Gratulujemy Zuzi Święch z oddziału VII zdobycia I miejsca w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. "Mikołaj" zorganizowanym przez Gminne Przedszkole w Michałowie. Celem konkursu było inspirowanie do aktywności twórczej dzieci oraz prezentacja postaci Mikołaja, wykonana dowolną techniką plastyczną. Bardzo cieszymy się z sukcesu Zuzi , życzymy wielu ciekawych pomysłów i kolejnych sukcesów.
Sukces plastyczny Zuzi
Zajęcia grudniowe w gr. V
W drugim tygodniu grudnia dzieci z grupy V przeniosły się do krainy Pani Zimy. Wysłuchały opowiadania H. Zdzitowieckiej pt. „Gawronek poznaje zimę”. Po jego wysłuchaniu, oglądały ilustracje i układały historyjkę obrazkową w odpowiedniej kolejności. Następne udzielały odpowiedzi na pytania: kto jest bohaterem opowiadania? dlaczego gawronek w nocy zmarzł? po czym gawronek rozpoznał zimę? co się stało z wodą w stawie, kiedy nadszedł mróz? jak dzieci mogą pomóc ptaszkom przetrwać zimę? Później wymieniały oznaki zimy – śnieg, mróz, lód, zimno itd. Po czym dzieliły te wyrazy na sylaby, głoski i układały je z rozsypanki literowej. Po tym zadaniu dzieci dobrały się w pary i utworzyły zaprzęgi Pani Zimy – sanie jeździły wolno, szybko w rytm dźwięku janczarów, następnie przedszkolaki ćwiczyły oddech – dmuchając na papierową serwetkę oraz przeprowadziły „bitwę” na papierowe śnieżki – dziewczynki, kontra chłopcy. Zajęcia zakończyły się relaksującym zimowym masażykiem.
Zajęcia w grupie II
13 grudnia dzieci z grupy II rozwijały sprawność fizyczna ćwicząc według elementów metody A. i M. Kniessów. Główny tok zajęć polega na naśladownictwie ruchu prowadzącego, który nie tylko demonstruje ruch, ale jest również współćwiczącym. Metoda Kniessów ma tę zaletę, iż stosuje się w niej nietypowe przybory. Przedszkolaki do tych zajęć wykorzystały białe chustki. Zajęcia rozpoczęły się od rozgrzewki w rytm piosenki pt. „Taniec – menuet”. Dzieci zabawiły się w „wiatr i śnieżynki”. Następnie dzieci wykonały szereg ćwiczeń z białą chustką. Pierwszym zadaniem był „Marsz z chustkami” – dzieci maszerując po obwodzie koła machały chustkami z przodu, z tyłu, nad głową, nisko, wysoko. Częścią główną zajęć były ćwiczenia z chustkami – przewlekanie chustki między nogami, fruwająca chustka, rzucanie zwiniętej chustki w kulkę do góry i łapanie jej. Były również improwizacje ruchowe „Śnieżynki” do utwory „Zima” A. Vivaldiego i ćwiczenia oddechowe „Falująca chustka”. Dzieciom bardzo podobały się ćwiczenia z elementami równowagi „Śliska ścieżka” oraz ćwiczenia z elementami rzutu „Traf kulą do celu”. Jednak największą radość dzieciom sprawiła zabawa „Śnieżyca” z chustą animacyjną. Zajęcia te były okazją do czerpania radości z ćwiczeń gimnastycznych, czego wyrazem były uśmiechnięte buźki przedszkolaków.
Grudniowe zajęcia w gr. VIII
12 grudnia w grupie VIII odbyły się zajęcia plastyczne pt. ,,Zima’’-rysowanie pisakami do muzyki według metody Doroty Dziamskiej. Autorka tej metody podkreśla, że ,,edukacja przez ruch” jest to system form i metod kształcenia oraz terapii, który wykorzystuje naturalny, spontaniczny ruch dziecka. Metoda ta polega na wykorzystaniu spontanicznej aktywności i radości dzieci na zajęciach. Jest to integracja ciała ze zmysłem w rytm muzyki. W trakcie pracy synchronizujemy pracę mózgu, wspomagamy koncentrację oraz polisensoryczne poznawanie, dzieci rozwijają się emocjonalnie, społecznie i poznawczo. Na początku ,,dzieci-śnieżynki’’ tańczyły do muzyki, poruszały rytmicznie białymi chustkami. Przy stolikach przedszkolaki podczas muzyki współpracowały ze sobą i rytmicznie rysowały pisakami kreski na kółkach białego papieru. W ten sposób powstały śnieżynki, którymi została ozdobiona suknia Pani Zimy. Nasze zajęcia pozwoliły na wykorzystanie radości oraz spontanicznej aktywności dzieci w trakcie zabawy.
