3 grudnia w grupie I odbyły się zajęcia koleżeńskie pt. „W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja”, na które przedszkolaki zaprosiły panią dyrektor oraz panie nauczycielki z innych grup. Zajęcia rozpoczęliśmy od zabawy do piosenki „Ręce w górę”, następnie dzieci odgadywały co ukryło się w czterech kopertach odpowiednio oznaczonymi kropeczkami. Okazało się, po ułożeniu wszystkich elementów jest to postać Świętego Mikołaja. Dalej bawiliśmy się w zabawie ruchowej pt.„Zaprzęgi”, następnie dzieci miały za zadanie z czerwonych kubeczków ułożyć komin przez który wchodzi Mikołaj. Oprócz tego układaliśmy kubeczki według kodu zostawionego przez Mikołaja w worku z prezentami. Była też zabawa pt. „Co słychać”- dzieci odpowiednio wykonywały czynności na dźwięki: bębenka, dzwoneczków, klawesów. Przedszkolaki dopasowywały też w woreczkach sensorycznych (wypełnionych żelem do włosów), kolorowe pomponiki do kółeczek. Dzieci wykonywały ćwiczenia oddechowe- dmuchały do buteleczek aby poruszyły się kuleczki styropianowe imitujące śnieg. W ramach ewaluacji zajęć dzieci umieszczały kulki śniegowe wykonane z mąki ziemniaczanej i oleju na uśmiechniętych śnieżynkach. Wszystkim przedszkolakom zajęcie się podobało, aktywnie w nim uczestniczyły i dostarczyło wiele radości.
Aktualności
Zajęcia koleżeńskie gr. I
Sukcesy plastyczne
Miło nam poinformować, że rozstrzygnięto wojewódzki konkurs plastyczny pt. „Mały ekolog. Moja magiczna Gwiazdka” zorganizowany w ramach programu „Zdrowo jem – zdrowo żyję” przez Stowarzyszenie Producentów Żywności Ekologicznej „EKO DAR” w Świlczy oraz Szkołę Podstawową nr 25 im. Prymasa Tysiąclecia w Rzeszowie. Konkurs skierowany był do dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z województwa podkarpackiego. Laureatami zostali autorzy pięciu prac. Wśród nich dziewczynki z naszego przedszkola: Julka Sz. z grupy V i Maja Ż. z grupy VII. Komisja oceniająca podkreśliła wysoki poziom nadesłanych na konkurs prac. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród miało miejsce 6 grudnia 2019 r. w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa. Uroczystość odbyła się podczas XIII edycji Międzynarodowych Targów Produktów i Żywności Wysokiej Jakości EKOGALA 2019 (zadanie dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie).
Gratulujemy dziewczynkom sukcesu życząc zapału i pomysłów do dalszej twórczości.
Zajęcia otwarte w gr. II
W poniedziałek 02.12 2019 r. w grupie II odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców pt. „ W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja”. Na początku spotkania przedstawione zostały rodzicom cele zajęć. W pierwszej części spotkania dzieci przywitały się z rodzicami w zabawie ruchowej „Powitanie”. Wprowadzeniem do tematu zajęć była zagadka o Św. Mikołaju i odczytanie listu z zadaniami do wykonania dla dzieci z grupy II. Pierwszym zadaniem było rozwiązywanie zagadek „ Co Mikołaj ma w worku?” Rodzice odczytywali zagadki a dzieci po rozwiązaniu zagadek, szukały odpowiedniego pudełka na których znajdowały się cienie zabawek. Rodzice i dzieci bardzo dobrze bawili się przy piosence „ Pędzą sanie”. Kolejnym zadaniem było układanie „śniegowych rytmów”. Dzieci nie miały żadnych problemów z tym zadaniem. W dalszej części spotkania była zabawa ruchowa „Śniegowe ślady” – zadaniem dzieci było na przerwie w muzyce zająć miejsce na białej kartce leżącej na dywanie. Trzecim zadaniem było ułożenie pomponików za pomocą pęsety na brodzie Mikołaja. Dzieciaki również tym razem wykazały się dobrą sprawnością manualną. Na koniec były masażyki relaksacyjne z rodzicami. Jednak największą radość sprawiły dzieciom zimowe obrazki uwięzione w woreczku strunowym. Bardzo dziękujemy rodzicom i przedszkolakom za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na kolejne spotkania.
