12 grudnia podczas organizacji zajęć pod hasłem ,,Mój dzień” Henryk Halik zaprezentował swoje hobby-kolekcję samochodów. Po wspólnym liczeniu okazało się, że kolekcja liczy 106 samochodzików. Heniu opowiedział rówieśnikom, że są to samochody różnych marek-zabytkowe i współczesne, a także pochodzące ze znanych bajek dla dzieci np. z filmu ,,Auta”. W jego zbiorach znajdowały się między innymi kultowe auta : Fiat 125, Fiat 126, Polonez , oraz wiele innych marek polskich i zagranicznych. Zajęcia dostarczyły dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy Heniowi za prezentację swojej kolekcji .
Mój dzień - prezentacja hobby w grupie VII
Sukcesy plastyczne
Został rozstrzygnięty kolejny Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „ŻYJĘ ZDROWO I KOLOROWO” organizowany przez Przedszkole nr 26 w Elblągu. Na konkurs nadesłano 103 prace z całej Polski. Jury stwierdziło, że wszystkie prace były pomysłowe i kolorowe. Miło nam poinformować, że Oliwia Sekuła z oddziału V zdobyła I miejsce. Oliwii gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Informacja dla rodziców
20 grudnia 2017r w naszym przedszkolu odbędzie się spotkanie wigilijne oraz Jasełka dla przedszkolaków, pracowników przedszkola oraz zaproszonych gości. Prosimy aby w tym dniu, dzieci przyszły odświętnie ubrane.
Projekt edukacyjny -,, I Ty możesz zostać św. Mikołajem’’
W dniach 4-8.12.2017r. dzieci 5,6 letnie realizowały projekt edukacyjny pt. „ I Ty możesz zostać św. Mikołajem”. Celem projektu było przybliżenie dzieciom poprzez legendę postaci Biskupa Św. Mikołaja, pogłębienie wiedzy na jego temat, kultywowanie tradycji związanych ze Św. Mikołajem w domu i w przedszkolu, kształtowanie umiejętności dostrzeganie wartościowych cech charakteru i usposobienia, kształtowanie pozytywnych postaw poprzez zrozumienie pojęcia „czynienia dobra”, jako bezinteresownego działania na rzecz innych ludzi. W czasie projektu wykorzystano metody twórcze takie jak: burza mózgów, skojarzenia, stawianie pytań, poszukiwanie odpowiedzi. W ramach działań przedszkolaki tworzyły mapę skojarzeń związaną z postacią Biskupa św. Mikołaja, poznawały tradycje mikołajkowe w Europie i na świecie, wykonywały flagę wybranego kraju, dotykiem rozpoznawały prezenty ukryte w worku Mikołaja. Szczególnym dniem było spotkanie z Mikołajem w przedszkolu i otrzymanie prezentu. Dzieci również przygotowały dla naszego gościa niespodziankę - laurkę, którą wykonały na zajęciach. Mikołaj bardzo się ucieszył, że otrzymał prezent od przedszkolaków, bo miło jest dostawać prezenty, ale jeszcze milej jest je dawać. Nic tak nie cieszy, jak uśmiech drugiej osoby. Miejmy nadzieje, że będą o tym pamiętać przez cały rok.
Mikołajkowe czytanie na dywanie
6 grudnia Mikołajkowa z Gminnej Biblioteki Publicznej Przecław- Iza Wolanin oraz pomocnik Mikołaj- Mariusz Barnaś z UM w Przecławiu opowiedzieli piękną historię o Świętym Mikołaju z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai. Kami-oznacza z języka japońskiego papier, Shibai- teatr, przedstawienie , dramat, sztuka. Kamishibai to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach , wsuwanych do małej , płaskiej , drewnianej , częściowo otwartej skrzynki, pełniącej rolę sceny /ekranu. Kamishibai można porównać do wędrownego teatru marionetkowego, w którym miejsce lalek zajmują obrazy. Po wysłuchaniu pięknej historii o Świętym Mikołaju wszystkie dzieci dostały słodką czekoladkę. Posiliły się i zaśpiewały piosenkę świąteczną. A na koniec zgodnym chórem powtórzyły nowo poznane japońskie słowo: Kamishiba
Sukcesy plastyczne
Z radością informujemy, że Karolinka Chrzanowska z grupy IV zdobyła I miejsce w konkursie plastycznym pt. „Dobranocki z dawnych lat” zorganizowanym przez Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie. Narysowała ilustrację do bajki „Porwanie Baltazara Gąbki”, na której przedstawiła postacie: nadwornego kuchmistrza Bartoliniego Bartłomieja, Smoka Wawelskiego oraz szpiega z Krainy Deszczowców - tajemniczego Don Pedro. Jej pracę można zobaczyć na wystawie w Muzeum Dobranocek. Gratulujemy jej sukcesu i życzymy dalszych sukcesów. Wszystkich rodziców zaś zachęcamy do oglądania dobranocek z dawnych lat razem z dziećmi.