Absolwenci czytają bajki
W ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom”, która ma celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci, kształcenie umiejętności słuchania tekstu czytanego, rozbudzanie wyobraźni i poszerzanie wiedzy o świecie 11 grudnia uczennica kl. VII SP w Przecławiu Aleksandra Ż. przeczytała przedszkolakom z grupy VIII bajkę. Dzieci bardzo uważnie słuchały i odpowiadały na pytania dotyczące wysłuchanego utworu. Dziękujemy Oli za czas poświęcony naszym przedszkolakom.
Sukces Julci
Miło nam poinformować, że rozstrzygnięta została XX edycja wojewódzkiego konkursu plastycznego pt. „Świąteczna kartka bożonarodzeniowa”. Julka Sz. z grupy V otrzymała w nim nagrodę za karteczkę, którą wykonała. Konkurs pod honorowym patronatem księdza biskupa Edwarda Białogłowskiego został zorganizowany przez Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 6 oraz Szkołę Podstawową nr 27 w Rzeszowie. Cele konkursu to: prezentacja i popularyzacja twórczości dziecięcej, wyzwalanie inwencji twórczej oraz kultywowanie i pogłębianie tradycji świąt chrześcijańskich. Gratulujemy Julii kolejnego sukcesu plastycznego i życzymy powodzenia w następnych konkursach.
Sukcesy w konkursie PROWENT-u
Z przyjemnością informujemy, że rozstrzygnięty został konkurs plastyczno – fotograficzny pod tytułem: „Obszar LGD PROWENT - dziedzictwo natury, kultury i tradycji”, którego organizatorem jest Partnerstwo dla Rozwoju Obszarów Wiejskich Ekonomika – Nauka – Tradycja „PROWENT” Lokalna Grupa Działania w Mielcu. Cele konkursu to: promocja piękna krajobrazu obszaru PROWENT, aktywizacja mieszkańców regionu w zakresie odkrywania i poznawania bogactwa własnej okolicy, ukazanie piękna i różnorodności przyrody, krajobrazu oraz architektury obszaru Lokalnej Grupy Działania „PROWENT” tj. obszaru gmin: Borowa, Czermin, Dąbrowa Tarnowska, Gawłuszowice, Padew Narodowa, Przecław, Radomyśl Wielki, Radgoszcz, Szczucin, Wadowice Górne, Żyraków, rozwijanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań przyrodą i historią ich najbliższego otoczenia oraz rozszerzenie wiedzy na temat obszaru LGD. Spośród prac dzieci przedszkolnych uczestniczących w konkursie plastycznym wyłoniono najciekawsze. Laureatami zostały następujące dzieci z naszego przedszkola: Lena S. (grupa I), Agata S. (grupa II), Patryk K. (grupa V), Hania S. (grupa V), Mikołaj H. (grupa V), Zuzia S. (grupa VII) oraz Maja S. (grupa VIII). Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 18 grudnia 2019 r. o godz. 17.00 w Domu Strażaka w Czerminie (Czermin 469). Gratulujemy naszym przedszkolakom ciekawych pomysłów, talentu plastycznego i odniesionych sukcesów.
Spotkanie z pielęgniarką w gr. III i VII
11. grudnia w ramach realizacji Programu Preorientacji Zawodowej w grupie III i VII gościliśmy babcię Marysi P. panią Alę Jarosz, która na co dzień pracuje jako pielęgniarka w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Przecławiu. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Pani pielęgniarka przypomniała również dzieciom, jak należy ubierać się w okresie jesienno – zimowym oraz jak właściwie się odżywiać. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się również w jaki sposób możemy zapobiegać infekcjom np.: zasłanianie ust w czasie kaszlu, chronienie miejsc skaleczonych i jak bardzo ważny dla zdrowia jest ruch. Pani Ala zademonstrowała nam niektóre proste zabiegi, np. założenie opatrunku, a nawet mierzenie ciśnienia. Demonstracja stetoskopu i możliwość wysłuchania bicia swojego serca budziła u dzieci duże zainteresowanie. Wizyta pani pielęgniarki zakończyła się pamiątkowym zdjęciem. Na zakończenie przedszkolaki wręczyły gościowi świąteczny upominek. Dziękujemy Pani Ali za mile spędzony czas, dobre rady i życzymy dużo zdrowia.