Hobby Marysi, Mai i Mikołaja
Dzieci z grupy V bardzo chętnie prezentują swoje hobby. W ciągu kolejnych dni grudnia przedstawili je Marysia M., Maja M. i Mikołaj K. Wszyscy kolekcjonują zabawki, mają już spore zbiory i lubią się nimi bawić w zabawy tematyczne. Marysia pokazała swoją kolekcję lalek LOL razem z akcesoriami, wśród nich była nawet maleńka lupa. Maja przedstawiła dzieciom auto – luksusowy kamper, którym jej lale podróżują, wyposażony w miejsce do spania, kuchnię, łazienkę, a nawet rozkładany basen. Mikołajek zaś przyniósł dużą kolekcję autek oraz figrek super zings, spośród których dzieci wyszukiwały takie same i przeliczały ile ich jest. Nasi kolekcjonerzy są bardzo koleżeńscy, więc po skończonych prezentacjach wszyscy chętni mogli się wesoło i zgodnie bawić na dywanie.
Sukces plastyczny
27 listopada został rozstrzygnięty XXI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Pocztówka do Świętego Mikołaja”, na który nadesłano 1150 pocztówek. W kategorii dzieci 5-6 letnich Jakub Augustyn z grupy VIII-zdobył wyróżnienie. Konkurs zorganizowany został przez Wawerskie Centrum Kultury-Filia Zastów. Kubie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Hobby Tymona z gr. VII
W poniedziałek 02.12.2019r. Tymon z oddziału VII zaprezentował kolegom i koleżankom z grupy swoje hobby- karty ze znanymi piłkarzami. Tymon jest młodym sportowcem, który trenuje piłkę nożną w przecławskim klubie. Interesuje się sportem i zna wiele drużyn piłkarskich i sportowców. Jego ulubione kluby to: Real Madrid, FC Barcelona, Juventus , Bayern Munchen i Borussia Dortmund. Tymon ma także swoich ulubionych piłkarzy: Franck Ribery, Paul Pogba, Neymar, Glean Johnson i wielu innych. Swoją wiedzą i kartami podzielił się z kolegami w grupie. Wszystkim bardzo podobało się hobby Tymona, a szczególnie zdziwiła nas ilość posiadanych kart. Zapraszamy kolejne dzieci z oddziału VII do zaprezentowania swojego hobby.
Zabawa Andrzejkowa!
W piątek 29 listopada w naszym przedszkolu odbyły się Andrzejki. Dzieci przebrały się za wróżki, wróżów, czarownice i czarodziejów oraz inne postacie. Na początku nauczyciele przybliżyli dzieciom historię tego święta. W sali przygotowane były stanowiska do wróżenia: „Koło przyszłości”, „Gwiazdkowe przepowiednie” oraz „Wróżba z talerzami”, gdzie przedszkolaki z zainteresowaniem wróżyły co ich czeka w przyszłości: ile dostaną prezentów pod choinką, jakie będą mieć zwierzątko czy kim zostaną w przyszłości. Była też huczna zabawa przy znanych przebojach, nie zabrakło też tańców do piosenek „Jedzie pociąg z daleka” czy „Kaczuszki”. Bawiliśmy się także w zabawę „Balonik”, gdzie na przerwę w melodii dziecko, które trzymało balon ściągało buta, na zakończenie tej zabawy grupa , która najszybciej ubierze buciki to wygrywa zabawę. Andrzejki były wydarzeniem na które dzieci czekały z niecierpliwością, z pewnością ta impreza pozostanie długo w ich pamięci.
