21 października był dniem bardzo pracowitym dla przedszkolaków z grupy VIII. W ramach realizacji tematu tygodnia ,,Wiem, co z czego otrzymujemy ‘’, dzieci wspólnie z babcią Emilki piekły bułeczki i rogaliki. Przed przystąpieniem do pracy umyły rączki i założyły fartuszki. Następnie zostały zapoznane z produktami, jakie będą potrzebne do wypieków. Wszystkie starszaki ochoczo i z pełnym zaangażowaniem mieszały, zagniatały i wałkowały ciasto. Cała grupa formowała z urobionego ciasta odpowiedniej wielkości kuleczki na bułeczki oraz nakładały marmoladę i zawijały samodzielnie rogaliki. Gotowe, wypełnione po brzegi blachy zostały upieczone w szkolnej kuchni, a dookoła rozchodził się niezmiernie apetyczny zapach... A później przyszedł czas na degustację. Wszystkim bardzo smakowało. Dziękujemy babci Emilki za pomoc w pieczeniu.
Aktualności
Gr. VIII piecze bułeczki
Ognisko integracyjne gr. IV
19 października miało miejsce spotkanie integracyjne dzieci, rodziców i rodzeństwa z grupy IV. Pogoda dopisała. Tatusiowie rozpalili ognisko i na patykach smażyli kiełbaski dla wszystkich uczestników spotkania. Ognisko było okazją do spróbowania smaku pieczonego ziemniaka. To tylko niektóre atrakcje. Były zabawy z chustą animacyjną, balonami, malowanie na foli. Królowały bańki mydlane. Dzieci z radością brały udział w konkursach m.in. która drużyna szybciej napełni kosz szyszkami, kto więcej razy trafi szyszką do pojemnika. Widać było ogromne zaangażowanie zarówno dzieci jak i rodziców. Bawiliśmy się wesoło i głośno. Dziarskie miny i rumieńce na twarzach świadczyły o dobrym samopoczuciu i wspaniale spędzonym czasie. Nasz kącik przyrody zostanie wzbogacony o szyszki i żołędzie, które dzieci zbierały z ogromnym zapałem. Największą jednak niespodzianką była wizyta koleżanki Igi z mamą i braciszkiem. Cieszymy się, że na czas dotarł list z zaproszeniem. Iga przywiozła dla wszystkich dzieci muszelki i piękny obrazek, który sama namalowała. Wszystkie dzieciaki z grupy IV wraz z wychowawczynią i rodzicami dziękują Panu Nadleśniczemu Nadleśnictwa Tuszyma za udostępnienie miejsca na terenie ,,Szkółek leśnych” w Przecławiu.
Sukces plastyczny
Znamy już wyniki XIV edycji ogólnopolskiego konkursu dla dzieci i młodzieży „MOJE WZRASTANIE KU PEŁNI CZŁOWIECZEŃSTWA”- na temat: „Jan Paweł II- krzewiciel miejsc oraz postaci historii i kultury naszego kraju”. W konkursie Ania M. z oddziału VII zajęła II miejsce, a Natalia L. z oddziału V zajęła III miejsce. Celem konkursu było promowanie patriotyzmu przez upowszechnianie i popularyzację wiedzy dotyczącej historii Polski oraz zachęcenie do pobytu i promocji miejsc znaczących dla historii naszej Ojczyzny. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 19.10.2019r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Radymnie, gdzie Ania osobiście odebrała nagrodę w towarzystwie swoich rodziców. Gratulujemy laureatkom sukcesów i życzymy kolejnych.
Próbna ewakuacja
W piątek 18 października na terenie naszego przedszkola przeprowadzono próbną ewakuację. Przedszkolaki i cały personel sprawnie opuścili budynek pod czujnym okiem pracownika Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Mielcu Pana kapitana Andrzeja Kuklińskiego. Po ćwiczeniach pan strażak przeprowadził z dziećmi pogadankę na temat bezpieczeństwa.
