrane lub napisane).
4) Nominować kolejne trzy osoby (może to być również grupa klasowa, oddział przedszkolny lub instytucja) i powiadomić je o tym.
5) Każda osoba włączająca się do akcji #challengeniebieskiemotyle2021 do publikowanego zdjęcia lub filmu dołącza skopiowany tekst, podając nominowane przez siebie osoby.
6) Na wykonanie zadania każdy Nominowany otrzymuje 48 godzin.
Niech iskierka nie gaśnie w naszych sercach!
Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!
Mój dzień - prezentacja Zuzi, Olka, Kamilka i Oli
7 maja 2021 r. w ramach realizacji zadania planu pracy przedszkola pod hasłem „Mój dzień” zaprezentowało się kilkoro dzieci z grupy VII. Zuzia Dudasz zaprezentowała książkę „Nie martw się, Cukierku!” Waldemara Cichonia, którą otrzymała od cioci. Opowiada ona przygody niezwykłego kota Cukierka i jest drugą częścią cyklu. Książka opatrzona jest dedykacją z autografem autora. Miejsca, w których się czyta, można zaznaczać zakładką autorstwa Dariusza Wanata, ilustratora książki. Kamilek Hajduk pokazał dzieciom encyklopedię w pytaniach i odpowiedziach pt. „Co? Jak? Dlaczego? Zwierzęta świata”. Jest to książka w dużym formacie, jak na encyklopedię przystało. Zawiera piękne ilustracje i ciekawostki z życia dzikich zwierząt - wymarłych oraz współczesnych. Można się z niej dowiedzieć na przykład, dlaczego owady się kamuflują, po co biedronce kropki, jak ryby bronią się przed drapieżnikami i zdobyć wiele innych informacji. Olek Lasek przyniósł książkę pod tajemniczym tytułem „Czy smartfony mają ogony?” z tekstem i ilustracjami Andrzeja Pągowskiego. Jest to debiut literacki autora, który do tej pory tworzył dla dorosłych plakaty, ilustracje książkowe i prasowe, zajmował się malarstwem, rysunkiem satyrycznym oraz reklamowym. Jest laureatem licznych nagród światowych i zagranicznych, a jego prace można podziwiać w muzeach sztuki (w Nowym Jorku, San Francisco, Paryżu, Lahti, Warszawie i Łodzi). Ola Mazur zaprezentowała zaś książeczkę pt. „Świnka Peppa. Opowieści Peppy”, kórą wypożyczyła z mamą w Gminnej Bibliotece w Przecławiu. Książeczka zawiera krótkie teksty poparte ilustracją na sąsiedniej stronie, co umożliwia dzieciom podejmowanie prób samodzielnego czytania ze zrozumieniem. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania o tym, jak tatuś Peppy wybierał się na mecz i co z tego wynikło. Po skończonych prezentacjach dzieci w czasie zabawy dowolnej w małym gronie przeglądały przyniesione książki dzieląc się uwagami na ich temat.
Dziękujemy dzieciom za aktywność i zapraszamy kolejne dzieci do prezentowania swoich ulubionych książek w ramach zadania „Mój dzień”.
Archiwum Aktualności
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 77168