III Audycja muzyczna w przedszkolu
7 grudnia 2017 r. dzieci pięcio i sześcioletnie naszego przedszkola uczestniczyły w trzeciej audycji muzycznej pt. „Poznawanie i budowa instrumentów oraz historia ich powstawania”, prowadzonej przez przedstawicieli Agencji Artystycznej Kama. Tym razemdzieci zostały wprowadzone w świat instrumentów dętych drewnianych. Poznały flet poprzeczny, klarnet i saksofony – sopranowy, altowy i tenorowy.Poznały budowę tych instrumentów, różnice pomiędzy nimi oraz sposoby wydobywania dźwięków.Dowiedziały się dlaczego ta grupa instrumentów określana jest jako dęte drewniane. Z ciekawością uczestniczyły w zajęciach: z sukcesem wydobywały dźwięki z fletu poprzecznego i saksofonu, Śpiewały przy muzyce i poruszały się w jej rytm, określały brzmienie poszczególnych instrumentów, dowiedziały się kto wynalazł saksofon, poznały dawny instrument zwany fletnią Pana, wzięły udział w quizie, który badał ich wiadomości. Na koniec podziękowały za ciekawą audycję i pozowały do pamiątkowego zdjęcia z muzykami.
Sukcesy plastyczne
Miło nam poinformować o kolejnym sukcesie plastycznym. Ola Pietruszka z oddziału V zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „Śnieg zasypał cały świat” organizowanym przez Przedszkole nr 4 w Rybniku. Celem konkursu było wyzwolenie wyobraźni dziecięcej poprzez ekspresję plastyczną, wzmacnianie wiary we własne możliwości a także rozwijanie talentów plastycznych. Oli gratulujemy i życzymy następnych sukcesów.
Spotkanie z Mikołajem
Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 5 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszego przedszkola. Wszystkie dzieci z utęsknieniem czekały na niezwykłego gościa. Już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka św. Mikołaja.I jak co roku, Mikołaj ich nie zawiódł. Podczas spotkania z miłym gościem każda grupa zaśpiewała piosenkę, przygotowaną specjalnie dla niego.Następnie Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia, a spotkanie z Mikołajem upłynęło w miłej atmosferze. Był to dzień pełen wrażeń i radości dla wszystkich dzieci. Dziękujemy Mikołajowi i zapraszamy znów za rok.
Sukcesy plastyczne
Rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt. „Pluszowy Miś moim przyjacielem jest” zorganizowany przez Miejskie Przedszkole nr 6 w Płocku. Na konkurs wpłynęło 110 prac wykonanych różnymi technikami. Z przyjemnością informujemy, że decyzją jury II miejsce zajęła praca Lenki Brykała. Lence serdecznie gratulujemy i życzymy zapału do dalszej pracy.
Innowacja pedagogiczna " Mam talent" listopad
W miesiącu listopadzie uczestnicy zajęć plastycznych prowadzonych w ramach innowacji pedagogicznej ,,Mam talent” wykonali dwie prace plastyczne. Pierwsza pt. „Kleksy”, polegała na nałożeniu farby na kartkę papieru i rozdmuchanie jej przy pomocy słomek do napojów. Po wyschnięciu dzieci dorysowywały powstałym kleksom oczy, nos, usta. Kolejne zajęcia odbyły się pod hasłem ,,Zabawy z fryzurą” i była to nauka tworzenia fryzury przy pomocy liści. Zadaniem dzieci było wycięcie nożyczkami konturu twarzy, dorysowywanie jej elementów i doklejenie fryzury z ususzonych liści-które ich zdaniem najlepiej się komponowały w całości pracy. Efekty małych artystów można podziwiać w dolnym holu przedszkola.
Spotkanie z Mikołajem
5 grudnia 2017r. tj.( wtorek) nasze przedszkole odwiedzi Mikołaj.