Audycja muzyczna
W piątek 18 października 2019r. starszaki z oddziałów V, VI i VII uczestniczyły w pierwszej lekcji muzycznej pt. ,,Instrumenty dęte drewniane’’, prowadzonej przez muzyków z Agencji Artystycznej "KAMA". Dzieci poznały krótką historię fletu, wysłuchały przy ilustracjach bajki pt. "Zaczarowany flet", odpowiadały na zadawane pytania, oglądały instrumenty takie jak: flet prosty, flet poprzeczny, flet piccolo, obój, klarnet i saksofon. Były także zagadki muzyczne w postaci słuchania utworów granych przez muzyków: piosenki "Despacito", "Besame mucho’", utwory z bajki "Porwanie Baltazara Gąbki" oraz muzyka poważna "Walc" Dimitri Shostakovicha. Dzieci brały także udział w konkursach muzycznych oraz grały na wybranych instrumentach. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom. Na zakończenie przedszkolaki wesoło się bawiły w rytmie "Rock and Rolla’’.
Zajęcia matematyczne w gr. VIII
17 października w grupie VIII odbyło się zajęcie matematyczne według scenariusza E. Gruszczyk-Kolczyńskiej. Celem zajęcia było wspomaganie rozwoju umysłowego i intelektualnego w zakresie kształtowania pojęć matematycznych, odtwarzanie i kontynuowanie rytmów w sytuacjach zadaniowych za pomocą przedmiotów, układanie prostych rytmów, ćwiczenia rytmiczne wykonywane ciałem. Podczas zajęć dzieci układały rytmy: kółko-kwadrat, szyszka-patyczek, patyczek-patyczek-kwadrat. Bawiły się w zabawę ruchową pt. ,,Listki’’ z emblematami liści brzozy, klonu i dębu i układały z listków rytmy. Na koniec przedszkolaki rytmicznie klaskały, tupały, podskakiwały, a po dostrzeżeniu regularności samodzielnie kontynuowały dany układ rytmiczny. Zajęcia się dzieciom podobały i dostarczyły im wiele pozytywnych wrażeń.
Wycieczka do Obserwatorium Astronomicznego gr. VIII
16 października dzieci z grupy VIII wybrały się do Obserwatorium Astronomicznego w Radomyślu Wielkim. Na początku wysłuchaliśmy bardzo ciekawej prelekcji na temat Układu Słonecznego, podróży międzyplanetarnych oraz kilku ciekawostek ze wszechświata. Wszystkie informacje wzbogacone były prezentacją multimedialną. Podczas wycieczki przedszkolaki zapoznały się z budową i przeznaczeniem lunety, teleskopu. Jednak największą frajdą było otwieranie i zamykanie kopuły. Była to bardzo pouczająca wycieczka, wzbogacająca nasze zainteresowania astronomią. Bardzo dziękujemy za możliwość zgłębiania tajemnic wszechświata.
Korzystając z ładnej, słonecznej pogody w drodze powrotnej do przedszkola zwiedziliśmy rezerwat "Bagna Przecławskie". Spacerując, oglądaliśmy drzewa w jesiennych kolorach, wrzosy, mrówki pracujące w mrowisku, słuchaliśmy śpiewu ptaków. Dzieci zbierały liście, szyszki i żołędzie do kącika przyrody. Spędziliśmy miło czas na świeżym, powietrzu w otoczeniu przyrody.
Podsumowanie konkursu rodzinnego w gr. I
W ramach Programu adaptacyjnego „Uśmiechnięty przedszkolaczek” realizowanego w grupie I, rodzice wraz z dziećmi mieli za zadanie narysować pracę plastyczną pt. „Mój Misio”. Celem konkursu było: czerpanie radości z wspólnej rodzinnej zabawy, rozwijanie inwencji twórczej dzieci i rodziców. Technika prac była dowolna, rodzice i maluszki wykazali się ogromną pomysłowością. Były misie malowane farbami, kredkami, pastelami, wyklejane kolorowymi karteczkami, pomponikami, kuleczkami z bibuły itd. Biorąc pod uwagę wszystkie piękne wykonane prace, każdy uczestnik został nagrodzony symbolicznym misiem. Prace można podziwiać na luksferze w holu dolnego korytarza. Dziękujemy rodzicom i dzieciom za zaangażowanie w wykonane prace.
