• Standardy Ochrony Małoletnich

Standardy ochrony dzieci

Standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem to zbiór zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko w szkołach, przedszkolach i innych placówkach działających na rzecz dzieci. W placówce, która spełnia standardy ochrony dzieci:

• nie pracują osoby mogące zagrażać bezpieczeństwu dziecka,
      • wszyscy pracownicy wiedzą, jak rozpoznawać symptomy krzywdzenia dziecka oraz jak podejmować interwencję w przypadku podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy - w placówce lub w rodzinie,
      • wszystkie dzieci dowiadują się, jak unikać zagrożeń w kontaktach z dorosłymi i rówieśnikami - w realnym świecie oraz w internecie,
      • wszystkie dzieci mają stały dostęp do informacji, gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach życiowych,
      • rodzice dowiadują się, jak wychowywać dziecko bez przemocy i uczyć je zasad bezpieczeństwa.

Podczas pracy nad wdrażaniem standardów ochrony dzieci ważne jest przygotowanie planu z jasno określonymi priorytetami i harmonogramem, które będą realistyczne dla danej placówki. Zdefiniowanie działań, które placówka powinna podjąć w pierwszej kolejności, pozwoli określić specjalnie przygotowana ankieta, dostępna dla placówki po zarejestrowaniu się na stronie programu Standardy Ochrony Dzieci. Po wypełnieniu ankiety placówka otrzyma proponowany plan działań oraz dostęp do narzędzi i oferty edukacyjnej, które mogą ułatwić działania prowadzące do spełnienia standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

źródło: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Standardy Ochrony Małoletnich obowiązujące w Samorządowym Przedszkolu w Przecławiu

Zarządzeniem dyrektora przedszkola nr 9/2024 z dnia 19.02.2024 r. powołano koordynatora do spraw wdrażania standardów p. Martę Płatek oraz wskazano osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o popełnieniu przestępstwa na szkodę małoletniego, zawiadamianie sądu opiekuńczego oraz osobę odpowiedzialną za wszczynanie procedury "Niebieskiej karty" i osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielania mu wsparacia tj. Agnieszka Borkowska, Aleksandra Golasińska, Aleksandra Wilk.

Standardy_Ochrony_Maloletnich_Samorzadowe_Przedszkole_w_Przeclawiu.docx