Spotkanie z miłym gościem rozpocznie się o godz. 10.30
wg harmonogramu
10.30 – 11.00-grupa I i II
ok. 11.00 – 11. 30 -grupa III i IV
ok. 11.30 – 12.00 -grupa V i VII
ok. 12.00-12.30-grupa VI
Prosimy o odświętny strój dla dzieci, mile widziane także czapki mikołajkowe. W tym dniu będą też wykonywane zdjęcia z Mikołajem. Rodziców, którzy nie chcą zdjęcia, prosi się o zgłoszenie nauczycielowi.
Sukcesy plastyczne
Miło nam poinformować, że rozstrzygnięto Wojewódzki Konkurs Plastyczny organizowany przez Stowarzyszenie Producentów Żywności Ekologicznej „EKO DAR” w Świlczy i Szkołę Podstawową nr 25 w Rzeszowie pt. „Mały ekolog. Owoce i warzywa to zdrowie”. Konkurs skierowany był do dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych z województwa podkarpackiego. Z nadesłanych prac wybrano tylko pięciu zwycięzców. Komisja podkreśliła wysoki poziom nadesłanych na konkurs prac. Laureatkami z naszego przedszkola zostały: Martynka Borowiec z oddziału III oraz Oliwia Sekuła z oddziału V. Gratulujemy dziewczynkom sukcesu.
Zaproszenie do udziału w konkursie Szopka Bożonarodzeniowa
Serdecznie zapraszamy dzieci i rodziców do udziału w rodzinnym konkursie Szopki Bożonarodzeniowej
Cele wystawy :
-poznanie i kultywowanie tradycji obrzędowej Świąt Bożego Narodzenia
-rozwijanie wyobraźni oraz pobudzanie aktywności twórczej dzieci
-stworzenie możliwości prezentacji własnych dokonań twórczych - zachęcanie rodziców do aktywnego spędzania czasu wolnego wspólnie z dzieckiem
Regulamin wystawy:
-technika wykonania prac jest dowolna
-forma przestrzenna (wymiar dowolny)-do wykonania pracy można użyć różnorodnych materiałów(drewno, słoma, żołędzie, masa solna, makaron, papier, itd.)
-do każdej pracy należy dołączyć karteczkę z informacją o autorze: imię, nazwisko, grupa przedszkolna
Prace należy składać u nauczycielek grup do 12.12. 2017r.
Oceniane będą oryginalne pomysły, ciekawe techniki, nawiązanie do tradycji oraz ogólne wrażenie estetyczne.
Niecodzienne spotkanie w grupie V,VI,VII
1 grudnia w grupie V, VI i VII gościliśmy emerytowanego górnika z Kopalni „Katowice”. Górnik przybył w pełnym galowym umundurowaniu. Opowiadał, z czego się składa galowy strój górniczy. Jest koloru czarnego i ma paski z guzikami po obu stronach. Czapka górnicza nosi nazwę czako. Czako zaopatrzone jest z przodu w godło górnicze, na które składa się perlik (młot) i żelazko (krótki kilof). Narzędzia te służyły górnikom do rozbijania i urabiania rud węgla i drążenia szybów. Dowiedzieliśmy się, że kolory pióropusza wskazują na: biały – sztygara, inżyniera, zielony – dyrektora, czarny – zwykłego górnika, czerwony – członka orkiestry górniczej. Barwami górniczymi są czerń i zieleń, ponieważ czerń symbolizuje ciemności podziemia, a zieleń nadzieję na ujrzenie zielonej trawy po pracy. Pan górnik przedstawił również prezentację multimedialną i omówił przeznaczenie różnych akcesoriów górniczych a także pokazał jak wygląda ciężka praca górników pod ziemią. Nasz gość przybliżył nam wizerunek patronki górników- Świętej Barbary, oraz opowiedział jak obchodzone jest święto górnicze „Barbórka”. Gość przyniósł z sobą także codzienne ubranie robocze z hełmem oraz podręczną aparaturą, chroniącą górników przed zagrożeniem. Następnie w grupie V odbył się quiz z nagrodami dotyczący pracy górnika. Przedszkolaki ubrane w czapki górnicze pochwaliły się swoją wiedzą na temat tego, jakie są kolory pióropusza na czapce i kto je nosi. Podały również pochodzenie nazwy Święta Górniczego – Barbórki a także wiedziały co jeszcze wydobywa się z ziemi. Na zakończenie gość poczęstował przedszkolaków cukierkami a dzieci podziękowały górnikowi za spotkanie wręczając kwiatka. Spotkanie to przybliżyło dzieciom trud górniczej pracy, ich poświęcenie dla nas wszystkich, każdego dnia, kiedy zjeżdżają do kopalni. Myślę, że dzieci dzięki takim spotkaniom nie tylko pogłębiają wiedzę, ale też uczą się dziękować i szanować trud oraz pracę górników i nie tylko. Serdecznie dziękujemy rodzicom Szymusia Ortyla za wykonanie czapek dla wszystkich dzieci, ufundowanie nagród oraz zorganizowanie spotkania.