Wyjazd gr. I do sali zabaw
17. października grupa I wybrała się do sali zabaw Tropiciele Zabawy w Tuszymie. Podczas podróży dzieciom towarzyszyło wiele emocji, gdyż dla niektórych była to pierwsza podróż autobusem. Na miejscu przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji, tunelów, różnorodnych zabawek, pojazdów czy jeździków. Niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Celem naszej wycieczki było przede wszystkim rozwijanie motoryki dużej i małej dzieci oraz stworzenia możliwości radosnego spędzenia czasu. Godzina zabawy w sali, w której znajdowały się różnorodne przeszkody i miejsca do aktywności, minęły nam bardzo szybko. Dzieci były zachwycone tym miejscem, a uśmiech z ich twarzy nie zniknął do końca dnia.
Wizyta listonosza
W ramach realizacji programu preorientacji zawodowej 17. października gościliśmy w naszym przedszkolu panią listonosz- Anetę Słombe. Jej wizyta zbiegła się z tematem omawianym w większości grup pt. „Na poczcie”. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak wygląda praca listonosza oraz jego mundur. Następnie nasz gość opowiedział kto to jest nadawca, adresat, co to jest list polecony i wiele innych ciekawostek. Duże zainteresowanie wzbudziła oczywiście wielka torba listonosza i to, co się w niej znajduje. Widząc zaciekawienie dzieci, pani listonosz zademonstrowała jej zawartość, ku wyraźnej uciesze dzieci. Na pamiątkę spotkania przedszkolaki otrzymały kalendarzyki oraz ulotki pocztowe, a same podarowały Pani Anecie kwiatka w podzięce za odwiedziny.
Nowy fantom dla naszego przedszkola!
15 października w Samorządowym Przedszkolu w Przecławiu miało miejsce wyjątkowe spotkanie. Przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu - panowie Dawid Uzar i Roman Szaro zaprezentowali prelekcję na temat bezpieczeństwa dzieci na drodze i znaczenia odblasków podczas poruszania się pieszych i rowerzystów. Przedszkolaki oglądały bajkę o przechodzeniu przez pasy oraz film ilustrujący sytuację, gdy dzikie zwierzęta wkraczają na drogę, a także uczestniczyły w praktycznych ćwiczeniach. Głównym punktem spotkania było uroczyste przekazanie fantomu ufundowanego przez WORD w Tarnobrzegu. Panowie szkoleniowcy, w obecności pani burmistrz - Renaty Siembab przekazali fantom na ręce pani dyrektor - Elżbiety Midury. Następnie pani Danuta Dziedzic zaprezentowała przedszkolakom pokaz udzielania pierwszej pomocy - już na nowym fantomie. Na zakończenie dzieci otrzymały opaski, breloczki odblaskowe, by być lepiej widocznym na drodze, a przedszkole kamizelki odblaskowe. W podziękowaniu za spotkanie, przekazane informacje i fantom, dzieci wręczyły gościom jesienne kwiaty. Bardzo ważne jest wprowadzenie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią najmłodszych, bowiem kiedy dorosną, nie będą bały się udzielać pierwszej pomocy.
Spotkanie integracyjne gr. III i VII
W poniedziałek 14 października przedszkolaki wraz z rodzicami z grupy III i VII spędzały piękne jesienne popołudnie na ognisku integracyjnym w „Szkółkach leśnych” w Przecławiu. Na początku spotkania bawiliśmy się w zabawy „Głowa, ramiona”, „Labada”, „Karuzela” „Boogie –woogie”, „Nie chcę cię znać”. Były również zabawy integracyjne z użyciem chusty animacyjnej. Kolejną atrakcją była wyprawa z rodzicami w las i zbieranie darów jesieni: kolorowych liści, żołędzi, szyszek. Następnie dzieci wraz z rodzicami na szarych papierach tworzyły jesienne obrazy. Podziwialiśmy portrety pani jesieni, leśne stworki, jesienne kompozycje i inne ciekawe okazy. Nie zabrakło również konkurencji sprawnościowych, takich jak celowanie szyszkami do pojemników. Dzieci również bawiły się balonikami skręcanymi przez rodziców. Tatuś Konradka smażył pyszne kiełbaski na grillu, które wszystkim bardzo smakowały. Po konsumpcji dzieci łapały bańki mydlane robione przez rodziców i bawiły się przy muzyce. Jesienne spotkanie dostarczyło rodzicom i dzieciom wiele pozytywnych wrażeń oraz zintegrowało grupy. Serdecznie dziękujemy Panu Nadleśniczemu Nadleśnictwa Tuszyma za możliwość skorzystania z wiaty edukacyjnej i grilla.