Spotkanie z nauczycielką matematyki
Okres przedszkolny to czas otwierania się ciekawskich, dziecięcych oczu na świat, czas poznawania i doświadczania. To także okres wielkich możliwości, które wymagają odpowiedniej stymulacji i bodźców. W środę 11.12.2019r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z nauczycielką matematyki panią Moniką Tworek. Tak naprawdę była to lekcja matematyki w której brały udział dzieci starsze 5,6 latki. Pani Monika przygotowała dla dzieci matematyczne zagadki . Dzieci odczytywały cyfry od 0 do 9 z cyferkowych baloników oraz liczby dwu a nawet trzy cyfrowe. Przedszkolakom bardzo podobały się przybory geometryczne do kreślenia na tablicy, ogromny: cyrkiel, ekierka, linijka i kątomierz. Pani Monika pokazała przedszkolakom również wybrane bryły: stożek, kulę, walc, sześcian. Były także magnetyczne siatki brył i przyrząd do demonstracji powstawania brył obrotowych. Dzieci z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w spotkaniu, wykonywały ćwiczenia, oglądały i słuchały. Wszystko było bardzo ciekawe a zarazem magiczne. Dziękujemy pani Monice za ciekawe spotkanie z matematyką.
Podsumowanie konkursu międzygrupowego
W miesiącu listopadzie br. w ramach realizacji zadania rocznego Planu Pracy Przedszkola: „Oswajamy matematykę, czyli rozwijanie kompetencji matematycznych u dzieci w wieku przedszkolnym”, został zorganizowany międzygrupowy konkurs plastyczny pt. „Jesienne cyferki i figury geometryczne”. Celem konkursu było utrwalenie symboli matematycznych, rozbudzanie u dzieci ciekawości i kreatywnego myślenia oraz rozwijanie i kształtowanie wyobraźni. Do konkursu przystąpiły wszystkie grupy. Jesienno - matematyczne kompozycje były niesamowite. Przy ocenie jury zwróciło uwagę na pomysłowość, oryginalność pracy oraz różnorodność wykorzystanych materiałów przyrodniczych. Ponieważ praca każdej grupy była wykonana inną techniką z ciekawym i nie powtarzającym się motywem uznano jednogłośnie, że pierwsze miejsce zajmują prace wszystkich grup. 11 grudnia odbyło się wręczenie nagród i podziękowanie za tak wspaniałe prace. Za udział w konkursie pani dyrektor wręczyła wszystkim grupom: dyplomy i nagrody ufundowane przez mamę Mikołajka Ozimka z grupy VI. Serdecznie dziękujemy mamie Mikołajka za tak piękne nagrody. Prace wykonane przez grupy można podziwiać w dolnym holu przedszkola.
Zajęcia grudniowe w gr. I
W drugim tygodniu grudnia maluszki z gr. I przeniosły się do Krainy Bałwanków. Najpierw przedszkolaki malowały paluszkami padający śnieg do utworu muzyki poważnej. Następnie opowiadały historyjkę jak Lenka z pomocą taty i psa Lulusia ulepiła bałwana. Dzieci przeliczały ile śniegowych kul jest potrzebne do zrobienia śniegowej postaci, oraz jakie charakterystyczne elementy bałwanek ma na sobie. Dalej dzieci przyklejały koła w odpowiedniej kolejności, tak by powstał bałwanek. Doklejały też marchewkowy noc, węglowe guziki, garnek na głowie i dorysowywały miotełki. Mimo, że na dworze śniegu jeszcze nie ma, to w naszej sali powstały piękne zimowe plakaty, które cieszą oko na wystawce plastycznej.
Grudniowe zajęcia w gr. VII
Okres świąteczny w naszym przedszkolu trwa w pełni, wszyscy przygotowujemy się do tego wydarzenia najlepiej jak umiemy, przedszkole jest pięknie przystrojone, a w holu głównym dzieci wita uśmiechnięty Mikołaj. W szczególnym nastroju odbywają się też zajęcia. We wtorek tj.10. grudnia 2019r. przedszkolaki z oddziału VII realizując projekt edukacyjny "Trójkąt" słuchały opowiadania R. Stachowicz pt. "Trójkątne śniadanie" o krainie w której wszystko było w kształcie trójkąta. Następnie dobierając się w pary, dzieci formowały z kolorowych szarf trójkątne przedszkole w którym wszystko było z trójkątów: stoły, krzesła, zabawki a nawet śniadanie, a wkoło rosły trójkątne drzewa. Wprowadzając dzieci w świąteczny nastrój w kolejnym zadaniu, każdy wykonał piękną trójkątną choinkę z kolorowymi, brokatowymi bombkami, które zdobią hol górny. Już nie możemy doczekać się świąt i "trójkątnych" prezentów pod choinkę.