Andrzejki klubu małego odkrywcy - projekt edukacyjny
W ostatnim tygodniu listopada w naszym przedszkolu realizowany był projekt edukacyjny pt. „Andrzejki klubu małego odkrywcy”. Celem projektu było nawiązanie do tradycji wróżb andrzejkowych, rozwijanie ciekawości i kreatywności dziecka poprzez samodzielne eksperymentowanie, doświadczanie, stawianie pytań oraz zaciekawienie wybranymi zjawiskami fizycznymi. W czasie projektu wykorzystano metody twórcze takie jak: burza mózgów, skojarzenia, stawianie pytań, hipotez, poszukiwanie odpowiedzi, łączenie przyczyny ze skutkiem, obserwacje i eksperymenty. W ramach działań przedszkolaki tworzyły mapę skojarzeń związaną z Andrzejkami, tworzyły górę z wody, obserwowały „monstrum jeziora słonego”, bawiły się magicznym pudełkiem gdzie za pomocą kuleczki rysowały ciekawe wróżby oraz obserwowały skaczące kryształki cukru. Na zakończenie projektu odbyła się zabawa andrzejkowa przy muzyce z tradycyjnymi wróżbami. Przedszkolaki w tym dniu przebrały się za wróżki i czarodziejów. Zabawa rozpoczęto od zapalenia magicznej świeczki oraz czarowania wg Pedagogiki zabawy. Następnie wróżki i czarodziej wprowadziły dzieci w nastrój magii i wróżb andrzejkowych recytując wiersze. Dzieci losowały kolory kółeczek, gdzie każdy kolor oznaczał przestrogi na przyszłość, wróżyły z kubeczkami, określały zawody przyszłego męża i przyszłej żony, było również lanie wosku przez dziurkę od klucza a na zakończenie wróżki częstowały cukierkami w których były ukryte karteczki z zawodami jakie będą wykonywać w przyszłości. Wróżby były przeplatane tańcem i zabawą. Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie....
Zajęcie koleżeńskie w grupie II
W środę 29 listopada w gr. II odbyły się zajęcia koleżeńskie pt. „Zabawy z deszczową pogodą”, które miały na celu rozwijanie umiejętności dobierania garderoby stosownie do pogody, doskonalenia umiejętności słuchania, rozumienia i mówienia. Dzieci rozwiązywały zagadki o pogodzie, słuchały opowiadania pt. „Przygoda Ani” , segregowały elementy garderoby stosownie do określonej pogody. Następnie zamieniły się w uśpione, deszczowe kropelki, które budzone przez chłodny wietrzyk tańczyły w rytm muzyki. Kolejnym zadaniem przedszkolaków było przeliczanie chmurek, określanie, która jest większa, a która mniejsza. Następnie dzieci układały pod chmurkami taką ilość kropelek jaka wypadła na kostce. Później rytmicznie wystukiwały na chmurkach kapuśniaczek, deszcz, ulewę i grad. Na zakończenie zatańczyły do piosenki Błyskawica - grzmot” z edukacji Klanza oraz układały parasol pocięty na elementy. Zajęcia te dały dzieciom możliwość rozwinięcia swoich umiejętności oraz dostarczyły wiele radości.