Dzień Drzewa w gr. II
10 października dzieci z II grupy obchodziły Dzień Drzewa. Z tej okazji uczestniczyły w zajęciach, których głównym bohaterem było drzewo. Przedszkolaki dokonały podziału na drzewa liściaste i iglaste oraz dowiedziały się w jaki sposób je szanować. Poznały rolę jaką drzewa pełnią zarówno w przyrodzie, jak i życiu człowieka. Przyswajaniu wiedzy przyrodniczej towarzyszyła zabawa, śpiew i taniec. Dzieci bowiem świetnie bawiły się przy piosenkach o tematyce ekologicznej. Dodatkowo dzieci z grupy II wykonały kolorowy plakat jesiennego drzewa. Dzień Drzewa miał na celu propagowanie idei ochrony przyrody, kształtowanie pozytywnego stosunku do niej oraz pogłębienie wiedzy na temat drzew.
Zajęcia matematyczne w gr. III
11 października w grupie III odbyło się zajęcie matematyczne pod hasłem „Kosz jesiennych skarbów”. Celem zajęcia było rozbudzanie dziecięcej aktywności i samodzielności poprzez działania z zakresu edukacji matematycznej; tworzenie warunków sprzyjających zdobywaniu kompetencji matematycznych w toku zabawy oraz kształtowanie umiejętności dostrzegania rytmiczności w serii elementów. Podczas zajęć dzieci powitały wiewiórkę, która przybyła z pełnym koszem żołędzi, szyszek i kasztanów. Przedszkolaki porównywały materiał przyrodniczy, dostrzegały różnice i podobieństwa, określały kolor, kształt, wielkość, przeliczały a także układały rytmy; kasztan, szyszka, żołądź. Na zakończenie na kartkach w kolorach liści, tworzyły jesienne stworki. Zajęcia dostarczyły dzieciom wiele pozytywnych wrażeń oraz rozbudzały inwencje twórcze.
V Gminny Przegląd Piosenki Biesiadnej pt. „Bawmy się w stylu folk”
10 października 2019 r. odbył się V Gminny Przegląd Piosenki Biesiadnej pt. „Bawmy się w stylu folk” zorganizowany przez Zespół Szkolno – Przedszkolny i Koło Gospodyń Wiejskich w Tuszymie. Szkolna sala gimnastyczna zamieniła się w salę biesiadną ze stołami, na których królowało swojskie jadło. Na scenie ustrojonej na ludowo występowały dzieci i młodzież z placówek Gminy Przecław prezentując piosenki ludowe i biesiadne. Zespół gospodarzy oraz zespoły występujące gościnnie zaprezentowały lasowiackie stroje, przyśpiewki i tańce. Podobnie jak w poprzednich edycjach celem spotkania była popularyzacja polskich piosenek biesiadnych, integracja środowiska poprzez wspólne śpiewanie, umożliwienie dzieciom z placówek oświatowych gminy Przecław zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych, wymiana doświadczeń, wspólne biesiadowanie oraz propagowanie tradycji ludowych. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy V: solistka Marysia Mrozik, która otrzymała nagrodę specjalną za wykonanie piosenki pt. „Szła dzieweczka do laseczka”, oraz rewelacyjny zespół w składzie –Marlenka Dobosz, Natalka Lisak i Julcia Szostak w piosence „Czerwone jagody”.
Gratulujemy dziewczynkom pięknego występu, a ich rodzicom dziękujemy za wszelką pomoc w przygotowaniach do niego.