Zajęcia o tematyce zimowej w gr. III
W drugim tygodniu grudnia w grupie III realizowana jest tematyka „Nadchodzi zima”. W ramach podjętych działań przedszkolaki wysłuchały opowiadania M. Czerkawskiej „W lesie biało”, poznawały oznaki nadchodzącej pory roku, opowiadały o zwierzętach, które zapadają w sen zimowy, a także wskazywały na obrazkach ulubione zabawy zimowe. Dzieci także formowały z białych kartek śniegowe kulki, rzucały nimi do celu, dmuchały na śniegowe gwiazdki. Kolejnym zadaniem było układanie na niebieskich kartkach białych kół różnej wielkości i formowanie śniegowego bałwanka. Następnie przy stolikach przedszkolaki przyklejały kółeczka i dorysowywały bałwankom brakujące elementy. Wszystkie bałwanki miały uśmiechnięte buźki, kolorowe kapelusze i czarne guziki. Zajęcia dostarczyły dzieciom wiele pozytywnych wrażeń, a także uczuliły na zachowanie bezpieczeństwa podczas zimy.
Dekorowanie pierników gr. VI
Przedszkolaki z grupy VI w ramach realizacji Programu Preorientacji Zawodowej 9 grudnia zaprosiły mamę Mikołaja i wspólnie z nią dekorowały pierniczki różnokolorowymi lukrami i barwnymi posypkami, nawlekały na wstążki. Oczywiście trudno było się oprzeć kolorowym cukiereczkom i słodkiemu lukrowi i nie skosztować choćby odrobinki. Przygotowanie ciasteczek bardzo się dzieciom podobało, a w przedszkolu unosił się wspaniały aromat pierniczków, który wprawiał wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój. Zabawa była świetna, dziękujemy pani Monice za wprowadzenie dzieci w świąteczny nastrój.
Wizyta św. Mikołaja
5 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ- niezwykle wesoły i rozmowny. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. Spotkanie z długo wyczekiwanym gościem przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały piosenki, a później Mikołaj obdarował wszystkie dzieci słodkimi prezentami. Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!
Sukces Marysi
Gratulujemy Marysi Podraza z oddziału VII zdobycia nagrody w wojewódzkim konkursie dla dzieci i młodzieży pt. ,,Bajką do mnie mów” zorganizowanym przez Fundację na Rzecz Psychoprofilaktyki Społecznej PRO-FIL oraz Stowarzyszenia Inspiracji i Rozwoju PERSPEKTYWA w Rzeszowie. Celem konkursu było wzrost poziomu kompetencji społecznych dzieci m.in.: empatii, potrzeby naśladowania pozytywnych wzorców osobowych, promocja czytelnictwa i zdrowego modelu życia oraz wzrost wyobraźni twórczej i umiejętności artystycznych dzieci. Marysia wykonała samodzielnie pracę plastyczną do opowiadania, które ułożyła wspólnie z rodzicami. Gratulujemy Marysi i rodzicom sukcesu oraz życzymy kolejnych.
Lekcja muzyczna- grudzień
W piątek 6. grudnia 2019r. starszaki z oddziałów V, VI i VII uczestniczyły w drugiej lekcji muzycznej pt. "Kolędujemy", prowadzonej przez muzyków z Agencji Artystycznej "KAMA" oraz zaproszonego gościa panią Dorotę Wójtowisz skrzypaczkę. Dzieci poznały historię skąd wzięły się kolędy oraz poznały najstarszą kolędę "Cicha noc", pani Dorota pięknie zagrała na skrzypcach, a dzieci wspólnie z nią śpiewały. Były także zagadki, które dotyczyły nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, przedszkolaki rozpoznawały i nazywały kolędników. Dzieci brały także udział w konkursach muzycznych oraz śpiewały kolędy kołysanki "Lulajże Jezuniu’’ oraz kolędy pasterskie "Przybieżeli do Betlejem", które były nagrywane, a później mogły ich posłuchać. Na koniec podziękowały za ciekawą audycję i pozowały do pamiątkowego zdjęcia z muzykami. Śpiew kolęd to wspaniała tradycja, którą należy kultywować i przekazywać młodemu pokoleniu. Była to dla wszystkich piękna lekcja polskiej kultury.