Sukces plastyczny
Z przyjemnością informujemy, że Maja Dolczak z grupy VIII zdobyła nagrodę w VI Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Las i jego mieszkańcy w oczach dziecka". Honorowy patronat nad konkursem objęło Nadleśnictwo Dojlidy i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań światem zwierząt leśnych, dostrzeganie piękna lasu, uwrażliwianie dzieci na konieczność ochrony przyrody oraz rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej dziecka. Mai gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów plastycznych.
Spotkanie z asystentką stomatologa gr. VIII
W ramach realizacji Programu Preorientacji Zawodowej, w czwartek 28 listopada grupę VIII odwiedziła pani Małgorzata A., która opowiedziała o pracy asystentki stomatologicznej. Przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat higieny jamy ustnej i zaprezentowała prawidłową technikę mycia zębów. Potem przedszkolaki dowiedziały się jakie produkty mogą powodować próchnicę, a które pozytywnie wpływają na ząbki. Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali w prezencie naklejkę ,,Dzielnego pacjenta’’, aby się nie bali wizyt u lekarza stomatologa.
Serdecznie dziękujemy pani Małgosi za ciekawe spotkanie i poświęcony czas naszym dzieciom.
Zajęcia listopadowe w gr. I
W ostatnim tygodniu listopada, dzieci z gr. I bawiły się z użyciem Bum Bum Rurek. Celem tej metody jest stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających wykorzystaniu przez dzieci Bum Bum Rurek jako akompaniamentu i jako przydatnego rekwizytu w zabawach muzycznych i ruchowych. Zabawę zaczęliśmy od wystukiwania rytmu o różne części ciała: dłoń, nogę, brzuszek. Następnie bawiliśmy się w zabawę „Podaj rurkę”, gdzie na przerwę w muzyce, dziecko u którego zatrzymała się rurka miało wystukać swoje imię na sylaby. Dużo radości sprawiło dzieciom budowanie mostu z rurek i przechodzenie pod nim. Na koniec segregowaliśmy różne ilustracje w zależności od koloru. Metoda ta bardzo podobała się dzieciom, dała im dużo pozytywnych wrażeń. Na pewno będziemy wracać do zabaw z kolorowymi rurkami.
Sukcesy plastyczne
Miło nam poinformować o sukcesach plastycznych naszych przedszkolaków. W Ogólnopolskim konkursie plastycznym „Prawa Dziecka- Moje Prawa”, w kategorii dzieci 3-4 letnich Lenka Stawecka z gr. I zajęła II miejsce, a w kategorii dzieci 5-6 letnich Maja Sołowska z grupy VIII zajęła III miejsce, a Bartuś Augustyn z grupy VIII – wyróżnienie. Konkurs zorganizowany został przez Gminne Przedszkole nr 1 w Sępólnie Krajeńskim. Przedszkolakom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
26 listopada obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. To ważne wydarzenie ma nam przypominać i zwracać uwagę na dzieci, w kontekście praw im przysługujących. Każde dziecko powinno być tak samo traktowane przez wszystkich bez jakiejkolwiek dyskryminacji. Na początku prowadząca zaprosiła dzieci do zabawy integracyjnej pt. ,,Ramię przy ramieniu”, która wprowadziła wszystkich w dobry nastrój. Następnie przedszkolaki z grupy V i VIII zaprezentowały montaż słowno-muzyczny pt. ,,Prawa dziecka- ważna sprawa’’, którego celem było promowanie zagadnień związanych z Prawami Dziecka ,rozbudzanie świadomości wśród dzieci swoich praw. Nasze spotkanie pokazało, że dzieci świetnie orientują się w swoich prawach. Wiedzą, że mają prawo do zabawy, nauki, tajemnic, do własnego zdania, do kontaktu z obojgiem rodziców , do ochrony zdrowia i opieki lekarskiej, do wyrażania własnych emocji, do równego traktowania, nie ma dzieci lepszych i gorszych. Jako dorośli musimy pamiętać, że dzieci mają swoje prawa.