Sukcesy plastyczne
28 listopada miało miejsce wręczenie nagród dla laureatów powiatowego konkursu plastycznego „W Krainie Lodu”. Konkurs zorganizowany został przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Św. Jadwigi Królowej w Mielcu oraz „Stowarzyszenie DLA WAS” w ramach IX edycji akcji „CAŁY POWIAT CZYTA Z DZIEĆMI”. Na konkurs wpłynęło 300 prac plastycznych z 21 placówek z terenu powiatu mieleckiego. Komisja przyznała 45 nagród indywidualnych w dwóch kategoriach wiekowych. Martyna Borowiec ,Milena Wilaszek, Milena Stelmaszczyk, Wiktoria Bukała, Julia Karaś, Albert Łączak, Aleksandra Pietruszka , Zuzanna Podraza, Łukasz Piłat, Zofia Halik, Oliwia Rak – to laureaci z naszego przedszkola. Dzieci otrzymały piękne nagrody ponadto obejrzały inscenizację bajki „W Krainie Lodu” w wykonaniu uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Z zainteresowaniem wysłuchali utworów literackich o zimowej tematyce czytanych przez znanych lektorów: panią Marię Napieracz – wicestarostę Powiatu Mieleckiego, pana Andrzeja Bryłę – członka Zarządu Powiatu Mieleckiego, panią Mariettę Mateję-Nowak – dziennikarkę Tygodnika Regionalnego Korso, pana Tomasza Łępę – redaktora Radia Leliwa oraz pana Jakuba Zegarlińskiego – redaktora naczelnego portalu CzyliWiesz.pl. Gratulujemy naszym przedszkolakom sukcesu plastycznego.
Mój dzień - prezentacja hobby w grupie V
30 listopada w oddziale V podczas realizacji tematyki tygodniowej „Paprocie tutaj rosły” Krzysiu Machnica wraz ze swoim tatą zaprezentował swoje hobby- dinozaury. Krzysiu przyniósł ze sobą prawie całą kolekcje figurek, gry interaktywne, albumy oraz encyklopedie i książki z dinozaurami. Opowiedział nam o budowie dinozaurów, świecie, w jakim żyły, ich zwyczajach oraz odkryciach związanych z tymi prehistorycznymi gadami. Mogliśmy również zobaczyć w jaki sposób się poruszały. Dowiedzieliśmy się że, są różne gatunki dinozaurów. Jedne z nich to "Mięsożercy" do których zaliczamy: słynnego T-rexa, allozaura czy megalozaura, oraz "Roślinożercy" takie jak ankylozaur, brachiozaur, lessemzaur czy sejsmozaur. Krzysiu bardzo kocha encyklopedie i książki o dinozaurach. Niemal nieustannie musi je mieć pod ręką, by zaglądać w wolnej chwili, czy podczas zabawy swoimi figurkami i szukać dinozaurów, którymi akurat się bawi. Na zakończenie tato Krzysia przeczytał nam bajeczkę o dinozaurach a Krzysiu rozdał swoim kolegom i koleżankom kolorowanki. Serdeczne dziękujemy Krzysiowi i jego tacie za piękny pokaz i poświęcony czas.
"O kropelkach i parasolach" zajecia matematyczne w grupie I
Dzieci z grupy I z niecierpliwością oczekiwały na kolejne zajęcia z cyklu aktywności matematycznej przeprowadzane Metodą Dobrego Startu według Marty Bogdanowicz. W ostatnim tygodniu dzieci uczyły się na zajęciach przeliczania w zakresie trzech z określaniem kardynalności cyfry. Na początku uczestniczyły w zajęciach ruchowych, w których utrwalały znajomość poszczególnych części ciała, śpiewały piosenkę: „Głowa mówi…” oraz „Prawą rękę mam” z zaangażowaniem gestów. Następnie uczestniczyły w zajęciach słuchowych gdzie zapoznane zostały z wierszem: „Deszczyk pada, pada, pada..”. Dzieci zostały zaproszone przez nauczyciela do wspólnego przegłosowania deszczowych słów tj. deszcz, parasol, kropla oraz przeliczenia ile sylab mieści się w każdym takim słowie. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach nie tylko przeliczały sylaby, ale także chętnie czytały globalnie i wskazywały na wyrazie pierwszą literę nazywając ją. Następnie przeliczały krople i parasole w zakresie trzech i wskazywały wśród dwóch cyfr właściwą cyfrę określającą liczbę kropelek i parasolek. Przeliczały na sylwetach kropelki i parasolki ale także na palcach. Uwieńczeniem aktywności matematycznej były karty pracy angażujące analizator ruchowo – słuchowo – wzrokowy. Na nich dzieci nie tylko kolorowały ale także na określonych punktach rytmicznie zaczynając od lewej strony, paluszkiem przesuwały mówiąc wiersz o deszczyku.