Zajęcia koleżeńskie gr. I
3 grudnia w grupie I odbyły się zajęcia koleżeńskie pt. „W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja”, na które przedszkolaki zaprosiły panią dyrektor oraz panie nauczycielki z innych grup. Zajęcia rozpoczęliśmy od zabawy do piosenki „Ręce w górę”, następnie dzieci odgadywały co ukryło się w czterech kopertach odpowiednio oznaczonymi kropeczkami. Okazało się, po ułożeniu wszystkich elementów jest to postać Świętego Mikołaja. Dalej bawiliśmy się w zabawie ruchowej pt.„Zaprzęgi”, następnie dzieci miały za zadanie z czerwonych kubeczków ułożyć komin przez który wchodzi Mikołaj. Oprócz tego układaliśmy kubeczki według kodu zostawionego przez Mikołaja w worku z prezentami. Była też zabawa pt. „Co słychać”- dzieci odpowiednio wykonywały czynności na dźwięki: bębenka, dzwoneczków, klawesów. Przedszkolaki dopasowywały też w woreczkach sensorycznych (wypełnionych żelem do włosów), kolorowe pomponiki do kółeczek. Dzieci wykonywały ćwiczenia oddechowe- dmuchały do buteleczek aby poruszyły się kuleczki styropianowe imitujące śnieg. W ramach ewaluacji zajęć dzieci umieszczały kulki śniegowe wykonane z mąki ziemniaczanej i oleju na uśmiechniętych śnieżynkach. Wszystkim przedszkolakom zajęcie się podobało, aktywnie w nim uczestniczyły i dostarczyło wiele radości.
Sukcesy plastyczne
Miło nam poinformować, że rozstrzygnięto wojewódzki konkurs plastyczny pt. „Mały ekolog. Moja magiczna Gwiazdka” zorganizowany w ramach programu „Zdrowo jem – zdrowo żyję” przez Stowarzyszenie Producentów Żywności Ekologicznej „EKO DAR” w Świlczy oraz Szkołę Podstawową nr 25 im. Prymasa Tysiąclecia w Rzeszowie. Konkurs skierowany był do dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z województwa podkarpackiego. Laureatami zostali autorzy pięciu prac. Wśród nich dziewczynki z naszego przedszkola: Julka Sz. z grupy V i Maja Ż. z grupy VII. Komisja oceniająca podkreśliła wysoki poziom nadesłanych na konkurs prac. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród miało miejsce 6 grudnia 2019 r. w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa. Uroczystość odbyła się podczas XIII edycji Międzynarodowych Targów Produktów i Żywności Wysokiej Jakości EKOGALA 2019 (zadanie dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie).
Gratulujemy dziewczynkom sukcesu życząc zapału i pomysłów do dalszej twórczości.
Zajęcia otwarte w gr. II
W poniedziałek 02.12 2019 r. w grupie II odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców pt. „ W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja”. Na początku spotkania przedstawione zostały rodzicom cele zajęć. W pierwszej części spotkania dzieci przywitały się z rodzicami w zabawie ruchowej „Powitanie”. Wprowadzeniem do tematu zajęć była zagadka o Św. Mikołaju i odczytanie listu z zadaniami do wykonania dla dzieci z grupy II. Pierwszym zadaniem było rozwiązywanie zagadek „ Co Mikołaj ma w worku?” Rodzice odczytywali zagadki a dzieci po rozwiązaniu zagadek, szukały odpowiedniego pudełka na których znajdowały się cienie zabawek. Rodzice i dzieci bardzo dobrze bawili się przy piosence „ Pędzą sanie”. Kolejnym zadaniem było układanie „śniegowych rytmów”. Dzieci nie miały żadnych problemów z tym zadaniem. W dalszej części spotkania była zabawa ruchowa „Śniegowe ślady” – zadaniem dzieci było na przerwie w muzyce zająć miejsce na białej kartce leżącej na dywanie. Trzecim zadaniem było ułożenie pomponików za pomocą pęsety na brodzie Mikołaja. Dzieciaki również tym razem wykazały się dobrą sprawnością manualną. Na koniec były masażyki relaksacyjne z rodzicami. Jednak największą radość sprawiły dzieciom zimowe obrazki uwięzione w woreczku strunowym. Bardzo dziękujemy rodzicom i przedszkolakom za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na kolejne spotkania.