Uwaga rodzice!
W dniu dzisiejszym tj. 25 listopada Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mielcu wydał komunikat nr 4 w sprawie jakości wody. Stanu jakości wody poprawił się we wszystkich miejscowościach gminy Przecław.
Przedszkole w dalszym ciągu korzysta z wody butelkowanej podczas przyrządzania posiłków. Posiłki podawane są w naczyniach jednorazowych.
Również do celów higienicznych dzieci maja do dyspozycji wodę butelkowana oraz ręczniki papierowe lub nawilżane chusteczki.
W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci bardzo prosimy o zakup nowych kubeczków, szczoteczek do mycia zębów i nakładek na szczoteczki.
Dzisiaj została również pobrana woda do badania przez pracowników Sanepidu.
Czekamy na kolejną decyzję Sanepidu i będziemy o niej Państwa informować.
Zajęcia w gr. VI
W poniedziałek 25 listopada dzieci z grupy VI zaprosiły panie na zajęcia matematyczne pt. Zwierzęta przygotowują się do zimy przeprowadzone z elementami metody Gruszczyk- Kolczyńskiej, które miały na celu doskonalenie umiejętności matematycznych. Poznanie możliwości liczenia na zbiorach zastępczych, kształtowanie pojęcia liczby w zakresie 5, rozróżnianie błędnego liczenia od poprawnego, ustalanie równoliczności dwóch zbiorów, stosowania określeń mniej – więcej, utrwalenie wiadomości dotyczących jesiennych zwyczajów zwierząt leśnych ( jeża, wiewiórki, niedźwiedzia,): gromadzenie zapasów, zapadanie w sen) rozszerzenie zakresu liczenia i ustalenie liczby policzonych elementów. Dzieci przywitały się zabawą ,,Gąsienica’’ , słuchały zagadki wprowadzającej dotyczącej lasu , słuchały opowieści matematycznej i wykonywały polecenia nauczycielki , przeliczały elementy zbioru. Podczas zabawy ruchowo- matematycznej ,,Wiewiórki w dziupli” przeliczały liczbę orzechów. Dobierały odpowiednia ilość żołędzi według wzoru i układały na planszy, na tablicy przypinały zwierzęta oraz wystukiwały na bębenku tyle razy ile zwierzęta miały orzechów, żołędzi . Na zakończenie zajęcia dzieci otrzymały w nagrodę wesołe minki. Zajęcia te dały dzieciom możliwość rozwinięcia swoich umiejętności oraz dostarczyły wiele radości.
Zajęcia grupa II – Przygotowania zwierząt do zimy
W środę w ostatnim tygodniu listopada przedszkolaki z grupy II dowiedziały się bardzo ciekawych rzeczy na temat przygotowań zwierząt do zimy. Dzieciaki z zaciekawieniem wysłuchały teatrzyka „Poszukiwanie zimowego mieszkania” na podstawie opowiadania H. Zdzitowickiej. Dowiedziały się jak zwierzęta przygotowuja się do przetrwania zimy oraz poznały nazwy mieszkań poszczególnych zwierzątek. Dzieci nie miały żadnych trudności w dopasowywaniu zwierzątek do ich zimowych domków. Na zakończenie zajęć były zabawy ruchowe ze zierzątkami w roli głównej.Podsumowaniem zajęć było wykonanie obrazka jeżyka i ćwiczenia oddechowe, polegające na przenoszeniu za pomoca rurki kolorowych listów na legowisko dla jeżyka.