Teatrzyk pt. "Licho nie śpi"
W czwartek 10.10.2019 r. gościliśmy w naszym przedszkolu teatrzyk Zielony Melonik z przedstawieniem pt. "Licho nie śpi". Dowiedzieliśmy się, że licho naprawdę nie śpi. Akcja bajki rozgrywa się w lesie, gdzie wszyscy mieszkańcy żyją ze sobą w zgodzie. Niestety, w ten spokój wkrada się coś złego-zaczynają ginąć ptakom z gniazd jajeczka, a bobrza tama zostaje zniszczona. Każdy spogląda na sąsiada z niepokojem. Co się dzieje? Ot, złośliwe licho wprowadziło się nieproszone do lasu i knuje jak tu komuś dokuczyć. Tylko mądre postępowanie i słuchanie przestróg ochroni leśne zwierzęta przed niebezpieczeństwem, a wspólne działanie i życzliwość pomoże zażegnać zło. W trakcie spektaklu dzieci nauczyły się, że nie można nawiązywać zbyt bliskich kontaktów z przygodnie spotkanymi osobami, nawet jeśli przypominają kogoś kochanego. Teatrzyk był dla dzieci nie tylko widowiskiem pełnym radości i uśmiechu, ale także stanowił bardzo ważną lekcję. Leśne zwierzęta przestrzegały dzieci, że zawsze należy słuchać rodziców.
Turniej sportowy gr. III i IV
09 października odbył się turniej międzygrupowy dwóch grup 4 – latków. Dzieci przebrane w stroje gimnastyczne zebrały się w sali oddz. IV. Na początku odbyła się sportowa rozgrzewka czyli bieg, skoki i przysiady. Później dzieci brały udział w różnych konkurencjach m.in. rzucaniu woreczkami do obręczy, skokach przez przeszkodę czy celowaniu piankową piłeczką do specjalnej miseczki. Wspólne zabawy sprawiły dzieciom dużo radości. Nie było zwycięzców ani przegranych. Wszyscy świetnie się bawili. Kolejny turniej w listopadzie.
Zajęcia gimnastyczno-sensoryczne w gr. I
Zajęcia gimnastyczne w gr. I przeprowadzone 10. października miały wyjątkową formę. Dzieci wykonywały ćwiczenia wzmacniające, poznawały części ciała, a także bawiły się w pozycji siedzącej i czworaczej. Na zakończenie wszyscy mieli możliwość przejścia po jesiennej ścieżce sensorycznej. Przygotowaliśmy ją z darów jesieni: kasztanów, szyszek, suszonych liści, mchu i orzechów. Spacer po różnych fakturach był dla dzieci nie lada wyzwaniem. Mimo to, wszyscy odważyli się spróbować swoich sił. Ścieżka sensoryczna ma duże znaczenie dla małych stópek: usprawnia motorykę dużą, rozwija wrażenia dotykowe, stymuluje receptory. Rozwój sensoryczny jest bardzo ważny dla dzieci. Pozwala odczuć, porządkować, składać w jedną spójną całość i rozumieć w relacji do siebie bodźce odbierane przez zmysły z otaczającego nas świata.
Zabawy matematyczne gr. VIII
W ramach realizacji zadania z Planu Rocznego ,,Oswajamy matematykę czyli rozwijanie kompetencji matematycznych u dzieci w wieku przedszkolnym’’- 8 października przedszkolaki z grupy VIII brały udział w grach i zabawach matematycznych. Celem zabawy było rozwijanie logicznego myślenia, kreatywności, skupienia uwagi, zręczności, utrwalenie kolorów, umiejętność liczenia w zakresie 10, oraz współdziałanie w grupie. Dzieci budowały wieżę z kubeczków, układały różne wzory z mozaiki geometrycznej, dobierały kolory do planszy z obrazkami, bawiły się kostką do gry, pokonywały wyznaczoną trasę od startu do mety. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły we wszystkich zabawach, które dostarczyły im wiele radości i dały możliwość rozwijania swoich umiejętności i zainteresowań.
Starszaki robią sok gr. VIII
Każdy przedszkolak rozumie potrzebę spożywania owoców i warzyw. Z myślą o witaminkach- 3 października starszaki z oddziału VIII postanowiły zrobić sok jabłkowo- marchewkowy. Jednak zanim przystąpiły do pracy, dzieci założyły fartuszki, umyły rączki oraz zapoznały się z urządzeniem do robienia soku - sokowirówką, jego działaniem i utrwaliły zasady bezpieczeństwa. Następnie kolejno podchodziły i samodzielnie wyciskały sok z jabłek i marchwi. Po skończonej pracy delektowały się jego smakiem. Sok wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez dodatku cukru i bez konserwantów.