• Szkoła Promująca Zdrowie

• Samorządowe Przedszkole w Przecławiu od roku szkolnego 2012/2013 realizuje Program Szkoły Promującej Zdrowie i należy do Podkarpackiej Sieci Szkół i Placówek Promujących Zdrowie Rejonu Dębica. Od 2014 roku posiada Rejonowy Certyfikat przynależności do sieci, którego ważność została przedłużona w 2019 roku o kolejne 5 lat. Nasza placówka aktywnie, w sposób systematyczny i ciągły realizuje Program Szkoły Promującej Zdrowie podejmując problematykę zdrowia w holistycznym ujęciu wskazującym na jego cztery wymiary pozostające w harmonii: fizyczny, psychiczny, społeczny i duchowy. Działania te mają na celu upowszechnienie wśród dzieci, rodziców, pracowników i w środowisku prawidłowe rozumienie pojęcia zdrowia oraz zdrowego stylu życia, a także zachęcenie do świadomej i ustawicznej dbałości o zdrowie własne i innych. Każdego roku naszej działalności jako placówki promującej zdrowie pracujemy nad rozwiązaniem wspólnie wybranego problemu priorytetowego.

Jako „Placówka Promująca Zdrowie" staramy się uzmysławiać wychowankom, rodzicom i pracownikom, społeczną rolę placówki oświatowej w promowaniu zdrowia i wspólnie tworzyć miejsce przyjazne dzieciom ich rodzinom oraz wszystkim pracownikom w holistycznym ujęciu zdrowia.

Grupa Motylków i Sówek uczestniczyła w Międzygrupowym Turnieju Sportowym, mającym na celu zachęcać do aktywności fizycznej oraz uczyć zdrowej rywalizacji. Różnorodne gry i konkurencje dostarczyły dzieciom mnóstwo radości i wielu emocji!

W ramach Innowacji Pedagogicznej "Wiem co jem, mali kucharze w Krainie Smaków" w grupie Jagódki prowadzonej przez nauczycielkę Agnieszkę Borkowską został zorganizowany konkurs fotograficzny pt. "Kanapkowe Buźki". Konkurs polegał na przygotowaniu kanapki z zdrowych produktów i jej sfotografowaniu.

Przyjaźń to jest to ! - poda takim hasłem odbyły się zajęcia w grupie Sówek z psychologiem.

Celem zajęć było uświadomienie potrzeby przyjaźni oraz kształtowanie umiejętności odnajdywania i nazywania cech prawdziwego przyjaciela.

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY💧💧💧

W dniu 22 marca obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Wody. Każdy przedszkolak odkrył tajemnice wody i jej duże znaczenie dla życia ludzi, zwierząt i roślin. W tym dniu odbyły się różne zajęcia edukacyjne oraz eksperymenty z wodą.Dzieci zapoznały się ze sposobami oszczędzania wody, z jej wpływem na nasze życie oraz pomogły stworzyć dobowy cykl używania przez nas wody. Towarzyszył nam kolega Zdrojek z programu "Mamo,tato wolę wodę "💧

W grupie Biedronki i Stokrotki w ramach realizacji Ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Zdrowo i sportowo" ćwiczenia poprowadził trener, tata Nikolki z grupy Biedronki.

Zumba w grupie Pszczółki

W ramach Innowacji Pedagogicznej ,,Stawiam na ruch! Grupę Pszczółek i Jagodek odwiedziła pani Agnieszka Stawecka - instruktorka Zumby w Domu Kultury w Przecławiu.

W w ramach Ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Zdrowo i sportowo” ćwiczenia gimnastyczne w grupie Motylków poprowadziła mama Kacperka- Pani Ewelina.

Dzień Dentysty. Przedszkolaki dowiedziały się, jak dbać o higienę jamy ustnej, aby zęby były zdrowe, a uśmiech błyszczał czystością. Poznały pracę dentysty. Dzieci utrwaliły kroki prawidłowego mycia zębów oraz zrozumiały jak ważna dla zdrowych zębów jest dieta bogata w owoce i warzywa oraz produkty mleczne.

W ramach Ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Zdrowo i sportowo ", przedszkolaki z grupy Pszczółki i Jagódki wybrały się do Szkoły Podstawowej w Przecławiu na prawdziwą lekcję wf-u. W sali gimnastycznej dzieci poznały krótką formę rozgrzewki, różne formy zabaw ruchowych oraz rywalizację sportową w wyścigach zespołów.

Zajęcia z pedagogiem specjalnym pt."Emocje mają moc" w ramach projektu edukacyjno-społecznego "Każdy inny - wszyscy równi ".

W grupie Biedronki i Stokrotki odbył się miedzy-grupowy turniej sportowy.Było wiele konkurencji: bieg z przeszkodami, ścieżka sensoryczna, przeciąganie liny i ćwiczenia do muzyki.

Zajęcia gimnastyczne w ramach programu,,Zdrowo i Sportowo". Grupa Słoneczka i Stokrotki.

W ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Zdrowo i sportowo", grupa Jagódki na zajęciach gimnastycznych doskonaliła sprawność fizyczną z wykorzystaniem lasek gimnastycznych oraz maty animacyjnej "Skaczące stópki".

W ramach placówki promującej zdrowie i akcji „Zdrowo i sportowo” grupa Motylki i grupa Sówki brały dziś udział w różnych konkurencjach sportowych.

W ramach Innowacji Pedagogicznej ,,Stawiam na ruch!" grupę Pszczółek odwiedziła mama Dawidka- pani Wioletta, która jest ratownikiem medycznym. Celem spotkania było uświadomienie dzieciom, w jaki sposób należy postępować gdy na swojej drodze spotkają osobę potrzebującą pomocy.

Mamo, tato wolę wodę!

Nasze przedszkole przystąpiło do realizacji ogólnopolskiego programu profilaktyczno-edukacyjnego "Mamo, tato wolę wodę!", zainicjonowany w 2009r przez Żywiec Zdrój. W ramach programu dzieci biorą udział

w cyklu zajęć, których głównym celem jest podniesienie poziomu wiedzy na temat właściwości wody oraz jej wpływu na zdrowie człowieka.

w grupie Jagódek i Pszczółek odbyły się świąteczne zajęcia ruchowe z tatą Oliwki, który

z zawodu jest fizjoterapeutą.