Dzień Jeża w gr. II
We wtorek 26 listopada przedszkolaki z oddziału II obchodziły Dzień Jeża, czyli święto kłujących ssaków. Podczas zajęć dzieci miały okazję poszerzyć oraz utrwalić swoją wiedzę dotyczącą sposobu życia jeży w ich naturalnym środowisku poprzez wysłuchanie opowiadania o tych zimowych śpiochach. Nie zabrakło wiersza „Dwa jeże” Ludwika Jerzego Kerna i zabawy „Na dywanie siedzi jeż…” oraz zabaw przy piosenkach o jeżach. Były też zabawy matematyczne , podczas których zadaniem dzieci było dopasowywanie odpowiedniej liczy dżdżownic do cyferki na obrazku jeżyka. Na zajęciach plastycznych dzieci wykonały obrazek jeżyka w kolorowych listkach Dzień spędzony w towarzystwie kolczatka na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.
Uwaga rodzice!
Mimo poprawy stanu wody we wszystkich miejscowościach gminy Przecław za wyjątkiem Rzemienia, nadal obowiązują Decyzje Sanepidu w zakresie organizacji pracy placówek oświatowych z ograniczeniami jakie powoduje skażenie wody.
W związku z powyższym w poniedziałek utrzymujemy aktualny stan organizacyjny.
Równocześnie informujemy, że dostosowujemy się do wszystkich zaleceń Sanepidu. Korzystamy w dalszym ciągu z wody butelkowanej i jednorazowych naczyń. Systematycznie od czwartku przepłukujemy instalację wodną wewnątrz budynku.
Czekamy na kolejną decyzję Sanepidu i będziemy o niej Państwa informować.
Uwaga!
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mielcu, informuje, że w badaniach jakości wody z wodociągu sieciowego Tuszyma zaopatrującego miejscowości:
Przecław, Błonie, Podole, Kiełków, Zaborcze, Wyłów, Łączki Brzeskie,
Rzemień, Dobrynin, Biały Bór i Tuszyma
stwierdzono obecność bakterii grupy coli.Woda nie nadaje się do spożycia, mycia zębów, kąpieli,
mycia naczyń, mycia żywności ani przemywania otwartych ran.Dyrektor przedszkola prosi rodziców, którzy mają możliwość,
o pozostawienie dzieci w domu w dniu 20 listopada (środa).Równocześnie informujemy rodziców, których dzieci w tych dniach uczęszczają do przedszkola, że zachowujemy zalecenia Sanepidu i nie korzystamy z wody sieciowej.
Proszę śledzić komunikaty na naszej stronie i stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Przecławiu.
Zajęcia otwarte w grupie I
W piątek 22 listopada w grupie I odbyło się zajecie dla rodziców pt. „Zabawy z misiem”. Na początku spotkania rodzice zostali zapoznani z celem zajęć. W pierwszej części spotkania dzieci wspólnie z rodzicami witali się w zabawie ruchowej pt. „W rytm muzyki”. Następnie przedszkolaki słuchały krótkiego wiersza pt. „Naprawiamy misia”, odpowiadały na pytania: dlaczego nasz miś ma smutną buzię? Co trzeba zrobić, żeby Uszatek się uśmiechnął?. Dalej bawiliśmy się w zabawie ruchowej pt. „Tańczymy z misiami”, gdzie rodzice losowali z kapelusza karteczki i odczytywali jak dzieci miały tańczyć z misiem w rytm muzyki. Po skończonym tańcu z misiami, przedszkolaki super sobie poradziły z zadaniem „Odszukaj swojego misia z imieniem”. Była też zabawa ruchowa z rymowanką „Jestem mały misio”. Najwięcej radości sprawiły dzieciom zabawy z rodzicami pt.„Układamy ciasteczka na półeczkach dla misia” oraz wykonanie „Prezentu dla misia” gdzie na rozłożonej niebieskiej plandece otrzymali plastikową miseczkę a w niej mąkę ziemniaczaną, ugotowaną – zblendowaną marchewkę i olejki zapachowe do ciast. Rodzice wspólnie z dziećmi wykonali ciastolinę marchewkową- „Play-doh”- wykonaną z naturalnych składników, zadaniem dzieci i rodziców było za pomocą foremek zrobić prezenciki dla misia. Na zakończenie zajęć dzieci biły brawo dla rodziców, a rodzice dla dzieci. Bardzo dziękujemy rodzicom i przedszkolakom za wspólnie spędzony czas. Dzięki takim spotkaniom dajemy sygnał naszym dzieciom, że to co robią codziennie w przedszkolu jest dla nas bardzo ważne.
Zajęcie z rodzicami w gr. V
20 listopada 2019 r. w grupie V odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców na temat: „Co to znaczy, że matematyka jest królową nauk? Ich celem było rozwijanie zainteresowań matematycznych, myślenia twórczego i wyobraźni, doskonalenie mechanizmów pobudzania i hamowania oraz relaksacja i integracja w grupie. W wyniku burzy mózgów wyjaśniono dlaczego matematyka już od starożytności nazywana jest królową nauk, w jakich dziedzinach się ją stosuje (w życiu codziennym: zakupy – liczenie pieniędzy, przygotowywanie potraw - ważenie, odmierzanie długości, odległości, wysokości, czasu itp.; w różnych zawodach – m.in. w pracy kierowcy, architekta, muzyka, w wojskowości – np. prace kryptologów - Enigma). Wskazywały rękę prawą i lewą, potem liczyły, dodawały i odejmowały w zakresie 10 na palcach dłoni z papieru. Dzieci dowiedziały się, że matematyka obejmuje różne działy, a jednym z nich jest geometria. Obejrzały przykłady dzieł sztuki, których twórcy czerpali inspiracje z geometrii oraz pojęcia związane z ich twórczością – Pablo Picasso (kubizm), Piet Mondrian (abstrakcjonizm) oraz M.C. Escher (grafika). Zobaczyły kolekcję brył zaprojektowanych przez Eschera (mogły ich dotykać, obracać) oraz sposób w jaki stworzył kompozycję motyli na trójkątach. Układając cyfry od najmniejszej do największej rozszyfrowały i odczytały hasło FRAKTALE. Dowiedziały się, że fraktale zaobserwowali matematycy, opisali jaką budowę mają i po czym je rozpoznać (jakie cechy muszą spełniać). Obejrzały okaz muszli i zdjęcia różnych obiektów o budowie fraktalnej (drzewo, chmury, galaktyka, pióra, błyskawice, góry, liść paproci, brokuł). Okazało się, że otacza nas fraktalna rzeczywistość. Zobaczyły jak powstają najprostsze fraktale (zbiór Cantora, trójkąt Sierpińskiego, dywan Sierpińskiego, krzywa Kocha) oraz piękne grafiki komputerowe fraktali Mandelbrota i Julii. Dowiedziały się jakie zastosowanie mogą mieć fraktale – wzornictwo, architektura, grafika komputerowa, prognozowanie pogody. Dla relaksu i oraz zaspokojenia naturalnej potrzeby ruchu dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych „Klap taniec”, „Relaksacja i integracja” z chustą animacyjną. Przy muzyce, na woreczkach sensorycznych tworzyły własne kompozycje fraktali z kropelek tuszu pływających w oleju. W ramach ewaluacji zajęć przyczepiały do uśmiechniętego słoneczka promienie z klamerek. Wszystkim dzieciom zajęcie się podobało, aktywnie w nim uczestniczyły wykazując się umiejętnościami orientacji lewa/prawa, liczenia, czytania, twórczego myślenia, koncentracji uwagi, koordynacji ruchowej oraz współpracy w grupie. Na koniec otrzymały pakiecik kolorowych cukiereczków do kontynuowania prac badawczych w domu.
Zajęcie wynikało z realizacji zadania rocznego planu pracy - „Oswajamy matematykę, czyli rozwijanie kompetencji matematycznych u dzieci w wieku przedszkolnym”.